Letecké společnosti Letectví

Ryanair přejmenoval MAX na 737-8200, ukazují snímky z výroby

Boeing 737 MAX 200 v barvách Ryanairu. Foto: Boeing
Boeing 737 MAX 200 v barvách Ryanairu. Foto: Boeing

Když před čtvrt rokem prezident USA Donald Trump navrhl Boeingu, aby přejmenoval uzemněná letadla Boeing 737 MAX, sklidil spíše posměch. Teď se ukazuje, že buď Boeing nebo Ryanair se jeho radami začal řídit.

Na twitterovém profilu Woodys Aeroimage, jehož vlastník pravidelně zveřejňuje fotky nově vyrobených boeingů 737 v závodě v Rentonu, se objevil Boeing 737 MAX 200 v barvách Ryanairu s novým označením, které slovo MAX neobsahuje. Místo toho se jmenuje letadlo 737-8200.

737-8200 je názvem,  který dosud figuroval v dřívější dokumentaci ke schvalování,  veřejně Ryanair vždy mluvil o MAX 200. Je tak prvním zákazníkem, který opustil jméno MAX z názvu. Irský dopravce má objednáno celkem 115 těchto letadel, které budou mít oproti jiným modelům MAX 8 zvýšenou kapacitu na 196 cestujících (místo běžných 189). V takové konfiguraci jde o letadlo navržené speciálně pro aerolinky typu Ryanair.

První Boeing 737 MAX 200 měl začít létat v dubnu letošního roku, dopravce ho ale ani nestihl převzít kvůli uzemnění celé této řady letadel. Nepřevzetím těchto strojů firma vysvětlila rušení některých linek včetně spojení Pardubic s Londýnem.

Boeingy 737 MAX jsou uzemněny čtyři měsíce, jejich brzkému návratu zatím nic nenasvědčuje. I v případě, že letadla získají povolení znovu létat, aerolinky poté čeká zřejmě další velký problém: přesvědčit zákazníky, že let s nimi je bezpečný.

Reakci Boeingu a Ryanairu na nové označení letadel zjišťujeme.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Tom
Host
Tom
Kinov
Host
Kinov

Přejmenování bude na lidi působit ještě hůř, tahle informace se stejně neututlá, viz zde, a lidi to budou považovat za podvod (snaha zneužití nevědomosti cestujících k prospěchu provozovatele).

Nikolaj M.
Host
Nikolaj M.

Nesouhlasím. Nikdo se to nesnaží ututlat. Je to prostě marketing a není zájem propagovat značku, která utrpěla na max 😉
Lepší pak říct – v letadle bylo upraveno xy věcí, proto jsme se rozhodli pro odlišné označení. A pokud letadlo s novým označením nespadne/nebudou s ním potíže, tak je to dobré pro PR.
Ututlávání si představuju jinak – koho to zajímá, zjistí si to víc než jednoduše. Koho to nezajímá, nebude ovlivněn negativním jménem.

czhunter
Host
czhunter

Jestli s tím pilotům o zem třískne i 737-8200, pak asi budou muset z důvodu marketingové závadnosti změnit i to první slovo v názvu – Boeing.

Nikolaj M.
Host
Nikolaj M.

To nerozporuju. Další nehoda by mohla změnit hodně věcí. Ale předpokládám, že v jejich zájmu bude, aby obnovovali reputaci…

PetrN
Host
PetrN

No nevím, kolik lidí čte dopravní weby?Kolik běžných cestujících si před odletem zjišťuje typ letadla a vůbec, kolika běžným cestujícím něco řekne onzačení typu letadla číslem?Valná většina lidí teď díky té kauze zná maximálně označení „MAX“, zbytek jim absolutně nic neřekne, takže to, že poletí „Boeingem MAX“ v nich nejakou obavu evokuje, ale to, že poletí „Boeingem 737-8200“ dle mého absolutně nic.

Kinov
Host
Kinov

Informace ze sociální sítě (viz i zdroj článku zde), čte každý druhý a má to lavinovitý efekt.

Lukáš
Host
Lukáš

Blbost, blbost, blbost, častokrát se lidi ptají čím letí, když jim řeknu že je to Airbus A321, nebo Boeing 777-300, tak se stejně ptají jestli je to to letadlo co padá, lidem je to jedno, zapamatovali si že je to nějaký letadlo a někteří že MAX, ale to je tak všechno..

PetrN
Host
PetrN

„To letadlo co padá“ 😀 😀 Inteligence lidí je vskutku na výši

Václav
Host
Václav

Bohužel to tak je.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

A nepoletí s tím ten pilot, který před týdnem boural a všichni umřeli? 😀

Y.K.
Host
Y.K.

Smutné. Asi by je nepotěšila pravděpodobnostní záležitost, že který typ se zřítí příště nikdo dopředu neví, tak to mají šuma fuk.

Y.K.
Host
Y.K.

Stejně se většina lidí zabije v autě (co se týče dopravních úmrtí).

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Nekupujte si Škodovku umírá v nich nejvíc lidí. Pořiďte si Velorex, ten je bezpečný.

Y.K.
Host
Y.K.

To je čistě marketingová záležitost. Lidi mají z novin někde v podvědomí, že Max byl nějaký problém, takže se ten název přestane používat. Není to nic nového. Podvod by byl, pokud by s tím létali v době uzemnění, což nebudou. 99 % cestujících stejně ví houbeles čím letí a kromě pár „šotoušů“ sbírajících typy, ani nemají moc na výběr, prostě tam bude to a to a oni moc netuší co to je (třeba B777-300ER nebo tak něco).

Kuzma
Host
Kuzma

Tak fajn, chudáky cestující už jsme oblbli tak, že vůbec neví čím letí a teď ještě jak oblbnout managment aerolinek a leasingovek, aby nevěděli co kupují.
Nakonec musíme ještě zmást létající personál, to aby netušili co pilotují.
Kruci, to bude ještě fuška.

Y.K.
Host
Y.K.

No jestli si myslíte, že aerolinka neví co kupuje a posádky s čím létají, tak to jste na omylu. O ně vůbec nejde, to jsou profíci a musí technice věřit každý den a rozhodně budou vědět genezi Maxu ať už se bude oficiálně značit jakkoliv..

To bude opatření čistě pro uklidnění panikujících cestujících. Viděl jsem omdlévat jednodušší cestující z toho, že na trupu viděli nýty. Přišlo jim to zaflikované, levné a odfláknuté (holt naleštěná Fabie to není, no) a teď si předsatvte, že ještě uvidí na trupu nápis Max a Máňa říkala, že je to nebezpečný letadlo.

Kuzma
Host
Kuzma

Y.K.
Vy nemáte moc smysl pro nadsázku a ironii, že ?
Samozřejmě, že lidé z branže moc dobře vědí s jakým strojem mají tu čest a právě u nich si musí Boeing znovu budovat pošramocenou pověst mnohem víc než u cestujících.
Proto mi jakýkoliv pokus o přejmenování příjde jako podfuk a hazardování s vlastním dobrým jménem.

John
Host
John

Dobré vědět a ne(na)letět.

PetrN
Host
PetrN

Aha, takže raději s 30 let starým bulharským bůhvíčím, s čím momentálně létají SW jo ? 😀

Panelák
Host
Panelák

Nedostatečně podléháte davové psychóze 🙂
Hele, průměrnej koupák vůbec netuší, čím letí, ale ví, že MAX JE ZLO, protože to psali v Blesku / říkala Helča v Peňáku.

Pako
Host
Pako

Ty jsi veliky chytrak, vid?

V. K.
Host
V. K.

To je davová psychóza. S Maxem po úpravách bych letěl mnohem radši než s nějakým šrotem pronajatým od bůhví koho.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Na letadle nápis OK-MAX. Ten bójynk je nějakej malej, né? https://www.jetphotos.com/photo/9342868

Juraj
Host
Juraj