Rusko vyřadili z řídicí rady Mezinárodní organizace pro civilní letectví

A350-900 pro Aeroflot. Foto: AirbusA350-900 pro Aeroflot. Foto: Airbus

Rusům jsou namítány činy v rozporu s tzv. Chicagskou úmluvou.

23 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Stan

86 je polovina ze 172. Čili „více jak 170 států“ znamená 171 nebo 172. A z tohoto množství „skoro polovina“ hlasovala pro Rusko.
Rád bych znal jejich kompletní seznam, a hlavně důvod proč to udělali.

Pche

Pche. No tak si Ruska federace zalozi svoji organizaci spolu s Beloruskem, KLDR, Kubou, Venezuelou a Urundi Burundi. A vubec, na co organizovat mezinarodni letectvi. Davaj, dobra mapa a ocelove nervy ljotčiků stoji nade vsim. A kdyz to neklapne, zemrou jako bohatyri! A cestujici taky. Jich mnogo!

Pája

Nejsmutnější na Vašem příspěvku je to, že je to pravda.

Traveller

Chtělo by to ještě vyřadit Aeroflot a další ruské aerolinie z ICAO úplně a taky z IATA

Apex

V ICAO nejsou letecké společnosti, ale státy, je to instituce v rámci OSN, takže vyřadit aerolinie nelze. V IATA je oficiálně 11 společností: Aeroflot, AirBridge Cargo Airlines, Nordstar, Nordwind Airlines, Pegas Fly, Rossiya Airlines, RusLine, S7 Airlines, Smartavia, Ural Airlines a UTAir, ale aktuálně se nepodílejí na činnosti. Rozhodnutí o vyloučení prozatím není zdá se na pořadu dne. IATA uvedla, že jakýkoli krok v tomto směru by musel být předložen členům na výroční valné hromadě. Tato se letos konala v Dauhá a otázka vyloučení ruských dopravců na ní nebyla vznesena.

Traveller

Ale ty letecké společnosti mají kromě IATA kódu i ICAO kód, ne? A není náhodou v IATA ještě Azur Air a Pobeda?

Air Traveller

na to, abys dostal icao kod, nemusis byt jejim clenem

Apex

Mezi použitím ICAO a IATA kódy je zásadní rozdíl. ICAO kódy jsou navrženy tak, aby pomáhaly při identifikaci leteckých společností za letua slouží k identifikaci letadla v letovém plánu a lze ho použít jako součást radiotelefonní volací značky letadla.
IATA kódy, správněji IATA rezervační kódy, jsou kódy využívané v komerčních aktivitách. Navíc, na rozdíl od ICAO mohou být využívány i duplicitně (controlled duplicate).
Azur Air ani Pobeda nejsou v IATA.

Surio Mario

Po vzoru formuláře „Má dáti – Dal“ zavedli nový formulář „Ukradli nám – Ukradli jsme“.

Air Traveller

„Rádi bychom vyjádřili politování nad výsledkem hlasování. Považujeme to za čistě politický krok, který nemá nic společného s postavením Ruska v oblasti civilního letectví,“

ty jejich vyjadreni … to jsou tak krásný bláboly. navic paradoxní… postavení ruska v oblasti civilního letectví (jeho rozvoj, stav apod.) bylo zanedbatelné (a bezvýznamné) i před tím, než vpadli na ukrajinu …

vlastne jediná „významnost“ ruska pro civilní letectví spočívala v tratich na dálný východ…

Y.K.

Podle mě ta věčně ušlápnutá vyjádření směřuji primárně k vnitřnímu posluchači. Svět kroutí hlavou a „prostý Rus“ je zase o kus víc dotčený a naštvaný, jak je nikdo nemá rád (přičemž agresivní zahraniční politiku a aktivity Ruska jim domácí média samozřejmě netlumočí).

VTT

Ona jim to tlumočí tím stylem, jako že Rusko se obětuje a pro mír udělá i takovou věc, jako je speciální vojenská operace, která má za cíl samé ušlechtilé věci.
Přičemž i v té propagandě jsou rozpory – nejdřív se mluví o ochraně mírumilovných obyatel Ukrajiny a hned o kousek dál se píše, jak je nutné Ukrajince vyhladit.

Jiří Kocurek

Propaganda předpokládá, že si nepamatujete, co bylo tři řádky nad. Natož aby si někdo pamatoval předchozí stránku, to je nežádoucí. Ale zato propaganda vyžeduje věřit obojímu. Pak nemají mít lidi v hlavě *salát* místo rozumu.

Kubrt

Škoda, že stejně nejdou vyřadit z rady bezpečnosti OSN, která tím jaksi ztrácí smysl.

Dusanh

Možná by nebylo od věci založit nové OSN s novými pravidly…

Y.K.

Nebo omezit právo veta prohlášením, že od teď, bez možnosti změnu vetovat. 🙂 Stejně to velmoci používají akorát k obstrukcím, když jim nějaké rozhodnutí není po chuti a jsou v menšině (nebo klidně sami).

Dzejejc

Anebo omezit právo veta členovi, který je ve válečném konfliktu a tím i ve střetu zájmů.

SaulGoodman

No ono to tak i je – článek 27 odst. 3: „O všech ostatních věcech rozhoduje Rada bezpečnosti kladnými hlasy devíti členů včetně hlasů všech stálých členů, rozumí se však, že se při rozhodování podle kapitoly VI a podle odstavce 3 článku 52 strana ve sporu zdrží hlasování.“ Ale prostě se to reálně nedělá a je to v podstatě mrtvé ustanovení. Možnosti reformace neexistují podle mě, i kdyby se šlo cestou vytvoření nové organizace (třeba po dalším globálním konfliktu), tak je zde prostě pořád ten zásadní problém, že velmoci se nikdy nepodřídí nějaké nadnárodní organizaci natolik, aby neměly poslední slovo.… Číst vice »

Lukáš F.

Jenže Rusko není ve válečném konfliktu, pouze provádí speciální třídenní vojenskou operaci.

Kubrt

Jakékoliv takovéhle změny by právě muselo schválit mimo jiné i Rusko, jako stálý člen rady bezpečnosti. Dusanh má pravdu – stávající OSN, se svým nastavením, je v tomto směru nereformovatelná. V roce 1945 se jaksi nepočítalo s tím, že některá z vítězných mocností se takhle utrhne ze řetězu.

Jiří Kocurek

A ono hned v roce 1956 Maďarsko, potom 1968 v ČSR…

Robert Pražák

Už v roce 1953 rusáci rozstříleli hladové demonstrace v DDR.

Y.K.

Jistě, také to byl spíše vtip.