Doprava ve městě Infrastruktura Silnice Stavebnictví

ŘSD vypsalo tendr na křižovatku D46 v Prostějově, vítěz zajistí projekt i stavbu

Přestavba MÚK Olšany u Prostějova na D46. Pramen: ŘSD
Přestavba MÚK Olšany u Prostějova na D46. Pramen: ŘSD

Ředitelství silnic a dálnic se chystá letos pokračovat v kultivaci takzvané „Hanácké dálnice“, tedy D46 mezi Vyškovem a Olomoucí. Aktuálně vypsalo tendr na přebudování nevyhovující mimoúrovňové křižovatky v Prostějově.

ŘSD přitom využilo model Design&Build, vítěz tedy vedle samotné stavby dodá i projekt. Takový model zadání stavby není ještě u českých dopravních staveb zcela obvyklý. Předpokládaná hodnota zakázky přesahuje 145 milionů korun bez DPH, termín pro podání nabídek je 4. května. Stavět by se mělo začít ještě letos.

Křižovatka Prostějov-střed z roku 1991 se dočká především plnohodnotných připojovacích a odbočovacích pruhů. Křižovatka je dnes vybavena u většiny směrů jen připojovacími klíny. „Při najíždění vozidel na D46 dochází ke konfliktním situacím,“ píše ŘSD v dokumentaci. Hotovo by mělo být za dva roky.

MÚK Prostějov-střed. Pramen: ŘSD
MÚK Prostějov-střed. Pramen: ŘSD

Dálnice D46 supluje nedokončenou dálnici D1. Kultivace spočívá především v přestavbě nevyhovujících křižovatek, kterým z dob výstavby před desítkami let chybějí hlavně připojovací pruhy. Na letošek se chystá také zahájení přestavby křižovatky Drysice, která nedávno získala stavební povolení. Odhadované náklady činí 140 milionů korun. Příští rok se pak chtějí silničáři pustit do křižovatky Vyškov.

ŘSD se snaží D46 modernizovat od roku 2011. Naposledy byla začátkem září zprovozněna křižovatka Olšany u Prostějova.

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr

Tak ještě u Žešova nájezdy a sjezdy v obou směrech.

Vašek

Byly by velice prospěšné, ale obavám se, že hned tak nebudou, neb nájezdy na Žešov jsou už po rozšíření…

Jiří Kocurek

Mno hurá! Tohle je totiž špatně už od výstavby za Husáka v 80. letech. Ušetřilo se za připojovací pruhy. A aby se neřeklo, tak se na ně dala stopka. Tj. při nájezdu na silnici pro motorová vozidla měl řidič povinnost zastavit na konci připojovacího „pruhu“.

Michael

Už se těšíme na rekonstrukci, křižovatka PV-střed volá o pomoc již delší dobu!!! Taktéž ta na severu u Tesca..

Desper

Libovka je v noci. Svítí na vás nad estakádou asi 13 obřích billboardů. To je přece šílený plýtvání a světelný smog!

Michellini

jo jo skoro jsou to 3 roky co je to zakázáno. Pro jedny zákony platí, pro firmy napojené na politiky a Kremlll nikolvi

Michael

Ani po třech letech nejsou schopni odšroubovat pár billboardů a tak je to u nás se vším..

Zlámalík

Billboardy jsou v zastavěné oblasti, na ty se zákaz nevztahuje. Pro jedny zákony platí a druzí si je neumějí přečíst, co?

Michellini

ne nejsou. D-46 kolem Prostějova vede mimo obec i přesto že vede přes vesnici. Takže zde nemohou a nesmi být žádné cedule. Problém naší společnosti je převzdělanost a nevzdělanost což je defacto stejneé.

Jiří Kocurek

Jenže pro umístění stavby rozhoduje to, kde daná stavba stojí. Jestliže bilboard stojí v zastavěném území obce (Prostějov je město, nikoliv vesnice), tak je irelevantní, jestli kolem něj vede dálnice, ikdyby byla exteritoriální.

V tom vašem milovaném Německu to platí taky: https://goo.gl/maps/ZXU4BXraF3hUQW9GA
Stačilo na první dobrou klepnout na obchvat Norinberku.

Michellini

Ad to milované Německo. Tak Max Bahr už 5 let neexistuje. To Logo stálo hned u Marketu. Sorry
Nevím co má společného reklama na nějakou povětšinou českou blbost s dálnicí kde žádná fabrika nebo filálka na tu českou blbost neexistuje. Mílý Kocourku jsi naivní nebo neumyslně trochu hloupý anebo jen šiříš nenávist vůči Němcům? Česká média jsou plná ruských trollů a to ti nevadí?

Amalka

Kocourku mourku… neznalost a nevzdelanost neomlouva alespon v civilizovanem svete

Michellini

Vlastně ty reklamy na mostech byly pro politiky ideální. Zakrývaly reálný stav věci naší infrastruktury a mentality. Devastace, Rozpad, Havarijní stav. Ted co reklamy nejsou jsou ty mosty jako Omen Východní Evropa a Západní Evropa

Michellini

ještě se musím omluvit. Země jako Polsko a Slovensko, Madarsko a Slovinsko/to ale nebylo nikdy ostblock/ se úspěšně z východního bloku pomalu dostávají. Takže jen Česká Republika.Srbsko.Rusko I když to Rusko je vývojově extrémně rychlý.

Partneři


Czechtoll

pst
podcast