egoe-plus
Informační technologie Infrastruktura Silniční nákladní doprava

ŘSD spěchá na novou smlouvu na mýtného auditora, ve hře je ale přímé zadání státní firmě

Nová kontrolní mýtná brána v Dasným u Českých Budějovic. Pramen: CzechToll
Kontrolní mýtná brána v Dasným u Českých Budějovic. Pramen: CzechToll

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) může uzavřít podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) smlouvu se společností CGI na takzvaného mýtného supervizora.

Za 210 milionů korun má hlídat státu, zda společnost SkyToll plní ve smlouvě stanovené ukazatele úspěšnosti výběru mýta. Ještě před svým odvoláním ale uzavření smlouvy zakázal bez konzultace ministr dopravy Vladimír Kremlík. Ve hře je totiž levnější a jiné řešení: spojit dohled nad mýtem s kontrolou výběru dálničním známek a nechat ho provozovat státní podnik Cendis.

Společnost CGI nabídla v zakázce méně než Kapsch, který soutěž na supervizora napadl. ÚOHS dnes v tiskové zprávě uvedl, že předseda Petr Rafaj svým rozhodnutím rozklad zamítl. Kapsch u úřadu napadla hodnotící kritéria. „Podle závěrů úřadu byly důvody, kterými zadavatel obhajoval pravidla pro hodnocení, dostatečně racionální, logické a přiměřené s ohledem na charakter veřejné zakázky a oprávněné potřeby zadavatele,“ uvedl mluvčí Martin Švanda.

Mýtný supervizor, je zjednodušeně řečeno, obdobou stavebního dozoru. Pro stát má hlídat, zda SkyToll plní slíbené ukazatele úspěšnosti výběru mýta. Pokud by byly nižší než ve smlouvě, musel by SkyToll doplácet nevybrané mýto a ještě by ho stát penalizoval.

CGI auditovalo i dřívější mýtný systém provozovaný společností Kapsch. Kvůli řízení u ÚOHS ministerstvo dopravy ale v létě začalo pracovat na záložní variantě pro případ, že bude zakázka zrušena. Jednou z verzí proto bylo, že by kontrolu mýtného systému začal zajišťovat na základě přímého zadání státní podnik Cendis. Podle nedávno uniklých materiálů z porad ministra, které zveřejnily SeznamZprávy, je ve hře i řešení, že by Cendis současně kontroloval i platnost elektronických dálničních známek. Tím by mohlo dojít k výraznému snížení nákladů na obě kontroly.

ŘSD už v pátek poslalo do médií prohlášení, v kterém nevidí ale důvod Cendisu zakázku zadat. „Ministr jasně loni konstatoval, že by Cendis činnost supervizora zajišťoval pouze po období, než si ŘSD v řádném tendru nového supervizora znovu vysoutěží. V současné době je nepravděpodobné, že by již probíhající výběrové řízení bylo úřadem zrušeno, a tak úvahy o tom, že by předmětnou zakázku ŘSD zadalo bez výběrového řízení Cendisu, již nejsou aktuální, protože dle právního názoru ŘSD není dán žádný zákonný titul k tomu, aby probíhající zadávací řízení zrušilo ze své vůle,“ uvedlo ŘSD v prohlášení. Na dotaz, kdo vypracoval právní rozbor, ŘSD od pátku neodpovědělo.

Na konci loňského roku exministr dopravy Vladimír Kremlík v dopise zakázal ŘSD podepisovat bez předchozího projednání s ministerstvem dopravy jakoukoliv smlouvu s CGI.

Dopis ministra dopravy nařizující ŘSD neuzavírat smlouvu s CGI bez jeho souhlasu
Dopis ministra dopravy nařizující ŘSD neuzavírat smlouvu s CGI bez jeho souhlasu

Co bylo předmětem veřejné zakázky na služby supervizora:

a) měření a sběr dat o provozu vozidel na zpoplatněných úsecích pozemních komunikací,

b) vyhodnocení kvalitativních a kvantitativních ukazatelů SEM,

c) vyhodnocení kvality služeb poskytovatelů Evropské služby elektronického mýtného,

d) poradenství v souvislosti s měřením a vyhodnocením ukazatelů.

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan

Přátelé, je to celé složitější: po sprostém vyhazovu ředitele Cendisu, Jana Chovance je podnik naprosto paralyzován. Předseda DR Ščerba doslova šikanuje pověřeného ředitele Jana Paroubka, který je jinak slušný člověk, ale na politické hrátky mu prostě nezbývá energie. Do toho má CGI mohutného podporovatele u ŘSD, v oblasti mýta velice známého Václava Nestrašila. Podporovatel Cendisu a zaštiťující náměstek MD, Jakub Kopřiva, byl již za Kremlíka marginalizován a s jeho dalším působením se nepočítá. Nadto vyplouvají na povrch podivné vazby zástupce ředitele Cendisu Moravce, kde není vyloučeno trestní stíhání. To vše pozici Cendisu výrazně oslabuje – a vysoká expertíza Václava Henzla… Číst vice »

Koudelka

Jakub asi nema co delat, kdyz se tady mozna vypisuje… 🙂 a nepocita se s nim? To je divny. Scerba je kapitola sama pro sebe, ale muzeme se domnivat, ze se to jednoho krasneho dne vsechno zmeni….

Petr

Jádro pudla je teď v tom, že UOHS rozhodl, že zakázka proběhla správně a veřejnou zakázku nelze jen tak zrušit. Jsou pouze zákonné důvody a ty nemohou nyní dát dohromady.

kubisek

Jestli to může dělat stát, ať to dělá stát. Problém vždy je, že stát zase přijde s tím, že na to potřebuje bambilion nových úředníků, takže efekt nula.

Arimatejsky

No tak stávající zaměstnanci to logicky o sobotách dělat nebudou. Když vymyslím novou agendu, tak buď musím nějakou jinou zrusit nebo přijmout nové lidi.

kubisek

Ano, to souhlasím. Ale poukazuji na to, že potíž u státu je v tom, že si není schopen pohlídat, kolik úředníků má na danou práci přijmout. Soukromá firma je schopná si to pohlídat, protože jich logicky chce mít co nejméně.

Arimatejsky

Soukromá firma i stát jsou právnické osoby, ty nic nehlidaji. Hlídají a rozhodují konkrétní lidé a když ředitel státní organizace nebo privátní firmy chce přijmout tsic lidí a má na ně tabulky a peníze, tak je prostě přijme. Btw prezamestnanost v korporátu je možná vyšší než ve státním, protože od počtu podřízených se mimo jiné odvíjí bonusy manažerů. Vaše teze, že soukromá firma nechce mít zaměstnance platí možná pro nějakého živnostníka nebo PIDi s. r. o s jedním společníkem. Ve velkých obchodních společnostech nerozhoduje o personálních věcech majitel, ale management. Navíc jako zákazník může stát při outsourcingu zaplatit víc než… Číst vice »

Petr

Otázka je , zda je to správné . Myslím , že nikoli .

Chytrý za 2

Bŕno má svá špecifiká. 😃