ŘSD radí, jak žádat o náhradu škod způsobených výmoly

Oprava výmolu. Pramen: ŘSDOprava výmolu. Pramen: ŘSD

Ne všechna poškození jsou uhrazena. To platí pro případy, kdy se prokáže, že řidič nepřizpůsobil rychlost a způsob jízdy stavu a povaze vozovky.

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří Martínek

To platí především pro případy, kdy se prokáže, že řidič nepřizpůsobil rychlost a způsob jízdy stavu a povaze vozovky tak, jak je ze zákona povinen. O tom však nerozhoduje ŘSD ČR, ale příslušná pojišťovna,“ uvádějí silničáři.

Tohle je typická situace, kdy se nikomu nechce plnit škodu.! A tohle říci je , slušně řečeno, velice zavádějící a pojišťovna, případně ŘSD se tím snaží odradit potenciální žadatele o náhradu škody.
Pojišťovna není oprávněna posuzovat , zda řidič dodržel příslušné ustanovení Zákona o silničním provozu, či ne ! K tomu je oprávněn pouze policista, správní orgán a nakonec především soud !

Martin Verner

Vztah odpovědnosti za škodu je soukromoprávní, a do toho žádný policista ani správní orgán nemají co kafrat (i když jejich závěry lze použít jako důkaz). A pojišťovna samozřejmě musí posuzovat, jestli za škodu odpovídá, když se bude rozhodovat, jestli dobrovolně platit – nikdo nezaplatí každému, kdo za ním přijde s nataženou rukou.
Pokud pak řidič má dojem, že mu nárok přece jen přísluší, může se vždycky obrátit na civilní soud.

Jiří Martínek

Pokud jste dobře četl větu, kterou cituji, tak z ní plyne, že pojišťovna NV ude posuzovat, zda řidič dodržel příslušné ustanovení Zákona o silničním provozu. A to opravdu není v její kompetenci. Může samozřejmě rozhodnout o tom, zda bude, či nebude plnit škodu. Ale pojišťovna jistě není orgánem, který bdí nad dodržováním zákona o silničním provozu…

Pavel

Podle této formulace je důkazní břemeno na straně ŘSD. To je pro poškozeného velmi výhodné. Ale jinak nevím, proč by majitel silnice měl odškodňovat, kdyžje užití bezplatné.

ABC

to musí odškodňovat i majitel chodníku, i když je jeho použití bezplatné.

medvěd

Kašlu jim na formulář, já chci jezdit po pořádné silnici – ne po tankodromu a ne s osoleným autem. To neumí díru zalepit ?