LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

ŘSD pokračuje s přípravou na obchvat Vrchů na silnici Nový Jičín – Opava, chystá geologický průzkum

Silnice I/57 v obci Vrchy. Foto: Google Street ViewSilnice I/57 v obci Vrchy. Foto: Google Street View

Stavba má podle plánu ŘSD začít v roce 2027.

Zpět na článek
Odebírat
Upozornit na
guest
18 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ivo Havlíček

Velmi dobře znám dopravní situaci mezi Opavou a Fulnekem – silnice I/57. Obyvatelům obce Vrchy obchvat samozřejmě přeji, ale přesto si myslím, že jako první by se měl postavit obchvat Hradce nad Moravicí, kde je intenzita dopravy 11 000 vozidel/den, z čehož je asi polovina tranzitujících. Silnice tady vede v délce několika kilometrů sevřeným údolím v blízkosti husté zástavby a silniční provoz zatěžuje několikanásobně více obyvatel oproti obci Vrchy. Nicméně, až se obchvat, resp. obchvaty v této části Slezska postaví, stálo by za to, propojit tuto část Opavska, kde žije přes 100 tisíc obyvatel, kapacitním spojením s Polskem. V současnosti… Číst vice »

Jiří Kocurek

Ona ale na hranici nekončí, pokračuje dál, jen pod jiným číslem. Což je pro jízdu po ní vlastně úplně jedno: https://mapy.cz/s/cohedocoda

Ale kamiony po něčem takovém, PL i CZ části?

Ivo Havlíček

Až se polští plánovači rozhodnou, tak za pár let budou asfaltovat na hranicích za humny Opavy nějakou tu „S“, aby tam mohly projet jejich kamiony… Cestu z Opavy na hranice s Polskem oproti Vám osobně znám – je to taková asfaltová „polní“ cesta, která se na hranicích změní na polskou úzkou „dvojku“ s lepším povrchem. Kamiony zde? Za současného stavu ani náhodou. Ale jak píšu výše – Poláci umí překvapit. Ta černá díra v silniční a i železniční síti severně od Opavy je očividná. Přitom v minulosti to bylo naopak – vedlo tam dokonce více železničních tratí (jedna vedla přes… Číst vice »

Apten

Toto je lepší polňačka z Opavy do Pilšče. Tam můžou jen auta do 3.5t a zemědělské stroje. Si ta auta mají problém se vyhnout. To je snad silnice “ 4tridy.“

Froggy

Obchvat by musel být jedině tunelem nad úrovní řeky Moravice. Jinak to není kudy vést.

Cestující, teď ale doma

Podle té mapky bude v části úseku 2+2.

Froggy

Bojím se, aby nám, pěšákům, nezrušili starou Valteřovskou (bývalá spojnice Fulneka a Vrchů (býv. Valteřovic)) – byť je od r. 1997 dost rozbitá, je tam ticho a pěkné procházky s krásnými výhledy. Ale Vršákům přeji, aby jim to už přes obec nejezdilo, to zase jo.

Vrchy

To by bylo skvělé. Ještě by to chtělo vysadit živé ploty z obou stran na silnici z Vrchů do Březové, protože se auta z Fulneku směrem na Opavu dostanou během 4 km o 230 m výš a ten rozdíl počasí je v zimě znatelný. Ve Fulneku může být sucho a nad nulou a nahoře je klidně -2 °C dlouhodobě a všude sněhové jazyky.

Martin K.

Pod to se podepíšu, situace tam taková je a tady to má opravdu smysl. To jak často je v zimě cesta zavřená z důvodu kousnutého kamionu je na hlavu. Stojí to tam při každém sněžení a námraze. Na rozdíl od uvažovaného obchvatu Skrochovic, také u Opavy. Tam budeme betonovat, ať posuneme cestu o pár desítek metrů od jižněji a ochráníme devět domů od hluku, který tam stejně částečně zůstane kvůli železnici paralelní se současnou cestou. Domy na jižní straně silnice tak odřízneme z obou stran a začneme přibližovat dopravu k Brumovicím. Ty dva motoresty ve Skrochovicích to mohou rovnou položit.

Jméno

Přesně tak. Jakožto Krnovák celou dobu říkám, že obchvat Skrochovic je holý nesmysl. Když se to tak vezme, proč se nevytvoří hraniční přechod s Polskem v Opavě (okolí) a tím by se většina tranzitu odklonila nejen ze Skrochovic, ale postrádal by smysl i slavný obchvat Krnova.

Jinak i ten obchvat Krnova není zase až tak využitý, aktuálně v 13:40 hodin projedou cca 4 auta za minutu.

Jiří Kocurek

U Opavy? Ale kam dál v Polsku? Jejich silnice č. 420 přes Pilszcz nevypadá jako dobrá volba. A I/46 do Ratiboře by se musela kompletně přestavět.

Pavel

V úseku I/57 mezi Opavou a Krnovem je podíl aut jedoucích z/do Polska minimální. Koukněte třeba na https://www.rsd.cz/wps/wcm/connect/23b634b7-c224-4e0f-8e83-b9b532470ab7/pentlogram-2016.png?MOD=AJPERES. Je to evidentně hlavní spojnice mezi severní polovinou Jeseníků a centrem Moravskoslezského kraje, takže nějaké napojení do Polska přímo u Opavy téhle silnici nijak neuleví.

Apten

Intenzita malá ale zato samé kamiony z a do Polska. Bez mýta.

Pavel

Tak schválně, podívejme se na letecký snímek (https://www.google.cz/maps/@50.082813,17.7303694,885m/data=!3m1!1e3) a spočítejme počet kamionů nacházejících se na silnici mezi Krnovem a Opavou. Já napočítal 4 ks ve směru z Krnova do Opavy a 5 ks v opačném směru. To opravdu není silnice plná kamionů a o tom, že míří do Polska nebo z Polska se dá jen spekulovat. 24hodinové intenzity oficiálně měřené před 5 lety se v celém úseku pohybují mezi 8-10 tis. vozidly, což tedy v porovnání s řadou jiných silnic 1. třídy po celé republice není vůbec málo, srovnejte to třeba s I/6, resp. D6 nebo s I/20.

Apten

Odkud jste? Já tou silnici jezdím denně ve dne i v noci. Vím o čem mluvím. Kamiony z Polska a do Polska tudy jezdí bez myta.Osobaky s polskou SPZ je málo.

Apten

Váš snímek je z VÝSTAVBY obchvatu. Jestli jste počítal na Opavské ulici tak ta vede nejen na přechod s Polskem ale i na Bruntál.

Pavel

Jsem z Opavy a také vím o čem mluvím. Počítal jsem úsek mezi okraji obou měst tzn. mezi nynějším novým kruháčem na konci Krnova a kruháčem v Opavě-Jaktaři, ten něco vypovídá o potřebnosti obchvatu Skrochovic. Málokdy během celé jízdy potřebuji předjet více než 2 kamiony a ještě méněkdy mají polskou SPZ.

Ivo Havlíček

Ano, Poláci jsou vynalézaví a rádi objevují nové trasy, kde nemusejí platit mýto.
Zřetelně vidím nárůst polských kamionů na I/45 (Krnov, Bruntál), na I/46 (Šternberk, Olomouc), nebo v poslední době oblíbená trasa po valašsko-hanáckých jedničkách a dvojkách I/57 (Val. Meziříčí), II/150 (Bystřice pod Hostýnem, Holešov) a II/438, II/432 (Holešov, Hulín).