ŘSD může dokončit D48 u Rychaltic, soud definitivně vyvlastnil dům

Dálnice D48 v Rychalticích u vyvlastněné nemovitosti. Foto: Google Street ViewDálnice D48 v Rychalticích u vyvlastněné nemovitosti. Foto: Google Street View

V místě dálnice je omezená rychlost, chybí protihluková stěna. Během října začnou práce na doplnění.

114 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Švantner Stanislav

Vážení přátelé,když si tady o mém přpadě tak povidáte,rád dych Vám sdělil pár faktů.Celý proces započal někdy v r 2004,kdy jsem by pozván na jednáni ,které vedla společnost Inkos s.r.o,jako servisní organizace ŘSD, ,,suše,,mě oznámili,že chtěji náš dům.(Dům byl s novou střechou,interiéry zrekonstruován,kubatura přes 900m3,dvoipatrový dům,první patro obytné,přizemi kanceláře a socialni mistnosti pro sousedni stolařskou provozovnu).Následně mě kontaktoval soudní znalec ŘSD a ohodnotil náš dům na 1.600.000.Tehdy jsem sdělil ŘSD ,že nechci ani jednu korunu ,že se stavbou komunikace souhlasim a ať mě daji za náš dům ,starši dům ,který jsem si v sousedni vesnici našel.ŘSD na nic nepřistopilo.Jen neustále… Číst vice »

Tomáš679.2

Stačí mi se podívat na ortofotomapu abych viděl, že se o až takovou ruinu nejedná. Dále mi stačí se podívat na nabídku nemovitostí v okolí abych dospěl k názoru, že za 2,4mil si člověk koupí v Příboru domek (sice v centru) , který užitnou plochou ani zdaleka nedosahuje velikosti této nemovitosti a na zakoupení jiné (třeba v té ve Skotnici a s krásným pozemkem) bude muset hodně přitlačit. S pozemky to také valné není. A z toho plyne, že by tedy měl přitlačit a nebo se snažit najít vhodný ekvivalent i ten, kdo tento dům (místo na němž stojí) potřebuje.

FlakY

Všichni tady něco píšou a případ nikdy nesledovali.
Dotyčný pán v tom domě nežil, dům zdědil a peníze si ani před 10 lety nevyzvedl a nepředložil žádné číslo účtu. ŘSD tak nikdy nemohlo ve vybraném soudu majitele vyplatit. Pak se odvolal na to, že nedostal žádnou náhradu… A takto to pokračovalo 10 let.
Cena by měla odpovídat ceně na začátku řízení a nikoliv dnešní, která byla účelově prodloužená.

FlakY

*vyhraném soudu

Tomáš679.2

Jenže doba se mění a ceny s ní. A co, že tam nežil a dům zdědil? To je snad ještě horší varianta..

Michal

Nějaký místo tam je, mohli tu protihlukovou stěnu dát 10cm od oken, nemuselo se vyvlastňovat

fr.koval

Neslibovala vláda a poslanci že budou v takovém případě vyvlastnovat???????????Měli by vtakovém případě postavit dům nový,ale ne přes 4firmy jak je unás zvikem..A co dělali celou dobu soudy nejméně 10-15let.,,,,,???????????????????????

Otakar

Zkuste méně používat otazníky a více číst Pravidla českého pravopisu.

Ivan

A proto dnes jdeme k volbam.

Jdu se mrknout co na to ty strany rikaji

Jarda 2

Mám na to 2 pohledy: 1.) kvůli takovéhle „prkotině“ jako je jeden domeček se zbytečně brzdí dálniční stavby na dloooouhá léta… 2.) Nedivím se lidem předmětných nemovitostí, že když už o trasování rozhodl někdo o nich bez nich a musí se vystěhovat kvůli naplánované dálnici , že chtějí náhradní dům… je to logické. A navíc je paradoxně povazuju za ty šťastnější jelikož se můžou od té dálnice odstěhovat – na rozdíl od jejich sousedů, který boudu s danou dálnicí přímo sousedit, stanou se ty domy absolutně neprodejné a už se do konce života nevyspí a ani přes den už nikdy… Číst vice »

Gwann

to vyvlastněné je ona ruina vlevo? to mi 2,4 mio nepřijdou mimo, naopak spíš celkem dost. je mi líto, že si někdo kvůli své zabejčenosti kazí život. projede to, ale toho zla co způsobí v mezičase sobě i ostatním, nepočítaně. ale, holt, někteří jsou takoví. pro znalejší potvrdíte mi? – cena za vyvlastnění je ta z doby původního rozhodnutí, že? A kdy se zaplatí? hned po právní moc prvního rozhodnutí? protože tohle může být pro ty sudiče nejhorší – nevezmou si (a nechají třeba v soudní úschově) či nepoužijí prachy, co dostanou…a 10 let s soudí. mají pak akorát na… Číst vice »

dopravak

jako já tenhle případ neznám do detailu, ale na druhou stranu se mi nechce věřit, že by lidi rádi věnovali svůj čas soudním tahanicím. Zkuste se trošku vžít do situace lidí, kterým chce stát zbořit barák a někam je přestěhovat. Za 2,4mil. se v té době dal v místě pořídit tak možná domek zralý k rekonstrukci, což mi rozhodně nepřijde odpovídající kompenzace. Pokud by po mě někdo chtěl, abych nechal zbořit svůj barák a někam se přestěhoval, tak bych po něm rozhodně chtěl kompenzaci ve výši nového domku s podobným pozemkem v okolí, nebo aby ŘSD zařídilo náhradní domek v… Číst vice »

Vašek

Však oni také měli domek zralý k rekonstrukci – žádnou hitparádu neměli:

https://goo.gl/maps/LZPJMEr18RqTkFcG8

dopravak

Jasně, ale dát někomu stejně velký nový domek jako kompenzaci za stěhování mi nepřijde nic nepřiměřeného.

Radim

Kravina… Loni si známý pořídil barák (6+1) ve Staré Boleslavi (kousek od Prahy) za 2,9M a rozhodně není v tak dezolátním stavu jako tohle. Jestli jim před 9 lety za tohle nabídli 2,4M tak to je ještě přeplatili…

dopravak

Tak tohle je ruina především proto, že to přes 10 let chátrá. Za 2,4mil. se tehdy v okolí dal pořídit starší domek před rekonstrukcí.

nezlobte se, ale pokud chci někoho vystěhovat z domu, tak bych mu měl nabídnout něco víc, než náhradu ve stejné hodnotě a možná pár drobných k tomu.

Tomáš679.2

Za 2,9 ve St.Boleslavi a není v dezolátním stavu?

Ivan

Proste riziko do ktereho sli dobrovolne, jako by to pojali jako byznys s tim ze do toho vlozili vlastni bydleni.

Kdyby do toho sli hned, meli by odpovidajici finance. Nmuzu se zbavit dojmu, ze v prubehu od podani zaloby se uz castka nijak nevalorizovala.

Chybi mi poplatky za advokaty, takze to vidim tak na nejakou hezkou dovolenou.

dopravak

Ale tady vůbec nejde, proč tihle dotyční do toho šli, ale o způsobu, jakým tyhle řízení ŘSD vede. Zmiňovaná kompenzace je za takovýto zásah do života poměrně nízká, takže se nemůžeme divit, že to následně lidi napadají. Kdyby se na těchto věcech nešetřilo a stát těch pár nešťastníků na trase štědře odškodnil, tak se tam mohlo dávno plnohodnotně jezdit. Nějakých pár milionů na domku v trase jsou oproti ceně dálnice absolutní drobné.

Ivan

njn, ale Havrankova byla jen jedna. Od te doby se udelala systemova opatreni, aby se to uz neopakovalo.

Proste se to ve finale prodrazilo vsem.

Staňa

Peníze za dům se zahradou nestačí ani na starší byt. Místo jste nikdy neviděl ale názor máte jasný.

Pepa

Může bejt rád, že nemaká v dolech. 😀

Martin

Jsem zásadně proti zbytečnému zdržování dopravních staveb, ale snad má ŘSD nějaké možnosti, jak lobovat za změnu zákona, aby mohli nabízet jinou srovnatelnou nemovitost. Nejde jen o dům, ale třeba i provozovnu. Musí být velmi vysilující pro starší lidi mít najednou nutnost řešit koupi jiného domu a s tím spojené všechny náklady, včetně stěhování apd.

Gwann

přestaňte, proboha, furt očekávat, že se někdo o někoho bude starat.

stěhování i nalezení obydlí není pro svéprávného člověka něco, co by nezvládnul. ano, může to být časově náročné a stojí to peníze.

nemám nic proti tomu, aby v náhradě za vyvlastnění byly náklady na přestěhování.

pokud se někdo zvládne soudit a odvolávat a vyhrožuje i evropskými soudy, zvládne nepochybně si zařídit přestěhování.

K.S.

Pokud chce ŘSD někoho stěhovat, tak ať mu to zajistí. S prominutím jiný postup je jako kdyby Vám někdo do zahrady vyklopil kamion hnoje a řekl že úklid není pro svéprávného člověka žádný problém. To asi není úplně košer, že?

Tomáš679.2

Že by se měl někdo o někoho starat? No právě! O tom to je. Co je komu do dálnice? Barák tam stál ještě před její stavbou. Podle vašeho tvrzení majiteli takové nemovitosti může být také nakrásně jedno nějaká dálnice. Osobně bych jako náhradu také požadoval pouze nemovitost obdobného stavu a ať se snaží. Ceny rostou a za 2,4 mil koupíte co? Dnes téměř nic a nebo naprostou ruinu bez pozemku. A co se týče stavby nového domu je tato cena holý nesmysl ,protože musíte připočítat pozemek. A pokud se jednalo o dědictví jak se tu někde psalo, tak si k… Číst vice »

Digi

No hlavně se stoupající cenou všech stavebních materialů není vůbec jisté že cena stanovená před třeba rokem odpovídá nynější cenové hladině( tzn že ty lidi za 2,5 mega vubec třeba koupí pozemek

Bus

A prej komunisti byli zločinci ,když v padesátých letech vyhazovaly lidi a vyvlastnovaly domy „kulaku“, např. film Všichni dobří rodaci .Takze máme zpatky 50 leta. No ,ještě ta měnová reforma a bude to OK. Ale to asi ne,protože ti zloději s těch devadesatejch let by přišli o ty nakradeny penize.

dizgrafyq

Za komunismu to skutečně bylo rychlejší a efektivnjší. Když v rámci nějaké socialistické stavby zbourali třeba celou vesnici, lidem to prostě oznámili, do kdy se musí vystěhovat. Žádný kompenzace, žádný handrkování se u soudu, ve vedlejším městě prostě postavili panelák, kam přestěhovali kompletně celou vesnici a stavělo se. Ach, zlatý časy!

Bus

Máte to nějak pomileny, komunisti a to se jich nezastavam za barak staveli zase barak,proste postavili jinou vesnici o kus dál. Mate hromadu dokumentů v tv,když stavěly nové přehrady. Možná v jednotlivých případech dávali 3+1, ale dnes za 2,5 mega nekoupite ani 2+1 v okresnim městě. Komunisti se bali skandálu ,těm dnešním je to jedno. A lidi to nezajímá protože přestali držet pri sobě.

Gwann

jasně, místo baráku byt v paneláku (to ti šťastnější), pro nepohodlné sebraný majetek třeba jen za to, že byli něčí příbuzní, a umístěnka do shnilé chalupy v pohraničí. proberte se a přestaňte si komunisty idealizovat. byla to neskutečná pakáž. ty vizuálně a funkčně zničená města a vesnice nevidíte? nebo je vám i tohle jedno? a povídačka jak se se báli skandálu a proto se chovali slušně….mňo, soudruzi se hlídali mezi sebou, aby jeden nekradl víc než bylo povoleno. to asi ano. ale i tak ještě těsně před koncem svého škodlivého působení zavírali na dost let za blbosti, a osud Patočky… Číst vice »

Tomáš679.2

“ ty vizuálně a funkčně zničená města a vesnice nevidíte?“

Ano, vidíme. Zrovna třeba ty Rychaltice jsou stavbou dálnice poznamenány až to hezké není. A vůbec netřeba minulého režimu.

Mts

Ty si hlavně, rozumbrado, dodělej základní školu a soustřeď se na gramatiku.

Gwann

lupněte si prášek, pokud nevidíte rozdíl, zjevně trpíte kognitivní disfukncí a navrhuji přezkoumání duševního stavu.

Pája

Možná byste si měl na chvíli odpočinout.

ladislav

Svinstvo….. Najednou nemáš dům, jen směšnou částku za kterou dnes pořídíš tak možná pozemek!!

Vašek

Jenže ta částka byla stanovena před deseti lety a nemůže se už měnit.

Josef22

Tak tak. Jó, kdyby to tehdy přijali, mohli by si v té době pořídit dva byty, z toho jeden k bydlení a druhý k pronájmu pro lidi a ještě mít z toho další prachy. Jenže když je někdo blbej 🙂

Gwann

a ještě ho tu každý druhý hájí. prostě se tehdy blbě rozhodli. a následky si musí proto nést.

dopravak

Vám bohužel vůbec nedochází smysl, co ostatní chtějí říct. Já nikde postup dotyčných nehájím, jenom upozorňuji na zřejmě nevhodný způsob jednání ŘSD s lidmi, které potřebuje někam přestěhovat. Pokud jim stojí v trase dálnice překážka v podobě domku, tak by měli vynaložit asi trošku více úsilí se s majiteli dohodnout. Zmiňovaná kompenzace je na poměrně velký zásah do života relativně malá a vzhledem k celkové ceně dálnice asi na ni nemá moc smysl šetřit. No a pokud chtěla rodina místo kompenzace jinou nemovitost, tak opravdu nechápu, proč je takový problém nějakou nemovitost prostřednictvím realitky najít.

Gwann

mně dráždí ten přístup…starejte se a sežente mi jiný barák. jestli dostanou 20% nebo 40% nad posudek mi je celkem jedno.

ale RSD musí postupovat dle zákona.

a zde nejspíš postupovalo. takze plakani na špatném hrobě.

pokud vyvlastnění mají nyni problém, je to bohužel jen následek jejich nevhodného postupu.

můžu mít pro ně pochopení, ale praxe říká, že ten kdo bojuje příliš…dopadne často dost špatně. je potřeba umět včas poznat…kdy jsem prohrál. tady to dost vyhrotili

K.S.

Pokud po někom chcete aby se kvůli vám odstěhoval, tak byste mu měl to místo kam se má odstěhovat pomoct najít, nebo postavit. Určitě by na takovou činnost kapacitu našli.

dopravak

No ale co je na tom špatného. Stát po občanovi něco chce, tak ať se stará. Proč by měl občan ještě hledat bydlení, když to není on, co se chce stěhovat?
Pokud stát po někom chce stěhování, tak mu k tomu musí poskytnout podporu, pokud mu kompenzace z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje. Pokud jsou zákony napsány špatně, tak kdo jiný, než státní instituce s rozpočtem v desítkách miliard, může u politiků iniciovat změnu.

Gwann

jejich hloupost

Pája

Proč by do bytu měl podle Vás jít někdo. kdo tam třeba bydlel a už by to zpátky nechtěl? Opět arogance? Tohle není ani trochu rozumný přístup.

Gwann

ja nikoho do bytu nestehuju.

o bytech jsem tu akorát psal v souvislosti s vývojem cen, barák u Frýdku jsem v životě nekupoval.

Vít Jůza

Jsem zvědav na příští zprávu o exekuci fysickým vystěhováním obyvatel a jejich nábytku na ulici, to vždycky byla a je taková třešnička na dortu … tedy jestli tady to asi bude na ulici, nebo na dálnici.

Gwann

a co navrhujete udělat? hezky je poprosit? a když řeknou ne, tak si z rozsudkem vytřít? a čekat až umřou sešlostí věkem?

Asd

Zákon by měl pamatovat na takové případy a umožnit nabídnout jinou nemovitost v dané lokalitě.

Gwann

proč by stát měl někomu shánět barák? a ještě poslouchat…ne, tenhle je moc na kopci a tenhle má zas daleko na nádraží.

dopravak

Proč by měl někomu shánět barák? No protože chce někoho vystěhovat, ne? Někomu finanční kompenzace vyhovuje, jinému ne.

Vaše arogance naprosto vystihuje jednání RSD a ukazuje na důvod, proč se u nás všechno tak táhne.

Tomáš679.2

Přesně!

Pája

Zapomínáte, že to stát potřebuje jejich dům, ne obráceně.Tak to ovšem bohužel dopadá a ta arogance je důvod. Arogance státu, arogance moci.

Gwann

arogance moci…tím že státní organizace postupuje dle zákona. ted uz je na to vtomto případě i rozsudek.

ale když se soudí soudce, tak je to zde podle většiny diskuteru grazl.

tady je zase grazl ten, který soud vyhraje nad sudicem.

sorry jako, ale někdy si promyslete…co vlastně po státu kdo chcete, kdo to zaplatí atp.

nemusíme stavět žádné silnice, pak ale neplacte že stojíte v kolonach a kamiony jezdí přes naves. a takto se dá pokračovat.

PetrM

Ano, postupuje podle zákona. Tady se ale celou dobu vede řeč o tom, že ten zákon asi moc dobrý nebude, takže by bylo nabíledni ho změnit.

dopravak

odvolávat se na špatně napsaný zákon je trošku alibismus. ŘSD se svými kontakty má snad dostatečný lobbistický potenciál, aby špatně napsaný zákon změnila.

Koro

Tohle je fakt zoufaly. Vyvlastnin za smesnou cenu, clovek nema nahrasni bydleni… fakt jak za komunismu

Jakub Kováč

Není tohle náhodou cena z roku 2012? Z doby kdy začalo řízení? Každopádně dům je jedna velká ruina, absolutně neprodejná.

ABC

a pozemek?

Jméno

tak možná majitel logicky přestal dávat peníze do domu, přes který mu někdo naplánoval dálnici a také ji k hranici pozemku postavil.

Gwann

2,4 mio za ruinu, nejspíš cena stanovena v době začátku řízení (2012). za tyhle prachy by si tehdy toho ještě koupili fakt dost.

dopravak

Jenomže ruina se z toho stala až potom. Za 2,4 milionu by tehdy barák rozhodně v okolí nepostavili. Jako nezlobte se, ale pokud kompenzace nepokryje ani náklady na dům v okolí, tak se nedivte, že se lidi staví na zadní.

Gwann

nepostavili – ale tohle není nový barák. Starší by bez problémů koupili. V témž roce jsem koupil byt 80m2 v cihle v Praze na Vinohradech. za 2,9 mio. nyní cena tak 8-9 mio.

Může mně jich být líto. Ale toto si způsobili z velké části vlastní zaťatostí.

dopravak

Trošku vám uniká to, že součásti kompenzace by měla být také újma za zařizování, stěhování a nějaká odměna za to, že jsem to ochoten vůbec udělat. Bylo by proto naprosto v pořádku za starší domek postavit nový.

Každopádně 2,4mil. je tak výměna kus za kus, což mi prostě odpovídající nepřijde. 1,5, případně dvojnásobek částky by mi přišlo rozumnější. Jestli tohle není ze strany státu šetření na nesprávném místě. Pak se nedivme, že se ty stavby takhle táhnou.

Gwann

u pozemků se může dát víc než posudek. jak je to u domů, nevím. něco navrch tam být může. ale nevidím důvody k násobkům…20-30% je dostatečné. pokud to tam není, ok, doplňme to do pravidel. jen se obávám, že to neřeší zásadní problém těchto sporů – já se stěhovat nebudu. a pak se hledá důvod, proč se nestěhovat. stavět nový domek za starší…jako fakt ne. barabiznu v šíleném stavu (a stejně tam třeba žijí lidi) koupíte třeba už i za milion a půl (dle lokality a velikosti pozemku, samozřejmě, jinde je i zbořenina za 7 mio). nový dům podobné kubatury… Číst vice »

dopravak

No už vás vidím, jak za vámi přijde úředník z ŘSD a řekne tady bude dálnice, k odhadu vám dáme směšných 20% a starej se.

V té době se za 2,4 mil. prodávaly staré baráky zralé na rekonstrukci, proto mi přijde ta kompenzace nepřiměřeně nízká.

jak říkám, jestli to není trošku šetření na nesprávném místě.

Asd

Ale oni měli dům, který jim vyhovoval. Stát jej potřeboval tak jim měl dát jiný. Klidně i nový.

Gwann

stát. tedy vy a já. já nechci. vy ano?

dopravak

Já chci, aby se stavělo co nejrychleji bez zbytečných zdržení, proto nevidím absolutně žádný problém ve výplatě odpovídající kompenzace lidem, které je potřeba kvůli stavbám vystěhovat.

Test

A pod termínem „odpovídající kompenzace“ si máme představit co?

dopravak

Vzhledem k ceně dálnice jako takové jsou řádově jednotky domů drobné. Proto by vůbec nevadilo dávat 1,5-2 násobek odhadní ceny domu jako kompenzaci, případně nabídnout zprostředkování koupě domu ve stejné výši. Modernizace D48 zde stála miliardy a tady se bavíme o jednotkách milionu za kompenzaci jednoho domku?

Asd

Jiná odpovídají nemovitost v dané lokalitě. Klidně i novostavba.

Asd

Klidně. Já s tím nemám sebemenší problém. My chceme od nich střechu nad hlavou tak by měli dostat jinou. Pak by se lidi nebouřili, když mají přijít o bydlení.

Pája

Jenže ono taky každý starý barák má v sobě nějakou rekonstrukci a tak. Kdo touží se po vyvlastnění znovu x let s…t s opravami na baráku, když na svém už to měl třeba hotovo?

Gwann

nikdo po tom netouží. je to na prd.

ale i ta reko se v ceně musí nějak ukázat a určitě se ukázala.

co se týče mne…raději bych vzal prachy než bydlet u dálnice…

Zrzek

Další problém stejného typu. Není neochota lidí se něčeho vzdát, ale spíše neochota státu řešit problém rychle a účelně výměnou za odpovídající náhradu. Ať tady, u Hradce či v Dluhonicich chtějí lidé náhradu v odpovídající hodnotě ne v penězích. Když se toto naučí ŘSD potažmo stát řešit urychlí se výstavba.

Daniel Bečvář

V tomto případě dal ovšem soud za pravdu ŘSD. Fakt, že to trvalo 9 let, je spíš smutná ukázka rychlosti našeho soudnictví.

Vít Jůza

Ano, soud rozhodl, že je správné, aby o dům přišli bez adaequátní náhrady, protože tak to je jako podle našich zákonů!

Gwann

jak bez adekvátní náhrady? ta byla stanovena v penězích v době původního rozhodnutí o vyvlastnění.

když vám omylem rozmlátím auto, jak se stanová náhrada? no, v penězích…. nebo jak jinak? někdo mne odsoudí vám sehnat úplně stejné?

ABC

No zrovna ta náhrada auta se stanovuje podle toho, jaká je aktuální cena stejného modelu v bazaru a ne podle nějaké odhadní ceny.
Samozřejmě že i zde jsou problémy jak ocenit dodatečnou výbavu či udržbu a pojišťovny se určitě automaticky nepředají, ale obecně to funguje.

Gwann

ale v penězích. nemusím to auto shánět fyzicky. a auta jsou navíc daleko porovnatelnější než nemovitosti. snad vyjma paneláků na jižáku

ABC

Ale v penězích za které si to srovnatelné auto také koupíte

Gwann

vše se vztahuje k nějakému datu stanovení náhrady.

Gwann

stát není realitka. a sám moc rodinných domků v různých dědinách nemá. nebo má barák někomu sebrat, aby je mohl dát tady těmto?

a ke stavbě – je problém s různou výší ceny a dále v tom, že stát obvykle nemá stavební pozemky k výstavbě rodinných domků v různých horních dolních (a často ani v Praze)

dopravak

Tak si snad ŘSD může sjednat služby místní realitky, ne? Pokud za mnou někdo přijde, že mi chce zbořit barák a chce mě přestěhovat, tak i očekávám, že se ten někdo bude taky starat a ne že arogantně přijde a řekne „já tady chci stavět, tak se starej“. Dokáže to vás arogantní mozek pochopit? Ono jestli tenhle arogantní způsob komunikace není jedním z důvodů, proč se ty stavby tak prodlužují.

Gwann

prodlužují se taky proto, že každý druhý hejhula se považuje za nedotknutelný vrchol lidstva. on ten někdo, kdo přišel, já chci stavět, byl totiž stát. ve veřejném zájmu. což soud svými rozsudky potvrdil. když za ním přijdu já, má plné právo se mi vysmát, můj bazén na cizím pozemku není veřejný zájem. dálnice veřejný zájem je. můžu s tím nesouhlasit ale to je asi tak vše. lidsky soucítím s každým, koho toto potká, nám komunisti na velké zahradě (1000m2) a na polích postavili sídliště…. jestli se konkrétní úředník choval příjemně či nepříjemně, to je vždy otázka. ale zajímavé je, že… Číst vice »

dopravak

To, že se staví ve veřejném zájmu neznamená, že se nemá platit odpovídající kompenzace, což mi ve výši 2,4 mil. v daném místě přijde hodně málo.

Samozřejmě jsou pitomci na obou stranách, ale těch případů, kdy se ŘSD neumí dohodnout mi přijde podezřele moc.

Gwann

jsou to jednotky procent případů. ještě celkem dobré na to, jak se tu lidi neumí v jednom vchodě ani dohodnout na barvě výtahu

Pája

Ono se to postavení domu státem tak nějak nabízí. Pokud stát potřebuje dům, ve kterém bydlím – OK, ale já s rodinou potřebuju bydlet. Hned. Státem nasmlouvané firmy mohou dosáhnout na dobrou cenu. Druhou možností je zaplatit tolik, aby majitel domu na rozhodnutí státu nedoplácel ze svého. Tím by se u liniových staveb odstranilo nejedno zdržení.

Martin Verner

Zákon stojí na principu peněžité náhrady, a má to důvod – dům není komodita a odhadnout, nakolik je odpovídajíc íjinému, prostě nelze. Pozemek za pozemek je ještě akceptovatelná směna, protože je možno spočítat rozměr a bonitu, ale dům?
Jakmile se tahle možnost jednou otevře, už se nezastaví. Já chci náhradí dům, ale ne tenhle, ten není ve stejné obci (a když tam fakt není kde stavět?), nemá okna na jihovýchod, výhled na Milešovku, stoletou lípu na dvoře, je z porothermu a ne z kotovice… než se soudy dojudikují k tomu, co je adekvátní náhradní dům, budeme se teleportovat.

dopravak

Jenomže pak se nedivme, že se každá stavba takhle táhne. Pokud stát chce někomu bourat dům, tak by měl nabídnout dostatek možností kompenzací. Někomu vyhovuje peněžní náhrada, ale někdo se třeba nechce pouštět do shánění domu, nebo stavby nového domku. Prostě chce jiné bydlení, tak by se o to měl stát postarat. Stát se neumí domluvit a pak se lidé schylují k zoufalým odvoláním na různá sdružení a všechno se pak táhne roky. Dálnice u Přerova je toho zářným příkladem. ŘSD táhne dálnici kousek od zástavby. Lidem tím znehodnotí bydlení, ale kompenzace se nedočkají, tak se uchylují k obstrukcím.

Martin Verner

K urychlení staveb stačí, aby stát byl efektivní a měl jasně daná pravidla, která přitom budou lidská. Potřebuji něčí dům? Nabídka odkupu za cenu dvacet procent nad tím, co přijde ve vyvlastnění (což vyžaduje vědět, kolik v tom vyvlastnění přijde), tři měsíce na rozhodnutí, pak měsíc vyvlastňovací řízení, měsíc odvolačka, peníze na účet, tři měsíce na vystěhování a za plotem už stojí bagr… takhle to funguje např. v SRN. Náhrada by pochopitelně měla umožňovat koupi adekvátní nemovitosti – v době přiznání náhrady, rozumí se – a pamatovat i na související výdaje, od potřeby částečné obonovy nábytku do nákladů stěhování. Ovšem… Číst vice »

Gwann

pod oknem mám furt tu stejnou silnici. jen tam je těch aut furt a furt víc.

státe, dělej s tím něco a plať mi!!!!!!! nebo se posadím na křeslo uprostřed křižovatky a no paseran. tohle je zvrácená logika všech těch nimbystů a jájínků.

dopravak

Tak jedna věc je existující silnice a trošku jiná věc je stavba dálnice kousek od návsi jako v případě Dluhonic. https://www.respekt.cz/tydenik/2019/31/dalnice-ceska-jizda

Gwann

a opět dluhonice….

kde jinde má vést? andrejovi přes fabriku? to good luck s procesem vyvlastnění.

protože krom vedení přes chemičku (riziko náhrady ve výši mnoha miliard) jiná trasa neexistuje.

další nesmyslné nápady neodpovídají ZÚR ani úuzemním plánům obcí (tedy +10 let) a navíc velice zatěžují zase jiné obce s tím, že Dluhonicím stejně pomáhají jen okrajově.

dopravak

Pokud se podívám do mapy, tak dál od obce blíže k chemičce by to rozhodně možné bylo. ŘSD nalajnovalo dálnici přímo přes obec, ale kompenzace dá jenom těm, kterým baráky zdemoluje. Co ten zbytek, kterým vede dálnice pár metrů od baráku? Tady jasně vidíte, že v těchto případe nejde házet vinu jenom na aktivisty.

Gwann

z celé dědiny prudí asi 10 lidí , část z nich i proti tomu vyvlastnění a to navlas stejně jako tady. víte, proč tu vše trvá století? protože každý, kdo má do zadku díru, radí ostatním, jak mají dělat svoji práci. a obvykle dost nekompetentní a(nebo) zbabělí politici neví, jak se rozhodnout – ale rozhodovat rozhodně chtějí. a tak přešlapujeme na místě. nevím, zda dálnice kolem Přerova má být 50m napravo či nalevo, fakt netuším. ale randál z ní bude skoro stejný ať bude tam či onde. já nepopírám, že to takto dluhonice schytají, že se jim podmínky reálně poněkud… Číst vice »

dopravak

Jenomže ono nejde o nějakých 50m, ale o ochotu se s lidma nějak rozumně pobavit a poslouchat je. Ta dálnice šla pár set metrů posunout, možná za cenu snížení rychlosti, ale už by stála.

Gwann

jo, takže dálnici zpomalíme. ale když se rychlost ve stanici UnO snížila o 5km/hod kvůli zachování celkem památného nádraží, to je keců a keců….

Gwann

stát se nebude starat o každého joudu, co se neumí nebo nechce přestěhovat.

dokud si tohle nezapamatujete, tak budou různí loseři furt a furt volit různé spasitele, kteří se na ně stejně vykašlou a napakují se akorát sami. případně seberou něco těm, kdo se o sebe postarat umí, a dají to těm joudům (např. v minulosti komunisti).

ale joudové si musí svůj stalingrad a bitvu o berlín prožít, aby pochopili. nic než tvrdý pád na hubu je nepoučí.

dopravak

Jenomže tady nejde o to, aby se stát o někoho staral, ale aby nabídl lidem dostatečnou kompenzaci za to, že umožní stavbu nějaké silnice, což se v některých případech evidentně neděje.

Gwann

soud rozhodl. rozsudek je nutno respektovat.

další diskuze jsou už jen politické, na faktickém stavu to nic nemění.

dopravak

Jasně, v tomhle případě soud rozhodl, ale já se bavím o kompenzacích obecně. U nás je móda všechno házet na zlé aktivisty, ale podobné příklady ukazují, že ta chyba je spíše u ŘSD.

Gwann

tady nebyla chyba u ŘSD. ale u obstrukčníka. pravomocně rozsouzeno.

jinde může být problém jiný.

spíš mne fascinuje, že tohle trvalo 9 let….

Pája

Podívejte se na to z druhého konce: někdo má vlastní bydlení. Stará se sám, nechce po státu státní/obecní byt, tudíž je dost podpásovka potom přijít s nabídkou, za kterou si jiný dům s jiným nábytkem, spotřebiči a stěhováním nezaplatí. To jako za trest, že se sám staral o bydlení, sháněl, udržoval, makal…? Proto ano, můžou to být peníze, ale třeba zrovna v dnešní době, kdy ceny všeho lezou divoce nahoru bych za 2,4 milionu rád viděl ten jiný dům včetně všeho zmíněného.

Jméno

A co takhle nechat více možností, a) peněžitá náhrada, b) nákup domu vybraného majitelem (za odpovídající cenu), c) stavba nového domu státem (v odpovídajících parametrech). Většina vystěhovávaných si něco z toho vybere

Gwann

b) stát není realitka, sorry, kdo si neumí koupit dům, nemá mít ani svéprávnost a volební právo
c) nemůžete odbydlenou ruinu vyměnit za stejně velký zbrusu nový dům. musí dojít k doplatku.

dopravak

Asi byste si mohl uvědomit, že je to stát, co po lidech chce po lidech poměrně zásadní změnu. Proto by se neměl chovat arogantně a nabídnou maximum možností kompenzací, aby si každý mohl vybrat. Pokud se chová arogantně jako vy, tak se pak nemůžeme divit, že se lidé uchylují z principu k obstrukcím.

pokud jde o náhradní bydlení, tak fakt není problém, aby ŘSD najalo místní realitku, aby nákup zprostředkovala.

Gwann

stát nabízí, co může. když bude nabízet více, to bude zase keců, jak se někdo obohacuje…. když se platí podle posudku – je to málo. když je platí kolik si kdo řekne – jsou to zloději, sebrat jim to a úředníkům taky a jejich dětem a vnoučatům. a když na to v rozpočtu není? tak si půjčíme? fůůůůj, zadlužujete budoucnost. fajn, zvýšíme daně….fůůůůj hnusný stát mne okrádá. tak co chcete? vše je špatně. nemám iluze o tom, že ŘSD je instituce, se kterou je radost jednat. ale tyhle obstrukce vedou akorát k tomu, že to nakonec drtivá většina protestujících prohraje… Číst vice »

dopravak

Dát lidem adekvátní kompenzaci je win-win pro všechny, protože obstrukce jsou mnohem dražší, než to, co se ušetří na kompenzacích.

Gwann

a co je tak adekvátní kompenzace? co si kdo řekne? nebo 30% nebo?

tohle je už hodnotový soud. proto tam je taky ten posudek. a předpokládám nějaké procento k tomu. pro všechny stejné.

jak chcete případně kompenzovat toho, kdo si postavil nový dům? dáte mu taky nový? ale proč mu nedáte větší nebo dva? prostě vždy bude někdo naštvaný a ukřivděný, tomu nelze zabránit. jen musí být rychlý a jasný způsob jak to řešit. nejdražší je ten čas …ale možná ještě dražší je dát každému co chce. to se pak dost divíte nákladům….

dopravak

Jako vaše argumenty dosti vystihují, proč se každá stavba takhle zaseká. Dálnice se zpravidla staví mimo zastavěná území a těch domů k demolicím je minimum. S ohledem na celkovou cenu staveb se jedná o absolutní drobné. Proto mi nepřijde od věci dávat jako náhradu 1,5-2 násobek odhadní ceny. Místo 2,4mil. by to stálo dejme tomu 4 mil., tj. nějakých 1,5 mil. navíc. Opravdu je to v rozpočtu miliard tak zásadní položka, že je na ni nutné šetřit a pak se roky soudit? není lepší těch pár nešťastníku pořádně zavatovat, ať dají už od počátku pokoj? raději dám těmto lidem pár… Číst vice »

Cyklista

Tady ten spor je ale snad už 50 let…. Dlouhé roky nebyl postaven ani druhý most…

Jindra

Díky za přesnou mapu.