Rozpětí 117,3 metrů. Největší letadlo světa poprvé vzlétlo, má vynášet rakety

Letadlo Stratolaunch při přistání. Foto: StratolaunchLetadlo Stratolaunch při přistání. Foto: Stratolaunch

Z Mohavské pouště dnes poprvé vzlétlo největší letadlo světa podle rozpětí křídel. Stratolaunch má v budoucnu sloužit pro start raket

Zpět na článek
7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
DRABADURA

Ten stratokocour je pěknej – jo, jo

jirka

Esli to bude fungovat jako všechno, za čím stál Paul Allen, můžee se těšit i na njvětší leteckou katastrofu všech db.

Karel

Doufejme, že to bude létat lépe než Hughes H-4 Hercules. Tato největší kachna se odlepila od vody jen jednou a na malou chvilku, letěla přitom pár metrů nad hladinou v dosahu přízemního efektu, a k tomu s velmi malou hmotností paliva i užitečné zátěže. Vlastně ani nevím, proč se ten dřevěný obr vůbec řadí mezi letadla.

Martin V.

Jenže po technické stránce za tím stojí firma Scaled Composites, kterou založil a dlouho říidil Burt Rutan (dnes již v důchodu). A ti mají za sebou řadu úžasných a úspěšných projektů.

Karel

Nechme se překvapit, tak nebo tak. Podle mého názoru bude klást na řízení velké nároky značný moment setrvačnosti letadla (třeba ve finále a dosednutí už při slabém nárazovém cross windu). Ostatně i na snímku je vidět, že si spořádaně nesedl na oba podvozky… Při tak velkém rozchodu bude asi třeba dávat velký pozor, aby nevyjeli z dráhy, pokud nebude 100m široká. Na druhou stranu bude pro letadlo výhodou velká štíhlost křídla.

Martin V.

Počkáme, uvidíme… Nicméně oproti „Smrkové huse“ (Hughes H-4 Hercules) už napoprvé letěl mnohem dál a mnohem výš. 🙂 A navíc firma Scaled Composites už má s podobnými dvoutrupými letadly, či spíš „nosiči“ zkušenost a věrna svému názvu tento koncept postupně škáluje k větším rozměrům: White Knight – dvoumotorový (2*11 kN), rozpětí 25 m, MTOW 8 tun, nosnost 3 tuny White Knight Two – čtyřmotorový (4*30 kN), rozpětí 43 m, MTOW ???, nosnost 17 t Stratolaunch – šestimotorový (6*252 kN), rozpětí 117 m, MTOW 590 t, nosnost 250 t Spíš jsem zvědavý, jestli se koncept startu kosmické rakety z letadla prosadí… Číst vice »

Xaver

Nominuji toto na nejhloupější komentář dne.