Lanovky Rozhovory Železnice Zprávy

Rozhovor: Za režijky stojí za to stávkovat, říká nový odborový boss Malý

Martin Malý, předseda OSŽ. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Martin Malý, předseda OSŽ. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Někdejší signalista Martin Malý (47) se po nedávném zvolení předsedou Odborového sdružení železničářů stal jednou z hlavních figur na české železnici. Působí přitom méně radikálním dojmem než jeho předchůdci a oproti zažitým představám o konzervativních odborářích například hledí s nadějí na zavádění dálkového řízení. To může být řešením dnešních přerušovaných směn. Naopak za nešťastné považuje soutěže o dotované linky. „Nemyslím, že to přinese více dobrého než zlého,“ říká. Mládež chce lákat do řad odborářů například slevami v supermarketech. 

Jaké jsou vaše hlavní priority v čele OSŽ?

V první řadě je to zlepšování pracovních podmínek železničářů. A to jak mzdových, tak třeba i pracovní doby a dalších.

Mzdy jsou jasné. Můžete upřesnit to ostatní?

Podívejme se třeba na výpravčí. Jsou železniční tratě, kde není provoz nepřetržitý, třeba tři čtyři hodiny tam v noci nic nejede. Ti výpravčí tam nicméně musejí být, nemají možnost někam odejít. A o tento ztracený čas se jim natahuje doba pobytu v práci. V kolektivní smlouvě to řešíme tak, že po dobu té pracovní výluky je placený jako hlídač a za nějakou řekněme poloviční sazbu tam hlídá. Ale lidé toto nevnímají úplně pozitivně. Na jedné straně je to pro ně jakýsi přivýdělek, na druhé straně nemají možnost to odmítnout.

Buď tam bude jako hlídač a nebo zadarmo?

Buď přijme místo výpravčího s tímto závazkem nebo výpravčím nebude. Jiné místo není. To je ta volba. Lidé by přitom byli nejradši, aby tam žádné přerušení nebylo.

Jak tedy ta směna vypadá?

Nejtypičtější je dvanáctihodinová směna, třeba od šesti večer do šesti ráno. A třeba od půlnoci do čtyř nic nejede. Ten člověk tam celou dobu je, ale nemá započítán dvanáctihodinový výkon, nýbrž jen osmihodinový. Ale zároveň musí splnit pracovní normu za měsíc. A tyhle proluky mu prodlužují celkovou dobu, kterou on stráví mimo domov. To se zaměstnancům nelíbí. Ještě výraznější je to u vlakových čet. Ty jsou třeba přes 200 hodin z domova pryč. Ale při čekání třeba na konečné jim nabíhají hodiny, které se nepočítají do penza pracovní doby. Řeší se to sice určitými příplatky, ale ti lidé takové směny s příliš dlouhým pobytem mimo domov vnímají negativně. Nespojenost roste a bude třeba to řešit asi jinak, než dosud.

Jak?

U výpravčích jsou podle mě dvě možnosti. První, že by se v kolektivní smlouvě stanovil nějaký limit, kolik hodin takového střežení pracoviště může za měsíc mít. Pokud by měl zaměstnavatel tento limit dodržet (třeba 20 hodin za měsíc), tak by musel ty směny obsazovat tak, že ten člověk by pracoval na více pracovištích. Musel by střídat místa, kde se slouží bez přerušení s místy, kde jsou tyto proluky. A bylo by do toho koloběhu zapojeno více zaměstnanců.

To by jim vyhovovalo?

Právě asi moc ne. Museli by více cestovat. Pak je tu druhá možnost, že by to bylo bráno jako nepřetržitý výkon. To by zase znamenalo potřebu nabírat další zaměstnance, tedy nárůst mzdových nákladů. Následně by asi přišly i spory mezi těmi zaměstnanci, kteří by měli po celých 12 hodin práci, a těmi, kteří by tam měli tu proluku. Začali by tahanice o to, jak se má odstupňovat to odměňování.

Pak je to ale neřešitelný oříšek, nebo ne?

Skoro ano. U výpravčích máme tarifní zařazení ve třech stupních: 9, 10, 11. Pokud bychom dotlačili zaměstnavatele k tomu, že bude platit výkon durch, tak bychom museli začínat třeba už od osmičky. Když by tedy měli méně, tak by byli v osmé třídě. Teď je otázka, jak by se na to dívali. A nebo je druhá možnost, že tihle by zůstali v deváté třídě a ti více pracující by se posunuli výš. Takže ano, zatím si s tím moc nevíme rady, ale zároveň nespokojenost s rostoucím počtem hodin mimo domov je velká a minimálně polovině lidí to nevyhovuje. A chtějí po nás, abychom s tím něco dělali. A mně nic jiného než tyto dvě možnosti nenapadá.

Řešíte to už teď v aktuálním kolektivním vyjednávání?

Pro letošek jsme se rozhodli tam ještě tyto myšlenky nedávat. Neformálně to se zaměstnavateli probíráme a konzultujeme. Ale zatím nevidíme ideální řešení, čekáme ještě na nějaký lepší nápad.

Existuje takový?

Jedna možnost by tu byla, ale jde o dlouhodobé řešení. To spočívá v dálkovém řízení. V život se uvádí koncepce, že se budou všechny tratě v republice řídit z Prahy a Přerova s tím, že tato velká dispečerská střediska budou doplněna v regionech o menší pracoviště, odkud by se řídilo třeba v tom místě pět šest stanic. To mi připadá jako jediné skutečné řešení, ale je to dlouhodobá záležitost.

To je ale řešení, které spočívá v tom, že výpravčí z dráhy zmizí.

To spočívá v tom, že se budou rušit místa a lidé budou pracovat v menším počtu na centralizovaných pracovištích. Tempo změny ale není nijak závratné, lidé nám stárnou rychleji, než se ta místa ruší. Takže zdaleka se nestíhá tolik investovat, aby SŽDC byla v situaci, že už nemusí nabírat lidi. Naopak, lidí je nedostatek a je potřeba nabírat nové výpravčí. A dopovím, v čem je ten komfort. Samozřejmě ten člověk musí na pracoviště dojíždět (pokud nebydlí přímo v těch zmíněných městech), ale odměnou je plný výkon po celou směnu. Takže se jim to vyplatí. Organizace práce v těch dispečerských centrech umožňuje nepřetržitý výkon, což činí z dojíždění přijatelnou cenu.

To se mi moc nezdá. Když bude dojíždět například z Budějovic do Prahy na Balabenku, tak stejně ty čtyři hodiny ztratí.

Ještě zmíním, že na centrálním dispečerském pracovišti je větší plat. Takže ten člověk získá větší plat a jistotu výkonu. A odpověď na vaši otázku: když jedete na dvanáctihodinovou směnu, tak musíte ráno brzy vstávat a domů se dostanete až večer. Ten den je pro vás tak jako tak ztracený. Ale odpracoval jste celou směnu a pak máte dva dny volna. Klasický turnus je denní noční a 72 hodin volno. A při plném výkonu vám vyjde, že jednou za dva měsíce máte jednu doplňkovou směnu. Pak se vám to dojíždění vyplatí. Vy ztratíte ty dny, co jedete do práce, ale pak máte volno.

Když srovnáte počty lidí v dispečerských pozicích a výpravčích dnes, jak to vychází?

Bude jich méně než dnes, ale je to postupný proces, kdy lidé odcházejí do důchodu.

Nebojíte se, že nebudete mít nakonec koho zastupovat?

Nám jde hlavně o to, abychom nedopadli jako v Německu. Tam jsou také dispečerská centra, ale tamní rozvržení směn je hrůza. Když se podíváte na rozpis, tak je tam osmihodinová směna, šestihodinová směna, desetihodinová směna. Ten člověk pak je pořád v práci. A za těchto podmínek bych to u nás nebral. Ale plný výkon za 12 hodin, jako se to dělá u nás, tam už se dojíždění vyplatí.

Čekal bych u odboráře, že bude spíše staromilec, který trvá na starých pořádcích. A vy propagujete dispečerské pracoviště, které vymaže z dráhy výpravčí a další provozní profese. Ve vašich novinách Obzor se ale často objevují povzdechy, že lidé z nádraží mizejí, a že právě živí lidé mohou zabránit katastrofě, příkladem je třeba nedávné ujetí Pantera v Kadani.

Samozřejmě takové situace nastávají. Ono je vždy dobré, když nějací lidé na místě jsou. Ale na druhé straně se katastrofa neděje každý den, a když se na to podívám z hlediska životního komfortu železničářů, tak mi přijde důležitější, aby netrávili většinu svého času v práci s tím, že i tak je obtížné splnit normu. Já jsem staromilec v jiném smyslu. Dříve byl provoz takový, že tam žádná přerušení nebyla. Od 90. let to ale postupně sláblo a začaly se dělat ty přerušované směny. A z toho pramení dnes ta nespokojenost. Je vždy lepší přijet na svoji dvanáctku než tři hodiny dělat, dvě nedělat, pak zas chvíli dělat, pak zase přerušení. Pak jste pořád v práci.

Jste tedy smířen s tím, že z železnice zmizí červené čepice?

Neříkám, že je to názor všech, ale já vidím tu budoucnost v dálkovém řízení a regionálních centrech. To železničářům přinese vysoce odbornou práci, za kterou budou muset být dobře zaplaceni. A budou mít dostatek volného času. Benefitem je i práce v moderním prostředí. A co považuji za velmi důležité, že ten člověk nebude v práci sám. Představte si, že jste ve stanici a obsluhujete ještě sousední. Když všechno funguje, je to skvělé, ale když se věci začnou kazit, do toho přijde ťukat na okénko cestující, který chce jízdenku, do toho někdo volá, a tak dále, to je velký stres, který může vést k chybám. Kdežto na tom centrálním nebo regionálním pracovišti je víc lidí, a když se něco stane, tak si pomohou. Člověk tam není sám. V té staré době nebyl sám ani ve stanici, ale to je dávno pryč, dnes bývá výpravčí ve stanici osamocen, nikdo mu nepomůže.

K tomu, aby mohli dojíždět do těch center, tak potřebují režijky?

Samozřejmě.

To lidé vesměs chápou, ale hodně emocí budí režijky třeba pro penzisty nebo rodinné příslušníky. Jaký je váš názor?

Podle mého názoru by se měly zachovat. Je to benefit, který může být jedním z důvodů pro práci na železnici a patří tradičně k našemu řemeslu. Je to zbytečné rušit. Ohrožení režijek je v tom, že se dostávají do střetu s jinými procesy. Je proto potřeba najít cestu, jak ty jízdní výhody zajistit novým způsobem. Ale že by měly být, o tom nepochybuji. Železnice začíná mít problém se získáváním nových zaměstnanců, konkurence je veliká, lidé zvažují třeba přechod do nějaké automobilky nebo montovny a železnice není schopná nabízet takové peníze, jako konkurenční poptávači práce. A režijka pro zaměstnance a jeho rodinu je bonusem, který může zájemce oslovit a tu společnost skoro nic nestojí.

Pokud jde o režijky, je jádrem sporu, jak k nim přistupovat v komerčních vlacích. A to těch skutečně komerčních i těch v závazku, který vznikl soutěží.

Problém, který teď řešíme, je, zda bude režijka platit v komerčních vlacích Českých drah. Ty to vnímají tak, že jim dnes ministerstvo svým tarifem nařizuje, aby i v těchto vlacích uznávaly režijky, ale žádným způsobem neřeší nějakou kompenzaci ušlých tržeb. Což drahám zas až tak nevadí u jejich zaměstnanců, ale vadí jim to u zaměstnanců SŽDC.

Není to logický přístup dopravce, který musí válčit s konkurencí?

Ano, je to logický přístup. Jsem tedy pro zachování jízdních výhod, ale je třeba najít způsob, který bude odpovídat současným podmínkám. A zároveň nebude poškozovat České dráhy v soutěži s ostatními dopravci.

Ten způsob spočívá v tom, že to bude SŽDC drahám kompenzovat?

Přesně tak. Chceme dosáhnout toho, aby zaměstnavatel (SŽDC) koupil u Českých drah pro své zaměstnance příplatek na používání těchto komerčních vlaků. Ten člověk by oproti dnešnímu stavu neměl pocítit změnu, mohl by nastoupit do každého vlaku Českých drah. Ale České dráhy za to dostanou peníze.

Pak jsou tu ale vlaky v závazku, které třeba neprovozují České dráhy nebo do budoucna provozovat nebudou.

Zase, smyslem musí být, že když České dráhy půjdou do soutěže s nabídkovou cenou, tak aby nemusely kalkulovat nějaký únik tržeb za režisty. Proto se snažíme dohodnout nějaký komerční příplatek, který by do budoucna zahrnoval možnost užívat komerční i vysoutěžené vlaky Českých drah a také lanovku.

Proč je ta lanovka tak důležitá?

Lidé se spíše ptají, proč by o tento benefit najednou měli přijít. Je to i věc reciprocity se Slovenskem, kde nám umožňují s českou režijkou jezdit například na zubačce. A my bychom je vyhnali z lanovky?

A nemohli by se ozvat i soukromí dopravci, že chtějí za kompenzaci vozit režijkáře?

Ano, to se děje. Kdyby to zůstalo nařízeno tarifem, tak by to asi bylo oprávněné. Ale ta situace bude jiná. Tarif to nařizovat nebude, bude to rozhodnutí té konkrétní firmy, tedy SŽDC.

Jste tedy srozuměn s tím, že to vypadne ze zákona o drahách?

V zákoně je napsáno, že ministerstvo svým tarifem stanoví jízdné. A nově ten tarif nebude nařizovat uznávání režijky v komerčních a vysoutěžených vlacích. Na druhou stranu se ministersvo dopravy v tom chystaném memorandu zavazuje, že bude působit na zaměstnavatele, aby tento benefit zachoval.

Třeba vašemu předchůdci Jaroslavu Pejšovi takové prohlášení ministerstva nestačilo. Chyběla mu jasně daná povinnost SŽDC a dalších firem těm zaměstnancům režijky zajistit.

Na stole je už asi třetí návrh memoranda a nyní se přeme o to, jestli to bude memorandum jenom mezi ministerstvem a odborovými centrálami nebo tam budou podepsáni i šéfové těch firem, kterých se to týká. My chceme tu druhou variantu, aby se cítili zavázanější. Jde o České dráhy, SŽDC a dceřiné společnosti Českých drah.

Memorandum nemá v podstatě žádnou právní platnost, nebojíte se, že vás takříkajíc vyšplouchnou?

Neobjevil se žádný jiný nápad, jak zařídit, aby režijní jízdné fungovalo v novém prostředí na železnici. Zákon zmocňuje ministerstvo vydávat tarif a co v tom tarifu je, už ten zákon neříká.

Stojí za režijky stávkovat?

Pokud nenajdeme systém, jak je nově zaměstnancům zajistit, tak určitě ano. Ale věříme, že naši sociální partneři s námi hrají poctivou hru a snaží se najít řešení.

Trochu jsme zamluvili ty rodinné příslušníky. Proč by v novém systému měla firma i jim hradit zaměstnanecký benefit, když nejsou zaměstnanci? Stejná otázka se týká i penzistů.

Chceme zachovat ten systém tak, jak je nyní.

Nechci rozdmýchávat nějaké mezigenerační spory, ale někdo by mohl říci, že třeba SŽDC bude z peněz daňových poplatníků platit jízdné manželkám, dětem a armádě důchodců.

Už jsem o tom mluvil, je to benefit, na který lidi lákáte. Když ho zrušíte, budete muset nabídnout něco jiného, nejspíš vyšší plat, a ten půjde také z pěněz daňových poplatníků. My se domníváme, že tohle je levně zařízený benefit.

Nebylo by to nakonec jednodušší, dát lidem větší peníze a zrušit režijky?

Domníváme se, že nebylo, například z daňových důvodů.

Stihne se dohoda do konce roku? Čas se krátí.

Věřím, že ano. V úvahu připadá i nějaké provizorní prodloužení současného stavu.

Pojďme k agendě OSŽ. Kolik má vůbec členů?

Je jich přes 40 tisíc, z toho je asi 13 tisíc penzistů, otatní jsou aktivní zaměstnanci.

Na nedávném sjezdu se několikrát zmínilo, že se členská základna tenčí. Neznamená to, že lidé přestávají odbory potřebovat?

Vychází to mimo jiné z toho, o čem už jsme mluvili. Probíhá modernizace železnice, která sebou nese úbytek pracovních míst. A ano, druhým důvodem může být, že pro mladé lidi nemusejí být odbory nutně atraktivní. I proto navrhuji rozšířit škálu výhod, které členství v odborech skýtá, o nějaké nové.

To myslíte slevové poukázky do supermarketů, jak jste říkal na sjezdu?

Ano, třeba. Je nás velké množství a určitě budeme jednat o nějakých slevových programech například v obchodech, na benzinkách nebo i u dodavatelů energií. Uvidíme. Ale připomínám, že výhody, které nabízíme už dnes, jsou velmi významné. Odbory jsou vidět hlavně při kolektivním vyjednávání, kdy dohodnou výši mezd, režijní výhody, kondiční pobyty nebo sociální fond či FKSP. To mohou využívat všichni zaměstnanci, takže si někteří mohou říci, proč by platili členské příspěvky.

Kolik je příspěvek?

Jedno procento z čisté mzdy. Ale chtěl jsem dojít k těm benefitům, kterých užívají jenom členové. V první řadě je to právní pomoc, pokud se náš člověk dostane do sporu se zaměstnavatelem, což se nejčastěji stane po mimořádných událostech. Ti lidé jsou v nevýhodné situaci, kdy v časovém presu něco rozhodli a teď se na ně vrhají štáby vyšetřovatelů. Je to přesilovka. Ten člověk potřebuje právníka, který nebývá zrovna levný, a my mu ho zajistíme. A úspěšnost ve sporech máme vysokou. To si každý uvědomí právě až v momentě, kdy si tím zážitkem projde. Máme také podpůrný fond, ze kterého vyplácíme podporu lidem v těžkých životních situacích, například v případě závažného onemocnění nebo živelné pohromy.

Jaký má vlastně OSŽ rozpočet?

To bych nechtěl zveřejňovat, to je strategická informace. Ale vrátím se k těm benefitům, patří mezi ně i slevy v turistických zařízeních v majetku OSŽ. A asi nejvýhodnějším benefitem je výhodné pojištění škody způsobené zaměstnavateli. Naši členové jsou pojištění do výše 4,5 násobku své hrubé mzdy s velmi nízkou spoluúčastí. To je podle zákoníku práce limit, pokud není škoda způsobena úmyslně.

Odborových centrál je na železnici mnoho, nenastal čas na nějaké sjednocení.

Na to musí být vždy dva a u ostatních odborových organizací necítím nějaký zájem o slučování. Ty organizace jsou stabilizované, žijí si svým životem a my se s nimi snažíme mít dobré vztahy. Reálně tedy o slučování ani neuvažujeme. A podle mě to není zásadní problém. Například SŽDC má 17300 zaměstnanců, z toho je 11600 členů OSŽ. A všechny ostatní centrály nemají ani tisíc členů.

Ale všechny musejí připojit svůj podpis pod kolektivní smlouvu, aby platila.

To je pravda, legislativa je taková a my nemáme možnost měnit obecnou legislativu.

Čistě z odborářského pohledu: nezaspali jste ve snahách o průnik k soukromým dopravcům?

To nevím, ale do sjezdového usnesení jsme si dali, že bychom se v tom měli více snažit. Uvidíme, jak budeme úspěšní a do jaké míry se ti zaměstnavatelé budou bát působení odborové organizace, která zároveň působí u konkurence. To je trochu problematický prvek, ten zaměstnavatel se může bát, že přes odborovou organizaci může docházet k nějakému přenosu informací.

Je to oprávněná obava?

Věřím, že ne. My takto pracovat nechceme. Člověk musí dodržovat mlčenlivost. Ale z pohledu toho zaměstnavatele může být přijatenější, když už odbory připustí, aby působily jen v jeho firmě.

Co říkáte chystané liberalizaci dotované železnice?

Beru to jako věc, která přijetím čtvrtého železničního balíčku byla rozhodnuta. Ale nejsem přesvědčen o tom, že to přinese více dobrého než zlého. Podívejte se na to, co vlastně z toho všeho, co na železnici je, nakonec zůstane předmětem té soutěže. Vlastně jde o to, jak výhodně koupím vlak a jak levnou seženu pracovní sílu. Všechno ostatní jde mimo toho soutěžícího. A jsou úvahy (někde se již realizují), že ani ten vlak si nebude muset dopravce pořizovat. Koupí ho třeba kraj. Pak se velmi obáváme tlaku na cenu práce. O co jiného by se soutěžilo, než o to, jak levně to odjezdím. Je toto řešení? My si nemyslíme, že to je ideální, ale politici si to asi chtějí vyzkoušet v praxi, aby k tomu rovněž došli.

39 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Radek

ad Vrané: s posledním odstavcem souhlasím více než dost…

Podle mě by se měli režijky zrušit a dat všem IN100. Bylo by to bez problému, jasné, zdaněné a prokazatelné. Ale budiž. Na co se však nikde neupozorňuje a OSŽ o tom samozřejmě nemluví je obrovské zneužívání režijek – pokud vím, režijky mají jasné definované, na co se mohou používat. Nicméně držitelé režijek s nimi jezdí na vedlejšáky (i pro konkurenci) atd. a to by se hlavně mělo řešit.

Vrané

Namátkou z rozhovoru: Představte si, že jste ve stanici a obsluhujete ještě sousední. Když všechno funguje, je to skvělé, ale když se věci začnou kazit, do toho přijde ťukat na okénko cestující, který chce jízdenku, do toho někdo volá, a tak dále, to je velký stres, který může vést k chybám. Pokud si tento pán mimo jiné myslí, že je normální a v provozu bezpečné, aby jeden výpravčí/dispečer (není aktuálně přesně definováno a už vůbec platově) odpovědný za řízení v provozu ve více jak jedné stanici (dopravně) měl v náplni svoji práce ještě prodávání jízdenek (zvlášť při přístupu ČD k… Číst vice »

František

Výpravčí,výpravčí,výpravčí…..A kde jsou strojvedoucí a vlakové čety??!!!!Ti jsou přetržkami a spaním po nocležnách nejvíc postižený!!!Na ty pan předseda zapomněl.

Jiří

Na výpravčí se dlouhá léta kašlalo. Členy OSŽ nejste jen vy. Mimo to zrovna takovýto boj a podpora automatizace, tu asi nechcete. Ve vašem případě si můžete představit vlaky bez strojvedoucích a bez vlakvedoucích. V případě té druhé varianty už se tak začíná dít, od neděle na šumavských lokálkách vyjedou vlaky GWTR s automatem na jízdenky akceptující platební karty, kde o průvodčího nezakopnete. Jakási obdoba samoobslužného odbavení cestujících u ČD, jen bez prodeje strojvedoucími, natož s akceptací bankovních karet.

Jiří

To je první odborová organizace, která podporuje dálkové řízení. Asi nastal čas, aby mu z těch více jak deseti tisíc zaměstnanců mu v OSŽ zůstala jen hrstka, když není schopen hájit jejich zájmy. Stejně je spousta z nich členy OSŽ jen z nostalgie a proto, že tam jsou kolegové. Až kolegové hojně přejdou jinam, nejspíše přejdou taky. Alternativa existuje – ADP (adpcz.org).

carda

neagituj a mluv za sebe a ne za druhé

Jiří

Neagituji, sám jsem členem OSŽ. Ale zřejmě už dlouho nebudu, pokud se bude chovat tak, jak má našlápnuto…

carda

proč?já si myslím,že má pravdu.Zaniknou výpravčí na „lokálkách“ a jiných tratích a otevře se prostor pro adekvátní odměňování dispečerů na CDP.Dnes hodně muziky za málo peněz.Poté adekvátně vyřešit tzv:“pohotovostní“Pak ubude závistivých kolegů,kteří odmítali pracovní růst a jsou stále nespokojeni s něčím.

František

Asi jsme si nerozuměli.Já přece netvrdím,že to výpravčí mají bůhvíjak lehký,jednoduchý a že mají peníze zadarmo.A nejen oni.Já si vážím práce třeba i uklízečky,co mi přijde uklidit soupravu před vyjetím z depa.Mne spíš vadilo,že se pan předseda zmiňoval jen o výpravčích.Jako by OSŽ jiného nezastupovala.A tvrdím jedno.KAŽDÝ zaměstnanec by měl dostat zaplacenou celou dobu co je v práci.Bez vyjímky.

František

A ještě k té automatizaci.Vlaky bez průvodčích?V České republice si to při vší úctě neumím představit.Jezdil jsem jako vlakvedoucí 16 let,takže vím čeho jsou lidi schopný jen,aby nemuseli platit.Když by ve vlaku nikdo nebyl tak by se vesele jezdilo zdarma.Známe všichni mentalitu českého národa ne?Klasická ukázka.Na trati Lanškroun-Rudoltice v Čechách zavedli 0-0-S.Pro neznalé,jízdenky prodával strojvedoucí.Zde však došlo j takovému propadu tržeb,že tam ty průvodčí rychle vrátili.No a tak by to bylo všude.Nebo myslíte,že ne?A bez strojvedoucího?No jednou to možná taky bude.Mám to do důchodu ještě dlouhých 18 let a myslím si,že se to ani nedožiju. Tak asi tak

jal

Proč je jen odborový boss, případně mafiánský a není třeba nejvyšší boss ODS, ANO atd?

Aslanex

Takže argumentem pro režijky je, že na železnici schází zaměstnanci. Proč tedy nedostávají režijky také pokladní v supermarketu třeba?

coudy

když jim zaměstnavatel koupí IN100 a dá jim to jako benefit tak je mít mohou… :-))

K.S.

coudy:
Pro zaměstnance co dojíždějí, nebo jezdí často na služebky do velkých měst je to super benefit, ale Aslanex možná naráží na režijky pro rodinné příslušníky.

Harry

Protože nepracují na dráze!Pojďte si to zkusit!.Jak já nezávidím vám.Nezavidte vy mě.Opravdu nemáte co!Jediný co bych zrušil jsou benefity pro důchodce.Jejich soc.morálka se dodneška projevuje v jejich vyjadřování.Někdy je to opravdu hardcore!Ti žijí opravdu někde na Marsu!!

petr

pro důchodce má být všechna doprava zdarma, tak asi režijky netřeba.

K.S.

petr: Proč proboha? Nezlobte se, ale kdybychom jim sečetli všechny příspěvky a slevy, tak se důchodce jistě dostane o pár tisícovek víš. Kdybych řekl že každý týden jede 3x do obchodu či k doktorovi autobusem á 25Kč cesta (jede tam i zpět), tak je to hned rovné zvýšení důchodu o 600Kč měsíčně. Tady ty slevy pro vybrané skupiny jenom vedou k růstu jízdného pro ostatní lidi a zhuštění dotačně-odvodového chaosu. Mnohem lepší by bylo kdyby se nedělalo tolik všemožných dotovaných věcí a peníze se nechaly více lidem, bude to efektivnější využití prostředků. Nehledě na to se nám dotovaná doprava začíná… Číst vice »

Jirka

Proc? Protoze pokladni v supermarketu si zase odnese levnejsi nakup protoze jako jeden z benefitu ma slevu na zbozi…
Vsichni zavidi nadrazakum jeden z poslednich benefitu, ale ze benefity nabizi prakticky kazdy zamestnavatel uz nikdo nevidi nebo nechce videt…

Bery

Ano, pokladni maji zase slevu na nakup a mozna je to pro nekoho divne, ale z levnejsiho nakupu profituje cela rodina, ktera muze zahrnovat sirsi pribuzensky okruh, nez u naroku na rezijky. 😉

Martin V

Proč pan Malý tak lpí na tom „turnusu“? Uváděl příklad noční směny 18:00-06:00 přerušené od půlnoci do čtyř. Co ale brání tomu, aby měli výpravčí ranní (od 4 do 14 hod.) a odpolední (od 14 hod. do půlnoci) směnu? Takže by měli dvě souvislé desítky a v hloubi noci by spali oba doma. Pokud by byli místní (či z okolí), mohli by do práce jezdit jednoduše autem nebo na kole (i bez režijky).

coudy

no vy by jste určitě vstával cca ve 2:45 aby jste šel do práce od 4h…

Martin V

coudy:
Ideální to sice není, ale pořád lepší než mít půl směny večer a druhou půlku ráno. To nedává smysl vůbec. A co řidiči MHD? Vždyť ti to mají úplně stejně, když mají ranní výjezd. Nebo ti snad taky začínají večer, pak v garáži v noci „hlídají autobus“ a dojezdí si to ráno?

K.S.

Martin V
Také mi to přijde jako logičtější řešení než to roztrhat na kousky. Pokud by to zvládli nějak rozumě slepit i strojvůdcům, tak by to mohlo lidem dost pomoct.
Ono samozřejmě bude záležet od stanice, někde na hlavních tratích se bude asi muset jet na 3 směny.

Jirka

Tohle vymyslet muselo hodne bolet, co? Predpokladam ze Vy pracujete od sedmi do tri a pak hura domu…

Jiří

Když už by tam jel autem (snadno, protože před jízdou prvního vlaku už tam musí být), musel by jet i autem z práce domů, takže by se řeklo, že režijku nepotřebuje. A pro ty co dojíždí daleko by udělali benefit, že by do nepoužívané místnosti dali starou rozvrzanou postel, na dveře nápis odpočinková místnost a byla by to místnost pro výpravčího nastupujícího na směnu / končícího ze směny. Dal by se tomu také název benefit a protože je ten člověk kolegiální, nenechá v chumelenici kolegu ve štychu a půjde mu pomoct vymetat výměny. Zadarmo… Takovýmhle tempem od zaměstnanců za pár… Číst vice »

petr

a co kdyby pracující u železnice vystoupili hromadně z odborů?

K.S.

To jim zabedněnost a lpění na minulosti nedovolí. Přitom to brzdí i zlepšení jejich vlastních podmínek.

petr

Máte pravdu i tady diskuze která je mimo čd je toho důkazem.

Chachar Budvar

Stlačit cenu práce – jediný přínos „liberalizace“. S tím se dá souhlasit. Vidíme např. kamioňáky s jejich prachbídnými hodinovkami. Odbory drah musí být velice militantní, aby ajznbon nedopadl jako ti za volanty, to je dobrý strašák a motivace k jednání. Je zde malá výhoda, na dráze se to týká lidí alespoň vyučených. Což se o kamionistech, jimž k „profesi“ stačí úspěšně skončená zvláška + schopnost čtení piktogramů a značek, nedá říci. A s rostoucím vzděláním roste tlak na cenu práce, jak známo. Kamioňáci jsou vlivem malých požadavků na intelekt z valné části tvární, co do svých práv, neschopni tažení za… Číst vice »

K.S.

A co takového potřebujete na dráze? Zase jenom číst piktogramy, trochu jiné, ale piktogramy. Lokomotivu se naučí obsluhovat i cvičená opice, stejně jako kde co dalšího. Nehledě na to zajistit na dráze autonomní řízení je řádově jednodušší než na silnici, takže jestli si budou odbory moc vyskakovat, do pár let taky můžou skončit všichni na dlažbě.

A nedělám si srandu, jediné co zatím tomuto brání jsou dlouhé inovační časy u drážních vozidel a složité schvalování, nic víc, ale stačí trocha a strojvůdci nebudou třeba.

Michal

Ono to o vzdělání neni, majitel autodopravy si hodně rozmyslí, komu kamion s nákladem svěří. To si představte, že i k řízení tramvaje vám stačí také základka a funguje to perfektně. Naopak dráhy se nesmí divit, když vlakvedoucího může dělat jen člověk s maturitou a to si maturanti rozmyslí, jestli dělat trhačky a spát mimo domov a mít samá přerušení a nebo jít makat někam za stejné prachy s jistou pracovní dobou. Naopak lidé vyučení v oborech jako železničář si bez maturity na dráze prakticky neškrtnou. Takže to že nejsou lidi neni zdaleka o tom, jestli je lákáte na režijku.… Číst vice »

K.S.

Michal: Na toto sem zapomenul, kolejová doprava je prostě svázaná předpotopními a neflexibilními předpisy (nevím kolik hodin je třeba na profesní papíry na kamion, ale třeba na tramvaj je požadováno několikaměsíční školení) a směny má rozházené, roztrhané, což nikdo normální nebude dělat. Možná kdyby si to zreformovaly na relativně stejnoměrné směny s tím že se lidé v 90% případů ten den vrátí do výchozí stanice, tak by to bylo o něčem jiném a možná by to dělalo více lidí. Nebo se to celé začne postupně automatizovat. jedno jestli se začne od dálkových vlaků, nebo od nějaké příměstské železnice, ale jde… Číst vice »

Harry

Někdy mi přijde že tu bednu řídí cvičený opice.!Občas potkám kamioňáka borce.Ale málokdy!Když mi bylo 15 řídil jsem šestikoláka a byl to pro mě neskutečný zážitek!Dodnes si pamatuju když jsem vyjížděl před Brandejsem do oblouku a neviděl jsem za roh.Jak to ti chlapi dávají!Jet naslepo a doufat že to dobře výpravčí postaví.Je to hardcore.Kdo nezažil nepochopí.Ps.vždycky jsem chtěl firu dělat.Dnes už na to nemám,!

xroman

Hmm…rezijky si klidne vemte.Pracuji ve velké stanici a polovina kolegu je uz nechce.Ale zaridte 10% narust mezd.Jinak koncim v OSZ koncem roku.A nechovejte se jak kartel se zamestnavatelem.Uz je to velmi okate par let.Nez takoveto odbory,tak radsi zadne.A zalozit jen profesni svazy vypravcich a dispeceru.Jako na letisti a na zapade.

Roman Srp

Pracuji v komerční firmě a nemáme ani odbory, ani svazy.

Harry

Vážení přátelé.Bohužel to podle mě vypadá na celkovou devastaci zaměstnání.Železničář je takřka nadavka.Parazit, co užírá z rozpočtu!Přátelé mi odchází ,že tu práci dělat za 13 000.- nebudou.Ani se jim nedivím.Mladšího člověka pod 30 let skoro nenajdete.Kdo by byl v práci o vánocích,silvestru, max za 20 000.-.Nikdo!Neustále nejistota jak s vámi vyjebou od grafikonu.Taky nic moc!A průvodčích,strojvedoucích,s nesmyslným turnusem?Jezdil jsem a znám to!Nikdy bych se nevrátil.O režijku mi nejde, to je prostě benefit za to že misto abyste byly u stromečku na vánoce s rodinou obsluhujete ožralce na nádražích.Bohužel.Jestli někdo závidí tak to nechápu.Můžete jít mezi nás!Míst bude jenom přibývat

K.S.

Harry:
A to je ten problém dráhy, jejího řízení, nebo minimálně ČD, nereflektuje změny společnosti, lidí… Jsem si skoro zcela jistý že by se to dalo udělat tak aby se to dalo udělat na bázi 2-3 směnného provozu, jen to prostě chce aby se odbory místo režijek pustili do tohoto. Jsem si jistý že by se i našlo dost lidí, jenomže toto je právě odrazuje.

František

Přesně jak píšeš.Ať si ti slavný režijky nechají.Stejně nám je časem vezmou.Mne osobně by stačila služební jízdenka na cestu do práce.A jak píšeš.Nárůst minimálně 10% jinak odcházím.

xroman

Přesně Franto.Nevím co budou ďelat za 4 roky když z mé stanice odcházi polovina lidi do duchodu.Opravdu zaspali dobu.Mladí lidi u nás chybí.Vše min 40 ,50 a výše.