Lidé Železnice Zprávy

Velký třesk: Novým předsedou OSŽ je Malý, otěže přebírají správci kolejí

Sjezd OSŽ v Ostravě. Autor: Obzor/Michael Mareš
Sjezd OSŽ v Ostravě. Autor: Obzor/Michael Mareš

Sjezd Odborového sdružení železničářů (OSŽ) přinesl hned první den překvapení. Novým předsedou největší odborové centrály na železnici se stal Martin Malý (47), který v tajné volbě porazil dvě dlouholeté tváře sdružení Jaroslava Pejšu (62) a Vladislava Vokouna (58). Ve druhém kole volby se střetli už jen Vokoun a Malý.

Martin Malý. Autor: Obzor/Michael Mareš
Martin Malý.
Autor: Obzor/Michael Mareš

Malý je zároveň prvním předsedou OSŽ, který pochází ze Správy železniční dopravní cesty. Ta se v posledních deseti letech stala se 17 tisíci zaměstnanci největším chlebodárcem na železnici, pokud počítáme odděleně České dráhy (15 tis. lidí) a jejich dceru ČD Cargo (osm tisíc). Nákladní i osobní doprava totiž mají vlastní podnikový výbor OSŽ.

Malý začínal na železnici v roce 1995 jako signalista. Při zaměstnání vystudoval právnickou fakultu v Brně. Stejně jako druzí dva kandidáti v projevu zmínil jako problém klesající členskou základnu. Kromě nabídky právní pomoci, výhodného pojištění, podpůrného fondu či zvýhodněné rekreace navrhl jako řešení například nasmlouvání slev pro členy OSŽ u některého obchodního řetězce.

Všichni tři kandidáti se dotkli problému režijního jízdného, o jehož budoucnosti se nyní vedou jednání mezi odbory a ministerstvem dopravy. Nejradikálnější Pejša požadoval dokonce v projevu vyhlášení stávkové pohotovosti. Vokoun a Malý naopak situaci uklidňovali. Podle Malého se nesmí OSŽ nechat vmanipulovat „do něčeho, co není v zájmu členské základny“.

Z 214 platných hlasů ve druhém kole získal Malý 111 hlasů, Vokoun 103 hlasů. Vokoun následně obhájil funkci prvního místopředsedy.

Deník Zdopravy.cz čerpá informace o sjezdu na základě dohody z online zpravodajství odborářského čtrnáctideníku Obzor na stránkách OSŽ.

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
ladys

hmm režíjní jízdné není v zájmu členské základny ……to mě po…….

Honza

Ovšem ta hrubka!