Velký třesk: Novým předsedou OSŽ je Malý, otěže přebírají správci kolejí

Sjezd OSŽ v Ostravě. Autor: Obzor/Michael MarešSjezd OSŽ v Ostravě. Autor: Obzor/Michael Mareš

Sjezd Odborového sdružení železničářů (OSŽ) přinesl hned první den překvapení. Novým předsedou největší odborové centrály na železnici se stal Martin

Sjezd Odborového sdružení železničářů (OSŽ) přinesl hned první den překvapení. Novým předsedou největší odborové centrály na železnici se stal Martin Malý (47), který v tajné volbě porazil dvě dlouholeté tváře sdružení Jaroslava Pejšu (62) a Vladislava Vokouna (58). Ve druhém kole volby se střetli už jen Vokoun a Malý.

Martin Malý. Autor: Obzor/Michael Mareš

Martin Malý.
Autor: Obzor/Michael Mareš

Malý je zároveň prvním předsedou OSŽ, který pochází ze Správy železniční dopravní cesty. Ta se v posledních deseti letech stala se 17 tisíci zaměstnanci největším chlebodárcem na železnici, pokud počítáme odděleně České dráhy (15 tis. lidí) a jejich dceru ČD Cargo (osm tisíc). Nákladní i osobní doprava totiž mají vlastní podnikový výbor OSŽ.

Malý začínal na železnici v roce 1995 jako signalista. Při zaměstnání vystudoval právnickou fakultu v Brně. Stejně jako druzí dva kandidáti v projevu zmínil jako problém klesající členskou základnu. Kromě nabídky právní pomoci, výhodného pojištění, podpůrného fondu či zvýhodněné rekreace navrhl jako řešení například nasmlouvání slev pro členy OSŽ u některého obchodního řetězce.

Všichni tři kandidáti se dotkli problému režijního jízdného, o jehož budoucnosti se nyní vedou jednání mezi odbory a ministerstvem dopravy. Nejradikálnější Pejša požadoval dokonce v projevu vyhlášení stávkové pohotovosti. Vokoun a Malý naopak situaci uklidňovali. Podle Malého se nesmí OSŽ nechat vmanipulovat „do něčeho, co není v zájmu členské základny“.

Z 214 platných hlasů ve druhém kole získal Malý 111 hlasů, Vokoun 103 hlasů. Vokoun následně obhájil funkci prvního místopředsedy.

Deník Zdopravy.cz čerpá informace o sjezdu na základě dohody z online zpravodajství odborářského čtrnáctideníku Obzor na stránkách OSŽ.

Tagy Malý odbory OSŽ Pejša sjezd Vokoun
2 komentáře