Revoluce v převodech aut. Od února půjde podat žádost online, lidé ušetří čas i peníze

Autobazar. Foto: AAA AutoAutobazar. Foto: AAA Auto

Převod auta online bude dostupný zatím pro fyzické osoby, do konce roku i pro firmy.

72 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Abraham

no uz zto tu zacina vypadat jako v 21. stoleti, jeste kdyby tak slo zmenit jmeno na datove schrance at si nemusim pamatovat ty cisla a pismena

Trumway

Díky, nechci! To co vymysleli s velkými technickými průkazy a jejich náhradou je do nebe volající nesmysl.

Jiný Petr

Holt pokrok nezastavíš – už se (minimálně ne jednoduše) nedozvíte jaký brzděný/nebrzděný přívěs můžete za tím autem tahat; jaká rozměry kol/pneumatik na autě můžete mít (mimochodem – dle denního tisku tuto informaci po tomto upgrade nedostávají ani technici na STK); kolik to mělo majitelů před vámi a zda a kdy to mělo STK (červená známka může být poškozená a často po 2 letech dost nečitelná).

Kamil

tesim se az budou mit elektroauta dvakrat vetsi dojezd a budou dostupnejsi nez spalovaky 🙂

Vitus

Závidím vám vaše mládí. Já už se toho asi nedožiju… 😀

Kulich

to mate jako s plazmovou televizi, taky byla draha a nedostuopna a ted to ma kazdy, je to otazka par let…

Vitus

Vzhledem k tomu, že jsem včera převod auta absolvoval, tak budu do budoucna jen rád. Měl jsem sice všechno v kupě a na úřadu strávil jen 8 minut i s pokladnou, ale i tak tu byla v podstatě zbytečná cesta. 🙂 Jen jsem byl trošku nervózní, když mi dámy říkaly, že to je v registru zapsáno hned a já koukal přes portál a furt nic. Až se pak běhemnoci otočila databáze, tak už bylo vidět vše. Holt úředník u svého terminálu je víc on-lene než on-line občan na svém portálu… Větší kino ale byla srážka s parkováním na zónách. Tam… Číst vice »

Franta

To je vyřešené aplikací Lítačka: https://www.pidlitacka.cz/cs/article/zaplatit-za-parkovani-v-praze-lze-na-jeden-klik-primo-v-aplikaci-pid-litacka

Pochybuji, že město bude hledat jiné řešení, když má hotovo. Nenapadá mě, jak by to mělo fungovat jinak.

Vitus

Asi jsem to špatně naznačil 🙂
Zaplatit za parkování umím na vícero způsobů, ale tady šlo o to, že jako nový vlastník jsem si chtěl zaplatit ZPS a ono to nejde, dokud minulý vlastník na stejnou SPZ to jeho neukončí. A kdy ho ukončí, to lze jen tušit… 🙁

Johnny

Za tohle je objektivně na místě MD a Kupku pochválit. Loni zrušení těch nesmyslných evidenček pri prodeji a ted tohle. Super

Jiný Petr

Ale jestli to bude závislé na registraci v Portálu občana / bankovní identitu, tak to mezi fyzickými osobami tak rychlý rozjezd mít nebude. První roky čekám, že alespoň jedna strana převodu ji mít nebude – takže se tam stejně bude muset osobně. Ale zase se zkrátí fronty na přepážkách, tak to bude rychlejší i tam 🙂

Hans N.

Přemýšlím v čem by právě bankovní identita neměla věci naopak pomoci? Dostupná je velmi snadno, obvykle bez chození do banky.

Jiný Petr

Já nemluvím o tom, že bankovní identita by neměla být výhodná. Já mluvím o tom, že není tolik rozšířená (zatím), aby to hned znamenalo revoluci. Takže si myslím, že ten přechod na digitalizaci nebude skokem – protože si myslím, že minim. v prvních letech alespoň jedna strana toho vztahu (fyzická x fyzická osoba) nebude tu identitu mít.

A vlastně, jak ten převod bude probíhat, když jedna strana to udělá „papírově“ a druhá to bude chtít digitálně.

Swariner

Někdy a někde se začít musí a lidí s přístupem na Portál občana přes BI bude rychle přibývat. Já nejsem žádný mladík a na úřadě jsem byl poprvé po létech na podzim, kdy jsem registroval motorku. Jinak už dlouho nechodím nikam, DPFO, DzN atd dělám přes PO. Mamce bude 80 a sama přes PO žádá o příspěvek na bydlení. Tady bych strach neměl. Z mé sociální bubliny to máme všichni hodně podobné. Motivací pro hodně klidí byla i možnost sledovat přes PO svoje bodové konto.

Jiný Petr

Ano, někdy se začít musí – souhlas – to nerozporuji.
Já třeba DPFO dělám papírově – před lety mne finančák totiž „vyškolil“. Podal jsem přiznání (papírově) a nechal si potvrdit i kopii. Po pár měsících mi přišla výhrůžka, že jsem to nepodal. Telefonicky jsem jim vykládal, že ano, že to mám i potvrzené. Skončilo to pro mne dobře – poté co jsem jim tu orazítkovanou kopii přinesl.
Od té doby jsem o „digitalizaci“ s úřady přestal uvažovat. Papír vytáhnu ze šanonu – a umlátím je s ním 🙂

adamgolias

jsem zaměstnanec úřadu a všem mohu doporučit- papíry , papíry , papíry , a archivujte , schovávejte. ten ,,hokej,, v IT , to si neumíte představit. něco se,,nepropíše,, do databází , něco ano , něco zmizí , něco je i tam kde to nikdo nechce . dodavatelske firmy zaplaceno asi dostaly a jejich servisni podpora je jako loterie – velmi mala pravdepodobnost ze se dovolam . skoda ze neexistuje jednotne prostredi pro vsechny urady statni spravy , mozna by to slapalo lepe. .kolegyne v ossz ma stul o ploze 1,8m ctverecnich pokryty kominy papiru do vysky 60cm. z pc totiz… Číst vice »

Swariner

Promiňte, ale mě je srdečně jedno, jak ty věci procesujete. Určitě nebudu kvůli tomu chodit na úřad jak za krále klacka abych osobně přispěl 61. centimetrem na hromadu vaší kolegyně.

Jiný Petr

Až Vám budou tvrdit, že to nemají – vy jim sice dáte ID, ale oni to nenajdou + všechny povinné přílohy taky budou v háji, tak Vás to nadšení přejde. (digitalizace a státní správa se mají k sobě jako čert a kříž – to nikdy v ČR nemůže fungovat dobře)

Herold

Že to někde na úřadě ztratí je problém úřadu, ne občana.

Blíže nález Ústavního soudu IV. ÚS 3173/15: „Pokud dojde v řízení k takovému excesu, že je podání ztraceno, nemůže jít takové pochybení soudu nikdy k tíži účastníka. Soudy musí vynaložit veškeré možné úsilí, aby toto své pochybení napravily, a nelze akceptovat stav, kdy řízení skončí neprojednáním ztraceného podání, i kdyby to znamenalo opakované vyzvání účastníka nebo přihlédnutí k podání, k němuž se za standardních okolností nepřihlíží; tím spíše v situaci, kdy je spolehlivě zjištěno, jaký obsah ztracené podání mělo.“

Nemanic

Fajn, ale jak jim dokážete, že jste to podal?

Herold

Podobně jako u poštovní zprávy: každá datová zpráva má jednoznačné „podací číslo“. Podle předmětu zprávy se pak dá aspoň obecně určit její obsah, který doložím dokumentem, který jsou odeslal.

adamgolias

vy naivko.

Jan Sova

A vo tom to je. Ukaž co jsi podal a zjistíš, že se to ztratilo mezi portálem a tvou identitou/datovoku. Ale úřad jako takový nic nedostal, tudíž za to nenese zodpovědnost.

adamgolias

pokud občan ztrátu dokáže. za 13 let ještě ani jeden občan vinu úřadu na mém oddeleni neprokázal.

Swariner

Jestli na úřadě něco podělají, není můj problém, nýbrž jejich. Klidně si posílejte vsechno třeba na hliněných tabulkách po poštovních krahujcích, mě je to opravdu jedno. Debatu končící paragrafem 1 nemíním dále prodlužovat.

adamgolias

😂

David

Akorat ze datovou vetu a nebo to PDFko co jim posilam datovkou si muzu archivovat na veky (teda nez prestanou fungovat pocitace – a pak je to asi uz jedno)

adamgolias

mě je uplně jedno zda dorazite nebo ne. jen jsem chtel digihujery uvest do realneho sveta. jeste jste nereklamoval dodani dokumentu pote , co dany uřad ,,aktualizoval ,, že? až vyzkoušíte , budete chodit taky. statni sprava je mocný černoknezník. a jak ty veci procesujeme nevi mnohdy ani vrchní rada

Swariner

Jistě, počítám s tím, že jsem třeba měl jen za ta léta kliku, ale zaplaťpánbů za ni. Když to takhle bude pokračovat, bude to v podstatě ok. A tu kádrovací vložku si nechte od cesty anebo na společné pasení húsek s kamarády z katakomb.

Jiný Petr

Ani mne to nepřekvapuje. A věřím vám. (např. školení na práci s PC a SW je na úřadech vyloženě sprosté slovo)

adamgolias

tak bych to neprezentoval. skolenich je az moc. potiz je , ze to jako celek nefunguje

Jiný Petr

A ty štosy papírů jsou na úřadech (jako žadatel) viděl opakovaně taky. A nejen na úřadech – i na ČEZu 🙂 – při žádosti o připojení k síti – několik metrů štosů žádostí

Swariner

No, nic proti, ale problém u vás nastal právě při papírovém podání, tak úplně nechápu, proč by to měl být argument proti digitalizaci -to mi nedává smysl. Navíc, při online podání vše máte archivováno ve schránce a vytisknout a založit do šanonu si to taky můžete. Každé podání má svoje číslo jednací, takže každý úředník podle něj může kdykoli cokoli najít. Za celou dobu jsem měl jediný problém, kdy se mi ozval FU, že neregistrují zaplacení daně (podání bylo OK). Měl jsem překlep ve VS, poslal jsem jen mailem potvrzení transakce IB a úřednice to spárovala manuálně, vyřešeno za 5… Číst vice »

Jiný Petr

Ten papír je sám o sobě archívem – a „kupodivu“ papír i informace na něm přežije roky, desítky let i století – bez nutnosti aktualizovat PC hardware a software a hlavně v dat.schránce si za archiv musíte platit – to je taky služba státu jak stehno – přenést náklad na poplatníka.

Swariner

Datovku nemám a nic si neplatím. Přesto všechna má podání vidím. A HW a SW bych doma jen kvůli PO rozhodně neudržel. Předpokládám, že nějaký hrkač s prohlížečem je ve všech domácnostech. Já vám samozřejmě rozumím a je to vaše volba, ale zrovna tyto argumenty jsou kapku zoufalé.

adamgolias

nepsal jste , ze koncite s diskuzí? a takhle je to i s daty co se toulaji kde nemaji. proste nedorazily. ruzne unikatni id cisla apod neni k cemu priradit. zijete v bezchybnem svete. ten realny , alespon tam kde pracuji , je uplne jiny. bez ohledu na to o čem jste přesvědčen , co by jste chtěl apod. a doufejte že zatoulané bajty nepotkají vás

Swariner

Pracuji dnes a denně s různými databázovými systémy přes 20 let, čili o jejich chybovosti či spolehlivosti mám určitou představu. Jen se Vám snažím vysvětlit, že jako koncového uživatele mě procesní věci nezajímají (stejně jako mě úplně nezajímá, kudy lítají elektrony, když jedu vlakem). A co se týče diskutovaných podání a případné ztráty někde mezi počítačem a 61. centimetrem hromady na něčím stole – nestane se nic zas tak moc. Ještě pořád je tady možnost poslat postaru off-line zálohu. Pokud se mi to stane jednou za čas (čím delší tím lepší…), furt je to pro mě pokrok, který mi ušetřil… Číst vice »

kix

evidenčky se nezrušily, pouze se prodloužila jejich platnost na rok..což je pořád málo. Přitom je to taková kravina, absolutně nechápu jejich význam.

Jiný Petr

Pokrok holt nezastavíš – já si ještě pamatuji dobu, kdy při převodu se evidenčka nedělala. Musel jste autem fyzicky přijet na úřad – úředník či jiný pověřený úředník vyšel ven – zkontroloval SPZ, VIN a pak provedl zápis – nebyl za to žádný dodatečný poplatek a na STK se nemuselo. A bylo to už po revoluci.
Pak to změnili na ten nesmysl s evidenčkou přes STK a zavedením dalšího poplatku.
Stejný nesmysl je evidečka či dokonce STK u obyčejného přívěsu (nebrzděného) za OA. Na top STK stejně nic nekontrolují – jen to, že ten vozík existuje a není totálně shnilý.

Swariner

No, kontrola shnilosti vozíku není úplně od věci, když denně vidím, co všechno je možno táhnout a jakou rychlostí. O osvětlení ani nemluvě (zrovna dneska jsem potkal plachťák, který měl blinkry do kříže, což je fakt super, kdyz člověk nevidí blinkry auta). Taky mám vozík, na STK jsem byl zatím 2x a kromě kontroly světel a VIN se na to koukali i zespod (STK Rožnov). Mě naopak přijde, že na přívěsy se obecně dost kašle, přitom jsou denně potkávám špatně svítící kusy, o nějakém kotvení nákladu nemluvě. Jasně, to není jen věcí STK, spíš takový obecný povzdech. Tahám často, možná… Číst vice »

Jiný Petr

A teď si řekněme ten vtip, který na tom celém je: pokud máte starší vozík – tak ten žádný VIN kód neměl a na STK vozík poznali a poznají jen podle SPZ 🙂 Takže pokud víte, že máte vozík na h…. – tak si půjčíte jiný/lepší (třeba od souseda), který taky nemá ještě VIN – a přijede tam s ním na STK. Ano, jezdí spousta nefunkčních vozíků – taky mne to štve. Ale ta situace s vozíky a STK krásně ukazuje, jak ta státní správa nefunguje, resp. je tu jen od toho, aby lidi buzerovala a vybírala od nich prachy… Číst vice »

Honza H.

Není pravda. I samodomo vozíky měly/mají nějaké výrobní číslo, co má být na štítku nebo vyražené na rámu/oji. A na technický to fotí a kontrolují… Vyzkoušeno.

Swariner

To nedokážu říct, já si jen pamatuji z 80. let „polosamodomo“, kdy se koupila oj s nápravou a na to se samodomo dodělala nástavba a nechalo otypovat. Ta oj s nápravou měla normální štítek s vyraženými čísly, pamatuju si to proto, že se mi ho podařilo přetřít stříbřenkou… S totálsamodomo nemám zkušenost. Na starém polském karavanu ze 70. let bylo jen vyražené číslo přímo na oji.

Fsp

blinkry do kříže můžou být že tam uživatel narval vidlici obráceně (do některých zastrček to při troše snahy jde)

Fsp

ještě dlouho po revoluci se toto vše dělalo na policajtech … a že by to tam zrovna byl etalon uživatelské přívětivosti ….

kix

já tohle taky pamatuju a ještě předtím to nebyli úřednici, ale policajti. Ale tam to mělo aspoň jějakou logiku i dejme tomu evidence s krátkou platností (např. 10 dnů), ale když už to platí rok, taký jo má význam? Mezitim se to auto mohlo 3x přestavět, takže to se to může zrušit rovnou, nakonec pokud na autě nebude cokoliv sedět a přihlásilo by se fiktivní auto, tak je to stejně neplatné, tak ten význam už to prostě nemá

Jan Sova

vláda má jakési usnesení (už desítky let), které obsahuje nějaká dílčí opatření vedoucí proti legalizaci trestné činnosti na úseku automobilismu/registrace vozidel, hádám toto bude jedno z nich….

Alf63

Už aby to fungovalo jako v Anglii kde prodávající z mobilu online přepíše auto na nového majitele a hotovo tomu já říkám digitalizace.

projekt2501

Před dvaceti lety tam prodávající odeslal velký TP poštou a kupující dostal poštou nový. Jak jednoduché!

STK

Stát tu řeší takové blbosti místo toho aby se zaměřil na to co se děje na STK !!! Jak je možné, že denně potkávám na silnici auta, která hulí a smrdí….
Do dnes tam funguje obálková metoda!!!

Matěj

Bohužel v tomhle máte pravdu, od mala miluju auta, ale tento problém je tu snad od jakživa a k lepšímu se to moc neposunulo 🙁

Jiný Petr

Otázka je, zda tato auta se vůbec na STK někdy objeví. Speciálně jedna skupina, co tam ráda v létě zpívá, má často auta, která STK neviděla řadu let (a často taky na značkách z Anglie 🙂 )

Aileeen

Teda, mám projetý značný kus ČR, ale takové auto jsem ještě nepotkal.

Jiný Petr

Přijeďte na Kladno – tak uvidíte dost aut na anglických značkách.
A když to uděláte v létě v podvečer, nejlépe v pátek a sobotu – tak je ani nemusíte hledat – můžete se řídit zvukem / hlukem – obvykle mají i „vytuňené“ výfuky, aby to hodně řvalo. (v létě, pokud bydlíte poblíž některé z hlavních ulic, tak se ani nevyspíte)
Máme to tady jako takovou „tradici“. Jistá skupina lidí si to už roky může dovolit.

adamgolias

v českém brodě , v pečkách , kolíně jste byl?

Aileeen

Byl. Celkem často.

P10

Co znamená projetý kus ČR? Já jsem jezdil každý den 8 hodin v Brně. A těch aut jsem potkal desítky, nejhorší jsou firemní dodávky nějaké stoleté stavební firmy. Tomu div neupadnou kola a dveře za jízdy a sociálně slabší jedinci jiné pleti co kupují vylítané vraky s 400tis. a nalívají do toho fritovací oleje.
A takhle to vypadá ve městě, nechtěl bych vidět jak to vypadá v nějaké horní dolní.

David

Jo, mit on-line celou prohlidku a i vysledek by mohlo pomoct… a pak i nejaky kontrolni urad, ktery umi zaklady statistickych metod a umi pripravit i test auto.

Jeste by se mi teda libily dynamicke vahy na kazdym najezdu na dalnici apod.

Jiný Petr

Mít on-line STK je jedna věc – snad už teď něco natáčí. Ale obávám se toho úřadu, co by to kontroloval – a co by kontroloval? prohlížel ta videa? Obávám se, že by zase vznikl úřad tak o 2 500 úřednících, který by stejně nevykazoval žádnou činnost.

Haw

Myslím, že vozový park máme celkem v pořádku, co se tak občas podívat, co je schopno jezdit po silnicích ve zbytku Evropy?

Matěj

To sice ano, ale když už tu STK máme a povinně platíme, tak jde jednoduše nastavit a vymáhat stejná pravidla pro všechny. Třeba by pak i ti antiautaři neměli tolik výtek vůči čmoudícím plechovkám i když to je asi jen sen, protože jim vadí IAD z principu a budou nám nadávat i kdyby člověk jezdil s bezemisním vozem.

Gregyros

Vy asi nechápete že IAD v centrech měst vadí z principu co?

Matěj

Ne nechápu, lidem jako vy vadí nejdříve velká auta, potom auta jen ve městě, pak auta se spalovacím ústrojím, ale nakonec auta jako taková a zaobalujete to pod pseudoekologii, přitom je to jen vaše zášť vůči ostatním lidem.

Swariner

jj, některejm se člověk nezavděčí, ani kdyby jim na krk šláp. Článek je převodech, vy začnete o STK. Až bude článek o STK, začnete zase o něčem jiném (navrhuji převody třeba).

Mykola

Jen aby to nedopadlo jak je zvykem. Parafrázuji výrok A.Gromyka „Mysleli jsme to dobře a dopadlo to jako vždycky“

Michal M

Řekl to prý Černomyrdin. v době kdy Gromyko už nežil.
Jinak duchaplný příspěvek, děkujeme za rozšíření obzorů.

Mykola

Ok děkuji, zmýlil jsem se ve jménu!!!

Swariner

Myslím, že originál byl už Chruščov v souvislosti se zúrodňováním celin. Ono je to ale jedno: málokterý výrok je tak univerzální a charakteristický pro zemi, kde se dnes brambory sází a zítra už vyorávají.

Jiný Petr

Ne, řekl to Viktor Stěpanovič Černomyrdin v roce 1993. Tohoto politika ještě pamatuji. (Хотели как лучше, а получилось как всегда)
On těch bonmotů měl více – třeba „Mám přibližně dva syny“, nebo „Budeme si tak žít, že naše děti a vnuci budou závidět“.

Swariner

Já pamatuju bohužel docela slušně i toho Gromyka… těžko zapomenout….

Jiný Petr

Soudruha Andreje Andrejeviče G. taky pamatuji – ale jen v souvislosti s „trojlístkem“ generálních tajemníků – Andropova, Černěnka a Gorbačova 🙂

Air Traveller

No, sláva 🙂