dpp

Rekordní aukce na energetické burze. Česká železnice se vrací k ČEZu

CZ Loko. Elektrická lokomotiva EffiLiner 3000 zvaná "Belgičanka". Autor: CZ LokoCZ Loko. Elektrická lokomotiva EffiLiner 3000 zvaná "Belgičanka". Autor: CZ Loko

Energetická burza Power Exchange Central Europe (PXE) má za sebou dosud rekordní aukci, pokud jde o poptávaný objem elektřiny. Správa

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ondra

Někde jsem četl, že EC vlak při cestě Praha-Břeclav spotřebuje kolem 2.500kWh, takže cca 10Kč/km? Může někdo z praxe potvrdit či upřesnit?

Vbb

Rychlým odhadem: měrná spotřeba zhruba 25 Wh/tkm krát zhruba 300 tun krát zhruba 300 km rovná se 2 250 kWh, takže ta spotřeba je reálná.

PetrD

To je cca 8kWh/1km . Kdo vypočte kolik SŽDC stojí 1kWh ? Ať to máme komplet?

Apollo17

Pokud je ta spotřeba 2500 kWh pravda,dělá to asi 8 kWh/km.A to určitě není 10 Kč/km.Dopravce platí za kWh mnohem více,protože platí distribuci až do vozidla,ztráty ve vedení atd.. Loni se platilo za kWh asi 2,40 Kč.To bylo podle paušálů pro jednotlivé druhy vlaků.Paušály byly asi 18 kWh/1000 hrubotunokilometrů nákladní vlak 25 kWh/1000 htkm pro R 40 kWh/1000 htkm pro Os Letos jsou paušály jen pro vozidla bez elektroměru,u těch s elektroměrem podle skutečné spotřeby.Dále se k té skutečné spotřebě naměřené na lok. přičítá 9 procent na ztráty ve vedení u střídavé trakce a 18 procent u stejnosměrné. Takže cenu… Číst vice »

PetrD

Celkem se v ČR spotřebuje 62TWh(2017). Z toho SŽDC 1,3TWh, to je slušné. Zároveň je to cca 10% energie, kterou za rok vyrobí Temelin nebo Dukovany.

Jan Tichavský

„došlo k určitému navýšení vítězné nabídky obchodního rozpětí, což je odrazem současně všeobecně vyšších velkoobchodních cen elektřiny proti období v loňském roce“

Tomu nějak nerozumím, vždyť se jedná o částku nad rámec tržní ceny elektřiny, takže samotné zdražení energie tam již bude zahrnuto. Proč je ten přičítací koeficient o 27% vyšší?

Jen tak

Neroste jenom cena elektriny… ale i cena dalsich vstupu.

Ze by proto?

Jan Sůra

Pokud se se marže stanovuje jako určité procento z tržní ceny elektřiny, vzhledem k růstu ceny na burze je následně i marže v absolutním vyjádření vyšší.

Carlos

to není procento…pochopil jsem to že ke každé MWh si přičtou 127 Kč

Jan Sůra

ano, to není procento. Ale k té absolutní částce došly tak, že jde o procento marže z jimi odhadované ceny.

Gor

Jestli dovolíte, tak ta marže vzrostla prostě proto, že trh s elektřinou se nám v průběhu roku 2018 mailnko rozdivočil, takže obchodník potřebuje z něčeho krýt odchylku (podle ceny předpokládám, že je to s přenesenou odpovědností) a/nebo případné zobchodování nadbytečné/nedostatečné energie.