umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Autobusy

Registrace nových autobusů spadly o pětinu, na post jedničky se po 9 letech vrátilo Iveco

Nové autobusy Iveco Crossway dopravce Exprescar Kladno. Foto: Jan Sůra
Nové autobusy Iveco Crossway dopravce Exprescar Kladno. Foto: Jan Sůra

I přes masívní dotace do nákupu nových vozů spadly prodeje nových autobusů v Česku na nejnižší úroveň za posledních pět let. Za celý rok se u nás registrovalo 804 nových autobusů, což představuje meziroční pokles o pětinu. Po dlouhé době se změnila ale žebříček nejprodávanějších značek. Letos by ale mělo dojít k růstu.

Vyplývá to z celkových údajů o registracích, které zveřejnil Svaz dovozců automobilů (SDA). Poslední tři roky se přitom roční objem registrací držel na tisíci autobusy ročně, letos došlo k pádu pod tuto hranici. Tajemník SDA Josef Pokorný to vysvětluje i tím, že u autobusů velmi záleží na tom, jaký objem dotací na jejich nákup stát posílá.

Pokles se může jevit na první pohled jako nečekaný. Zejména městské dopravní podniky oznamovaly v loňském roce uzavírání zakázek na desítky až stovky nových autobusů, často s tučnou dotací z Integrovaného regionálního operačního programu.  Příliv dotací a nových zakázek se ale projeví ve statistikách až příští rok. Většina jich byla podepsána až v druhé polovině roku a autobusy se teprve začaly vyrábět. Například Liberec převzal na konci loňského roku nové autobusy, registroval je ale až v lednu. Podobně největší loňská zakázka na autobusy pro Prahu začala nabíhat až v závěru roku.

Právě zakázky pro Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) může příští rok zamíchat výrazně pořadím nejprodávanějších autobusů v Česku. V něm loni došlo k výrazné změně. Poprvé od roku 2008 nebyla nejprodávanější značkou autobusů v Česku SOR Libchavy, ale tuzemský největší výrobce Iveco. Loni se jich registrovalo 304, SOR zaznamenal 193 registrací. Na třetím místě byla, hlavně díky zakázce pro ICOM a Umbrellu jezdící pro Flixbus, Setra. Té se u nás zaregistrovalo 83 kusů.

Téměř polovina všech loni u nás registrovaných autobusů byla linkových (378), na městskou hromadnou dopravu připadlo 171 autobusů.

Česko patří k největším výrobcům autobusů v Evropě. Údaje o výrobě za loňský rok zatím výrobci nezveřejnili.

Přehled registrací autobusů v Česku po letech.

2004 954
2005 816
2006 944
2007 949
2008 1191
2009 775
2010 751
2011 837
2012 731
2013 891
2014 1061
2015 1350
2016 1013
2017 804

Zdroj: SDA

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
noerf

Icom byl a asi i je prodejce autobusů koncernu daimler. Poslední dobou dává přednost autobusum Setra před značkou Mercedes.

JOHNNY

obe znacky jsou soucasti jednoho koncernu – tyhle „Setry“ jsou další generaci Mercedesu, s motory Mercedes, jezdici pod značkou Setra – kdo jezdi ICOMem – ten to vidi..

JOHNNY

ICOM jezdí jen a pouze na Mercedesech!!! z výrobního závodu v Turecku…
Setra je částečně také domácí produkce – „kostry“ těch autobusů jsou z české svařovny pod Plzní a jako subdodávka se pak se na vagónech přesouvají k finálnímu dodělání v Německu.

Michael

A také jezdí na IVECO Crossway !!!

JOHNNY

Jan Sura – spada pod Mercedes – vychazi z modelu Mercedes

JOHNNY

Jan SURA prekopirovano z textu: Linkový autobus s nejmodernějšími prvky
Jde o historicky první autobusy značky Setra, které se nyní zařadí do vozového parku koncernu ICOM transport vedle značky Mercedes-Benz.

Partneři


Czechtoll

pst
podcast