RegioShark ze srpnové srážky vlaků u Domažlic se do provozu nevrátí. ČD ho využijí na díly

Motorová jednotka 844 RegioShark po srážce vlaků u Domažlic. Foto: Správa železnicMotorová jednotka 844 RegioShark po srážce vlaků u Domažlic. Foto: Správa železnic

Podle dopravce by se již nevyplatilo jednotku opravit.

České dráhy vyřadí jednotku 844.006 RegioShark, která byla poničena při srpnové tragické srážce vlaků na Domažlicku u obce Milavče. Důvodem je velké poškození.

O konci jednotky informovaly České dráhy ve svém měsíčníku Železničář. Zcela zničená polovina jednotky bude sešrotována poté, co z ní technici vymontují všechny upotřebitelné díly. Druhá polovina zůstane zatím jako zásobárna komponentů.

Jednotka je poškozená natolik, že by se oprava již nevyplatila,“ uvedl Radek Sedláček, vedoucí oddělení servisu hnacích vozidel Českých drah. Podle něj postup řešili i s výrobcem, polskou společností Pesa.

Zatímco jedna polovina jednotky je téměř zničena, druhá na první pohled po nehodě vypadala ještě relativně zachovale. Podle dopravce je ale poškozen především podvozek, respektive uzel uložení dílu na podvozku, dorazy podvozků a powerpack včetně zavěšení. Poničená polovina jednotky je odstavená v plzeňském depu, druhá v Blížejově. Jde o druhý RegioShark, který byl výrazně poškozen při srážce vlaků. Ten z nehody u Perninku v létě 2020 se ale rozhodly opravit.

Do šrotu zamířil také osobní vůz Bdmpee, který byl za lokomotivou Západního expresu. Dopravce si nechal jen náhradní díly a podvozky.

Ke srážce došlo 4. srpna ráno. Jde o letošní největší nehodu na železnici. Zahynuli tři lidé (oba strojvedoucí), desítky cestujících bylo zraněno. Škoda přesáhla 100 milionů korun. Příčiny nehody zkoumá Drážní inspekce.

Tagy 844 České dráhy RegioShark seznam srážka vlaků
125 komentářů