Nová hrozba pro šotouše či spottery. Nový zákon v Polsku omezuje fotografování dopravy

Polská značka zakazující fotografování z dřívějších dob. Foto: Wistula / Wikimedia CommonsPolská značka zakazující fotografování z dřívějších dob. Foto: Wistula / Wikimedia Commons

Zákaz je zatím spíše v teoretické rovině, chybí vzor na cedule.

201 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Matoušek

Vracíme se do 70. a 80. let.

Nemel

No jó no…když nám to zakážou, tak jim to tam všechno skoupíme a budou se divit! 😀 Vždyť je to taková láce!

Žbrdlík

„Tak, a teď si vás kůpim,všecky!“

JanM

Když už se tu řeší Polsko, rád bych věděl proč tam jezdí dálkové vlaky tak pomalu. Trasa Katowice-Gdynia přes Varšavu (495 km) trvá 5 a půl hodiny, vlak jede odhadem 100-130 km/h, přitom soupravy (Pendolina) i koleje jsou na 200 km/h.

Jan Tichavský

Nevím jak jsou na tom tratě, ale když jim rychlíky/intercity expresy vozí spousta lokomotiv EU07/EP07 s maximální rychlostí 125 km/h tak to rychleji nepůjde. Zrovna před týdnem jsem absolvoval trasu Szklarska Poreba – Vašava – Bialystok (a dál dieselově do Litvy, u hranice to bohužel jelo krokem) a zpět přes Varšavu do Krakova. Dost úseků je rovných jak když střelí, ale rychleji než 120 km/h jsme nejeli.

Martin Grill

Pokud tento zákaz pomine s ukočením konfliktu na Ukrajině, pak s tím nemám problém. Že se to v roce 2023 bude vymáhat jen těžko a nakonec budou perzekuování jen ti, jejichž foťáky jsou vidět, je věc druhá.

Honza V.

Takováhle zkušenost přetrvává desítky let po válce.

Žbrdlík

Pro zajímavost:
https://www.fronta.cz/kalendar/zakaz-fotografovani-a-filmovani-dopravnich-objektu

Zakázat kreslit plány a mapy v době fotografických přístrojů mi přijde stejný jako zakázat používat fotoaparáty v době satelitních snímků , google map a dalších vymožeností mezi které patří i web kamery.

Mouka

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2402709
Doporucuji precist zejmena odstavec o kamerach podel zeleznicni trate.

hank

Současná polská vláda ve své propagandě běžně využívá i šíření strachu. Není pro ni nic jednoduššího než hodit do jednoho pytle ruské špióny a neškodné šotouše. Jak je její práce efektivní v případech skutečných hrozeb, o tom svědčí aféra té zatoulané ruské rakety, která se náhodou našla až za 4 měsíce…

Vlakem s kolem

Ja bych jednu zatoulanou raketu za skutecnou hrozbu nepovažoval. Jedna věc jsou politické proklamace, uplne jina vec jsou skutecne udalosti. Pokud se raketa nezaostává každý týden, ale stane se to jednou za delší dobu, navic je všeobecně známo, že v sousední zemi probíhá konflikt, umysl bych v tom neviděl a ani si nemyslím, že by kvuli tomu NATO bylo skutečně v pohotovosti, navzdory tomu, co se navenek rika. Stejne tak si nemyslím, že kdyby se to stalo obracene, ze by se raketa z Polska zatoulala treba do kalinhradske oblasti, ze by to hned Rusacko bralo za vyhlášení války. Velkých keců… Číst vice »

hank

Já přece netvrdím, že to s tou raketou byl úmysl… Nicméně to, že se na ni takovou dobu nepřišlo, byl výsledek běžného polského šlendriánu, od něhož lze odpoutat pozornost veřejnosti s příhodným využitím jiných – nota bene nijak nesouvisejících – represivních opatření: Podívejte se, jak se snažíme dbát o vaši bezpečnost…

Vlakem s kolem

Ok

Žbrdlík

„V případě porušení zákona soud může potrestat pachatele pokutou nebo mu zabavit fotografickou výbavu, i když nebude pachatele.“
Tak buď pachatel je a nebo pachatel není. Odebrání něčeho někomu kdo se ničeho nedopustil je při nejmenším hodně zvláštní.

likvidátor shotoushků

Ještě pro zajímavost, ono se to může řešit buď pokutou na místě nebo předvoláním k přestupkovému soudci. V Polsku to je na libovůli policisty nebo jiné uniformy.

M19

Při zapojení toho šedého útvaru v hlavě se dá dojik závěru, že měli na mysli, že lze zabavit fotografické vybavení pachateli, i kdyby bylo třeba z půjčovny.

Žbrdlík

„„V případě porušení zákona soud může potrestat pachatele pokutou nebo mu zabavit fotografickou výbavu, i když tato nebude v jeho vlastnictví.““

M19

To je to samé, jen explicitněji řečeno.

Jarda

a taky, když třeba uklada do cloudu, tak má ještě zálohu, to tam bude stát armada fizlu a nahanět každyho kdo ma smartphone? 😀 jak u debilů, fotka asi někoho zabije, citelně poškodí vlak, nadraží či koleje, to kdyby takhle šli třeba po sprejerech, kteří skutečně poškozují cizí majetek.

mlokXCM

Není to zvláštní. To je možné i u nás.

Osamělý Vlk

Já myslím, že to mají pro výmluvu, že člověk fotil mobilem své milenky, což je v případě polských politiků standartní výmluva a pro PiS je výjimka z pravidla. No, zkusil bych si půjčit mobil Katzinského, v tu chvíli by jej buď museli odebrat, nebo by se na mne vztahovala výjimka.

Fsp

Tak buď pachatel je a nebo pachatel není.

No, srovnejme s objektivní odpovědností provozovatele vozidla….

hank

V ČR už nejpozději od r. 2014, tj. od zrušení zákona 383/1990 o ochraně státního tajemství, reguluje fotografování na veřejnosti pouze nový občanský zákoník v §§ 84-90, které se týkají souhlasu fotografovaných osob. (Odkaz: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89#cast1-hlava2-dil2-oddil6-pododdil2) Stručně: Bez jeho souhlasu podobu člověka zachytit nelze. Výjimka se týká pořizování fotografického materiálu pro účely úřednické, vědecké, umělecké nebo zpravodajské; na ty se vztahuje tzv. zákonná licence, která výslovný souhlas fotografovaných nahrazuje. Právo vlastníků rozhodovat o tom, zda smí být jejich majetek fotografován nebo zda smí být fotografováno na jejich pozemcích, není v českém právu explicitně upraveno. Nejsem právník, takže mi některé novější změny… Číst vice »

Jarda

teoreticky, pokud vás někdo vyfotí nebo natočí aniž byste si toho všiml a vy se pak poznáte někde na videu nebo na fotce, co bude někde na internetu, tak můžete podat žalobu a v případě že podaří najít autora, tak na základě ochany osobních údajů ho mužete žalovat.

hank

Ano, tomu rozumím. Ten poslední odstavec mého postu se týkal fotografování majetku, především toho soukromého. Zřejmě bych za přirozené považoval, že majetek státu spravovaný jeho organizacemi k tomu určenými lze fotit, filmovat apod. všude tam, kde to není výslovně zakázáno; přičemž každý takový zákaz by měl mít oporu v nějakém právním předpisu. (Nebudu teď řešit, jakou formou by měl být ten zákaz publikován. Leckde asi bude stačit zákazová tabulka, ale i na ní by mělo být uvedeno, který předpis ten zákaz upravuje/nařizuje.) Zajímavá by v tomto ohledu mohla být definice soukromého majetku. Patří sem i majetek 100% státem vlastněných obchodních… Číst vice »

Granja

Natáčení typu „Pohled z vlaku – a další – bude zřejmě časem velkým rizikem. Na peróně při vjezdu vlaku je hodně lidí. Ve videích jsem viděl nejen své známé, ale i sebe. Nikdy by mě nenapadlo uvažovat o žalobě či jiném protestu. To už by bez souhlasu osob nesměla natáčet ani Česká televize do zpráv a podobně. Svět se v „cosi“ obrací.

hank

„To už by bez souhlasu osob nesměla natáčet ani Česká televize do zpráv a podobně.“

Omyl. Zpravodajská média pod tu tzv. zpravodajskou licenci samozřejmě patří.

Měl jsem za to, že to tu nebudu muset tapetovat – odkaz na příslušné §§ nového občanského zákoníku jsem sem dal hned dvakrát. Evidentně se spousta lidí neobtěžuje přečíst si to, takže sem pověsím znění § 89, který tvé tvrzení vyvrací.

§ 89

Podobizna nebo zvukový či obrazový záznam se mohou bez svolení člověka také pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství.

Žbrdlík

Vědecký a umělecký účel je co?Pokud někdo fotí do šuplíku a nezveřejňuje s cílem dokumentovat proměny v čase není náhodou možné to považovat svým způsobem také za vědecký účel?

hank

Do učebnic a skript, na výstavy, přednášky a podobné prezentace…

Sám nevím, jak by se to dokazovalo. Když bude fotit např. učitel nebo zavedený autor fotografických publikací, asi to bude jasné; ale i takoví autoři si většinou ten souhlas předem opatří.

Vzpomínám si, že při svých prvních pubertálních fotografických pokusech v 60. letech jsem občas fotil i úplně cizí osoby; byv už tehdy poučen četbou různých cestopisů, pro jistotu jsem se jich předem ptal. Ano, bylo to v tuzemsku. Ne, nikdy mě nikdo neodmítl.

Žbrdlík

Jenže to jste Vy a my někteří další . Bohužel jsou tady i ti ostatní. Kdyby měl každý žalovat každého kdo někoho bez vědomí zachytil a materiál zveřejnil nikdo nedělá nic jiného než že se soudí.
Ale pokud si dobře vzpomínám už tady byly snahy i o zákaz fotografování architektury .

https://www.cnews.cz/clanky/padne-svoboda-panoramatu-na-pude-eu-se-resi-zakaz-komercniho-foceni-budov-a-soch/

hank

Z ochrany duševního vlastnictví se bohužel stala zdivočelá komerce. Já tvrdím, že žádný objev ani vynález, žádné lidské dílo není, nikdy nebylo a do budoucna tím spíš nebude dílem jediného člověka a už vůbec ne jediné korporace. Vždycky je to výsledek kolektivní práce – včetně práce už nežijících generací předků.

„Jestliže jsem dohlédl dál než jiní, bylo to tím, že jsem stál na ramenou velikánů.“
(Isaac Newton)

Žbrdlík

Velice hezky řečeno a je to tak. Známe spoustu uměleckých děl jejichž tvůrci nám jsou notoricky známí. Známe spoustu staveb u nichž známe jméno architekta, ale už neznáme jména těch, co svou prací nemálo přispěli k jejich vzniku a jejichž jména nebo tváře bohužel upadnou v zapomnění. A je to dle mého názoru škoda. O to více jsou pak zmínky o takových lidech cenné, když už se je podaří někde dohledat.

jal

Jediné řešení je zákaz vlastnictví jakéhokoliv přístroje umožňující jakýkoliv záznam.
Dovoleno to bude jen přísně prověřeným soudruhům.
Vyřešeno.

Žbrdlík

Super. V tom případě je čas rozloučit se s mobilními telefony kde těch fotoaparátů může být x a je na čase vrátit se zase k pevným linkám nebo telefonním automatům v horším případě na mince a v lepším případě na telefonní karty. Výrobci tohoto spotřebního zboží , které někteří mění pomalu stejně často jako ponožky takové rozhodnutí jistě uvítají ;- )

VTT

Zánam se prožene nějakou umělou inteligencí, která najde a rozmaže obličeje.

jal

A co fotit rovnou rozmazané fotky?
: – )

Nemel

A co kdyby nám tu fotku rovnou umělá inteligence vygenerovala? 🙂

Žbrdlík

:- )

Karel

Díky konečně někdo napsal něco rozumného. Bohužel pokud českému člověku nebude hrozit likvidační pokuta nikdy se tím řídit nebude. Takový prostě jsme. Jen dobré pro lidi co si myslí že celý den můžou jen tak někoho fotit a je to v pořádku.

Karel

Mimochodem poslouchal jsem rozhovor s právníkem na ČT24 je to asi dva roky zpátky. Ten na rovinu řekl že videa například z auta z vlaku.Které snímá okolí s lidmi nesmí vůbec na internet. Je to trestné. Pokud budete mít smůlu a někdo se na videu pozná a bude mu to vadit máte problém.

SYN

Samozřejmě, POŘIZOVAT

SYN

Sorry 🙁
POŘIZOVAT takový záznam můžete, nesmíte ho ZVEŘEJŇOVAT (nejen na internetu)… Případně před zveřejněním příslušně upravit (rozmazat obličeje apod.)

Žbrdlík

Takový zaznam vzniknout může. Kdyby to nebylo možné k čemu by byly kamery v autech? Problém je až zveřejňování. Jo a co takový Pohled z vlaku? Ta videa na internetu jsou a není vůbec problém, že vlaky snímají cestující na nástupištích bez jejich vědomí.
Jo amimochodem pro člověka nebývá problém sám sebe na záznamu poznat, protože k tomu může použít informace které zná jen on sám. Třeba to, že ví, že v danou dobu se na místě nacházel, ale pro jiného poznání člověka cizího to už tak snadné být nemusí.

Karel

No tak to právě ten problém je. Že existuje nějaký pohled z vlaku neznamená že to je v pořádku.

hank

Tohle je jenom další – do značné míry spíš úsměvný – dílčí krok ke všeobecnému zprasení polských orgánů činných v trestním řízení a obecně polského politického režimu současnou polskou vládou.

Na ty skutečně vážné až tragicky nelidské tendence se zeptejte ženských částí svých rodin, zvlášť jestli máte nějaké příbuzné v Polsku. Určitá činnost příslušných polských orgánů je doslova fyzicky ke zblití. Středověk neskončil, středověk trvá.

Já vím, že jsem OT. Jenže na některé věci je potřeba koukat jako na celek. Jinak hrozí, že pro stromy neuvidíme les.

Vlakem s kolem

Mam v Polsku věřící sestřenici se 3 dětmi. Na co se jí mam zeptat?

hank

Například na tohle: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2408876. (Obzvlášť výživná je představa, jak se cajti hrabou v septiku…)

Ale pro vyváženost bych se zeptal i někoho nevěřícího. Polsko je v tomto ohledu ostře rozdělené.

Žbrdlík

Tak to už je paranoia na druhou.

Pezos

Během covidu to bylo taky výživné, když třeba cajti na pumpách kontrolovali, kdo kolik natankoval.

Granja

…..další – do značné míry spíš úsměvný – dílčí krok ke všeobecnému zprasení….

Jo, jo, Lešek se na protest proti totalitě vydal na západ a netušil, že po obejití zeměkoule se vrátí z východu se stejným outěžkem, kvůli kterému rodnou hroudu opustil…

Karel

Dobrý nápad,
pracuji jako strojvedoucí a někdy mi fakt vadí když mi pořád někdo čumí teleobjektivem na stanoviště. Nemám nic proti fotografování vlaků v přírodě kdy má fotka alespoň nějaký umělecký nádech. Ale šotouši co pořád dokola fotí a natáčejí mašinky na nástupišti nechápu a zajímalo by mě jak by jim bylo příjemné kdyby je někdo cizí pořád fotil a natáčel v práci.

likvidátor shotoushků

Jo stanoviště oblepené novinami nebo překryté hnusnou záclonkou, uvnitř bordel, führer v špinavých montérkách….. 🙂

Petr Jetelina

Pan TH má pravdu. Za časů správné poctivé unitární Dráhy neexistovalo, aby si estující cokoliv proti svrchované Dráze dovolil. Dnes máme rok 2023 a unitár je již dávno pryč…

Vlakem s kolem

Máme, ale paradoxně je to u nás jeden ze soukromniku, GW Regio nebo jak se ted jmenuje, který má v přepravním řádu zakaz foceni ve vlaku.

Petr Jetelina

Lol. Ve Vrbnu pod Pradědem jsme fotili motorový vůz a z vlaku vylezla pizda, co jela jako vlakvedoucí, a začala po nás hulákat. Tak jsme jí to vrátili. Přitom na záběru vůbec nebyla. Psal se rok 2021.

likvidátor shotoushků

Zajímavé. Vyzkouším 🙂

Granja

Ale no tak! Říci o ženě, že je pizda, to snad, pane inženýre, byl, pevně doufám, jen chvilkový úlet.

Petr Jetelina

Ne. Na chvíli jsme se díky této dámě ocitli v dobách ČSD. Petici proti covidfašismu ve vlaku nekomentuji vůbec.

likvidátor shotoushků

Dezolé olé 😀

Vlakem s kolem

Dobre ji tak.

hank

No to by mě zajímalo, o co ten zákaz opírají. Doslova to zní takhle: 149. Bez předchozího písemného povolení Dopravce je ve vlaku dále zakázáno: a) vykonávat podnikatelské činnosti, které souvisí s přepravou osob nebo zboží nebo poskytováním služeb, spojených s přepravou cestující veřejnosti, a to i s platným jízdním dokladem. Především je bez předchozího písemného souhlasu Dopravce zakázáno ve vlacích Dopravce vykonávat prodej, propagaci, průzkum nebo sběr dat pro jakékoliv účely, podporu, popularizaci nebo i dehonestaci produktu, názvu nebo značky. Dále je zakázáno uskutečňovat politickou agitaci, propagaci programu nebo hesel politických stran, hnutí a kandidátů, umísťovat zde a rozdávat… Číst vice »

likvidátor shotoushků

Nejsem žádný odejitý Tomáš H. z káčka, to pro úplnost 😉

Petr Jetelina

Adresa krotitel šotoušků je dost podobná nicku likvidátoru šotoušků. Velmi podobné vyjadřování a navíc jste ze zkratky TH hned věděl, o koho jde. Podezdření tady bylo. 🙂

likvidátor shotoushků

Káčko občas čtu, takže mi ty boje proruského admina docela utkvěly v paměti

Vlakem s kolem

Zajimave, jak si pan Karel mysli, ze ti šotouši si na fotce chtějí primarne dokola prohlížet jeho.

hank

Nicméně zákon platí i pro ně.

Karel

Ty jsi to vůbec nepochopil – zákon ti to zakazuje. Ty nemáš právo mě fotit!

SYN

A to se právě mýlíte, fotit si vás může kdokoliv… jen to nesmí zveřejňovat!

hank

Omyl. Bez jeho souhlasu nemůže.

Karel

Pardon zveřejňovat. Proč to ale lidé fotí. Že 70 procent to bude na netu.

Joe

Jenže každý fotograf bude tvrdit, že ty mu seš úplně ukradenej, on fotí lokomotivu a že seš zrovna v ní mu je buřt. A dokaž, že opravdu fotí cíleně jen tebe. Jinak na tyhle otravný tvory přímo na nástupištích bez citu pro focení existuje FB skupina Šotohunters. Tam by si právníci taky přišli na svý 😀

hank

Fotograf může tvrdit co chce a strojvedoucí nemusí nic dokazovat. Zákon hovoří jasně a o „cíleném focení“ neříká nic. Prostě až na vyjmenované výjimky nelze zobrazovat tváře osob bez jejich souhlasu. Přičemž zobrazení ≠ vyvěšení na internetu.Tečka.

Já pořád nechápu, co na tom není jasné; a taky nechápu, jestli veškerá snaha (nejen) v této diskusi vykládat to jinak je důkazem kolektivního zblbnutí publika neschopného pochopit vcelku jasně napsaný zákon nebo jenom neumělou a dětinskou snahou vykroutit se z povinnosti jeho dodržování.

Honza V.

Prakticky každé focení je pro účely zpravodajské, vědecké nebo umělecké, zpravidla pro jejich kombinaci. Jiné účely focení si těžko lze představit, takže pod tu výjimku spadá prakticky všechno.

hank

Zákonodárce to tak určitě nemínil.

Žbrdlík

Fotograf nemusí vůbec nic tvrdit. Stačí se podívat na výslednou fotografii a je jasno. V případě, že na fotografii bude přes celý záběr jen detail nárazníku je celá věc vyřešena. Mě celá tato diskuze kolem toho fotografování osob připomněla tu záležitost s fotkami a Indiány v podání Ozzáka v seriálu Comeback.¨
Ozzák: „Stejně si myslim, že Indiáni mají pravdu. Fotky kradou duše. Nebo to bylo opačně? Fotky mají pravdu, Indiáni kradou duše… Indiáni kradou fotky.“
:- )

Vlakem s kolem

My si tykáme? Jsem cely zhavy na fotku se strojvedoucí Karlem. Podepíšete mi ji? Kvuli vám si pořídím polaroid. 🙂

Karel

Chceš někoho urážet?

likvidátor shotoushků

To jsem netušil, že jsi jedním z nich 🤣

Jirka

Myslíte, že zrovna na Vás je někdo zvědavý. Hold jste si toto více než povolání zvolil, že jste trošku víc na ráně. Jinak můžete jít makat k nám, když Vám to tolik vadí, tam budete maximálně pod dohledem podnikových kamer.

Vlakem s kolem

Tak tak. Jako jediné fotky, kde si vsimnu, ze jsem vyfotil i strojvedoucí, jsou ty, kde zacal delat nejaka gesta nebo se schovat. Tim se sam na te fotce zvýraznit. Jinak je to primarne fotka vlaku, nadrazi a jeho okolí, kolejiště a strojvedoucí je tam v podstatě stejně nevýrazný prvek jako obloha. Navic většina fotek je jen pro osobní potřeby, aby člověk zavzpomínal kde byl. Strojvedouci ho nezajímá. Na net dava fotky jen zlomek lidi a ti to vetsinou nejak udělají, aby nebyl poznat.

Karel

Další co nepochopil že to zákon nedovoluje.

Dos22

Problém šotoušů je, že kolikrát nemají soudnost, bohužel si někteří myslí, že se jim dráha musí klanět. A váš komentář to jen podtrhuje. Extra mi nevadí, když mě vyfotí někde na trati (akorát zásadně neprobliknu ani nezahoukám, ať si mávají sebevíc)s vlakem (tam ani moc vidět nebudu, většinou) , ale co mi vadí, že musí fotit za každou cenu, i ve stanici, apod…, když má člověk trochu času a chce si s sníst svačinu, atd… Kdyby přišel, slušně poprosil, já se na tu minutku uhnu, abych tam nebyl vidět, ale takto ne.

Vlakem s kolem

A co když je to jen turista, co si akorát chce cvaknout fotku mašinky? Myslíte, že ma cas se s vámi bavit? Co když je to cizinec? Mam se naučit italsky, až si tam příště budu fotit vlaky? 🙂

Dos22

To je samé, co když. Tak holt počká, jestli se nenaskytne lepší příležitost (když neumí řeč, nebo se stydí se zeptat), nebo holt bude bez fotky, ale chce to mít trochu soudnosti, kdy je vhodné fotit. Já jsem v té práci primárně, abych odvezl příslušné vlaky a ne aby si mě šotouš fotil, jak svačím.
Jistě můžete, proč ne? Předejdete si tím konfliktům. 😉
A nebojte během studentských let jsem také fotil, ale vždy jsem nad tím trochu uvažoval a nepoužíval arogantní frázi – já si fotím mašinu, mě nezajímá fíra.

hank

Než jedu někam do ciziny, seznámím se se základy jejich zákonů. Když se tam dopustím třeba dopravního přestupku, taky se se mnou nikdo nebaví. Analogicky totéž platí pro cizince v tuzemsku.

Existují země, kde by člověk při zobrazování tváří jejich obyvatel bez jejich souhlasu mohl přijít nejen o záznamovou techniku, ale i o zdraví nebo dokonce o život.

V Evropě to máme jednodušší, základy legislativy i obecné morálky jsou ve většině zemí našeho kulturně-civilizačního okruhu ± stejné a výjimky lze vcelku snadno nastudovat, pochopit a dodržovat.

vbb

(Ne)zákonnost fotografovat vlaky patří do „základů zákonů“?
Totéž s dopravními předpisy – v základech jsou po celé Evropě stejné a doplácí se právě na ty detaily (třeba v Rakousku je nezákonné už jen mít palubní kameru).

hank

(Ne)zákonnost fotografovat vlaky patří do „základů zákonů“?

Pochopitelně ano, když někdo chce fotit vlaky v cizině…

Totéž s dopravními předpisy – v základech jsou po celé Evropě stejné a doplácí se právě na ty detaily…

No a? To člověka nevyviňuje z porušení místních zákonů, i když byl jenom línej nebo blbej naštudovat si je.

Joe

Ač s hankem ohledně toho (ne)focení strojvedoucích nesouhlasím, tak tady má pravdu. Neznalost zákonů kdekoliv na světě neomlouvá, i kdyby to byla sebevětší blbost. Typicky Řecko je velice háklivé na vojenské objekty. Vy si cvaknete nějaký objekt, který se může tvářit jako kadibudka, ale ejhle je to vojenské zařízení. Zmerčí vás hlídka a absolutně se s vámi odmítne bavit, sbalí vás, odveze na výslech a dáte si 2 hodinové rande s vysvětlováním, smazáním karty (celé) a flastrem na památku. A bude jim úplně buřt co jste věděl či nevěděl nebo jak moc sladce a blbě se budete tvářit. V tomto… Číst vice »

hank

„Ač s hankem ohledně toho (ne)focení strojvedoucích nesouhlasím…“ Já doufám, že si všichni všimli, že se nijak nevyjadřuju k tomu, jestli s tím zákonem tak, jak je napsaný, souhlasím nebo ne. Já jenom pořád dokolečka tvrdím, že všechny ty dětinské pseudoargumenty popírající jeho jasné znění, které tady někteří snášejí, v něm prostě a jednoduše nemají oporu. Nic víc, nic míň. Dodržování zákonů by pak mělo být samozřejmostí, z níž vyplývá aspoň trochu uspokojivé fungování společnosti. Jestliže je ale výchozí postoj její značné části (dámy prominou) ochcat, co se dá, nepomůže brečet, co všechno v Čechistánu nefunguje. Kdyby se tolik energie,… Číst vice »

Žbrdlík

Vážený pane karle. Co se týče osoby strojvedoucího je třeba říci, že ten ve většině případů není vůbec vidět a pokud ano stane se z něj silueta na stanovišti. O to, že není vidět se postarají rozdíl úrovně světla na stanovišti a venku, skla a odlesky na nich, stažené rolety, sloupek a další stejně jako rychlost nebo holý fakt, že fotograf stojí pod úrovní stanoviště. Moderní stroje mají navíc skla dosti malá a strojvedoucí je na stanovisšti hodně utopený. Aby bylo na stanoviště vidět je třeba, aby se fotilo z nějakého vyvýšeného místa, které je nad úrovní stanoviště a ideálně… Číst vice »

Karel

Pane Ž nic na tom nemění to že někteří si nepřejí aby je kdokoliv fotil při práci. Dokonce je to upraveno zákonem. Taky vás někdo fotí při práci a vám je to jedno?

Žbrdlík

Máte pravdu. A na Vaši otázku: Ano, bylo tomu tak. Holt jsou některé profese více exponované. Předpokládám , že jiná situace je na hromadných akcích kde fotí kde kdo a je zde předpoklad toho, že nějaký materiál vznikne. Ostatně na spoustě akcích již pouhou účastí člověk vyjadřuje souhlas s tím, že může být fotografován. Naposledy s tím souhlasili všichni návštěvníci co byli na ZŽO a pochybuji, že fotografování vadilo i strojvedoucímu Barčy. Holt není strojvedoucí jako strojvedoucí.

Roman Soudný

Skleněný kukaně jako mají Japonci na vás! Třeba byste konečně neměli na stanovišti chlív a nečuměli do mobilu. Ještě vás navléct do uniforem, na hlavu brigadýrky a řídit pěkně v rukavičkách, pak ta dráha bude mít nějakou kulturu.

Granja

Mistr, v závodě na secí stroje, soudruh Kroupa už to vyzkoušel. Je otázkou, kam by dali to transportní zařízení, kterým by hujeři mohli panu strojvedoucímu nahoru posílat švestičky ze své zahrádky.

jva

Trochu šaškárna v době, kdy většina záběrů vzniká mobilem, kde se nerozezná, zda máte videohovor nebo jede foto/kamera na zadní straně, děláte si selfie s kámošem nebo zoomujete to kus za vámi. A na rozdíl od foťáku je mnohem snadnější to přímo někam posílat.

Vlakem s kolem

To by resil zakaz používání mobilu ve vlacích a na nádražích a v okolí koleji celkove.

Jarda

už vidím tu armadu fizlu jak na letišti co každyho kontrolujou 😀 a ve vlaku to sami. Debilita na entou.

Karel

To je právě názor člověka, který se bude řídit zákony jen pokud mu hrozí postih. Smutná česká realita. Viz chování lidí na silnice atd…

Vlakem s kolem

I když okomentujete a odsoudite každý příspěvek, kde někdo haji foceni vlaků, nic tím nezměníte. I v tom Polsku se mimo největší nadrazi bude fotit dal. Až si tam někdo bude fotit železniční viadukt v lese, kdo ho udá? Bříza? Sojka? Protékající potok? Nebo snad nejake lidové řečeno hovado (ovád)? 🙂

Karel

A zase český argument

Capek

V USA, nebo Kanadě zcela normální jev i bez vzoru cedulí.
Fotit jsem se pokoušel v metru ve Washingtonu D.C., na vlakovém nádraží v Torontu…
Se zlou jsem se potázal a bohužel jsem byl rychle seznámen s ochrankou…

Jack

Já zas na jaře fotil v Union Station v Chicagu. Kdo zná geocaching – je tam dva roky stará virtuálka s povinností pořídit foto z interiéru této vlakové stanice. Aktuálně 279 logů. Nejspíš v IL nejsou hákliví. Jinak by cache už byla v archivu.

Lukino

Tak tohle je všeobecně problém díky tomu jak digitalizovaná doba je. Nejde jen o fotky nádraží (myslím, že Poláci to trochu přehánějí), ale hlavně o sledování v reálném čase. Nemyslím tím jen lety do Řešova s municí, zbraněmi atd. ale klidně taky lety s jaderným palivem (když například TVEL zásobuje elektrárny v Evropě), lety významných státníků, ISR lety. S tímhle se potýkají asi všechny státy a jejich armády včetně USA, které chce tohle omezit: https://www.thedrive.com/the-war-zone/tracking-u-s-military-aircraft-online-could-become-much-harder
A to, že špatný OPSEC dokáže zabíjet o tom se už přesvědčili Rusové dostatečně.
Takže místo zákazů budou muset zabrat u plánování.

Petr

Tedy nechci nic říkat, ale u nás to platí také, kde je cedulka zákaz focení, tam se nesmí fotit. Otázka je spíš ve velikosti trestů za porušení zákona. Třeba stále platný zákon o zákazu používání šlechtických titulů na našem území, přišel pouze o původně určenou sankci za jeho porušení.

likvidátor shotoushků

Polsko nepodceňujte, u bezpečnostních složek (různých „policií“ mají hned několik) je silný čárkový systém a obyvatelé jsou další oči, v kostele jsou k tomu aktivně vedení.

Běžné jsou například pokuty za hanlivý nápis na mikině. V Polsku nezaplacená pokuta = přeměna na vězení.

Vlakem s kolem

A my chceme znovu šlechtu? Za co mají mít titul?

Petr

Jestli si myslíte, že šlechtice dělá titul, tak jste pěkně mimo.

jal

Šlechtice dělá narození do správné rodiny.
Poté už máte oslovení pane hrabě atd. v televizi zajištěno.

Petr

Nemáte, je to zakázáno zákonem.č. 61/1918 Sb. Jinak máte dědičné a propůjčené tituly. Takže to, že se narodíte ve šlechtické rodině, ještě neznamená, že jste automaticjky šlechtic. Jak říká kolega inženýr Colloredo-Mannsfeld, vystudoval aby mohl používat titujl. 😀

Fsp

nemůžete porušit zákon pokud neexistuje

hank

„…kde je cedulka zákaz focení, tam se nesmí fotit.“

U soudů by většina těch cedulek nejspíš neuspěla.

Joe

Ano, to většina lidí dodržuje. Ale stačilo včera dojet do Cerhenic pro praktickou ukázku. Parkoviště u plotu s několika takovými cedulkami a první co šotoušci při příjezdu udělali bylo, že vytáhli foťák a hned vedle té cedule skrz plot práskali odstavené jednotky jen se z nich kouřilo.

Osamělý Vlk

Z Polska se stává čím dál větší absurdistán.

Nádražní Vrabec

Až bude mít ČR za sousedy takovou verbež jako Rusko (Kaliningrad) a Bělorusko, tak to možná pochopíte. Poláci dobře vědí, proč to dělají. Říká se tomu historické (špatné) zkušenosti…

Elb

No, z jejich historického pohledu nic jako Slezsko neexistuje a je to spíš Polsko, tedy včetně půlky Ostravy, Opavy, ale hlavně Těšínska a Zálozí.

Tomáš Záruba

Tak tu historicky polskou Opavu bych prosil trochu rozvést. 🙂

hank

😀

Elb zřejmě ve škole nedával v dějepise pozor při probírání válek o rakouské dědictví a sedmileté války.

Jirka

Hlavně že jako komunisti na obhajobu takové béékoviny si tohle dokážete najít důvody.

Bartol

Zákon, jehož porušení nelze kontrolovat, slouží pouze vlastnímu bludu, je populistický a může potenciálně znevýhodňovat a šikanovat politicky nepohodlné osoby. V Německu (ještě koncem 80. let) bylo povoleno používat pouze některé úředně schválené telefony nebo bylo nutné vlastnit a provozovat mikrovlnné zařízení schválené úřady (Deutsche Bundespost, oddělení telekomunikací), k čemuž se vydávalo osvědčení „Povolení k provozu vysokofrekvenčních zařízení“, které bylo nutné mít v blízkosti zařízení a ukázat ho při zkouškách. Zkoušky se nekonaly, protože to vyžadovalo nařízenou domovní prohlídku a jasné podezření. Pokud bylo zařízení „vyřazeno z provozu“, muselo být nahlášeno úřadu. Bez ohledu na to, o jaké porušení se… Číst vice »

likvidátor shotoushků

Kontrolovat se dá velice dobře. Hyperaktivní tzv. železniční policie. Do toho ABW nebo agentura vnitřní bezpečnosti, která je další paralelní policie (u nás paralela není, BIS je bývalá STB, která má ale osekané pravomoci na minimum). Do toho místní konfidenti, protože povinností dobrého křesťana v Polsku je vnímat a kontrolovat své okolí, aktivně upozorňovat a udávat.

Bartol

Já tam čtu takový lehký sarkasmus. Možné je všechno kontrolovat. Otázka je vždy kde na to vzít lidí, kolik mě to bude stát a jestli na to bude čas. V Americe policisté též kontrolují chvilku před koncem šichty věci na které předtím nikdo neměl pozornost. A proč? Když někoho najdou který udělal minimální přestupek (například přeskočil vstupní bránu a nezaplatili jízdné do metra), tak dostanu placené přesčasy a ne málo. Proto si najdou někoho kdo se nebude moc bránit (takže Americká klasika: o bílého „Caucasian“ není zájem, takový novější imigrant je lepší).

likvidátor shotoushků

Nene sarkasmus to není. Polsko se stává lehkou totalitou řízenou v pozadí starým dědkem z východu. Milicja, předchůdce policie. Dneska se říká PiSlicja, hádejte proč 🙂

Bartol

To dávám za pravdu. Polsko je velmi autoritativní v porovnání EU. Tam je už jenom Maďarsko na podobně úrovní. Aspoň v Polsku mě připadá že lidé s tímto jsou spokojení. Nějakým způsobem si berou za vzor poválečné západní Německo: Hodně stavět, ekonomický růst, autorita a hodně pravidel. Vyčerpávající jako šprt ve škole, který připomíná učiteli kontrolu domácích úkolů. Na rozdíl od Polska lidé v Maďarsku nejsou až tak spokojení. Na Slovensku se snaží o autoritu, ale díky nestabilní vlády je to poněkud obtížnější. Otázkou je, co se stane v příštích volbách…. V Čechách to zase takový ten cirkus: Uděláme, není… Číst vice »

hank

Polsko je v tomto ohledu rozdělené: Východ versus západ, Halič versus Slezsko. A nemělo by se zapomítat ani na efektivní a velice úspěšné ideologické působení polského katolibanu. Takové Radio Maryja je tragédie samo o sobě.

„…snažíme se být profesionální.“
Leda tak per hubam.

Zoufale tu chybí jednotící myšlenka, vize, strategický cíl. Něco podobného tomu, na čem se dohodli začátkem 90. let Finové nebo aktuálně Estonci, a co každá další vládní garnitura po převzetí moci nezadupe do země jenom proto, že to vymysleli a začali realizovat její předchůdci.

Bartol

„…snažíme se být profesionální.“

To znamená pouze že se snažily bez úspěchu. Někomu v Německu říct že se snažil (“Er war sehr bemüht.”) je dobra urážka.

Bartol

„strategický cíl” To je problémem i v Německu. A to v ČSR před 2. světové válce byla vize a strategický cíl jak málo jinde. „Polsko je v tomto ohledu rozdělen.” To nevím ale ja znám dost Poláků v Německu a radši držím odstup. Poláci: Velmi povrchní, mají sklon dívat se na ostatní svrchu, jsou dost sobečtí a zase ctižádostiví. Češi naopak bývají často negativní (všechno je špatné, všichni vás prý jen okrádají), závistiví a neradi někomu něco dopřejí. Nemají však skutečný zájem na zlepšení jedné nebo své (vlastní) situace (z negativismu), neustále poučují ostatní, co mají dělat lépe. To se… Číst vice »

Polská jednotka EN-57

Předpokládám že ten zákon je namířený proti focení vojenských transportů, takže to bude nejspíš na nádražích kde se vojenské vlaky často vyskytují. Vyfotit si jednotku EN-57 na SKM zastávce v trojměstí nejspíš trestné nebude.

vasek.beroun

Kdyby to byla zpráva z roku 1975, dobře. Ale takhle???

Vlastimil Kocurek

Šel bych ještě více do minulosti: Připomíná mi to, jak Švejk měl údajně fotografovat železniční stanici: „… aparát fotografický sice u něj nebyl nalezen, …ale jest domněnka, že by tak učinil, kdyby ho měl při ruce“ :):)

fabec

Tak na Slovensku tohle taky vlastně pořád platí, ne? Nebo minimálně ještě nedávno platilo, že se nesmí fotit stanice. Slyšel jsem i historky o tom, že fíra ve stanici vyběhl z vlaku a příslušného fotografa přinutil fotky vymazat s tím, že jinak volá policajty.

Antonín

O tom, že na Slovensku je zákaz focení – nevím, mám i z tamních nádraží dost fotek – např. historických vozidel. Ta historka o mašinfírovi možná spíš je o tom, že on sám nechtěl být focen. Ono v podstatě platí, že správně byste se měl každého na fotce zeptat, jestli ho smíte fotit, jinak byste fotit neměl – nikdo neřeší, to bychom nemohli třeba na Sněžce fotit, ale správně před případným zveřejněním na Internetu byste měl dotyčného rozmazat – jsou tu výjimky, ale třeba Google rozmazával na svých mapách vše, stejně mapy.cz atd. To souvisí se zákonem na ochranu osobních… Číst vice »

Honza

Není pravda, pokud nefotite pouze a jenom danou osobu. Jakmile je to veřejný prostor, veřejná akce, tak žádný souhlas nepotřebujete.

Antonín

To je sice fakt, ale párkrát jsem se setkal, že jsem fotil něco a stál tam někdo blízko a byl dost nepříjemný. Souhlas s focením přímo nepotřebuji, ale v okamžiku, když to dávám na net, tak už by měl být (netýká se samozřejmě nějakých veřejných akcí na náměstí, zpráv z ulice a pod.), ale i ode mě chtěl zaměstnanec souhlas, že pokud mě dá z nějaké akce na fotu (videu) na Internet souhlas s vyvěšením.

hank

“ Souhlas s focením přímo nepotřebuji…“

Omyl. Potřebuješ.

Karel

Nemáš pravdu. Fotit můžeš ale nesmíš pak ty fotografie nikde veřejně publikovat. Pokud jsou tam jiní máš to pro vlastní potřebu. To že se to vůbec nedodržuje je věc jiná.

hank

„Nemáš pravdu. Fotit můžeš ale nesmíš pak ty fotografie nikde veřejně publikovat.“

Omyl. Bez souhlasu dotčené osoby fotit nesmíš.

hank

Omyl. Viz §§ 84-90 nového občanského zákoníku. Podobu člověka bez jeho souhlasu zachytit nelze. (A není důležité, jestli se to pak někde publikuje.) Výjimka se týká pořizování fotografického materiálu pro účely úřednické, vědecké, umělecké nebo zpravodajské; na ty se vztahuje tzv. zákonná licence, která výslovný souhlas fotografovaných nahrazuje.

Odkaz:
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89#cast1-hlava2-dil2-oddil6-pododdil2

SYN

Neboli: „Podobizna nebo zvukový či obrazový záznam se mohou bez svolení člověka také pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství.“

Všímněte si prosím formulace „bez svolení“…

hank

No vždyť jsem jinými slovy napsal dtto.

Honza V.

Ty čtyři vyjmenované výjimky pokrývají prakticky všechny myslitelné účely focení.

hank

Těžko. Sociální sítě nebo diskusní fóra nejsou zpravodajství.

Karel

Kdyby tě někdo pořád fotil v práci taky by jsi na něj vybehnul. Musíte se na to podívat z pozice toho díry. Mě to taky leze na nervy.

SYN

Jistě, „vyběhnout“ to se stane, nebudeme z toho dělat vědu, pokud dojde zase k „zaběhnutí“…

Michal141

By mě docela zajímal v protiváze názor třeba řidiče tramvaje v centru Prahy :-)) Kdyby to bral jako Vy, tak nedojede bez nasrání snad ani jednou přes den skrz centrum na druhý konec Prahy :-))

hank

To svědčí jenom o právním bezvědomí a o postoji většiny obyvatelstva k platným zákonům. Kolik jich asi příslušné §§ zná a kolik z nich je dodržuje?

Neznalost zákona neomlouvá.

MKzB

A dopadne to tak, že za fotoaparát v ruce člověku pomalu useknou ruce, zatímco to ze vzduchu bude beztrestně snímat drom.

Jiří Kocurek

Dost často se lidem stalo, že fotili a netušili, že „tam za rohem“ je základna.

Kupodivu z nich neudělali mletou sekanou, ani je nezavřeli to radioaktivní komory, ani je netrhali koňmi, ani je neupálili zaživa. Jenom je požádali, ať před nimi ty fotky smažou a stačilo mazat jenom ty fotky z okolí základny. Byli to profesionální vojáci, brali to vklidu.
Ovšem okolo dráhy se pohybuje nemálo psychopatů, kteří by se shořželým zabřaz nechali vlaky jezdit 160 km/h přes nefunkčí přejezdy, aby zasadili ránu silniční dopravě… školní autobus fakt nemůže za jejich podělané životy.

Vlakem s kolem

A léky už jste mel?

Granja

Obávám se, že takové ještě nebyly vyrobeny.

Vlakem s kolem

No, nejake hladiny hormonů v mozku tam narušené asi budou.

Honza V.

Ochranky na Florenci, na Zvonařce a na pražském hlaváku mají válečný stav už nejmíň deset let. Co se týče prhl, SŽ slíbila, že Indus nechá své gorily přeškolit, ale moc tomu nevěřím.

Ruzian1

Na polskem webu jeste psali i o tom, ze by melo byt zakazane foceni i zeleznicnich viaduktu, tunelu atp.

Jarda

to budou podel cele trati stat fizli nebo jak si to představujou? 😀

hank

Na úřadech a ve štábech se už zase – jako obvykle – bojuje v minulé válce.

Nebo v tomto případě ještě spíš v předminulé…

Kamui

Takže focení někde z náspu bude OK, když tam nebude cedule? (Nepředpokládám, že cedule budou podél tratí každých 20 metrů).

Jarda

někde z větší dálky na teleobjektiv nazoomovat aby ho u toho nikdo neviděl.

Michal

V Polsku mají velmi aktivní jedince na stavědlech, velmi často kamery na železničních přejezdech a udání přicházejí i od strojvedoucich / cestujících. Paradoxně toto se většinou děje na místech veřejně dostupných, kde má být snad focení povoleno dle vyjádření PKP.

likvidátor shotoushků

Jejich obdoba Železniční policie se už musí telelit blahem. Představte si bezpečnostní agenturu, která má výzbroj a pravomoci policie a strašně ráda se předvádí a demonstruje svojí důležitost 🙂

Elb

Je to ten správný zákon na likvidaci shotoushků, přidáte se k nim?

Jan

Vzhledem k tomu, že ruští švábi přicvakávají magnetem minikamery přímo na nákladní vlaky PL-UA je focení trochu vedlejší problém…

Vlakem s kolem

Švábi? Odlidšťování nepřítele je jeden z prvních kroků vedoucích ke genocida. Rwanda by mohla vyprávět.

Jan

Genocidě. Ti švábi nemusejí mít nutně ruské pasy…

Vlakem s kolem

Automatická oprava to slovo změnila. Oznacování jakekoli nepratelske skupiny za šváby, je velice nebezpecne. Jak jsem napsal, jde o to odlištění. Šváby je snazší zabíjet než „jen“ nepřítele. Proto se to tak ve Rwande dělalo.

Jerys

Co bych asi tak tajného vyfotil v železniční stanici?

Permonik

Vojenský transport.

Žbrdlík

A i kdyby, tak pro co bude taková fotka rizikem pokud nebude nikde zveřejněná?

Kubrt

Riziko je, že ten fotograf je přímo špion. Samozřejmě je to v dnešní době absurdní, jak už tu mnohokrát zaznělo.

Martin II

Špion patrně bude mít nějaké znalosti o objektech, které má sledovat, a tak si hodně informací může prostě zapamatovat a třeba zapsat tužkou do deníčku…

U nějakého transportu je hlavní informace v tom, že vůbec jede, jakým směrem, a co zhruba veze. Na zaznamenání tohoto ani není fotografie nutná…

JF Kalimero

Pst, nebo bude následovat zákaz nosit na nádraží tužku.

Permonik

Ale když mate video, rychleji to koluje internetem…. než papírové poznámky (keteré vypadají archaický).

Žbrdlík

Riziko, že fotograf je špion možná existuje, ale považovat každého kdo fotí na fotoaparát nebo mobil za špiona je hodně paranoidní. Ale co . Jak už dříve někdo naopsal v Polsku jsou ve spoustě věcech napřed.

Permonik

Pak je další varianta, při realtimovém sdílení, pomocí OSINT technologii má zpravodajska služba agenta, kterého nemusí platit.

Joe

Jo, ale pochybuju že špion bude tahat velkou zrcadlovku s teleobjektivem.

Jerys

Je to stejné nesmysl v době dronu

Martin II

A taky satelitní snímkování existuje. A v mnohem vyšší kvalitě, než ukazují nějaké google mapy…

Jan

To zase ne. Google (a jiné mapy) ukazují na největší detail letecké snímky, nikoliv družicové. Co se týče satelitního snímkování, tak proběhla malá revoluce a dnes si můžete objednat snímky určitého místa od několika soukromých společností s doručením za pár hodin. Nejvíc to je patrné právě kvůli válce na Ukrajině. Nezávislý analytik si může předplatit fotky za pár set dolarů měsíčně. Stejně tak udělá třeba ruský agent a bude mít výsledky rychleji než z jejich státních družic oficiálním byrokratickým přístupem.

Permonik

Z technického hlediska ano. Ovšem podstata není čím se to fotí a natačí, ale jaký objekt.

IGCT

Vzhledem k tomu, že Polsko je nyní překladištěm zbraní, má tento zákaz svou logiku.

qěcy

Která je ovšem úplně marná, vzhledem k miniaturizaci kamer a přenosové techniky a její láci a dostupnosti.

Kamui

Tak tak. V roce 2012 jsem měl kamerku maskovanou jako klíč od auta – natáčela 720p video ve velmi solidní kvalitě včetně zvuku. Dnes je to předpokládám ještě úplně někde jinde.

IGCT

Jo, máte pravdu. Ale jen chci říct, že tento nápad od svého tvůrce měl jistou pointu. V praxi bude ale vymahatelnost stejně problematická.

likvidátor shotoushků

V Polsku rozhodně nebude problematická, všechny bezpečnostní složky jsou pod přímou kontrolou vládnoucí strany a pro jejich vedení vybrané na politický klíč je vymáhaní otázkou záliby v očích PiSu 😉

jal

V Polsku není demokracie?

hank

Demokracie není nikde na světě. Bez ohledu na to, jaké nálepky si ten systém sám na sebe věší. Skutečnými vládci i v těch nejechtovnějších baštách současné verze demokracie jsou nadnárodní korporace.

Nicméně Polsko – podobně jako Maďarsko a některé další země, které k tomu směřují – je v tomto ohledu speciální případ. Ale je to tak paradoxně méně pokrytecké, protože na skutečné vládce je lépe vidět.

Laborec425

Že demokracie není nikde na světě bych moc nevykřikoval. To většinová společnost nechce moc slyšet 😀

hank

„To většinová společnost nechce moc slyšet.“

To bude asi tím, že o demokracii v původním smyslu toho slova – tj. o právo a možná do nějaké míry i povinnost účastnit se na správě společnosti – většina společnosti v tzv. demokratických zemích ve skutečnosti nemá zájem.

Jiří Kocurek

Ale dovedu si představit OSOŽáka, jak se vrhne na člověka, který vytáhl z kapsy tlačítkáč, chtěl vědět kolik je hodin. A pak se bránili tím, že jenom konali svoji povinnost touhu si do někoho praštit. Napřed seřezat a pak se teprve ptát, jestli ten mobil má vůbec foťák. Oni přece dodržují předpis bůůůů.

Elb

A pak se nechat vyhodit a vysoudit pokutu na orgánu

likvidátor shotoushků

A teď si představte tzv. polskou železniční policii, která je opravdu vidět, má ve výzbrojí velký arzenál zbraní (který neváhají ukazovat po nástupištích) a čárkový systém je nutí k aktivitě. Realita dneška 🙂

Vlakem s kolem

Tak se v Polsku kolem zeleznice nepohybuje, když se tak bojíte. On vas někdo nuti?

jal

„Vy jste tedy dokonale informován o složení našeho vojska?“
„Zajisté, pane strážmistře.“
A poslední trumf vyhodil strážmistr, vítězoslavné rozhlížeje se na své četníky: „Umíte
rusky?“
„Neumím.“
Strážmistr pokynul závodčímu, a když oba vyšli do vedlejší komnaty, strážmistr s
nadšením úplného svého vítězství a jistoty prohlásil, mna si ruce: „Slyšeli to? Neumí rusky!
Chlap všemi mastmi mazaná! Všechno přiznal, až to nejdůležitější nepřiznal“

Osamělý Vlk

Má i nemá. Vzhledem k tomu, že to spíš vyfotíte náhodou, nebo se o transportu dozvíte od lidí, kteří ví, co zhruba přesně bude, takže špion se spíš napojí na někoho z vnitřku dopravců, než by náhodně chodil na nádraží, nebo k vlakům.
V zásadě je to tak další absurdita Polska.

Jan

Jestli bude špion někde fotit tak to bude spíš mimo stanice a určitě mimo běžná nástupiště s cestujícími.

Permonik

Spíše to bude naopak. Na nastupišti splyne s davem. Mimo bude přímo na očích.

Osamělý Vlk

Tak on špion nepotřebuje tak nutně fotky. On potřebuje vědět, co je na cestě. A tady je mnohem lepší se dostat do struktur, než fotit náhodně, protože pokud nejde o nějakou novou techniku, tak nepřítel ví, co jak vypadá a často i to, co od toho může reálně očekávat, pro něj jsou důležitější počty, v případě, že jde o válečnou zónu, tak rozmístění. O tom si ale neuděláte představu z náhodných fotek daleko za frontou. I když samozřejmě, nedokonalé zakrytí techniky v počátcích války o existenci Ukrajiny bylo velkou chybou, protože takhle měl Putin alespoň něco úplně zadarmo díky své… Číst vice »

jal

Kolem tratě pod mosty bývají k vidění bezdomovci. Měli by je pravidelně kontrolovat, zda některý z nich nemá ruský přízvuk.

Osamělý Vlk

To už je hodně absurdní.
Nicméně, odkud větší šotouši dostávají info o tom, že pojede něco zajímavějšího? Od známých od dopravců.

jal

Zakázat šotouše a známé.

Jaaa

Jo, zakázat lidi. Pak nebude problém.

Osamělý Vlk

Bude, ale pšt!