Vrchní soud potvrdil vinu Metrostavu v Rathově kauze, zakázal firmě účast ve veřejných zakázkách

Den otevřených dveří na rozestavěné D11. Pramen: Metrostav InfrastructureDen otevřených dveří na rozestavěné D11. Pramen: Metrostav Infrastructure

Senát uznal vinnými stavební firmu Metrostav a její dceřinou společnost Metrostav Infrastructure.

63 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr

Zřejmě poslední smlouva Metrostavu z VZ, je stavba parkovacího domu v Příbrami, podepsaná 20.6.2022.

Marian Kechlibar

Paradoxně by tento rozsudek mohl posílit český průmysl ještě v jednom směru…

Chápu-li totiž dobře, Metrostav se nesmí ucházet o ČESKÉ státní zakázky. Ale, dejme tomu, na poválečné Ukrajině určitě ano.

Toto je aspoň bude motivovat k hledání zakázek mimo ČR a posílení v celoevropském měřítku… Češi se moc nepouštějí do světa (i když Metrostav občas ano), ale tentokrát budou donuceni okolnostmi.

Arciburžoust

Tak MI se na to celou dobu co to českým soudům trvá pilně připravoval a chodil do tendrů hlava nehlava za nesmyslné ceny, takže získaných zakázek má na tři roky dost. Teď bude dělat všechno pro to, aby na tom také dokázal vydělat. Takže víceprávce, změny staveb atd. Mělo by to být zpětně k datu nepravomocného odsouzení…

XYYY

Kolik peněz bude stát daňového poplatníka opakovaný VTOS Davida Ratha …
Místo toho, aby platil zdravotní a sociální pojištění a daně z příjmu, bude to v době VTOS platit stát ….
Hnus velebnosti, to nemá chybu ….

Martin Verner

Takže je lepší ho pustit, aby náhodou stát nepřišel o pár kaček na daních? A neměli bychom rovnou pustit všechny lumpy, se stejnou logikou? Třeba jim ještě povolit krást, jen ať z toho odvádějí daně?

tarten

Navrhujete snad všechny vězně propustit?

Jiří Kocurek

Cože? Ten zločinec je chopný napáchat škody 10x větší, než když bude zavřený.

MHD

Naopak, daňový poplatník ušetří. Protože Metrostav má z procesu staženou řiť, takže dosavadní zakázky vyhrával s výrazně nižší cenou, než byla konkurence. Bavíme se tady o stamilionech až miliardách. Jsme tedy o několik řádů jinde, než stojí Rathovo vězení.

Standa

Metrostavu sem dělal… Ten mamon co se tam honí a zvrácené jednání už na nejnižších úrovních mě úplně dostal

Kodl

Prosím redakci o zjištění faktů, jaký dopad bude tento rozsudek mít na již rozestavěné stavby společnosti MI. Děkuji

BND 30

Metrostav Infrastructure je jiný právní subjekt, ten potrestán zákazem i peněžitým tretem nebyl. takže si dovoluji předpovědět, že dopad nebude žádný.

BND 30

Beru zpět, potrestali obě firmy.

Surio Mario

Na rozestavěné stavby to nebude mít žádný dopad, soudní zákaz se vztahuje pouze na účast v soutěžích. Tedy se nesmějí hlásit do nových tendrů, ale co už v minulosti vyhráli a staví, to poběží normálně dál.

Šťoural

Tím si nejsem tak docela jistý. Ono totiž, u rozestavěných staveb, když je z různých důvodů třeba něco udělat jinak, než jak to bylo uvedeno v původní smlouvě, tak se na to musí uzavřít buď dodatek, nebo nová smlouva. Obvykle se zde postupuje v režimu tzv. Jednacího řízení bez uveřejnění, což je vlastně zjednodušená nová soutěž podle Zákona o veřejných zakázkách. Nevím jak to bude v tomto případě, ale obávám se, že může být ohroženo i dokončení některých stávajících zakázek.

Šašek

To je špatná zpráva. Jak píšou ve zprávách, tak zákaz bude mít podle MI dopady i na fiskální politiku České republiky. Fiskální=rozpočtová politika je součást hospodářské politiky státu.

Jarda V.

Doufám že dopad na fiskální politiku bude v tom že z „eráru“ půjdou peníze jen tam kam maji a nikoliv do kapes těch podvodnicku a kmotřičku.

P_V

Tak to doufáte špatně. Bude se muset přesoutěžit vše, kde MI vyhrál. A co myslíte, když už se účastníci vzájemně oťukali, budou nové nabídkové ceny nižší? A inflace počká na to zdržení? Nějaký úplatek je vedle té ztráty zcela nepatrný obnos. Stát se tady ve snaze zničit krtka střelil do nohy.

Martin79

Tak to není. Co už vyhráli, tak normálně dokončí. Nemohou se hlásit „pouze“ do nových VR.

omar

Nevím, proč by se něco mělo přesoutěžit? Ten rozsudek nabyl právní moci teď a jakákoli retroaktivita je nepřípustná (nebo možná přípustná je, ale v zemích jako Rusko, Bělorusko apod.) . Ten zákaz se vztahuje na účast v nových výběrových řízeních, ode dne právní moci rozsudku. Měl byste si v tom udělat jasno.

P_V

Měli bychom si udělat jasno v tom, co stojí v rozsudku. V každých novinách to je přeformulováno trochu jinak. Původní text z ČTK (na ceskenoviny . cz) totiž obsahuje:

„Pokud bychom nezakázali účast na veřejných zakázkách společnosti Metrostav Infrastructure, mohl by se Metrostav na nich podílet například jako subdodavatel,“ odůvodnil soudce rozhodnutí potrestat i dceřinou firmu.

Tedy nejen účastnit se soutěží o veřejné zakázky, ale i účastnit se jakkoli na samotných zakázách.

Šašek

Kvůli čemu se mínusáři vztekají? Je to pouhá informace z internetu, kde je také napsáno, že případ manipulace veřejných zakázek je z roku 2013 a největší česká stavební firma Metrostav a její dceřiná společnost se nebudou moci po tři roky účastnit veřejných soutěží a usilovat o zakázky.

omar

Od právní moci rozsudku.

omar

A doplňuji: Čo že si predstavujete pod takým pojmom fiskální politika? Ale ať už je Vaše představa jakákoli, měli to soudy nechat být jen tak, ať se krade a podplácí, však o nic nejde. Uvědomujete si, že ty peníze na úplatky jdou ze státního rozpočtu? A dokud se za to nebude zavírat a trestat (i firmy) bude se to dít pořád. To Vám nevadí?

Šašek

Fiskální politika je nástrojem aktivního zasahování státu do hospodářství. Opsal jsem to z internetu, stejně jako informace o Metrostavu. Klidně mi dejte mínus, však o nic nejde.

omar

Je úplně jedno, kde jste to opsal, jde o to, jestli to chápete. A vlastně nejde ani o to. Ale vypadá to, že – podle Vás – to soudci měli nechat být, ať si kradou a uplácejí na věky věků.

Šašek

Myslet si můžete co chcete. To je tak všechno, co s tím můžete dělat. Píšete podle Vás-asi podle sebe soudíte druhé lidi.

XYYY

Ale kdež, potrestána má být fyzická osoba jednající jménem právnické osoby – statutární orgán, prokuristé a nikoli neživá právnická osoba …. Jak mohla cedule s nápisem METROSTAV označující právnickou osobu někoho uplácet …

Kotoul Brno

Je to jednoduché: právnická osoba bude ušlý zisk nárokovat po členech statutárních orgánů. Ti nemají odpovědnost omezení na 3 platy. Nebo se pletu?

Petr

Tady nejde o zisk, ale o ty lidi, kteří jsou tam zaměstnaní. A taky pokud to povede k likvidaci té firmy, ztratí se know how a také klesne konkurence na trhu. Takže to jsou zas vlivy, které dopadnou negativně i na cenu státních zakázek. Bohužel.

Ivan

Jistě že mohla. Nevím, zda to víte, ale firmy jsou již několik let trestně odpovědné. Neoddělujte lidi z vedení firmy a firmu jako subjekt. Firma si vedení i zaměstnance vybírá. Takže je to i její odpovědnost.

Petr

Jak si může firma vybírat vedení? Vedení si maximálně může vybrat majitel firmy. Klidně ať potrestají majitele, třeba propadnutím zisku za určité období, kdy docházelo ke korupci, ale nemá smysl zakazovat firmě účastnit se budoucích tendrů. Zkorumpované vedení musí jít samozřejmě bručet.

XYYY

Dceřinná společnost založí vlastní dcerku a na tu se už nebude zákaz vztahovat …

A komu a čemu ten zákaz prospěje ? Prakticky firma zastaví činnost, není vyloučeno zůstanou po ní dluhy, které stát rozhodně nezaplatí, nedokončené stavby ….

To je podobné jako sankce na Rusko, které se obracejí proti velké části Evropy a doplácí na to obyčejný občan jen proto, že vrcholní politici světa nedokázali od roku 2014 zastavit konflikt na Donbase …. a spokojili se s Normanským formátem a Minskými dohodami … Teď kvůli nim krvácí ukrajinský lid a ničí se země ….

Milan alias Skeptik

Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Ten zákaz pro Metrostav Infrastructure se dal očekávat, na ŘSD ale tak prozíraví nebyly a tak předpokládám, že až zaplatí výkupné hackerům a nebo od nuly obnoví zašifrované IT systémy, budou hledat nového zhotovitele například pro obchvat Jaroměře. Takže kromě pana Rátha a jeho kumpánů budou potrestáni také daňoví poplatníci (levnější nabídka určitě nepadne) a všichni občané, kteří na novou silnici čekají jako na smilování. Fakt super.

Daniel Bečvář

Na ŘSD prozíraví byli a MTS Infra vyloučili. ÚHOS ovšem rozhodl, že MTS Infra vyloučil nelze a vrátil ho do hry:

https://zdopravy.cz/policek-metrostavu-rsd-jej-vyloucilo-z-tendru-na-odpocivku-strechov-firma-se-odvola-85706/

https://zdopravy.cz/uohs-vratil-metrostav-do-hry-o-zakazku-na-odpocivku-strechov-na-d1-95223/

Není lepší si nejprve o celé záležitosti něco zjistit, než přijít do diskuze a začít psát nesmysly?

Jan

Máte pravdu a podle mého názoru UHOS rozhodl správně. V té době byla společnost pouze nepravomocně odsouzena. Dokud není pravomocně rozhodnuto o vině a trestu, nahlíží se na obviněné jako na nevinné. Opačný výklad by v podstatě prosazoval presupci viny což je v rozporu se základními zásadami trestního řízení.

Michael

Také v rozporu se zásadami LZPS..

Jiří Kocurek

I se zdravým rozumem. Vždyť by pak kdejaký donašeč mohl přijít s křivým obviněním. A kdejaký vyděrač začít tím, že jinak podá trestní oznámení na něco smyšleného.

omar

Naprostý souhlas, než něco napíšete, měl byste zjistit fakta. ÚOHS rozhodl správně. Nevím o jaké prozíravosti tu píšete, ale ten zákaz účasti ve výběrkách na veřejné zakázky platí od právní moci rozsudku, takže samotné soudní řízení nemohlo být důvodem k vyřazení z tendru na tu odpočívku. Ač to tak někdy nevypadá, žijeme v právním státě a je třeba ctít presumpci neviny.

Karl vB.

Z vašeho textu:“…prozíraví nebyly…“ 🙂 Fakt super.

tarten

(Je to jen jednotlivá hrubka, text je normálně srozumitelný. Nemá smysl to rozmazávat.)

Jiri

Nevíte, jak to bude se stavbami, co teď dělá Metrostav Infrastructure? Budou moct pokračovat?
Co u soutěží, kde ještě nepodepsali smlouvu?

Daniel Bečvář

Pokračovat v již rozjetých stavbách Metrostav samozřejmě může, otázkou jsou soutěže, kde ještě není uzavřena smlouva.

Jiri

Dík

Kzl

Když před lety soud zakázal účast MTS na veřejných zakázkách, tak MTS přejmenoval jednu ze svých firem (MVE Štětí) na MI. No a když má teď zákaz i to MI, tak se dle mého udělá to samé s další společností a pojede se dál. Nebo, a to je taky možnost, bude soutěžit zakázky DDM group, jakožto největší akcionář MTS a MTS bude „subka“.

Kubrt

„Subdodávky“ budou v rozsudku nepochybně omezeny, jako v tom předchozím.

omar

Není to tak jednoduché, jak to vidíte. U stavebních zakázek musíte mj. doložit zkušenosti s takovými stavbami a nevím, jak je doloží firma s týdenní historií.

Kzl

Otázkou je kolik referencí z rozsáhlých infrastrukturních staveb měla malá vodní elektrárna před tím než se náhodou zrovna v době rozsudku v první větví kauzy přejmenovala na MI. Výsledek jsme v posledních letech měli možnost vidět. Soutěží se účastnili, soutěže vyhrávali a nikdo v tom problém neviděl. Ale třeba bude nyní vymahatelnost práva vyšší.

Petr

Co to bude znamenat pro již vysoutěžené zakázky?

Aleš K.

To pan doktor asi nebude moc ráth 🙂

ABC

třeba mu Zeman dá milost 🙂

Aleš K.

Nj, to by pak ale zas dost lidí mohlo sráth 🙂

Jiří Kocurek

Vy neznáte záliby pana praesidenta?

Vojtaur

Becherovku?

Jiří Kocurek

Nikoliv, poukazuju na jeho zálibu v naštvání nebo co nejvíce lidí.

Aleš K.

Znám. Ale i přesto bych řekl že by mu ten pobyt v nápravném zařízení mohl jedině prospět, mohl by tam dozráth 🙂

Znalec

Soudům v ČR neveřím ani nos mezi očima. Srovnejte s případem senátora z a ODS Nováka a je jasno. Větší prokázaný úplatek motorkáři a na konci vychechtaný prase.

Franta Metel

Třeba by se nakonec ani nezlobil a byl by z toho Rath 🙂

XYYY

Nemusí dát Rathovi, ale může omilostnit METROSTAV …. s tím, že právnická osoba za nic nemůže, protože trestnou činnost páchali konkrétní zaměstnanci jednající jménem firmy a zákazem jsou postiženi v konečné důsledku všichni poctiví zaměstnanci Metrostavu …

Petr

Pokud je to takhle možné. asi by to bylo rozumné řešení. Zejména pro státní kasu.

Jan

Miloš má ráth pracovitý kluky, to by mohlo klapnout, jako s tím Balákem…

Tomáš Gottschalk

Bývalý předseda lékařské zahradnické komory Substrath

MildaIV

je rád, že nebyl odsouzen k propadnutí majetku. Což by byl mnohem lepší trest, než pár měsícú ve vězení navíc.

Petr

Souhlas. Korupčníci a jim podobní by se měli odsuzovat k propadnutí majetku. A taky zabavovat majetek jejich příbuzných a jiných bílých koní, kteří by neprokázali původ svého majetku.