cargo

Rakušané zavedli virtuální dálniční známky, mírně zdražili

Rakouské dálniční kupony. Autor: ASFINAGRakouské dálniční kupony. Autor: ASFINAG

Použití rakouských dálnic bude pro řidiče příští rok mírně dražší než letos. Dálniční správce ASFINAG (vzdálená obdoba ŘSD) oznámil zvýšení

Použití rakouských dálnic bude pro řidiče příští rok mírně dražší než letos. Dálniční správce ASFINAG (vzdálená obdoba ŘSD) oznámil zvýšení cen dálničních kuponů v řádech desítek centů. Například za roční známku zaplatí řidič o 90 centů více než letos.

Výraznější novinkou je ale zavedení virtuální dálniční známky. Řidiči si ji mohou pořídit na webu ASFINAGu nebo přes mobilní aplikaci už od 8. listopadu. ASFINAG přitom majitele vozidel láká na tři základní výhody: řidič nemusí nic lepit na sklo, poplatek je vázán na registrační značku, v případě rozbití skla si nemusí kupovat novou známku, virtuální známka je pro rakouské řidiče využitelná až pro tři vozidla stejně jako RZ.

Do oběhu jdou ale i klasické nálepky, a to za stejnou cenu jako digitální. Červené nalepovací kupony jsou v prodeji od čtvrtka. Řidiči si tak mohou zvolit mezi digitální nebo hmatatelnou dálniční známkou. Stejně jako v České republice platí i v Rakousku dálniční známky 14 měsíců. Známky pro rok 2018 jsou tak využitelné už od prosince a jejich platnost skončí 31. ledna 2019.

České dálniční kupony zůstávají i pro příští rok pouze v nalepovací podobě, jejich cena se nemění. Roční známka vyjde na 1500 korun.

Ceny rakouských dálničních známek pro rok 2018 (v závorce 2017) v eurech

10 dní 2 měsíce rok
automobil 9 (8,9) 26,2 (25,9) 87,3 (86,4)
motocykl 5,2 (5,1) 13,1 (13) 34,7 (34,4)

Pramen ASFINAG

Tagy ASFINAG cena dálnice kupony Rakousko
3 komentáře