LOT 3a leaderboard

Rakušané otevřeli dálnici A5 směrem k Mikulovu, ulevili obcím i řidičům

Výstavba dálnice A5 v Rakousku. Autor: ASFINAGVýstavba dálnice A5 v Rakousku. Autor: ASFINAG

Po slavnostním stříhání pásky, kterého se minulý týden účastnil i český ministr dopravy Dan Ťok, se ode dneška mohou svézt

Po slavnostním stříhání pásky, kterého se minulý týden účastnil i český ministr dopravy Dan Ťok, se ode dneška mohou svézt po novém úseku rakouské dálnice A5 i běžní řidiči. Rakouský ASFINAG (vzdálená obdoba ŘSD) pro ně za 2,5 roku postavil 25 kilometrů nové dálnice od Schricku k Poysbrunnu.

„Nová A5 bude mít řadu pozitivních dopadů: uleví obyvatelům od tranzitní dopravy, zvýší bezpečnost provozu a také znamená ekonomický impuls pro oblast severního Weinviertelu,“ uvedla už v sobotu rakouská ministryně školství Sonja Hammerschmidová, která na stříhání pásky zastoupila rakouského ministra dopravy.

Výstavba dálnice A5 v Rakousku. Autor: ASFINAG

Výstavba dálnice A5 v Rakousku.
Autor: ASFINAG

Rakušané předpokládají, že více než 60 procent dopravy využívající dosud trasu po staré brněnské silnici B7 se přelije na novou dálnici. Uleví se hlavně obyvatelům městečka Poysdorf a také projíždějícím řidičům. Rakušané se díky prodloužení A5 ocitli na dohled hranic, zbývá jim dokončit zhruba devět kilometrů. Obchvat obce Drasenhofen přitom chtějí začít stavět ještě během nastávající zimy.

Dokončení navazující moravské D52 je ovšem v nedohlednu. Dlouho dostavbu od Pohořelic k hranici brzdila neexistence krajských zásad územního rozvoje; byly přijaty až loni v říjnu. Jako první by se měl začít stavět obchvat Mikulova. „Jeho stavba by měla být zahájena v roce 2019. Na stavbu nyní probíhá územní řízení a zpracovává se dokumentace pro stavební povolení. Předpokládaný termín dokončení obchvatu je rok 2023,“ sdělilo ministerstvo dopravy.

Tagy A5 ASFINAG D52 dálnice Rakousko
10 komentářů