LOT 3a leaderboard

Cesta z Moravy do Vídně zrychlí, Rakušané otevřou 25 kilometrů dálnice A5

Výstavba dálnice A5 v Rakousku. Autor: ASFINAGVýstavba dálnice A5 v Rakousku. Autor: ASFINAG

Rakouští silničáři nadělí českým řidičům mířícím do Vídně na adventní trhy začátkem prosince dárek v podobě nového úseku dálnice A5.

Rakouští silničáři nadělí českým řidičům mířícím do Vídně na adventní trhy začátkem prosince dárek v podobě nového úseku dálnice A5. Téměř 25 kilometrů od Schricku až k Poysbrunnu nedaleko českých hranic se provozu otevře 8. prosince, uvedl Rakouský rozhlas (ORF). Stavba trvala dva a půl roku a rakouský ASFINAG (vzdálená obdoba českého ŘSD) stála v přepočtu přibližně 7,5 miliardy korun.

Výstavba dálnice A5 v Rakousku. Autor: ASFINAG

Výstavba dálnice A5 v Rakousku.
Autor: ASFINAG

Řidiči se díky novému úseku cestou do a z Vídně vyhnou řadě obcí na původní trase B7, které byly zahlceny tranzitní dopravou, především Poysdorfu. ASFINAG chce zároveň ještě během následující zimy zahájit práce na pětikilometrovém dálničním obchvatu příhraniční obce Drasenhofen, který by měl být hotov za dva roky, v první fázi se počítá s polovičním profilem. Pak budou zbývat k dostavbě A5 pouhé dva úseky po dvou kilometrech, se kterými rakouští silničáři chtějí vyčkat na dění na české straně.

To není nijak překotné, dlouhá léta se čekalo na zásady územního rozvoje kraje a příprava stála. Reálně se dá v příštích pěti letech počítat maximálně se stavbou čtyřkilometrového obchvatu Mikulova. Podobnou lekci dal ASFINAG českým protějškům nedávno i rychlostní silnicí S10, kterou před dvěma lety dotáhl od Lince až za Freistadt pár kilometrů od české hranice. I zde Rakušané vyřešili problémy vlastních obcí a měst s tranzitní dopravou a dále k hranici kvůli české nečinnosti nepospíchají. Ještě před deseti lety přitom české ministerstvo dopravy tvrdilo, že nemá cenu pospíchat kvůli nečinnosti Rakušanů.

Tagy A5 ASFINAG D52 Mikulov Rakousko Vídeň
18 komentářů