Rakouská ministryně dál ruší dálniční plány. Škrtla tunel Lobau na obchvatu Vídně

Vnější okruh S1 na jihu Vídně. Autor: My Friend, https://commons.wikimedia.orgVnější okruh S1 na jihu Vídně. Autor: My Friend, https://commons.wikimedia.org

Starosta Vídně Michael Ludwig oznámení označil za "ránu pro kvalitu života obyvatel Vídně a východních předměstí".

Tunel Lobau, který byl plánován jako součást vnějšího okruhu Vídně (S1), se stavět nebude. Stal se další dálniční „obětí“ ministryně klimatu a dopravy Leonore Gewesslerové (Zelení). Vyškrtnutí tunelu z infrastrukturních plánů oznámila ministryně ve středu na tiskové konferenci, informovala rakouská média. Starosta Vídně Michael Ludwig (SPÖ – sociální demokracie) s rozhodnutím nesouhlasí a chce jej zvrátit.

„Dálnice s tunelem přes přírodní rezervaci se stavět nebude. Více silnic znamená více aut a další zahuštění provozu,“ uvedla Gewesslerová. Příprava tunelu tak skončila. Ministerstvo, dálniční investor ASFINAG a Spolková agentura pro životní prostředí údajně projekt přehodnocovali déle než rok.

„Předpoklady z minulého tisíciletí jsou zastaralé a dnes již neplatí,“ doplnila ministryně. Udělala tím radost klimatickým aktivistům a ekologům, kteří proti osmikilometrovému tunelu dlouhodobě protestují.

Plánovaný a zrušený Lobautunnel. Pramen: ORF.at

Plánovaný a zrušený Lobautunnel. Pramen: ORF.at

Naopak starosta Vídně Ludwig oznámení označil za „ránu pro kvalitu života obyvatel Vídně a východních předměstí“. Podle něj zachování současné situace povede ke zhoršujícím se dopravním zácpám. Podle starosty byl navíc celý proces opětovného posuzování stavby neprůhledný. Ludwig se proti zastavení přípravy hodlá bránit s „použitím práva“.

Nejde přitom o první dálniční stavbu, kterou klimaticko-dopravně-energetické ministerstvo pod vedením Gewesslerové zastavilo. V listopadu oznámilo zastavení přípravy pokračování klagenfurtské rychlostní silnice S37 dále na sever, už před rokem zrušilo plány dálnice přes oblast Waldviertel nedaleko českých hranic. Ministryně dlouhodobě upřednostňuje železnici.

Tagy Lobautunnel Rakousko S1 Vídeň
157 komentářů