Rada města Brna doporučila přesun nádraží k řece

Brno, hlavní nádraží. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářBrno, hlavní nádraží. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Nejužší vedení města Brna se přiklonilo k variantě velkého stěhování hlavního nádraží. Rada města dnes doporučila zastupitelstvu schválit k realizaci

Zpět na článek
45 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír

Odsunovači měli dost času vymyslet nějakou dopravu k variantě ŘEKA a neudělali proto zhola nic a nyní budou prudit.Jen tak mimochodem-název ŘEKA vymyslel Robert Kotzian,protože na slovo odsun byli lidé již alergičtí. Však si to cestující vyzkouší při letošní výluce,která začíná 16.7.2018 a končí v prosinci 2019. Jinak v přístupu na dolní-bordel,špína,padající sklo na hlavy chodců z vybydlených a uzavřených domů,bezdomovci atd.

vladimír

A co nato bude říkat městská část Židenice,až jim budou bourat domy kvůli čtyřem kolejím ve variantě ŘEKA a napojení do nádraží Židenice.A dávat dohromady osobní a nákladní dopravu může jenom diletant a dopravní neodborník.Objízdná trasa v případě mimořádné události je k nezaplacení.Doufám,že se městská část Židenice proti tomuto odsunovačskýmu rozhodnutí odvolá.

K.S.

A kolik nádraží ve republice takovou netriviální objízdnou trasu má? Č. Třebová? v podstatě ne. Olomouc? Ne. Havlbrod? Ne. Břeclav? Ne. Přerov? Ne. Praha? Asi ano, (ale s otazníkem), Č. Velenice? Ne. Nezapomínejte že o první výluky mostu u Křenové nebylo „rezervní“ nádraží k dispozici, vystupovalo by se tak akorát v Židenicích, možná Modřicích. POkud přistoupíme na toto myšlení, tak musíme ke každé hlavní trati postavit v malé vzdálenosti trať novou, rezervní a že to by mělo možná větší smysl než tady řešit průtah Brnem. Nevím kde lidi neustále berou nutnost demolic v Židenicích. Krom náspů existují estakády betonové, mosty… Číst vice »

Rado

Stále přemýšlím, co je pro VRT příznivějšího na variantě „řeka“. Pokud tomu dobře rozumím, tak dejme tomu budoucí vrt vlak, pojede z Berlína do Vídně a v Brně bude dělat úvrať? Jestliže je tomu tak, nabývám pocitu, že radním něco schází nebo nedochází. Budoucí VRT bude například pro DB jistě lákavá, a provoz na ose Hamburk – Berlín – Praha – Vídeň si nenechají ujít. Ale dělat Kopf už tak lákavé není. Protože od napojení od Střelic, po znovunajetí na směr Břeclav, zabere minimálně 20 minut. Při plánované spojce Střelecké trati, směrem na jih, tak Brno stoprocentně vynechá!!! Raději zastaví… Číst vice »

T

A jaký je rozdíl v trati směřující na hl.l. a Dolní nádraží od severu? Obě tratě mají pouhé dvě koleje a možnost přidání dalších kolejí by znamenala demolice zejména průmyslových budov. Takže v tomto bych to viděl skoro na 1:1.

Já

Pro B se další dvě koleje bez demolic mezi hl. n. a Židenice vlezou, u A ne.

K.S.

Rado: Myslím že je to výhodnější zejména protože neděláte složité tunely a mělo by se dát mimoúrovňově dostat na poslední třetinu nádraží a pak pohodlně na Slatinu a na VRT. Je ale třeba si říct jestli chceme stavět VRT (pokud vůbec, jestli neskončíme u Koridory 2.0, tedy tratí pro 200-250km/h) primárně jako národní, nebo mezinárodní. Národní verze je jedno jak povede. ale asi levněji vychází tato varianta, dává smysl, kopíruje v podstatě D1, počítá se s tím že ji uživí směr Praha – Otrava (otázka je jaké jízdní doby udělá koridor 2.0 v budoucnu přes Č. Třebovou) Nebo se budeme… Číst vice »

mgr.pavel

Varianta Petrov má severní zhlaví 4 koleje. V obrázku je chyba, nikdo ji neopravil, pořád se kopíruje ten chybný.

K.S.

mgr. Pavel
Počkat, takže pod petrovem mají jít 4 koleje na Židenice?! Na text si nevzpomínám, ale je to v něm? Počítali s tím v SP, nebo ji mohou celou vyhodit protože prostě se sekli? 6 kolejí Sever-Jih je něco úplně jiného. Uvědomují si zodpovědné osoby že politici, architekt… čtou po obrázcích a vidí tam 2 a ne 4, tak si řeknou to co já, že je to slabina toho projektu?

Já

K. S.: V projektu jsou pro B dvě (prostorově k tomu není valný důvod, 4 se vlezou, ale výpočtově pro dané zatížení to bohatě stačí). V A je pro vytížení 4 kolejí zásadní chybějící přesmyk černovického zhlaví (veškeré křížení jde úrovňově, a ještě k tomu tak, že se nemůžou křižovat dva vlaky navzájem, protože tam není dost místa), takže 2 koleje z těch 4 budou sloužit spíš jako „čekací“, protože nákladní doprava se s osobní bude muset křižovat úrovňově (a tudíž se bude muset navzájem čekat a tudíž celé řešení A je dopravně na pytel). V A se další koleje… Číst vice »

K.S.

Já: Jenže v A máte ze severu kolejí 6, dvě na Přerov. Problém by se dal vyřešit možná větší přestavbou v Maloměřicích kde současné uspořádání příliš nevyhovuje var. A. Dneska je tam, krom ranžíru, ještě nákladní nádraží kolem kolejí průtahu, pak 4 pro osobní dopravu, ve var A je třeba dostat 4 koleje pro průjezd a přesmyky, mezi koleje nákladního nádraží, podobně jako to máte v Břeclavi, až za tímto by se měly tratě pomocí přesmyků rozdělit. Pak je třeba ale nově vyřešit napojení seřaďovacího nádraží ze severu, z jihu bohužel zůstává problém. Jak velký záleží na počtu vlaků, které… Číst vice »

T

Variant blíže centru by se našla celá řada. Např. 1) zbourání stávající budovy hl.n. a napřímení trati + výstavba 2 nových nástupišť (nádražní hala může být pod kolejištěm); 2) posun hlavního nádraží do kolejiště podél Uhelné ulice – za mě skoro nejlepší řešení – tam kde dnes končí nástupiště směr Břeclav by začínaly nové perony (posun o nějakých 300 – 400 m by nikoho nezabil, místo MHD Nové sady by vznikla zastávka hl.n.) nebo 3) zbourat hrůzu Tesca, napřímit trať a přistavět klidně 3 nové perony. Varianta řeky sice nabízí moderní nádraží, leč i rozlehlá parkoviště, obchodní centra a některé… Číst vice »

železničář v důchodu

„TESCO“ nikdo v dohledné době nezbourá (a ani to není nutné ani žádoucí) – a to, co jste popsal jako bod 2), je vlastně varianta „Petrov“ …

sladlu

Doporucuji video na koridory.cz

Jsou to zatim nejdetalnejsi informace co zverejnila ZSDC

Velky rozdil variant je napojeni VRT… na Petrove by nadrazi i VRT se neveslo a muselo byt v podzemi a trat od Prahy by musela vest jinudy. Severneji Kyvalky. Tam lidi protestuji ve velkem

Já

Ne. VRT lze do Petrova zapojit i od jihu, vyžadovalo by to pouze novou spojku třebovské zhlaví – Černovice.

mgr.pavel

Prosím, kde lidé u Kývalky protestují „ve velkém“? 😮 Navíc zaústění VRT je možné v obou variantách jak tunelové, tak i pozemní od jihu (přes úvrať ve směru PRG-VIE, což se brněnským radním nelíbí a chtějí i u Řeky tunely – tedy dražší cenu tedy argument „Petrov je kvůli VRT drahý“ padá..).

železničář v důchodu

Já se divím všem, kdo argumentují jakousi „VRT“: než ta se (možná) začne stavět, tak totiž oni sami už většinou nebudou vůbec, nebo už nebudou potřebovat „VRT“, ale spíše pojízdné křeslo v nějakém domově důchodců – a kdo dnes ví, co do té doby vůbec bude: třeba bude v kurzu nějaký „Maglev“ nebo „Hyperloop“. Kromě toho „VRT“ do takového uzlu, jakým je Brno, nepotřebuje koleje umožňující jízdu rychlostí 160 km/h a víc až přímo do nádraží – tam lze vjet i odtud vyjet i po kolejích určených pro „normální“ vlaky, jen je třeba mít těch kolejí i peronních hran dostatek,… Číst vice »

jan

Je třeba především protestovat proti zrušení stávajících kolejí. Aby kdokoliv z dalších generací mohl případně chybu ještě opravit.

Já

Nelze. Právě místo, kde dnes leží koleje v oblasti dnešního osobního nádraží, budou ty nejdražší pozemky. Však už si je taky nejmenovaná firma BNSD pojistila předkupním právem.

jan

Já. A právě proto bych nic nerušil a ať si třeba na..

jan

A jak zasmluvnila. Co za to získal český stát. Na to by měla proběhnout normálně aukce nebo soutěž.
Pokud za to stát nezískal nic nebo neadekvátní částku tak zrušit v rozporu s mravy.

babilon

Měli by si hodit mincí – aspoň by nenadávali jeden na druhého. 😉

Marty-t2

Kdyby už stál nebo se aspoň stavěl severojižní tramvajový/vlakový diametr, tak není nutné řešit polohu hlavního nádraží. Takhle toto rozhodnutí jen rozjitří emoce. S diametrem by i nádrží dál od centra bylo v pohodě, ale bez něj odsun většina veřejnosti zcela logicky nepřijme.

železničář v důchodu

Nemyslím, že „Severojižní diametr“ by toho příliš zachránil – v každém případě to bude pro mnoho (zejména „dostředných“) cestujících zbytečná komplikace spojená s přestupem navíc a nutností použít další VHD, kterou by jinak nepotřebovali.

Já

Víte, jak se jmenuje řešení běžného dojíždějícího na odsunuté nádraží?
.
.
.
Auto.

Milan

Co si konkrétně představujit pod: „Nádraží v této poloze představuje výhodnější variantu, která znamená bezprostřední rozvoj města, zejména jeho širšího centra“?

Elwetana

money, money, money

Petr 766

Kdybyste se podíval (např.) na vizualizace od KAM, tak zjistíte, jak to s tím rozvojem je. Zatímco Petrov vytvoří ještě větší hradbu jihu města než je to teď, nádraží u řeky ten prostor otevře, protože se uvolní prostory s dnešními kolejišti. Dá se s tím prostě dobře pracovat, kdežto v případě Petrova budete jen cpát dopravní uzel na minimální prostor a bude to ve všem kompromis. U řeky je určitým kompromisem MHD, ale to je na debatu, jak vůbec má MHD v budoucnu vypadat, když ten slavný současný uzel u nádraží vlastně pak ani nebude už potřeba. Jenže ta MHD… Číst vice »

železničář v důchodu

Petr 766: A on se snad ten pořád kýmsi nesmyslně omílaný „autobusový terminál“ bude v případě varianty „Řeka“ bude stěhovat někam blíž k novému hlavnímu nádraží z té řiti zvané Zvonařka, vzdálené od toho teoreticky „optimálního“ minimálně 300 metrů? O kolik metrů bude blíž k železnici, než by byl podle návrhu poslední varianty „Petrov“ (tedy ne té, kterou hodnotí studie) v případě její realizace, a o kolik metrů od „Řeky“ bude ve výsledku blíž k centru města, než je ta dnešní (navíc MHD těžko dostupná) řiť zvaná Zvonařka? A propos: jak těsnou vazbu a mezi jakými typy linek silniční a… Číst vice »

Já

Petr 766:

Že zrovna vám to není jasné, ale není žádný argument. Místa je pro všechny ty busy a MHD pod Petrovem dost, což prokázaly jak urbanistické studie, tak studie proveditelnosti.

Zrušení stávajícího nádraží žádný prostor neotevře. Zruší se koleje, ale ta zástavba, včetně mostů a fabrik, co tam dnes dělá špunt, tam zůstane, bez ohledu na to, jestli náspy zbouráte nebo ne. Jsou to jen líbivé řečičky, k žádnému odšpuntování nedojde.

kerim

No tak to je skvělé. Namísto toho aby se využila výhoda oddělení průjezdu osobní a nákladní dopravy přes uzel Brno se to slije na jedny koleje.

K.S.

No otázka je jestli se nedá náklad tahat jinak než přes kopce a Brno. Jestli třeba klapne VRT + reko tak aby do Brna dalo osobkou přes Vysočinu, tak se uvolní kapacita kritického úseku kolem Třebové, třeba to nákladní dopravu odtáhne.

mgr.pavel

Jedna důležitá informace v článku chybí: Rada města Brna doporučuje variantu A (Řeka) s _podmínkou_, že se bude stavět severojižní diametr (podzemní tramvaj / lehké metro / ..).

Jenže o poloze nádraží bude rozhodovat vláda, zatímco tuto podmínku teprve v budoucnu může ale nemusí splnit město a kraj. Jak se s touto podmínkou může vláda správně vypořádat?

železničář v důchodu

Tam to ale není definováno jako striktní podmínka, ale pouze jako požadavek města (navíc není jasné, u koho to město požaduje).

Petr Novák

Pokud zůstane zachováno i to současné nádraží pro regionální dopravu, rozhodnutí mi nevadí. Pokud má naopak někdo představu toho, že pro regionální dopravu je výhodné rušit nádraží v centu, velmi se mýlí

Honza

Hlavně ne dvě rozdílná nádraží, podle návrhu lidovců by v místě současného nádraží byla maximálně zastávka Severojižního kolejového diametru. Nádraží tam jde je prostě nebude v žádné variantě, a celé se odsune buď pod Petrov nebo k řece. I s ohledem na to, že doprava v JMK stojí na páteřích železničních linkách považují rozdělení na dvě nádraží na nejhorší možné řešené.

mgr.pavel

Současné nádraží se zruší. Právě prodloužení celkové cestovní doby (při přestupu na MHD) je asi největší protiargument k variantě Řeka.

Jirka

To nikdo z projektatnů ani neuvažoval nad takovou spojkou? https://i.gyazo.com/e11c4190c1b8bb03651fe7204d56aee2.png Mnoho lidí určitě ocení, když ten jejich vlak dojede až na staré hlavní nádraží bez přestupování na šalinu nebo šalinometro. Když se hlavní dálková doprava odkloní na nové hlavní nádraží bude na starém dost místa na příměstskou dopravu.

K.S.

Jirka:
spojka z B1f spojka která možná mohla vzniknout už za první republiky, ale plánoval se velký rozvoj Brna tak se táhla až přes Černovice. Podle mne by to mohla být ale i zajímavá varianta pro rychlou tramvaj. Možná by ale také šlo zjistit v jakém stavu jsou historické viadukty, pod kterými kolejemi jsou a hlavní nádraží změnit v hlavové, třeba, a vést tam jenom dvojkolejkou. Ideálnější by ale myslím byla obnova a konverze v tramvajovou trať na které by se přednostně točily moderní soupravy o vysoké kapacitě.

Petr 766

A k čemu mi budou dvě nádraží kousek od sebe? Abych při přestupu z regionálního vlaku na dálkový musel absolvovat ještě mezijízdu MHD nebo procházku? Tak hloupí snad nejsou ani ti Zelení….

Honza

Jirka: napadlo. A je to ta nejhorší možná varianta – zkuste jenom spočítat, jak dlouho by trvala cesta vlaku (návěsti atd.), dostanete se na čas podobný MHD. A o přestupech a tak dále, to tu snad ani nemusím připomínat, že pokud chceme mít 2 nádraží zvlášť regio a dálkovku tak to opravdu můžeme udělat v Břeclavi a vyjde to nastejno.

Jirka

Honza: Pokud se trochu opraví ten rovný úsek a pojede průměrně 60 kilometrovou rychlostí tak dvoukilometrový úsek pojede dvě minuty. Pokud se neopraví a pojede se stále 40 kilometrovou rychlostí tak minuty tři. Srovnám-li to s šalinou jedoucí kousek od dolního nádraží ze zastávky Kovářská na Hlavní nádraží je rozdíl v cestovním čase 5 (4) minut(y) ve prospěch vlaku. Ve variantě A už to nevypadá na stejné napojení tratí jako je tomu dnes a to 3 ze severu i z jihu, ale na 2 z jihu a 4 ze severu. Odhaduji, že alespoň dvě linky ze severu budou končit na… Číst vice »

železničář v důchodu

Jirka: „… Odhaduji, že alespoň dvě linky ze severu budou končit na novém hlavním nádraží. Proč jim teda nedat možnost jet přímo bez přestupování až do centra na staré nádraží?“ Pokud jsem si správně všiml, KORDIS má logický a správný názor a zájem i regionální železniční dopravou přes Brno projíždět, jednak aby na železnici přilákal „tranzitní“ frekvenci (a nenutil zbytečně přestupovat i ty, kdo mohou jet vlakem už z opačného konce Brna), jednak aby umožnil větší využívání železnice místo MHD – takže předpokládám, že v Brně bude na hlavním nádraží končit a začínat jen minimum vlaků, zejména po elektrizaci dalších… Číst vice »

Mates

Kde to je?

Pavel

Co? Svratka, Petrov nebo Brno?