Letecké společnosti Letectví

Qatar Airways prohloubily ztrátu, stát jim poslal dvě miliardy dolarů

Airbus A350 společnost Qatar Airways. Foto: Qatar Airways
Airbus A350 společnost Qatar Airways. Foto: Qatar Airways
Katarský dopravce zvýšil meziročně ztrátu o téměř polovinu, na vině je i odpis investice do Air Italy.

Letecká společnost Qatar Airways ještě před plným nástupem pandemie koronaviru vykázala další rok ztrátového hospodaření. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků za finanční rok, který skončil letos v březnu. Firmě výrazně pomohla k přežití katarská vláda, která je stoprocentním akcionářem společnosti: aerolinkám poslala 2 miliardy dolarů (zhruba 46,6 miliard korun) na další přežití.

Z velké ztráty viní vedení firmy především trvající blokádu vzdušného prostoru okolních zemí, kvůli které musí do řady destinací létat katarský dopravce velkou oklikou. Kvůli blokádě žádají od okolních zemí náhradu škody ve výši 5 miliard dolarů. V posledním čtvrtletí se pak do hospodaření začaly promítat i vlivy nastupující pandemie koronaviru.

Za finanční rok 2019/20 firma prodělala 1,92 miliardy dolarů, o rok dříve měla ztrátu 1,2 miliardy dolarů. Na propadu se podílely ale i manažerské chyby vedení dopravce, především pak odpis investice do Air Italy.

Firma se v tiskové zprávě k výsledkům hospodaření přesto pochválila, že provozní výsledky jsou lepší než o rok dříve a ukazují postupné zlepšování hospodaření. Jako důkaz uvádí růst tržeb o 6,4 % či nárůst počtu cestujících o 9,8 % na 32,4 milionu cestujících.

Dopravce ve zprávě oznámil, že Katar proměnil úvěr v hodnotě dvou miliard dolarů z března letošního roku v navýšení základního kapitálu. Firma aktuálně kvůli omezení provozu létá jen s Boeingy 787 a Airbusy A350, zcela uzemněny jsou Airbusy A380.

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Walker

Coze?
Vzdyt QR letaji narrow body letadly, 777 a samozrejme i freightery…

DrFj

Samozrejme, nicmene nahrazenim “jen” v posledni vete necim jako “predevsim” by bylo blize realite, jelikoz treba na PRG letaji s A320.

Ota Z.

jak kdy, prahu točí i s B787, v neděli jsem u ní stál. Nasazují dle poptávky a potřebné kapacity

Roman

Due to COVID-19’s impact on travel demand, the airline has taken the decision to ground its fleet of Airbus A380s as it is not commercially or environmentally justifiable to operate such a large aircraft in the current market. The airline’s fleet of 49 Airbus A350 and 30 Boeing 787 are the ideal choice for the most strategically important long-haul routes to Africa, the Americas, Europe and Asia-Pacific regions.
Ono to chce překládat v kontextu

Adrian

Momentálně opravdu jen B777, B787 a A350

DrFj

Uz funguje a mate pravdu, do PRG ted letaji s Dreamlinerem, moje chyba. Nicmene treba takova registrace A7-AHQ je ve vzduchu porad, ale asi se nepocita…

Ota Z.

a já si říkal, že ráno nic nevidím, jen prázdnou mapu 😀