egoe-plus
Paliva

Pumpy mají ukazovat, o kolik by byla levnější jízda na plyn než na benzín

Čerpací stanice Benzina. Foto: Benzina
Čerpací stanice Benzina. Foto: Benzina

Na ministerstvu průmyslu a obchodu začali řešit nezvyklý požadavek Evropské unie na informování zákazníků čerpacích stanic, který svoji logikou a nejspíše i řešením připomíná povinné uvádění alergenů v jídlech v restauracích.

Nově by měli zákazníci na čerpacích stanicích vědět, jaký cenový rozdíl je mezi ujetím sta kilometrů na benzín a na stlačený zemní plyn (CNG). 
„Doufáme, že toto opatření bude platit co nejpozději a bude stačit, že ho čerpací stanice splní odkazem na webové stránky ministerstva, kde bude toto uvedeno,“ řekl výkonný ředitel České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Jan Mikulec

Povinnost vyplývá z evropské směrnice o zavádění infrastruktury pro alternativní paliva, která byla přijata už v roce 2014. Její autoři si od takového porovnání slibují, že spotřebitelé budou mít možnost lépe posoudit náklady na jednotlivá paliva na trhu. „Proto by mělo být možné, aby při uvádění cen paliv na plnicích stanicích, zejména u zemního plynu a vodíku, bylo pro informaci zobrazeno porovnání jednotkových cen s konvenčními palivy, jako například „ekvivalent jednoho litru benzinu,“ uvádí se v textu směrnice.

Komise přitom po několika studiích vybrala ke srovnání palivo, které je rovněž fosilní a má jen nižší emise CO2 a oxidů dusíku. Prodeje CNG přitom dlouhodobě stagnují a větší podíl na trhu už začínají mít elektromobily. Přesto budou řidiči porovnávat ceny dvou fosilních paliv. 

Evropská komise už dospěla k tomu, jak by se měly náklady porovnávat: každý stát bude muset vybrat jedno referenční auto s benzínovým a plynovým pohonem a porovnat náklady na spotřebu na ujetých sto kilometrů podle technického průkazu. 

Na úrovni ministerstva průmyslu a obchodu zatím pracovní skupina řeší, jak toto nařízení implementovat v praxi. Řeší se například to, jakým způsobem se budou informace uvádět: zda bude stačit odkaz na webové stránky, vyvěšený papír u obsluhy nebo naopak v přísné podobě, kdy by muselo být porovnání hned u ceny paliv.

Petrolejáři se netají tím, že nařízení nepovažují za příliš šťastné. Přirovnávají ho k povinnosti uvádět alergeny u jídel v restauracích. „Ti, pro které to bylo důležité, to řešili už sami dávno a nepotřebovali k tomu tuto povinnost,“ řekl člen představenstva ČAPPO Martin Kubů. Není ani jasné, jak se má vybrat „referenční auto“, z kterého budou náklady na jízdu pumpy či stát vypočítávat. Jisté je, že oficiálně tento model nebude nikde uveden.

„Půjde o naprosto nevypovídající údaje a jen to zvýší nároky na obsluhu čerpacích stanic. Budou muset vysvětlovat, proč takové údaje vůbec zveřejňujeme a k čemu slouží,“ říká Jan Duspěva, šéf státního Čepra a ČAPPO.

Údaje o nižších nákladech s jízdou na plyn mohou některé řidiče přesvědčit, aby si koupili auto právě s tímto pohonem. Směrnice ale neřeší fakt, že náklady se mohou změnit například zdaněním a motoristé tak mohou být v podstatě uvedeni v omyl.

Čerpací stanice čeká od 12. října jiná změna z evropské legislativy, ta situaci ale zpřehlední: jednotné značení paliv. Paliva budou rozdělena do tří skupin. Benzinová ponesou označení v kruhu, naftová paliva ve čtverci a plynná v kosočtverci. Písmena v uvedených symbolech budou značit typ biosložky, číslo podíl biosložky, popřípadě již známé označení typu plynu (například CNG nebo LPG).

16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
xx

Opět kraviny. Je možno někde ukazovat kolik bychom ušetřili za ty darmožrouty v Bruselu?

ythomas_ct

Nemůžu si pomoci, ale způsob, jakým EU (resp. to platí pro legislativce obecně) pohrdá inteligencí svých obyvatel, je kolikrát až dojemný… 🙁

Prngr

Spíš bych zavedl povinný údaj, kolik ze zaplacené částky u benzínky připadá na daně …
To se ale EU nehodí :))))))))))

Ivan Indráček

No, to nám Brusel nenařizuje, ale zároveň ani nezakazuje. Takže pokud povinnost skutečně začne platit, klidně se mlže stát, že celkovou výši daně v každém palivu (respektive jeho cenu bez daně) také budeme uvádět

železničář v důchodu

Chybí mi tam ovšem i uvedení rozdílu v cenách vozidel a pohonem na benzin/naftu a s pohonem na plyn, a to jak pro nová vozidla, tak i s uvedením ceny přestavby na plyn …

Dedek

Mohli bychom zacit vyrabet opet sentimely, mozna by to byl svetovy trhak a treba i TESLA by do toho sla.

Vít Jůza

Mělo by se srovnávat s tradičním palivem = ovsem.

Pavel Doležal

Možná by takové ukazovadlo mohlo stát i vedle zákazu vjezdu LPG/CNG do podzemních garáží.

Petr.R

a ještě seznam revizních techniků.

Dedek

Bruselsti proletari vsech zemi spojte se.

K.S.

Ale houby, toto je jenom tlačenka místních plynařů, nikde v EU nic takového snad ani nenavrhují.

Musím se ale ptát, roč na plyn a ne rovnou na elektřinu?!

K.S.

No dobře, já jenom že byli v poslední době zase celkem aktivní. (např. hybrid. cz/cesky-plynarensky-svaz-zahaji-kampan-na-podporu-zemniho-plynu-v-doprave-vytapeni)

Sch

A já myslím, že by se mělo uvádět srovnání s dřevoplynem. To je totiž již dávno vyzkoušené palivo pro spalovací motor z obnovitelných zdrojů. Navíc dřeva teď máme v republice díky kůrovci nadbytek.

Ivan Indráček

No, ono to sice je rozhodnutí Bruselu (DAFI 2014), ale bylo prolobováno plynaři na evropské úrovni. Brusel měl z téhož roku vlastní analýzu dokládající, že zemní plyn v automobilové dopravě nijak nezlepšuje celkové emise skleníkových plynů (a kvůli nim se to celé dělalo) spíš je dokonce zhoršuje, přesto se podpora plynu do direktivy dostala.
Klidně se mlže stát, že žádná povinnost nakonec nebude, protože i v Bruselu ze zemního plynu vystřízliví…