První „kátéčko“ v nových barvách PID vyjelo, do pravidelného provozu se dostane v červnu

Tramvaj KT8N v novém laku PID. Foto: Jan Beránek / Twitter.comTramvaj KT8N v novém laku PID. Foto: Jan Beránek / Twitter.com

Během letošního roku získají nový lak další tramvaje.

90 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Fany

Hnus velebnosti….

Jakub

Počítá někdo varianty nového nátěru PID, kolikátý je tento?

Jakub

Ještě hvězdičku vzhůru nohama a Slavia jede…

Stepan

Já bych to nehrotil. První „jednotný nátěr PID“ se objevil 2010, tento druhý 2020, takže zbývá už jen 8 let, aby tu byl zase nějaký další. Některé se nakonec ani neujmou – vzpomínám si, jak už v 80. letec s velkou slávou prezentovali nový a moderní design vozidel DPP, a nakonec to krom jedné testovací soupravy použili jen pro cvičné tramvaje, a v modré verzi pro Sluníčko a Měsíček. Možná to chvíli bylo i na jednom autobusu.

Ondra

To je možné ale nyní jde doopravdy o celkový redesign všech vozů. Má to jasně dané kontury i harmonogram.

Zlámalík

Fuj.

Geographer

Osobně si myslím, že o nátěrech vozidel by měla rozhodovat veřejnost, ať už ta laická nebo odborná. Jako to bylo například s novými železničními jednotkami pro Plzeňský kraj.
Koneckonců jsou to nakonec občané a hlavně cestující, kdo na to ve výsledku budou muset koukat.

czhunter

Tak ona ten původní koncept odborná veřejnost vybrala.

Problém podle mě je, že to skončilo typicky česky.

Designéři udělali návrh do soutěže a vyhráli. Pak měli ten návrh implementovat na konkrétní vozidla.
Jenže došly prachy, takže někdo v DPP řekl, že jeho vnouček taky umí s Photoshopem, tak si to udělají sami a levněji.

No – umět s Photoshopem je hezké, jenže cit pro detaily, proporce a rytmiku ten kdo to nakonec udělal nemá.

Laciné proces, laciný výsledek.

Jako velmi často v Česku se ušetřilo na posledních 20 % práce, čímže se zhatilo 80 % udělaných předtím.

Ryk Mat

Kdo tam schválil tu černou devastaci? To je totální zničení skvělého designu.

Vlastimil Kocurek

Ten původní design byl tak škaredý, že už je skoro jedno jestli se devastuje dále. Ale ta černá to už skutečně dorazila.

Stepan

Já jsem aspoň rád, že nikoho zatím nenapadlo tu bílou a červenou natírat i přes okenní skla.

Marťas

Jasně je potřeba na šedočerveno natřít také všechna skla! Včetně kabin řidiče. Design až na prvním místě, že? 😀

marcela

Náplavy se neumí v Praze zorientovat, tak si prosadily tohle. Ale těší mně, že pražská doprava nemá jiných problémů, než je barva vozidel.

medical examiner

Že jo…autobusy samý nový, polovina pořadí u tramvají bezbariérová, refýže široký, malý křižovatky zvětšený… 😀 😀 😀

Tomáš

Zprzní i Kardausovy tramvaje?
Dá se ten šedý mor ještě nějak zastavit?

medical examiner

Zajisté, ale nejdříve na podzim s novou garniturou.
Ta bude řešit důležitější věci, a tramvaje se vrátí k normálnímu běžovo – červenému schématu.

Marťas

Pevně v to doufám a dost ne zajímá, jestli se toho nějaká politická strana chytí jako předvolebního tématu…

Marťas

… mě zajímá…

lol

Stary bilo cerveny nater je mnohom lepe viditelny nez tahle sedo-cervena prisernost za soumraku a pochmurneho pocasi nove natrene autobusy splivaji se slinici jsou hure videt navic je to hnusny

Tomáš

Žijeme v době šedého moru. Prahu plevelí nejen nové hnusné základovky na MHD, ale hlavně architektura, která se hodí tak na severozápadní předměstí Stockholmu, ne do krásné barevné Prahy. Nejnověji vřed u bývalé restaurace Trilobit.

q89

*grafický odpad*

z principu požadovat jednotný nátěr pro tak rozdílná vozidla jako je autobus a metro (a vše mezi tím) je pitomost, to si zas pirátští radní něco vymysleli a tím budeme mrvit kolejová vozidla, která mají každá svůj design a k němu se hodící nátěr… hnus

MartinS.

Ne, že bych chtěl hájit Piráty, ale zcela fakticky mají v Radě HMP 4 místa Spojené síly pro Prahu (TOP09 a STAN), 4 místa PRAHA SOBĚ a 3 místa Piráti. Ani náměstek pro dopravu není Pirát. To jen tak k tomu odplivnutí…

Tomáš

Už není Pirát? Tak je pirát, tedy zločinec, minimálně tím, jak zablokoval výstavbu důležité Radlické radiály.
Kéž by redaktor tohoto portálu udělal detailní výzkum a článek, kdo konkrétně tuto radiálu blokuje, aby auta smrděla na Smíchově, Košířích, Radlicích a Barrandově.
Připomínek k územku přišlo nějakých 350 a nikdo se ani nesnažil je vypořádávat.

Frantisek

Víte co? Jezděte do a z Prahy veřejnou dopravou, aut a dálnic už je tu i tak dost. To jejich chrlení bych spíše nazval zločinem – proti zdraví a životům všech…

Jiří Kocurek

Jakpak se asi do Prahy dostane jídlo? Pouze vlak vlakem, aby měl šotoušek radost a sanitku taky nepustí?

medical examiner

Proč sanitku?
Vždyť ta už v Praze je!

q89

k té korekci jen dodám, že s jednotným nátěrem PID přišli právě piráti a také to na radě prosadili (prosadili že se bude konat soutěž z které vzejde), slovy mého známého „kdybych znal výsledky, tak bych pro tu soutěž nehlasoval“

Stepan

Strana, která má v radě výraznou menšinu a ani nemá dopravu v gesci? A proč by teda ti radní z ostatních stran po tom návrhu skočili, kdyby se jim nelíbil? Nene, ať si o těch třech hošanech, co jsou v radě za Piráty, myslím cokoliv, tohle je fakt nesmysl na ně házet. Pokud to nenavrhl soběsista Scheinherr, tak do toho mohl mluvit možná tak ještě Hlaváček z SS pro Prahu, jakožto osoba spojená s IPR. Tedy všechny ostatní strany, jen ne Piráti.

czhunter

Proč by to měla být pitomost?

Bratislava třeba MÁ jednotný nátěr na všem od autobusu po tramvaj (metro teda nemá, ale klidně by mohlo mít stejné barvy).

Luděk

Nebudu hodnotit nový „nátěr“ ale ukážu na jeden detail který mě osobně hrozně vytáčí.
Může mi někdo vysvětlit proč červený pruh na čelech vozu končí pod oknem zatím co na boku pokračuje nad okny?
Podle mě by mělo být vozidlo jednotné a všude buď ať jsou i nad okny všude a nebo nikde

Jakub

Kluci, vzdycky kdyz budete hodnotit design, udelejte k tomu fotku toho co mate na sobe – dame to pak posoudit odbornikum a zjistime kdo ma vkus a ne… to bude teprve super show. Pak tam bude vsude blijicich smajliku..

Jan

Jasně a komentovat tady budou pouze odborníci, kteří vystudovali dopravní fakultu, že jo? Ono stačí porovnat původní a nový design, jaké prvky a proč byly použity, jestli to má hlubší smysl anebo je to pár náhodných tlustých pruhů. Na to aby viděl, že je to pojízdný cirkus nemusím mít designereské značkové oblečení. Stejně jako tramvaj nemusí mít design od Porsche aby dobře vypadala. To se platí hlavně za značku a status symbol, ne za estetickou kvalitu.

Jakub

takze mas ponozky nebo prestige?

Jakub

samozrejme nazor muze mit kdokoliv… otazka jakou to ma vypovidaci hodnotu.. vsak odborniku na COVID mame pul republiky. A to ze lidi maji radi vlacky, tramvajky je nekvalifikuje k tomu, aby rozumeli grafickemu designu.. proste ne a ne a ne.. a muzete se vyzvat ve vsech typech tramvaji na svete..a nejde o znackove obleceni, jde o celkovy vkus a ten mezi soutouskou komunitou prilis nepanuje..

Frantisek

Každý názor o něčem vypovídá. Designér se může stavět na hlavu, ale když se to nelíbí a je podloženo argumenty proč, je to řádný příspěvek do diskuse, ať už si někdo dupe nožkou, rukou či naopak nedupe.

Vlastimil Kocurek

Uvedu analogii, návrh na novou filharmonii v Praze, téměř 100% shoda mezi porotou a veřejností.
A stejně tak jak laik, tak odborní na estetiku pochopí že toto přelakování je nevkus už proto, že dochází ke zbytečné barevné defragmentaci povrchu, kterou se kazí tvar designu co je pod tím.

medical examiner

Hmm…akorát nevím, kde na tu filharmonii chtějí vzít prachy…
O údržbě těch obrovských skleněných ploch ani nemluvě…

Marťas

Naprostý souhlas. A ještě mě zaráží, že tam není ani trochu zeleně. Jo. Fotky, do kterých je to naroubováno jsou zimní. Ale ani v létě na tom betonu a skle asi moc zeleně nevyraší… To zas bude elektřiny na klimatizaci a venku se nebude dát sednout, protože to bude rozpálené do nepříčetnosti. Z tohoto důvodu za mě jednoznačně filharmonie 👎👎👎

Vlastimil Kocurek

To stavíte tu problematiku na hlavu. Tudy cesta nevede.

Poudy

U vlaku to taky nejdřív vypadalo strašně a v reálu jsou to hezké jednotky.. je zbytečné se tady rozčilovat dokud to neuvidíte naživo, já sem velice zvědavý a doufám že se brzo podaří.. každopádně na těch nových ivetách to bude vypadat rozhodně lépe.. 🙂

Tomáš

Já jsem zatím viděl jen autobusy a jsou stejně hnusné, jako na fotografiích. Přitom v soutěžních návrzích byly i vyložené krásné návrhy, které porota bez kapky vkusu shodila ze stolu.
Chtějí z Prahy udělat stejně ošklivé město, jako jsou mnohá další v EU, která by ani ve snu nenapadlo aspirovat na titul nejkrásnějšího města Evropy.

Josef Švejk

Nelíbí se mi to, je to ošklivé.

Franta Metel

Jako, jakkoliv je ten PIĎáckej styl hroznej, tak zrovna na Kačence to nejhůř nevypadá

Stepan

Černě zvýrazněné dveře, černé bezpečnostní zábradlí… kam na ty nápady chodí. To už snad zbývají k dokonalosti opravdu jen černé výstražné dopravní značky a černá světla na semaforu.

Poudy

A vy chodíte po městě denně na šrot?

Jiří Kocurek

Divil byste se, kolik lidí ve vašem okolí má zrakové problémy a nejsou dioprického rázu.

Daniel Jablonecký

A myslíte si, že zrakově handicapovaní neměli možnost se k podobě nových vozidel vyjádřit? Už jste zaznamenal ze strany organizací zrakově postižených nějakou stížnost na tento nový nátěr?

Stepan

Pokud je něco hůře viditelné, tak je to prostě objektivně hůře viditelné – bez ohledu na to, jestli se k tomu vyjádří nějaký strejda funkcionář z nějaké organizace.

Pája

Myslíte semafor s barvami odshora černá, hnědá a fialová ? 😆

Jakub

Tady se vsichni zaklinaj s lidmi se zrakovymi problemy. To jako na zapad od nas, kde je cerny zabradli odjakziva lidi padaj pod auta nebo nenastoupi do autobusu? Tvl to jsou porad kecy..

Tomáš

Na západ od nás nejsou města, o kterých se tvrdí, že jsou krásná. V Praze je cesta MHD příjemný zážitek kvůli barvám. Na západ od nás je to jen z nouze a raději se ve vozech moc nerozhlížet.

Butrusik

Tedy vy musíte být zcestovalý😎

Stepan

Pokud vím, mlha a šero se občas vyskytují ve všech významnějších městech. A stejně tak úhel periferního zrakového vnímání mají lidé plus minus podobný. Ano, i zcela zdravý člověk s dokonalým zrakem vnímá periferii jen periferně. I když se s tím ambiciózní grafici možná ještě nesetkali.

Pavel Čech

Zrovna tady ten černý pruh moc hezký není.

D.M.

Na voze DPP SOR nb 12 ev.č. 3694 není polep, jako na tramvajích 14T, ale je to nastříkané.

Panoramix

To rozložení pruhů je hrozné. Na každém typu dopravního prostředku absolutně jinak, pruhy se nijak logicky nestřídají, nemají stejnou šířku apod. Tady je třeba celý střední článek tramvaje jenom šedivý. Prostě hnus. Hlavně že to ze začátku prezentovali, že červenou barvou budou vždy zvýrazněny dveře kvůli lepší orientaci. Tohle se fakt nepovedlo, bez ladu a skladu.

czhunter

Ne, tak to opravdu od začátku neprezentovali.

Na tramvajích a busech už od začátku nemá barva s dveřmi nic společného.

To bylo pouze na návrhu metra a vlaku (kde to ale taky nakonec nevyšlo, protože tam plácli černou, které v původním konceptu nikde není).

Jiří Kocurek

Je to červenobílé, hranatá krabice a nemá to nápis Marlboro.

vašek

Kdyby to mělo nápis Marlboro tak je to hezká vzpomínka na devadesátá léta

Pája

A já dumal, co mi na tom nesedí. Díky moc za připomenutí 😃

robert

Tohle může napadnout leda cigaretového maniaka.

medical examiner

U nás ve škole jednoho máme, schválně mu to můžeme ukázat…

Frantisek

Kdyby bílé. Teď frčí šedá, a k tomu co nejvíce doplňkové černé (více, než na Marlboro :-)).

medical examiner

Třeba ten nápis dostane dodatečně, až se podaří nějaký sponzoring… 😀

původní Jakub P

Na té fotce to zas vypadá jako bílá místo světle šedé, což může být zpracováním fotky, takže s hodnocením počkám, až ji uvidím v reálu. Protože zatím všechny působily na vizualizacích, kde to vypadalo bíle nebo skoro bíle hůř, než pak v reálu s tou světle šedou.

Edwin

Být designérem, styděl bych se za takovou „práci“ převzít odměnu. Na druhou stranu, snímek by mohl najít své uplatnění na volebním letáku Prahy sobě pod titulkem „Čeho jsme dosáhli“.

Kody

Kachny přežijou všechno, tenhle hovadský zprzněný nátěr pro ně bude jenom malá úsměvná epizoda

Blzx

Proč tam za boha patlaj tu černou? To fakt nemá být jednotící prvek, i když by to chtěli. Dělali si soutěž na sjednocení a nakonec to sjednotí úplně něčím jiným. A dopadne to takhle nechutně.

Velkohamerská žebříkářská

Tohle provedení se svislými pruhy je hrůza, nic bych neřekl kdyby to bylo alespoň vodorovné, ovšem toto…

Matěj

Rázem rázů tramvaj zestárla o 20 let 🙁

medical examiner

Kdyby to bylo ještě blbější, tak by těch 32 let mohlo být tak akorát…

Jenda

No tak v tomhle to vypadá jako ještě větší retro než dřív.

Divočák

Není to hezké, ale co s tím.. už to jede..

medical examiner

No nic…počkáme do podzimu…

Tomáš

Jak ešus, tak i tohle se mi líbí, za mě palec nahoru

Jakub

Dost prokoukla. Jeste chybi piktogramy – stejne jako na elefantu to az s nimi vypadalo dobre

Jelen

Ne, vážně to není hezké. Zlaté původní barevné provedení…

robert

Je to hezké. Ale tobě se to nelíbí, to je dost podstatný rozdíl.

Maršál

Není to hezké. Ale tobě se to líbí, to je dost podstatný rozdíl.

robert

Ano, je to rozdíl, krása je totiž dost subjektivní, Jelene.

Jan

Ano, původní nátěry pracovali s prvky skříně, tady je to namíchané jak s použitím „vyplň barvou“ v malování ve velkých plochách. Cit pro detail nula.

Paolo

Další hezký typ vozu zhovadený…ach jo

Erik

Hnus velebnosti.. hnus

medical examiner

Ano Kelišová…doufejme že jim dojdou fólie i barvy…

Názor

To je příšerné!
Ach, jak se mi to nelíbí…

SaulGoodman

Zatímco Elefant se nakonec ukázal jako docela příjemné překvapení, tohle vypadá hrozně. Původní schéma imo působilo omlazovacím dojmem.

Kuba

Podle mě Elefant vypadá strašně a tohle docela ujde, ale kazí to dvě drobnosti: ten bílý kousek na krajních článcích dole u kloubu (místo toho aby to bylo černé stejně jako mezi okny a dveře) a ten červený kousek na bocích u čela dole pod světly.

Velkohamerská žebříkářská

Ano elefant dopadl lépe než byla očekávání mnohých, ale i tak se nevyhnul vandalům

Jablkovy_pudink

Elefant mi připadá v pohodě, ale toto je hnus.

Jakub

Elefant dostal jiný typ nátěru, v původní variantě nebyla černá.