egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

První aerolinky oznámily oblétání Běloruska. Lotyšský airBaltic raději zvolí jinou trasu. ČSA čekají na stanovisko úřadů

Letoun Bombardier CS300 společnosti airBaltic. Foto: airBaltic
Letoun Bombardier A220-300 společnosti airBaltic. Foto: airBaltic
Lotyšský dopravce se kvůli obavám o bezpečnost vyhne Bělorusku u letů na Ukrajinu a do Gruzie.

Letecká společnost airBaltic přestala pro své lety používat běloruský vzdušný prostor. Důvodem je včerejší únos letadla Ryanairu na lince Atény – Vilnius za přispění běloruské armády, která přinutila stroj přistát neplánovaně v Minsku pod záminkou údajné výbušniny na palubě. V Minsku policie zatkla novináře Ramana Prataseviče kritizujícího režim Alexandra Lukašenka, a jeho přítelkyni.

Rozhodli jsme se již včera okamžitě u všech letů vyhnout se běloruskému vzdušnému prostoru, dokud nebude situace jasnější,“ uvedl lotyšský dopravce v prohlášení. „Bezpečnost našich cestujících a zaměstnanců je pro nás hlavní prioritou,“ dodaly aerolinky.

Lotyšská společnost včera musela odklonit na jinou trasu dva lety: BT410 z Rigy do ukrajinské Oděsy a BT724 z Rigy do gruzínského Tbilisi. V případě Oděsy zvolil dopravce asi o patnáct minut delší trasu přes Litvu a Polsko, do Tbilisi téměř stejně dlouhou trasu přes Rusko.

K podobnému kroku se přidal dnes i Wizz Air. Let z Kyjeva do Tallinu letí aktuálně velkou oklikou přes Ukrajinu, Polsko a Litvu, stejně tak se Bělorusku vyhýbá Austrian Airlines na letu z Vídně do Moskvy.

Přes Bělorusko létají z Prahy letadla ČSA a Aeroflotu na lince do Moskvy. „Skupina Smartwings Group se řídí nařízeními Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA). Pokud EASA (nebo jiné kompetentní úřady) takový zákaz vydají, jsme připraveni se jím řídit. Situaci monitorujeme, řekla mluvčí Smartwings Group Vladimíra Dufková. Do Moskvy má ČSA naplánován let na středu.

Ryanair: silná slova, ale přes Bělorusko létá dál

K případu se dnes znovu vyjádřil Ryanair, který sklidil na sociálních sítích velkou kritiku za včerejší prohlášení. V něm pouze konstatoval, že letadlo po přistání v Minsku pokračovalo do Vilniusu, nijak ale nezmínil, že s méně lidmi na palubě. Šéf Ryanairu Michael O’Leary dnes nucené přistání označil za státem podporované pirátství. Podle O’Learyho mohl v Minsku kromě opozičníka zůstat i nespecifikovaný počet agentů běloruské tajné policie, kteří předtím byli mezi pasažéry.

Ryanair i přes kritiku Běloruska dál přes vzdušný prostor, kde ho naposledy doprovázel MiG-29, létá.

Bělorusko za svůj včerejší přístup čelí velké kritice. Postup odsoudila i řada českých politiků s výjimkou prezidenta Miloše Zemana, který k události mlčí. Ruská státní agentura RIA Novosti dnes uvedla, že v Bělorusku vzniká komise, která má vyšetřit okolnosti přistání letounu Ryanairu. Běloruská státní letecká společnost podle agentury Reuters uvedla, že letoví dispečeři jen „doporučili“ posádce letadla Ryanair na trase z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, ale nenutili je k tomu výhrůžkami. Běloruská armáda poslala přitom k letadlu stíhačku.

Odebírat
Upozornit na
guest
127 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Cyklista

Tady se to jen hemží silnými výzvami k potrestání Běloruska nebo po silné reakci EU, ale to prece umí napsat každý. Komu ze zdejších diskutujících skutečně zhořkla večeře, přišel o chuť na večerní film či jinou aktivitu? Lidi nebuďme pokrytí, silná slova od počítače, po kterých se zase půjdeme věnovat čas svým koníčkům, vylepšování svých obydlí nebo si nacpeme nacka dobrou večeří, to svět nezmění. To co se tu píše v diskuzi je úplně zbytečné. Fakt. Předhánět se, kdo napíše větší kritiku Běloruska nebo EU nemá o moc větší význam, než pomerovani pindiku (žen sem asi moc nechodi). Resme věcné… Číst vice »

-TR-

Koukal jsem na hokej a raduji se z našeho vítězství 3:2 v prodloužení, i když bylo trochu upocené. Že vy smutníte, je jen vaše ostuda.

Cyklista

???

-TR-

Je zajímavé, že se toho režimu zastáváte zrovna vy. Vy, který byste mě nejraději trestně stíhal za moje kontroverzní příspěvky v jiné diskuzi, týkající se Středočeského kraje, a kde jsem se razantně ohradil proti přirovnání příznivců lokálek k teroristům z Islámského státu, jak to tady prezentoval diskutér Rychlodráha. Uznávám, že možná jsem se tehdy ohradil způsobem, který je za hranou slušného chování. Trvám však na tom, že o žádné vyhrožování, jak diskutér Rychlodráha prezentoval, se nejednalo, naopak jsem se v onom kontroverzním textu distancoval od jakýchkoliv hrozeb násilím slovy: „Máme jiné názory, ale nic zlého vám nepřeji. Žijeme v demokracii.“… Číst vice »

Cyklista

Kde se zastávám režimu? Poue

Cyklista

Pouze naznacuji, že psát horlivou politickou kritiku jiného státu do diskuzí na zájmovém webu o dopravě je spíš alibismus až pozerstvi, než smysluplná činnost. To mě zaráží a nenarazim jen na vas. Vlastně jste mě ani nenapadl, jsou tu jini adepti, vy jste se akorát ozval. Jinak z toho, že se do kritiky Běloruska nezapojuji, nevyplývá vůbec nic. Svět je trochu složitější než heslo – kdo není s námi je proti nám. Mně treba jen připadá dokonale zbytečné,když se lidi chovají jako by spadli z višně a tváří se, že doteď nevěděli, že na naší planetě je polarizovany svět. To… Číst vice »

Jaaaa

Nj, tak holt budeme sedět a tvářit se, že se nic neděje. To víte že jo.

Jaké má řadový občan možnosti vůči Bělorusku? Nejezdit tam? Nekupovat místní výrobky?

Uvědomte si, že politika s dopravou vždycky souvisela, souvisí a souviset bude. Tak jako se to ukazuje tady. Komentáře tohoto druhu jsou tedy na místě.

Cyklista

Nic neřeší.

Miroslav Zikmund

ČSA by měly v rámci snižování nákladů a produkce CO2 létat přímo, kratší cestovní čas = konkurenční výhoda ….

Lukino

Teďka BAW261 krouží nad Lotyšskem, přičemž to vypadalo, že jen obletí Bělorusko a měl být divert na DME
https://www.flightradar24.com/BAW261/27cff638

-TR-

Na moskevském letišti Domodědovo letadlo přistálo nejspíš kvůli doplnění paliva. Ruské úřady nikoho nezadržely a nechaly letadlo pokračovat v cestě.

Jimbo Jones

UTAir Moskva (Vnukovo)-Kaliningrad (UT329) se vyhnul Bělorusku. Aeroflot v téže relaci (SU1006) přímo, opačně letící Poběda (DP266), Ural Airlines (U6168) i Red Wings (WZ104) taky.
Bohužel, přizdisráčství Evropské unie a německá potřeba být s Rusákama zadobře bude znamenat, že i tento „únos“ letadla skončí akorát ostrou prosbou, aby to víckrát nedělali…

Y.K.

Problém je, že mezinárodní právo moc pák nemá, pokud nechcete rovnou válčit. Je to suverénní stát a nemůžete mu nařizovat, teda můžete ale on vás může ignorovat. A když se vládnoucí třída schovává za obyvatelstvo, tak i ty zacílitelné sankce jsou limitované.

Juraj

Na druhé straně je to porušení Úmluvy o mezinárodním civilním letectví a minimálně je tu prostor pro reciproční omezení využití vzdušného prostoru. Ale ano, vymahatelnost je velký problém.

Tomas

argumentovat jakoukoli mezinárodní úmluvou v případě, že se jedná o rusko či některý z jeho satelitů … to je jako předpokládat, že severní korea se bude řídit listinou základních lidských práv a svobod

-TR-

Tak Bělorusko už oblétají i ruské společnosti. Např. nákladní let SAY9792 společnosti Sky Gates Airlines z Moskvy do Frankfurtu zvolil raději okliku přes Lotyšsko a Litvu.

https://www.flightradar24.com/

Samo

A už aj UK zakázalo svojim aerolinkám lietať v bieloruskom vzdušnom priestore + odobrali Belavii povolenie lietať do UK.

Paradoxne na únos vnútorného EÚ letu reagujú skôr ako EÚ.

Chronosphere

Já mám pořád problém s tím označením vnitřní EU let. Takový let podle mě nemá nad zemí non EU co dělat.
A ještě,abych si trochu zahrál ruskou ruletu o BAN- víte,kdo naposled posadil tímto stylem civilní letadlo na své letiště, byť mělo jenom průlet?
A na EASA si nikdo ani nevzpomněl.
Chci jenom říct, že jakkoliv je to co se stalo svinstvo,baťuška to nevymyslel.
Loučím se s vámi a děkuji za pozornost.🙊

-TR-

Dle stejné logiky byste mohl říct, že let mezi dvěma zeměmi EU, např. z Německa do Itálie, nemá co dělat nad Švýcarskem.

Ne, prostě Bělorusko nemělo žádné právo tento let donutit k přistání. A to za žádných okolností. A vím, že asi narážíte na nucené přistání letadla bolivijského prezidenta Moralese v Rakousku. To je taky špatně. Jsem zastáncem principu padni komu padni.

X 1

Letadlo Moralese byl privátní let bez cestujících a nebylo donuceno k přistání stíhačkou. Zkrátka jen nedostal povolení k přeletu dalších zemí.
Zde (Ryanair) byla vyslána stíhačka a odkloněno letadlo s nevinnými cestujícími na vzdálenější letiště. Navíc mimo EU.

-TR-

Na letadlo Moralese se vztahuje diplomatická imunita.

-TR-

Takhle: vztahovala, když byl ve funkci prezidenta, abych nebyl chytán za slovo.

Gwann

ale to znamená, že to není „běžný“ let a musí mít povolení k přeletu. to mu sebrali k pokracovani a tak musel na zem.

bylo to na hraně, ale furt se mohl vrátit odkud vyletěl.

M19

Francie provozuje vnitrostátní lety, tedy lety bez mezipřístání v jiné zemi i přes oceán. Ze svých zámořských území. Proto i let z území EU bez mezipřistání v EU je let v rámci EU, stejně jako u letu v rámci Schengenského prostoru budou cestující odbaveni jako u letu v rámci Schengenského prostoru i kdyby letadlo přelétávalo jakoukoliv zemi, která v Schengenu není.

Tomas

na tom neni nic paradoxniho.

uk je jeden stat. eu je smesice skoro triceti statu, ktere se nejdriv musi dohodnout.

-TR-

Bleskově na to zareagovala společnost British Airways a jejich let BAW261 z Londýna do Islamabádu. Na území Litvy let změnil kurz a do Ruska se dostane přes Lotyšsko. Potom z Ruska do Pákistánu pravděpodobně přes Kazachstán, Uzbekistán a Afghánistán.

A A

Historická zajímavost. Uprchlíci z NDR byli ze Západního Berlína do Spolkové republiky přepravováni zásadně letecky, na palubách letadel západních mocností, které měly dle okupačního statusu volný průlet ve vymezených koridorech (jiná letadla než USA, UK, F do Západního Berlína ani nesměla). Kdyby jeli po zemi, ať již po silnici nebo vlakem, mohli by je enderáci vytáhnout.

Samo

Švédsko práve vydalo pre svoje aerolínky „dôrazne odporúčanie“ nelietať cez Bielorusko.

EASA spí.

-TR-

A máme tady zpáteční let Ryanairu RYR3341 z estonského Tallinnu na kyperský Pafos, který proletěl přes Bělorusko a před chvílí vletěl na území Ukrajiny. Peníze jsou až na prvním místě.

https://www.flightradar24.com/

Ondra

Anebo už měli schválený letový plán.

-TR-

Na takové průsery se musí reagovat okamžitě.

Gwann

ano, třeba tím, že s Ryanem nebudeme létat.

Samo

Letový plán sa dá zmeniť.

Gwann

tak koho to u ryan překvapuje, že…

Tomas

vyhejbani blr vzdusnymu prostoru je jen za priplatek

Gwann

obdobně jako použití zachodu

zaosai

Pokud má cestující zakázaný pobyt v určité zemi,tak přes ní nesmí ani letět.Zde se to řešilo tím nejdrsnějším způsobem.

Juraj

To je samozřejmě úplná blbost.

Tomas

Větší hloupost jsem už dlouho nečetl .)

Jan Sůra

Pokud někdo napíše takovou blbost, má zakázán pobyt ve zdejších diskuzích.

Jan

Ani přečíst článek!

Lukáš

Proč by ten člověk nesměl diskutovat pouze na základě toho, že říká hlouposti?

xyz

Pokud bych vůbec teoreticky měl přistoupit na vaší tezi, tak jaký byl důvod to „řešit“? Vždyť se té země (jak příznačné – země jako státu i země jako povrchu zemského) vůbec nedotkl a za chvíli by její vzdušný prostor opustil.

Pražák

Běloruský občan má zakázaný pobyt v Bělorusku? To asi těžko.

Miroslav Zikmund

Pobyt zakázaný neměl, byl na něj vydán zatykač …. tak byl „odloven“….

PetrJ

Zatímco v Bělorusku se neválčí, před sedmi lety na Ukrajině se válčilo a válčí se dodnes. Pročpak se aerolinky létající tehdy přes Ukrajinu území s horkým konfliktem nevyhnuly a nyní se chtějí vyhýbat území, kde maximálně horzí sice vynucené, ale bezpečné neplánované mezipřistání? Ryanair bude muset zhrnout do kalkulací i takovýto případ, pokud přepravuje osoby prokazatelně zapojené do protivládního koplotu v zemi, nad níž a jejím vzdušným prostorem se přelétá. Co by asi dělali takoví Němci, kdybu nad nimi přelétalo letadlo s reinkarnovanou teroristickou Rote Armee?

Juraj

1. „Bezpečné neplánované mezipřistání“ se stíhačkou v zádech je eufemismus měsíce. Bravo, trollí farmo, velmi povedené. Havárie hokejistů v Jaroslavli z tohoto pohledu je „neplánované zkrácení letu vlivem nečekané komplikace“.

2. Ryanair nemá povinnost ani právo profilovat své zákazníky nad rámec platných zákonů a nemusí brát žádné ohledy na to, když veze někoho, kdo legálně cestuje v rámci Schengenského prostoru, ale právě se znelíbil diktátorskému režimu v Bělorusku.

Bdtax Fan

Nikdy bych si nepomyslel, že Vladimirovičovi trollové se objeví i na Zdopravy

Jan

Bohužel často se stávají trollem nebo lépe řečeno dezinformátorem nevědomky. Tak dlouho baští státní propagandu, až tomu začnou sami věřit a neochvějně šíří tuto svoji víru kudy chodí. Bohužel toto je nová forma studené války, válka informací. Stačí mít pár desítek či stovek lidí co vypouští konspirační teorie jednu za druhou a za chvíli se vám na to nabalí tisíce „dobrovolníků“, kteří už to šíří dál, ve svém volném čase a zadarmo.

Petr

Němci by nedělali nic. Všechny zbývající parchanty v tichosti popropouštěli, protože podle jejich aktivistických soudů je „doživotí“ ve skutečnosti jen 20 let. Klar a Mohnhaupt byli propuštěni už v roce 2008, 2007. Mohnhaupt má dokonce novou identitu.
Pro úplnost RAF za sebou měla vraždy, exploze a únos letadla LH (v soudružské spolupráci s palestinskými terroristy), Pratasevič je verbální kritik režimu.

Kamui

Škoda, že kapitán neměl dost odvahy na to neposlechnout a pokračovat v trase.

Y.K.

To už párkrát v historii skončilo sestřelem. Neposlouchat příkazy armády, pokud máte za zadkem 200 lidí na starost je ošemetná věc.

Jan

Nepamatuju si kdy naposled nad Evropou. Jako chápu, že kapitán nechce nic riskovat, ale Lukašenko taky nebude riskovat setřelení plného civilního letadla ze svojí stíhačky, to už je moc velká oběť, která mu nepřinese nic, ani větší přízeň jeho šéfa Putina. Ani to nebude mít šanci nijak okecat, což si potvrdil nedávno Irán a to ani setřelení neplánoval, nebylo to důsledkem neuposlechnutí varování.

Samo

Tak do včera sme si rovnako mysleli že Lukašenko by si nedovolil uniesť civilné lietadlo na vnútornom EÚ lete. Rozhodne by som sa teda prehnane nespoliehal na jeho príčetnosť.

Y.K.

To je úplně jedno kdy naposledy. Podle pravidel (a to se týká úplně všech pilotů, i sportovních), když vás předletí vojenský letoun a mávne na vás křídly, tak jej následujete, tečka. Nenásledování je neuposlechnutí a na to armáda může regovat všelijak. Vysvětlování tam není, důvod tedy nevíte. Je to jak by vás dloubl voják ve městě samopalem mezi lopatky a řekl tak jdeme (třeba někde na nádraží). Můžete se čertit, ale vsadím boty že nebudete a půjdete kam držitel střelné převahy kývne nosem.

Tomas

Tomu se neříká odvaha.. ale hazard. Kapitán se zachoval správně.

v tuto chvíli vůbec nevíte, co kapitán věděl, a co nevěděl. a to, že rusko a jeho satelitní režimy sestřeli bez zaváhání i civilní letadlo, jsme zažili naposled před sedmi lety na ukrajině.

PetrJ

Před sedmi lety šlo o komplot proti RF, sestřel je v režii kyjevského režimu na Ukrajině. Souhlasím, že se kapitán Rynairu zachoval tak, jak měl. Lukašenko se mstí za pokus o atentát na něj, který včas odhalila běloruská FSB. Kdybyste byl v jeho kůži, musel byste se hodně držet, abyste neučinil něco obdobného, Tome. Ten blogger je součást komplotu bez ohledu na to, zda si to uvědomuje či nikoli.

Y.K.

Vy se tu často projevujete divně, ale tohle je dost „odkopání se“. Nenašel se jediný důkaz o účasti Ukrajiny zato je hromada důkazů, že šlo o BUK původem z Ruska. Kromě toho, že se tím asi půl dne separatisté sami chlubili na sociálnícj sítích, než zjistili, že jde průser a smazali to. Ale na internetu nikdy nic nezmizí. Lze to jen přelhat cílenou dezinformační kampaní ve kterých je Rusko tak dobré. Komplot, nová verze podvratných živlů snažících se narušit vladnuti naše strany naše demogratycky zřizeni vládnoucí pěsti lidu. Nikdo nemá právo zpochybňovat naše zfalšované volby, kde jsme získali absurdních 80… Číst vice »

bohyn

Oni se k tomu rusove dokonce prihlasili. Na Twitter hodili prispevek, ze sestrelili ukrajinske vojenske dopravni letadlo. Jenze vojenske dopravni letadlo nikomu nechybelo, zato se zaclo postradat MH17. Takze ten tweet zase obratem smazali.

Ales

Škoda že ten atentát neskončil dobře pro odpůrce režimu. Doufám, že budou další pokusy a tato vychlastana hlava půjde prdět do hlíny

Tomas

Aaaaa, ruská úderka.

Vás neučili, že když chcete někde trolit, tak to nesmí vypadat tak, že jste ruská úderka, ale jenom pomýlený zapšklý důchodce s plakátem Volnýho vedle portrétu Zemana?

Filip

Tak tu máme nefalšovaného ruského trolla

Thijs

ať mám zde klidně zákaz diskuze, ale kecy o tom, že setřel letu MH17 má na svědomí Ukrajina může vyslovit jenom debil, idiot a blázen. Za šíření nepravd a podpory diktátora byste měl jít sedět do blázince, ne se pohybovat mezi normálními lidmi

Gwann

děkujeme a posíláme do Petrohradu pisnicku

Myšpul

K těm linkám ČSA/Smartwings do Moskvy, tam by to asi moc smysl nedávalo, nepřítel Běloruska by byl i nejspíš i nepřítel Ruska, takže by ho sebrali v Moskvě a předali Bělorusku?

Jenda

Tak ono při tom oblétání asi nejde primárně o to, že by v jednom z těch tisíců spojů mohl sedět další disident, ale o to, že jednak v běloruském vzdušném prostoru evidentně nepanují standardní poměry pro komerční civilní provoz, a taky asi půjde o jakési gesto, kdy se dá cestujícím najevo, že jejich bezpečnost není aerolince ukradená.

Y.K.

Nutno říci, že když je jakýkoliv letoun dostižen armádním letounem a vyzván k následování, tak tak by jej měl následovat ať říká ATC cokoliv – i když ten logicky doporučí jej následovat a neriskovat cokoliv, toto je mimo jeho moc, kromě případů kdy to sami iniciují, třeba kvůli ztrátě komunikace. Výzva se děje tiše, jen vizuálním kontaktem (předletění a zamávání křídly).

Jan

Škoda, kdyby to pilot minutku nebo dvě vydržel tak už by byl za hranicemi a bělorusové by se museli otočit zpět na svojí základnu.

Otakar

Musel by vydržet delší dobu. Navíc přál byste si, aby pilot minutku nebo dvě vydržel, když by v letadle cestovala vaše rodina?

Radim

Nepřijde tímto rozhodnutím některých aerolinek Bělorusko také o příjem plynoucí z řízení letového provozu ? Kolik se platí za 1 průlet linkového letadla?

Bob

46,43 EUR tenhle měsíc za kus.

Milan_86

kolem 25 USD za 100 NM. Ale nějak jsem nedohledal cenu pro Bělorusko, jednotlivé státy si ji určují samy.

Y.K.

Jenže tady jde o pozici Lukašenka, ne o prosperitu země. Nevadí že se zpřetrhá slibná spolupráce se západními výrobci, nevadí že přijdou o výnosy tuhle a támhle, jde jen o to aby se měli dobře ti co drží kormidlo státu.

Radim

Jestli se chtějí izolovat: jejich volba. Je jisté, že ekonomické aspekty incidentu odnesou opět obyčejní Bělorusové.

Pražák

Bohužel odnesou, holt být součástí „severoasijského světa“ něco stojí. Musí být hrozné žít v zemi, která už více jak 100 let stojí na místě, jejíž občané znají jen bídu, útlak, ponižování, rusifikaci a naděje žádná. A když si uvědomím, že někteří Češi, kteří mají tu drzost říkat si „vlastenci“ by to rádi měli i doma, tak se mi chce brečet.

PetrJ

Ti, kdo nedávno byli v Bělorusku, vyjadřují zcela odlišný názor na život v Bělorusku. Vy jste tam nikdy nebyl, tak raději pomlčte.

Juraj

Já tam třeba nebyl, zato jsme měli na univerzitě běloruské studenty a ti teda z vidiny návratu nadšeni nebyli. Ostatně si porovnejme, kolik Bělorusů utíká na západ (včetně ČR) a kolik lidí naopak – stejná analogie jako s Ruskem 😉

Pražák

ruský troll, doporučuji nekrmit

Samo

Ja som v Bielorusko pomerne nedávno bol a žiť by som tam rozhodne nechcel. Ako bizár na pár dní fajn, ale inak je to bieda.

Pražák

Těmi lidmi co mají odlišný názor na život v Bělorusku myslíte členy KSČM, SPD a jiné české „vlastence“ širých plání Severní Asie?

none

Hele, nedavno jsem poslouchal rozhovor s nekym, kdo to tam zna. A ten rikal, ze lidi protestuji proti Lukasenkovi a ne proti rezimu. Dokonce by jim ani nevadilo byt v Rusku. Asi to nemuze hodnotit nikdo, kdo tam nejakou dobu nezije a vse zna jen z tv.

Pražák

Lukašenko = režim, to nelze oddělit. A jestli tamním lidem připadá Severní Asie jako přijatelná alternativa, tak to svědčí i dvou věcech, za prvé o tom jak strašný ten současný režim je a za druhé o míře rusifikace.

-TR-

Let Ryanairu RYR7BJ na trase z kyperského Pafosu do estonského Tallinnu právě přeletěl hranici mezi Ukrajinou a Běloruskem. Je vidět, že Ryanairu samotnému je to úplně jedno a že chtějí hlavně šetřit za palivo. Bezpečnost je nezajímá.

https://www.flightradar24.com/

Adrián

Je to smutné… A na zamyslenie…

VíKo

Tak zjevně si stačí zjistit, jestli na palubě není zájmová osoba Saši Lukašenka. Obecně je ale jeho režim prapodivně tolerován všemi a vzíván Putinem. EU se k tomu staví podobně přiblble jako k Vrběticím (i když tam i naší vinou) a tak se ozve zase kaskáda prohlášení různých stupnů:
1. EU vyjádří znepokojení
2. EU vyjádří ostré znepokojení
3. EU odsoudí tento čin
4. EU ostře odsoudí tento čin
5. EU zváží sankce
6. EU navrhne sankce
7. EU zakáže dovoz ložisek do Běloruska
8. Bělorusku to všechno bude uplně u paty.

mgr.pavel

„Tak zjevně si stačí zjistit, jestli na palubě není zájmová osoba Saši Lukašenka. „: Nojo, jenže když si kupuju letenku u Ryanair, jak mám vědět, jestli se mnou někdo takový nepoletí?

A když zde třeba napíšu, že Bělorusko je tyranská nedemokratická země která provedla státní terorismus, jak můžu vědět, jestli do kategorie nepohodlných osob nespadnu i já?

Zkrátka, Ryanairu je bezpečnost a životy pasažérů u .. zadku.

VíKo

Ja nemyslel, že si to mám zjistinja, ale provozovatel letadla. Ten má informace kdo s nim letí. Vubec nechápu, jak jste si to mohl vyložit takhle.

Jan

Jakože Ryanair má lustrovat svoje cestující? To už by na tom byl podobně jako ten Lukašenkův režim.

Miroslav Zikmund

Proč by to dělal ? Výsledkem může být, že Ryanair preventivně blokne nákup letenky občanům Běloruska, pokud by se měl let uskutečnit přes běloruský vzdušný prostor. Nákup začne – uveďte státní příslušnost …. pak datum a číslo letu > sorry, let je obsazen ….

A A

Teoreticky by se mohli zeptat pasažérů, jestli by jim nevadilo letět přes Bělorusko. Jenže to je pozdě na předletovou přípravu.

Jan

Ono stačí trochu tvrdší opatření typu zákaz letů Běloruských letadel nad EU a to už bude Lukašenka trochu bolet. To dopadne totiž hlavně na ty bohatší, na oligarchy, stejně jako jsou cílené sankce třeba na Rusko.

Gwann

nebo odříznutí běloruských bank od swiftu, zrušení jejich loro účtu v eur a usd a další bezva věci.

jen je smutné, že tato provokace jen vhání bělorusko blíže do volodova carstvi.

a to její pravý ucel.

jenže reagovat je nutno. nejlépe ovšem tak, že to zasáhne pohlavary a ne obyčejně lidi

Jan Novak

Zrovna jsem to sem chtěl napsat. Třeba je to jiný konkurenční boj. Vystrašíte konkurenci po domluvě s Běloruskem, ta začne létat okolo a za penále z přistání mimo slot a vy v klidu budete lítat dál jako dřív 😀

Thomas P.

No veru, pekne cez cele Bielorusko https://www.flightradar24.com/RYR7BJ/27cf72bf

Miroslav Zikmund

Ryanair ví, že na palubě není žádný běloruský občan, tudíž riziko opakování nehrozí.

-TR-

Nebuďte směšný. Může unášet i cizí občany a vydírat tak druhé země.

Viťa

Tak to „vyšetří“ a toho Ramana ještě obviní z nezákonného vstupu na území Běloruska….

Pikenin

A dál to podpořit např.zakazem vstupu na území EU pro nejvyšší státní představitele Běloruska…

Tomas

Nedá.

Oni už ho totiž zakázaný maj od loňska. včetně lukašenka.

Pikenin

Tok to jsem vůbec netušil,to mi uniklo… díky

Radim

Především by mělo reagovat ICAO ! Nešlo o porušení této dohody?

Miroslav Zikmund

Čím, ta tohle neřeší. Obecně platí, že pilot / kapitán musí uposlechnout pokyny řídícího letového provozu v jehož vzdušném prostoru se nachází …
Hypoteticky mohli uzavřít vzdušný prostor nad celým územím a nařídit přistání všech letadel nacházejících se ve vzdušného prostoru a všechna oblažit doprovodem MIGu … včetně leteckého Carga a že se v jednom z letadel „náhodou“ nacházel hledaný novinář – měl smůlu.

none

To musi byt hrozny, hlavne kdyz se chystate do EU na dovolenou 🙂

-TR-

Jinak letadla už odklání i Wizz Air. Let W66285 z Kyjeva do Tallinnu letí odklonem přes Polsko, mimo vzdušný prostor Běloruska.

https://www.flightradar24.com/

SaulGoodman

Zeman zas tak nemlčí, ústy Ovčáčka podporují pozici ČR a považují to za „faktický únos“.

Jan Tuhý

Jste “ autor „, pane Sůro. Opravdu nešla ta věta v závorce napsat bez emocí?

Kubrt

Vždyť je to pravda.

VíKo

Asi šla, ale pak by neodpovídala realitě…

Jan Tuhý

Jen popisujete, jak vnímáte realitu Vy, pane Sůro. Zkuste prosím jako autor článku a zakladatel těchto velmi zajímavých stránek zůstat neutrální. Za mě děkuji.

Jan Tuhý

Pokud bych použil slovo ulhaný a spojil ho s různými politiky, novináři, veřejně známými osobnostmi, církví, apod, vždy najdu ty, kteří se mnou budou souhlasit a obávám se, že vždy najdu i argumenty pro své tvrzení. Prostě máte své vidění světa, svůj dres ( jak zpívá kapela Elán ) a podle toho například píšete. Každopádně už to je dosti mimo téma článku, za což se omlouvám a přeji pěkný den:).

Jan

Můžete mít taky svoje vidění světa, ale práce a výroky našeho prezidenta a jeho týmu již delší dobu zastupují cizí státy na úkor našeho, to je snad zřejmé i jeho nejzarytějším fanouškům.

Rajče

Na několikrát soudem uznaného lháře MZ tu není nikdo zvědavý.

Otakar

Realita je snad jenom jedna nebo budeme uznávat i alternativní reality, kterou si nějaký „pošuk“ upraví podle sebe?

Y.K.

Novinář se má snažit být objektivní, ne neutrální.

A daný nevolený úředník popsaný objektivně skutečně v jednom kuse lže, velmi často vytváří alternativní realitu a málokdy dělá to, za co je námi placený (tiskový mluvčí).

Pražák

Proč by měl někdo lhát jen proto, že Vám se to nelíbí? Ovčáček je státní úředník a lhář, to je prostě fakt a jeho soukromý twitterový účet není oficiální zdroj informací, to je též fakt.

none

Ono mu hlavne posledni dobou hrablo. Staci se podivat na jeho posledni prispevky. Pokud se tedy nedal na viru 🙂

Tady na Moravě

p. Sůra pouze konstatuje fakt.
S emocemi by to vypadalo jinak.

tom the second

já kdybych tady pojmenoval Ovčáčka jak ho pojmenovávám doma tak dostanu BAN… Myslím že p. Sura to napsal až moc diplomaticky. Já bych ještě dodal že kdokoliv se toho pána zastává tak je s ním u mně na stejném levelu.

mgr.pavel

Kde tam vidíte emoce? Vždyť jde o prosté konstatování faktu.

Navíc Ovčáčkův twitter není oficiální kanál Hradu. Sám Hrad se proti tomu ozval.

SaulGoodman

Na Twitteru Ovčáčka. Na webové stránky bohužel zpravidla tyto ad hoc vyjádření nedávají.

Omluvám se za pozdní odpověď, nebyl jsem u PC.

-TR-

V této situaci se asi nic jiného dělat nedá.