První aerolinky oznámily oblétání Běloruska. Lotyšský airBaltic raději zvolí jinou trasu. ČSA čekají na stanovisko úřadů
Lotyšský dopravce se kvůli obavám o bezpečnost vyhne Bělorusku u letů na Ukrajinu a do Gruzie.
Letecká společnost airBaltic přestala pro své lety používat běloruský vzdušný prostor. Důvodem je včerejší únos letadla Ryanairu na lince Atény – Vilnius za přispění běloruské armády, která přinutila stroj přistát neplánovaně v Minsku pod záminkou údajné výbušniny na palubě. V Minsku policie zatkla novináře Ramana Prataseviče kritizujícího režim Alexandra Lukašenka, a jeho přítelkyni.
„Rozhodli jsme se již včera okamžitě u všech letů vyhnout se běloruskému vzdušnému prostoru, dokud nebude situace jasnější,“ uvedl lotyšský dopravce v prohlášení. „Bezpečnost našich cestujících a zaměstnanců je pro nás hlavní prioritou,“ dodaly aerolinky.
Lotyšská společnost včera musela odklonit na jinou trasu dva lety: BT410 z Rigy do ukrajinské Oděsy a BT724 z Rigy do gruzínského Tbilisi. V případě Oděsy zvolil dopravce asi o patnáct minut delší trasu přes Litvu a Polsko, do Tbilisi téměř stejně dlouhou trasu přes Rusko.
airBaltic on flights over Belarus’ airspace: pic.twitter.com/Ncd3CAABQt
— airBaltic (@airBaltic) May 24, 2021
K podobnému kroku se přidal dnes i Wizz Air. Let z Kyjeva do Tallinu letí aktuálně velkou oklikou přes Ukrajinu, Polsko a Litvu, stejně tak se Bělorusku vyhýbá Austrian Airlines na letu z Vídně do Moskvy.
Přes Bělorusko létají z Prahy letadla ČSA a Aeroflotu na lince do Moskvy. „Skupina Smartwings Group se řídí nařízeními Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA). Pokud EASA (nebo jiné kompetentní úřady) takový zákaz vydají, jsme připraveni se jím řídit. Situaci monitorujeme,„ řekla mluvčí Smartwings Group Vladimíra Dufková. Do Moskvy má ČSA naplánován let na středu.
We haven't seen any official airline announcements but it looks like some airlines are avoiding Belarus airspace. pic.twitter.com/VfVsRXqus8
— Flightradar24 (@flightradar24) May 24, 2021
Ryanair: silná slova, ale přes Bělorusko létá dál
K případu se dnes znovu vyjádřil Ryanair, který sklidil na sociálních sítích velkou kritiku za včerejší prohlášení. V něm pouze konstatoval, že letadlo po přistání v Minsku pokračovalo do Vilniusu, nijak ale nezmínil, že s méně lidmi na palubě. Šéf Ryanairu Michael O’Leary dnes nucené přistání označil za státem podporované pirátství. Podle O’Learyho mohl v Minsku kromě opozičníka zůstat i nespecifikovaný počet agentů běloruské tajné policie, kteří předtím byli mezi pasažéry.
Our FR4978 flight has landed safely in Vilnius at 19:25hrs UK time (21:25hrs local time). Here is Ryanair’s statement on today’s diversion to Minsk Airport 👇 pic.twitter.com/i0xhdpwTAF
— Ryanair Press Team (@RyanairPress) May 23, 2021
Ryanair i přes kritiku Běloruska dál přes vzdušný prostor, kde ho naposledy doprovázel MiG-29, létá.
Bělorusko za svůj včerejší přístup čelí velké kritice. Postup odsoudila i řada českých politiků s výjimkou prezidenta Miloše Zemana, který k události mlčí. Ruská státní agentura RIA Novosti dnes uvedla, že v Bělorusku vzniká komise, která má vyšetřit okolnosti přistání letounu Ryanairu. Běloruská státní letecká společnost podle agentury Reuters uvedla, že letoví dispečeři jen „doporučili“ posádce letadla Ryanair na trase z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, ale nenutili je k tomu výhrůžkami. Běloruská armáda poslala přitom k letadlu stíhačku.