Letectví

Průlom: Saudové poprvé pustí do vzdušného prostoru letadla mířící do Izraele

Boeing 787 společnosti Air India. Foto: Air India

Saudská Arábie prolomila desítky let trvající blokádu svého vzdušného prostoru vůči letadlům, které letí z nebo do Izraele. Jako první na povolení přeletu dosáhla indická společnost Air India, která díky tomu v druhé polovině března spustí novou linku mezi Dillí a Tel Avivem.

Air India už letenky na nové spojení začala prodávat. Díky možnosti přeletu přes Saudskou Arábii se spojení zkrátí o dvě hodiny. Podle listu Times of Israel jde o velký úspěch izraelské diplomacie. Dosud musí letadla oblétat v podstatě celý arabský poloostrov.

Trasa letu mezi Tel Avivem a Bombají. Foto: Flightradar24.com
Trasa letu mezi Tel Avivem a Bombají. Foto: Flightradar24.com

Air India bude na trase létat třikrát týdně. Většina zemí na Arabském poloostrově i některé další muslimské země Izrael neuznávají a odmítají jakkoliv vstup letadel mířících do nebo z Izraele. Podobně je v řadě arabských zemích problém pas s razítkem Izraele. Podobnou blokádu nyní částečně zažívají Qatar Airways, které musí například u letů do Afriky rovněž oblétat Arabský poloostrov.

Izraelský národní dopravce El Al se nedávno kvůli zákazu přeletů obrátil na mezinárodní úřad civilního letectví (ICAO) s žádostí o pomoc při povolení letů přes Saudskou Arábii. Podle aerolinky ale Saudská Arábie poruší mezinárodní dohody, pokud dovolí lety jen Air India.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Chachar Budvar
Host
Chachar Budvar

Obřezané mají všichni rádi. Zejména Arabové, kterým pochopitelně v zájmu demokracie, zabrali hromady území.

yaakov666
Host
yaakov666

Vy jste nějakej chytrej. A jen tak mimochodem, i muslimové jsou obřezaní 🙂

Partneři