Průlom: Saudové poprvé pustí do vzdušného prostoru letadla mířící do Izraele

Saudská Arábie prolomila desítky let trvající blokádu svého vzdušného prostoru vůči letadlům, které letí z nebo do Izraele. Jako první

Saudská Arábie prolomila desítky let trvající blokádu svého vzdušného prostoru vůči letadlům, které letí z nebo do Izraele. Jako první na povolení přeletu dosáhla indická společnost Air India, která díky tomu v druhé polovině března spustí novou linku mezi Dillí a Tel Avivem.

Air India už letenky na nové spojení začala prodávat. Díky možnosti přeletu přes Saudskou Arábii se spojení zkrátí o dvě hodiny. Podle listu Times of Israel jde o velký úspěch izraelské diplomacie. Dosud musí letadla oblétat v podstatě celý arabský poloostrov.

Trasa letu mezi Tel Avivem a Bombají. Foto: Flightradar24.com

Trasa letu mezi Tel Avivem a Bombají. Foto: Flightradar24.com

Air India bude na trase létat třikrát týdně. Většina zemí na Arabském poloostrově i některé další muslimské země Izrael neuznávají a odmítají jakkoliv vstup letadel mířících do nebo z Izraele. Podobně je v řadě arabských zemích problém pas s razítkem Izraele. Podobnou blokádu nyní částečně zažívají Qatar Airways, které musí například u letů do Afriky rovněž oblétat Arabský poloostrov.

Izraelský národní dopravce El Al se nedávno kvůli zákazu přeletů obrátil na mezinárodní úřad civilního letectví (ICAO) s žádostí o pomoc při povolení letů přes Saudskou Arábii. Podle aerolinky ale Saudská Arábie poruší mezinárodní dohody, pokud dovolí lety jen Air India.

Tagy Air India El Al Saúdská Arábie
2 komentáře