Přístavba Negrelliho viaduktu nebo tunel pod řekou. SŽ řeší nové napojení tratě od Kladna na centrum

Negrelliho viadukt, protokolární vlak složený z drezín. Pramen: Twitter Jiřího SvobodyNegrelliho viadukt, protokolární vlak složený z drezín. Pramen: Twitter Jiřího Svobody

Trať by od viaduktu mířila do nové podzemní stanice u hlavního nádraží, jejíž místo dosud není přesně určeno.

Zpět na článek
80 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Gottschalk

Masnu zakopat pod zem (vím, že by to bylo hodně natěsno) a udělat z ní průjezdné nádraží směr Smíchov (ne přes Operu). Z letiště se pak může jet po Semmeringu a přes Karlovo nám. na Masnu a odtud kamkoli. Toto řešení by vyřešilo chybějící kapacitu v Jamrtálu.

Halada

Jak se jmenuje takovy ten vlak co jezdi v Praze pod zemi a spojuje dulezita nadrazi a vubec mista s vysokou koncentraci obyvatel?

P_V

Kanalizace.

tarten

Krt.

Frantík

Šalina?

Pink

Kam na ty voloviny chodí (už asi třicet let). Severní varianta, jižní varianta, skleněný poklop, tunel v Dejvicích, pod Stromovkou, nad Stromovkou, tunel na Hlavák… Jedna větší blbost, než druhá. A skutek utek.

Frantisek

Hlavně mezitím stojí ty jednoduše proveditelné věci, které „se nechce“ z nějakého důvodu udělat, protože megalomanské vize vypadají lákavěji než důmyslné doplňky toho, co již existuje.

Milan Plíva

Jedině rekonstrukce viaduktu

tarten

Už byla provedena. Co byste čekal víc? Přidat koleje tam nikdo nedovolí.

Frantisek

Leda zvýšit rychlost. Otázkou je, zda tam bude potřeba procpat více vlaků než bez zapojení do hlavního nádraží, a především zda jim nepostačí stávající dvě koleje.

tarten

Zvýšit rychlost by znamenalo zvětšit zábrzdnou vzdálenost a snižit kapacitu, ne? Tak to je to poslední, co bychom potřebovali. Kromě toho, kdyby hlukové limity měly podstatnou rezervu, určitě bych je využil raději další kolejí a kapacitou než vyšší rychlostní.

Honza

Jestli chceme dělat něco s železniční dopravou v Praze a smysluplně jí propojit spoji ze všech směrů, včetně začlenění letiště do VTR tak prosím jedině v tunelama a nebo na pilířích. Ostatní nápady jsou jen keci do prázdna.

Sch

Proč nemůže železnice vyjezdit po dvojkolejne trati 30 párů vlaků za hodinu? Zabezpečovací zařízení by na existovat mělo a jeho cena včetně dovybavení všech vozidel bude levnější než nové tunely jako NS2. Zapojení do Halváku ze severu mi dává trochu větší smysl než NS2, které vede v trase existující trati.
Stavějme tu železnici chytře, nejprve použít technologie na maximální využití existujících tratí a pak teprve lijme beton a pokladejme nové koleje.
jinak nevěřím ani realizaci tunelu Veleslavín – Dejvice to nemůže ekonomicky vyjít.

tarten

Protože to není metro. Tohle je železnice, na výhybkách se kříží vlakové cesty, každá musí mít po projetí vlaku (když padne červená) ještě krátkou rezervu, tak 3 min. Jinak by těch srážek vlaků bylo mnohem víc. Víc zapojit stávající Hlavák ze severu není chytré ale hloupé, z Negrelláku to nejde kvůli výškovým poměrům, větším obloukem (přes Holešky) je to nevhodné kvůli prodloužení jízdy a vyčerpané kapacitě.

Frantisek

Proč by nešlo vyrobit hlavnímu nádraží podzemní nástupiště v úrovni pod stávajícími podchody, kde je rozdíl výšky oproti viaduktu minimální? Určitá teoretická kolize směrů tu sice je, v závislosti od využití jednotlivých směrů, ale není neřešitelná. Podobné je to s rozdělením úseků tak, aby vlaky mohly jezdit o něco častěji; zase po tom ale asi nechceme následný interval kratší než pět minut. Jak to asi dělají třeba v londýnském metru…

jonáš

Třeba proto že to v té minimální rozdílové výšce musí nějak magicky překřížit trať na Masnu? Pak je tam ještě taky metro poměrně mělce pod povrchem, takže nejrozumějc by možná opravdu vycházel tunel pod Negrelákem. Ale nevim jestli je na jeho portál v Bubnech dostatečná rezerva v developerských plánech.

milan

v článku se píše, že trať na/z Masaryčky do Karlína lze přizvednout, aby ji podešla přímá trať z Negreláku do podzemí hlaváku!

Jan

I na letišti zvládají odbavit přistávání, resp. odlet po dvou minutách, většina času je kvůli turbulenci a ne zabezpečením. A to se všechno řídí manuálně a ústně. Tak proč je to na automatizované železnici s pevnou jízdní dráhou tak těžké?

Jiří Kocurek

Protože dlouhý (600 metrů) protijedoucí vlak a nelze postavit vlakovou cestu, aniž by vlak nedokázal zastavit před jiným, u kterého se doufá, že „to stihne“. Letadlo má možnost „utéct nahoru“ a tím se vyhnout srážce. Zeptejte se jich, kolikrát za den mají go-around.

Sem

Tak tímto celý projekt centrum – (letiště) – Kladno přestal dávat smysl…. Držíme se původního řešení, v rámci kterého se neuvažovalo s tunely a propojením na hl.n. Pokud bychom se na projekt podívali se stávajícími okrajovými podmínkami, tzn. dovést vlak na hl.n. možnost realizovat dlouhé tunely. Tak by nám vyšla nejspíš jako nejvhodnější jiná varianta. Například propojení Veleslavína tunelem se smíchovem a dále na hl.n. Bylo by to za stejné nebo menší peníze a zároveň by to něco přineslo i vnitroměstské dopravě tím, že by to doplnilo chybějící vazbu….. 🙁 bohužel v ČR se řekne, že se to stávající připravuje… Číst vice »

Alibaba

Hodně dlouho se uvažuje s propojením pod Prahlavák(Opera) tunely jako NS2.

XXXD

No že by to bylo levnější než v současnosti předpokládané projekty plus napojení na NS2 o tom dost pochybuju, ale nemuselo by to být zase o tolik dražší s tím, že by to mělo řadu výhod. Na druhou stranu by tím asi zanikla trať Veleslavín – Bubny.

Frantisek

Právě. Místo možnosti dovézt lidi vlakem na více míst po trase je šoupneme do tunelu, který je po Veleslavíně vyplivne až na hlavním nádraží. Pro krajskou dopravu ideální řešení. Něco jako zastávkové vlaky mezi Ejpovicemi a Plzní. 🙂

Jiří Kocurek
tarten

Původního? To je řešení někdy z minulého století, kdy se na Hlaváku počítalo celkově s mnohem méně vlaky? To už dnes nedává smysl.

ZdendaP

Nové spojení 2 není zdaleka jen o letišti. Je to především o propojení tratí od severu s tratěmi od jihu.

Romanero

Nové rozvětvení na nejsložitějším a památkově chráněném místě, to je teda nápad.
Všude se řeší kolizní směry a tady vymyslí kříž přes zatíženou trať?

Alibaba

Tak ono při vhodně navrženém grafikonu se to dá řešit vždy společnou jízdou protijedoucích linek. Prostě pojede pár z/na Masaryčku (tady si zároveň uvolní místo u nástupištní hrany), pak se změní směr a pojede se pod Prahlavák(Opera) – Smíchov/Vršovice.

Antonín

Jenže to bychom museli být v Japonsku, kde se o zpoždění 20 vteřin pomalu píše v novinách. U nás takto řídit vlaky SŽ není a asi nikdy nebude schopna, když 5 minut zpoždění je jízda na čas a mnohdy tak prezentují i vyšší zpoždění. Grafikon je i dnes snad navržen vhodně, ale s prvním ranním výjezdem přestává platit po celé republice, neb se začíná čekat na první ranní vlak, který určitě někde nabere zpoždění.

tarten

Když v Japonsku vzrostlo průměrné zpoždění na celé 2 minuty, musel odstoupit ministr dopravy.

Frantisek

Od Kolína to má být mimoúrovňově, a je otázkou, co vše z viaduktu pojede nadále na Masarykovo, když by byla trasa přes hlavní. Možná tak zastávkové vlaky od Roztok.

Tomas

Aby je napadlo, že z podzemí hl.n. se dá pokračovat i směr jižní portál Vinohradského tunelu, kde je na toto vyústění územní rezerva. Pak bude možné napojení i na východní tratě.
Kdyby se někdy prolomilo prokletí marxistů, kteří v Praze blokují stavbu mrakodrapů na Pankráci (a bude jednou jako Varšava), tak by smyl dávalo i nové podzemní spojení na Pankrác z jižního portálu Vinohradského tunelu.

David

Podívejte se co se momentálně prověřuje:
https://pid.cz/praha-odstartovala-pripravu-novych-zeleznicnich-tunelu/

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Momentálně před 5 lety.

tarten

To bude ta studie Sudopu, která vzbudila značný odpor. Mj. kvůli zahození kapacity Masaryčky, kterou spousta lidí používá k dojíždění z dobrého důvodu.

Frantisek

S prvním odstavcem naprostý souhlas, ale – proč proboha chcete místo Prahy další uniformní odlidštenou betonovou poušť? Jen proto, aby souběžně s D (ať už povede jak je namalované dnes, nebo rozumněji přes Vršovice) a protaženou tramvají mohl jet ještě vlak? Chcete-li snad u toho onanovat (ano, to je skutečně jen reakce na stejně mimózní označení lidí s nekonzumním náhledem na svět), máte na světě dost jiných příležitostí. Vlak se přeci může na jih větvit ku Vršovicím i Vyšehradu podobně, jako je navrženo u NS2. Nemusí dublovat další dopravní systémy (nadto byste tu trasu musel vést pod portálem anebo zbořit… Číst vice »

pony

jo, slysel jsem, ze varsava je strasne peklo kde se neda byt, nikdo tam nechce a vsichni se stehuji do tomaszowa lubelskiego, kde je sice kokot, ale ten genius loci je k nezaplaceni

Daniel Mach

Takže po dokončení miliardové opravy viaduktu se zjistí, že je třeba vytvořit novou koncepci a všechno měnit? A to jen kvůli dotační podmínce, že trať od letiště musí být napojena na stanici s mezinárodní dopravou? Tak hlavně, že to řídí „zkušení manažeři“!

Radek Janata

Tenhle problém se řešil už dávno před opravou viaduktu.

Dotační podmínka se snadno splní tím pohyblivým chodníkem a prohlášením Masaryčky za součást Hlavního nádraží. Taková Châtelet – Les Halles v Paříži je taky pěkně roztahaná stanice.

Daniel Mach

Ano, o tom jsem četl také. Ale vypadá to, že se někde stala chyba a pohyblivý chodník to nesplní.

Frantisek

No, označovat „túru od stanice ke stanici“ jako jedno nádraží lze, ostatně podobný „puťák“ vytvořili kdysi ve kdesi tu zmíněné Varšavě, ale vzdálenost se tím nezkrátí. Pokud bude hlavní lépe napojeno na MHD alespoň obnovenou tramvají, je to lepší než kilometry travelátorů. Otázkou je, kolik lidí z Masarykova pokračuje už jen do okolí pěšky a kolik ještě jede kousek něčím dalším. Možnost přestupu do metra na Florenci a vhodné trasování tramvají od vlaků by také mohlo pomoci.

David

Nenapadlo váš, že by letiště mělo být napojeno na dálkovou dopravu hlavně kvůli cestujícím než kvůli dotacím? Krom toho NS2 nemá s dálkovou dopravou nic společného, dálkové vlaky na letiště pojedou (pokud vůbec) přes Semmering.

Alibaba

NS2 má s dálkovou dopravou společného to, že ji vyklidí/uvolní povrchové trasy. Především se to bude hodit po zapojení VRT do Prahy.

Cestující

Takže jsou 2 koleje na viaduktu, 2 koleje pod Vltavou pro metro, tak tam přidáme další 2 koleje.

Y.K.

Ještě jste nezapočítal tramvajové koleje.
Ale sčítat jablka a hrušky vede k divným výsledkům.

Petr

Pak taky velky koleje na Strahovskym kopci…

Stepan

To už spíš bych počítal kolej Mikoláše Alše a Hlávkovu kolej, ty jsou aspoň trochu při cestě.

tarten

Jedny koleje taky nahoru na Petřín. A spousty kolejí se taky nosí na rameni na genštábu.

PepaM

Podívejte se třeba na Mnichov a vedení tratí + S-Bahn Stammstrecke podél Landsberger Straße, taky tam podle vás mají až moc kolejí? A to tam už plánují druhou Stammstrecke.

https://www.openrailwaymap.org/?style=standard&lat=48.14134883691423&lon=11.530601978302002&zoom=15

PepaM

*už staví druhou

Frantisek

Inu, dopravní indukce nefunguje jen u aut. Možná by se mohlo začít něco dělat se zastaralými postupy v územním (a možná i hospodářském) plánování celkově.

PepaM

No tak samozřejmě, to je tak nějak důvod, proč se takovéto akce provádějí – s očekáváním nárůstu poptávky po cestování vlakem a rozšíření nabídky spojů.

Jarda

Bohate staci ukoncit na masarycce. Radeji uz konecne dodelejte bustehradku, at se nejede z prahy na kladno courakem pres hodinu.

medical examiner

Ona se spíš ukončí ta Masaryčka…
Když už skoro všechno jezdí z hlavního, není důvod aby Kladno dělalo výjimku…

zdydy

jak by tam asi zajeli na hlavní nádraží

Radim

Úvratí přes Libeň 😀

Twix

Skoro všechno? Na Kladno se z Masaryčky jezdí každou půlhodinu, úplně stejně jako na Kralupy, Lysou, Čakovice i Kolín.

XXXD

Proč? Tohle napojení na NS2 je v podstatě jen pro vlaky z letiště, aby se dalo od podzemních nástupišť vyjet do haly na hlaváku a dojít na současná nástupiště. Tím pádem by se pak nemuselo vymýšlet nějaké krkolomné propojení Masaryčky a hlaváku. Nicméně vlaky od Kladna (mimo letiště), regionálka od Kralup a případně nějaké vlaky od Neratovic mohou dál bez problému končit na Masaryčce.

Gwann

že jste podivín, to víme.

ale tohle je moc už i na vás. kam ty vlaky na FJB dáte? a co kapacita zhlaví, nového spojení aj.?

PepaM

Takovými detaily on se nezatěžuje.

zdydy

to by museli odborníci pohnout studiemi

PepaM

Odborníci dělají studie podle harmonogramu dílčích plnění zadavatele.

Pavel

Vždyť už je to snad dávno namalovaný, ne? Naposledy to bylo prezentováno v soutěži na zástavbu trianglu Florenc. Spojení v Bubnech s kralupskou tratí (4 vlaky/hod od Kralup vs 10 od Ruzyně se na dvoukolejku vejde), na Hrabovce odpojit z cihelného viaduktu do podzemního NS2. Co tady teď chtějí vymyslet. Dle mého názoru je jediný problém to, že do Vopery bude přijíždět mnohem víc vlaků od severu, než od jihu. To se řeší zachovanim TGM, kde by končily přebytečné vlaky, tím pádem by nedojely na hlavak. Já bych měl nápad, že tunel od Veleslavína by nevedl do Dejvic, ale někam… Číst vice »

medical examiner

Ono žádný NS2 nebude. Nanejvýš se udělá právě to, že se Neg. viadukt přesměruje k podzemnímu nástupišti na hl.n.

Alibaba

Což je právě NS2.

Frantisek

Jen částečně. S kratším přestupem mezi vlaky a minimalizací dalšího kopání pod centrem Prahy. Možná tak ještě vyústit na jihu a rozvětvit na(ch) Vršovice/Vyšehrad, při zkapacitnění navazujících úseků (možnost vjet od tunelů na všechny tři koleje v Nuselském údolí, případně přidat kolej Vršovice – Vyšehrad a kolej Vyšehrad – Smíchov, možná tam mít více úseků – pokud už nebudou „plovoucí“ ovládané hypermoderní drahou technikou z dáli :-)).

Alibaba

NS2 by z kapacitních důvodů Nuselského údolí a mostu pod Vyšehradem mělo vyúsťovat až na Smíchově (a za Vršovicema), jinak bychom si vyrobily paskvil.

David

To že někdo navrhnul jak by to NS2 mohlo přibližně vypadat neznamená, že se může rovnou začít kopat. Je třeba projít územním řízením a vědět kudy povede přesně a ne jen odhadem.
Opera bude pouze průjezdná a tak ze severu i z jihu bude jezdit úplně stejný počet vlaků.
Co se týče vlaků od Kladna, tak to vyjde dost nastejno jestli pojedou přes Dejvice a nebo přes Karlák. Jediné kdy by mělo spojení přes Karlák smysl je udělat zastávku na Břevnově a Andělu. Při cestě přes Dejvice ale zase vznikne rychlé spojení Letiště – Dejvice – Vltavská.

Pavel Q

No aspoň je NS2 v návrhu metropolistního plánu. Narozdíl třeba od některých staveb VRT. Ano, Opera bude průjezdná, jenže jde o počet vlaků, s jakým se počítá na příměstských ramenech: Z jihu 4 vlaky/hod S7 +4 S9. Ze severu budete mít S1, S2, S3, S4 po 4 vlacích, k tomu 4 od Kladna a 6 od letiště. Což je značný nepoměr, který se bude řešit ukončením „nadbytečných“ vlaků na Masaryčce, pak to znamená vlastně nevyužití kapacity NS2, kde by na každě podzemní dvojkolejce byly jen 4 vlaky za hodinu. Leda že by se někde, třeba v Edenu a na Smíchově… Číst vice »

Alibaba

Na druhé straně by pomohlo propojení/spárování na S6, S8 a S88*. Sice by to nebylo 100%, ale alespoň něco a podpořilo by to průjezdný model.
Ostatně S1 by taky mohla být propojenější s S5 a S2 (S22) s S9.
Podmínkou je elektrizace dotčených tratí.

*Nejsem si jistý s vyústěním NS2 ve Vršovicích.

XXXD

Co to plácáte za nesmysly? NS2 je původně jen primárně propojení S1 s S7 a S2 s S9, tak sem nepleťte S3, S4 atd., mimochodem, kdyby to bylo potřeba, tak od jihu můžou jezdit i S6, S65, S8, S88. Nicméně ono by nebylo od věci, aby nějaká regionálka zůstala i na povrchu. Co se týče počtu vlaků, tak nevím, proč se tady oháníte 4 spoji za hodinu, jednak třeba na S7 jich jezdí (před výlukou jezdilo) ve špičce už dnes 6 a jednak je to projekt, který bude při nejlepším tak za 15–20 let, takže uvažovat současné množství spojů nedává… Číst vice »

zdeva

Vzdušné zámky…

noerf

Propojit Kladno a letiště s hlavním nádražím dává logiku. Jiná věc, zda-li bude mít hlavní nádraží dostatečnou kapacitu zejména s ohledem na omezení provozu při stavbě podzemních zastávek.

Georg

nove patro-nova kapacita, ne?

Mrc

Hlavak bude mít kapacitu dostatečnou, pokud to neomezí odjezdová zhlaví.

XYYY

Propojení Kladna je přes Semmering a Smíchov, ze Zličína na Letiště lze řešit vydlábnutím tunelu …..

Cestující

Z Kladna přes Semmering a Smíchov.., ještě bych to vzal přes Malešice a Liben aneb, než se dostanu na Hlavak, obkrouzim celou Prahu. Proč to brát přímo a jednoduší cestou, když to lze vzít delší a složitější.

MartinS.

Tunel ze Zličína na letiště přes ruzyňské/jivinské údolí? Že to nevěděli projektanti pražského okruhu, ti tam postavili most a přitom tam mohl být tunel 😉

Jiří Kocurek

Zkuste si odpovědět, proč přestavěli tu koňku na parostrojní provoz. Nápověda: Nestačila kapacitně.
A stejně tak nestačí jednokolejka pro příměstskou dopravu mezi milionovou Prahou a 70tisícovým Kladnem.

medical examiner

Ale bude…v tom podzemí…