Cestovní ruch Infrastruktura Stavebnictví Vodní doprava Zprávy

Přístav ve Veselí se otevře koncem května, jako první na kanálu nabídne i tankování

Přístav Veselí nad Moravou. Pramen: ŘVC
Přístav Veselí nad Moravou. Pramen: ŘVC
V přístavu může nově stát až 35 plavidel, což je trojnásobek oproti původnímu stavu.

Přístav ve Veselí nad Moravou na Baťově kanále je po sedmnáctiměsíční modernizaci a rozšíření téměř hotov. Slavnostně bude otevřen 29. května, aktuálně uzavřely Ředitelství vodních cest, město Veselí nad Moravou a obecně prospěšná společnost Baťův kanál třístrannou dohodu o budoucí péči o přístav a okolí.

Práce za 70 milionů začaly ve veselském přístavu v lednu 2020. V přístavu může nově stát až 35 plavidel, což je trojnásobek oproti původnímu stavu. Kromě rozšíření bazénu dostal přístav nová mola s bezpečným přístupem a vyvázáním lodí, kdy každá bude mít k dispozici připojení na elektřinu a vodu.

V přístavu vzniklo také servisní centrum pro lodě, kde bude možné zbavit se odpadů a natankovat pohonné hmoty pistolí jako u klasické čerpací stanice. Tuto službu bude poskytovat veselský přístav jako první na celém Baťově kanále. V areálu přístavu také vznikla nová komunikace s parkovacím stáním a podzemními kontejnery na tříděný odpad.

Modernizace přístavu Veselí nad Moravou: Pramen: ŘVC
Modernizace přístavu Veselí nad Moravou: Pramen: ŘVC

S Veselím nad Moravou je úzce spjatá novodobá historie rekreačního využití Baťova kanálu. V roce 2000 zde byl vybudován první přístav a turisté začali brázdit zdejší vody. Po dvaceti letech je Baťův kanál páteří turistického ruchu v regionu. ŘVC přistoupilo k rozšíření a modernizaci přístavu, neboť dávno kapacitně nepostačoval a býval beznadějně obsazen.

V úseku od Veselí po plavební komoru Vnorovy I. pokračovaly přes zimu také práce na odstraňování nánosů a zpevnění břehů lomovým kamenem. V celém tomto úseku se opravila také potahová stezka, která umožní pohodlný pohyb chodců i cyklistů podél Baťova kanálu.

„Vnímáme, že tohle je pro naše město obrovskou příležitostí, jak přivítat další turisty a v maximální míře otevřít Baťův kanál pro veřejnost. Veselský přístav je opravdu krásné místo a věříme, že se sem návštěvníci budou rádi vracet,“ uvedl starosta města Petr Kolář.

Třístranná dohoda o péči o přístav je ke stažení ve formátu .doc.

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
K.S.

Jen tak dál, snad se podaří i zkapacitnění vodní cesty.

Je možná škoda že Slováci neplánují, pokud vím, odbočku, respektive protažení po kanálech na slovenské straně. Mohlo by to být zajímavé.

Neví někdo jaký je status PK Rohatec, přístavu v Hodonině a PK Bělov?

Jaroslav Večeřa

Pokud jde o Bělov je to velmi špatné. Územní řízení bylo zastaveno.