Přísnější sankce za nejvážnější přestupky. Sněmovna schválila nový bodový systém

Měření rychlosti, ilustrační foto. Pramen: Policie ČRMěření rychlosti, ilustrační foto. Pramen: Policie ČR

Na vybraných úsecích dálnic bude možné zvýšit povolenou rychlost až na 150 kilometrů v hodině.

Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválila dlouhá léta připravovanou novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích. Upravuje především bodový systém, který dozná prvních změn od zavedení před 16 lety. Podle ministerstva dopravy bude jednodušší a přísnější na řidiče páchající nejzávažnější přestupky.

Upravený bodový systém by měl platit od ledna příštího roku. Nově bude mít jen tři sazby (proti stávajícím pěti sazbám): 2, 4 a 6 bodů podle závažnosti přestupku. Zmizí tak sedmibodové přestupky, podle ministra dopravy Martina Kupky to ale nic nemění na faktu, že se řidič takzvaně vyboduje na dvou závažných přestupcích.

„Šlo nám především o větší přehlednost,“ řekl už dříve Kupka. Novela také přináší přísnější sankce za závažné přestupky a zmírňuje finanční postihy za méně závažná pochybení, která neohrožují jiné na zdraví a životě. Snižují se například pokuty na místě za špatné parkování, nerozsvícená světla nebo zapomenuté doklady.

Novinkou, kterou do materiálu loni prosadila policie, je možnost zabavit na místě řidičský průkaz při překročení povolené rychlosti o 50 km/h a více mimo obec a 40 km/h a více v obci. Takto zásadní překročení rychlosti nebylo dosud na místě plně postižitelné. Stejně už dnes mohou policisté zadržet řidičský průkaz podnapilým řidičům.

Další zásadní novinky jsou zaměřeny na mladé nebo začínající řidiče. Mladí budou moci řídit auto už od 17 let, ovšem pod dohledem zkušeného mentora, který vlastní oprávnění nejméně deset let a nemá na kontě žádné přestupky. Podle statistik dnes mladí řidiči (vlastnící řidičský průkaz maximálně dva roky) působí 11 procent nehod, ačkoliv tvoří pouhá tři procenta motoristické obce.

Podobně zaměřenou novinkou je i takzvaný řidičák na zkoušku, což se týká novopečených řidičů do dvou let od získání oprávnění. Pokud takový řidič spáchá přestupek, bude muset do tří měsíců absolvovat psychologickou přednášku a dodatečné školení v autoškole, jinak mu bude průkaz zadržen. Pokud se na školení nedostaví do roka, o řidičák přijde zcela.

Přehled přestupků a jejich bodového a finančního ohodnocení dnes a po vstupu novely v platnost je zde ve formátu xls: Přestupky a body (srovnání dosud/nově).

Na vybraných úsecích dálnic bude také podle novely možné zvýšit povolenou rychlost až na 150 kilometrů v hodině. Nepůjde o plošné zvýšení, týkat se to bude jen nových a modernizovaných úseků, kde to dovolí úřady.

Novelu chystalo ministerstvo dopravy už za předchozího vedení Karla Havlíčka. Měla platit od loňského ledna, ale předchozí sněmovna už ji nestihla projednat. Celý byrokratický proces tak začal znovu.

Novelu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident. Ve Sněmovně ji v závěrečném hlasování podpořilo 163 ze 169 přítomných poslanců napříč všemi kluby. Naopak Sněmovna odmítla pozměňovací návrhy poslance Stanislava Blahy (ODS), který chtěl uvolnit zákaz jízdy kamionů v neděli a umožnit řízení autobusů osmnáctiletým.

Tagy bodový systém Ministerstvo dopravy nehody Poslanecká sněmovna zákon o provozu na pozemních komunikacích
118 komentářů