Příliš rychlá auta zastaví v Jablonci nad Nisou nově chytré semafory

Palackého ulice v Jablonci nad Nisou. Foto: Magistrát města Jablonce nad NisouPalackého ulice v Jablonci nad Nisou. Foto: Magistrát města Jablonce nad Nisou

Plynulý průjezd umožní také aktivní prodloužení signálů volno na základě informací z kamer.

Příliš rychlá auta zastaví v Jablonci nad Nisou od dneška chytré semafory. Radnice je nechala instalovat už loni při rekonstrukci rušných křižovatek ulic Palackého, Riegrova a U Přehrady. Zatím byly semafory ve zkušebním provozu a sbíraly data, teď po dokončení cyklopruhů v Palackého ulici je ale od pondělí pustí do plného provozu. ČTK to řekl náměstek primátora pro rozvoj Jakub Chuchlík (Piráti).

Významnou změnou oproti současnému stavu bude nastavení červené na všech návěstidlech po celou noc. Zelenou si na přechodu pustí chodec tlačítkem, přijíždějícímu autu přepne semafor na zelenou jen v případě, že pojede maximálně rychlostí 50 km/hod. „Tento režim značně přispěje ke zvýšení bezpečnosti chodců po celou dobu nočního provozu a také zpomalí průjezd křižovatkou těch vozidel, která maximální povolenou rychlost překročí, a to nejen v noci,“ dodal Chuchlík.

Úprava křižovatek i celé Palackého ulice

Rekonstrukce křižovatek stála loni město téměř 18 milionů korun, letos na ni navázaly úpravy Palackého ulice za dalších 40 milionů korun. Cílem obou projektů bylo zvýšení bezpečnosti dopravy v Palackého ulici, která patří ve městě k nejvytíženějším. „Cyklopruhy, legalizace parkovacích míst, úprava chodníků i nájezdů do křižovatek a zúžení nadstandardně široké ulice Palackého by mělo automobily zpomalit. Původní šíře ulice totiž lákala neukázněné řidiče k nedodržování rychlosti v obci. To se nyní razantně změní,“ doplnil Pavel Sluka z jabloneckého magistrátu.

Chytré semafory na dvou navazujících křižovatkách Palackého s Riegrovou ulicí a s ulicí U Přehrady umí koordinovat zelenou tak, aby vozy projížděly plynule oběma dopravními uzly. Plynulý průjezd umožní také aktivní prodloužení signálů volno na základě informací z kamer, jimiž jsou semafory vybavené a umí reagovat na počet automobilů v jednotlivých směrech. „Kamery také rozpoznají kategorie vozidel, takže při průjezdu nadměrného vozu světla ostatní vozy bezpečně zastaví,“ popsal jejich fungování Karel Bacílek z dodavatelské firmy AŽD Praha.

Na přechodech v ulicích Riegrova a U Přehrady doplňují navíc světelnou signalizaci návěstidla s přerušovaným žlutým světlem ve tvaru chodce, která upozorňují řidiče na možný pohyb na přechodech.

Tagy inteligentní semafory Jablonec nad Nisou
71 komentářů