Přestavba kodiaqů na policejní vozy vyjde stát na 130 tisíc korun za vůz

Škoda Kodiaq v policejním provedení. Foto: Škoda AutoŠkoda Kodiaq v policejním provedení. Foto: Škoda Auto

Stát podle ministerstva využil výhodných cen z velké rámcové smlouvy.

Ministerstvo vnitra a Policie České republiky zveřejnily další informace o zakázce pro Škodu Auto, která promění původně civilní vozy Škoda Kodiaq na policejní zásahová auta. Proměna každého auta vyjde na 130 tisíc korun.

Vyplývá to z informací v registru smluv. Podle něj došlo k dohodě o přestavbě už loni na podzim, za všech 500 vozidel zaplatí stát navíc 64,8 milionu korun bez DPH. Jde o vozidla, které ministerstvo vnitra původně nakoupilo pro své organizace jen v civilní verzi. Podle ministerstva je takový postup výhodnější.

Ministerstvo  vnitra uzavřelo nejprve se Škodou Auto smlouvu rámcovou smlouvu na dodávku až 1853 vozidel Škoda Kodiaq. Pět set nakonec projde proměnou na policejní vozy. Nabízí se tak otázka, proč se nesoutěžily policejní vozy rovnou v tomto provedení.

Před vyhlášením každého zadávacího řízení probíhá sběr požadavků napříč resortními organizacemi a zadavatel má zakázku zdůvodněnou předpokládanou potřebou organizací. Konkrétní počty se pak odvíjejí od jednotkových cen, v případě Škody Kodiaq byla cena velmi výhodná a ministerstvo vnitra může nakoupit, v případě potřeby, vozidel více. Jedná se o rámcovou dohodu, ze které neplyne povinnost odebrat celé množství vozidel,“ řekl Adam Rözler z oddělení komunikace ministerstva vnitra. Průměrná cena nových kodiaqů různých stupňů výbav ve smlouvě byla 477 tisíc korun bez DPH.

Do hor i do města

Podle něj přestavby vozidel plánované při vyhlášení zadávacího řízení nebyly, požadavek vzešel od Policie ČR, která tento typ vozidla potřebuje do výkonu služby.

Policie dosud využívá z kategorie SUV vozidla Hyundai ix35. „Policie ČR disponuje rozsáhlým vozovým parkem, do kterého budou nyní ve větší míře zařazena vozidla s vyšší průjezdností lehkým terénem a špatnými cestami, s pohonem 4×4 a se zvýšeným podvozkem. Důvodem zařazení takovýchto vozidel do vozového parku policie je zejména nutnost vybavit vozidla policejní výbavou a potřebou převážet ve vozidlech policejní materiál, jehož hmotnost má vliv na podvozek, zejména na světlou výšku a odpružení. Při stále se snižující světlé výšce u nových typů vozidel, a z výše popsaných důvodů, bylo nutné přistoupit k pořízení konstrukčně odlišných typů vozidel a jejich zařazení do výbavy policie,“ uvedl policejní mluvčí Ondřej Moravčík.

Pět set nových vozů nemá jezdit jen v podhorských oblastech. „Budou vykonávat službu i v městských aglomeracích, kdy i v nich se vozidla v řadě případů pohybují na nezpevněných komunikacích nebo překonávají zpomalovací prahy či silniční retardéry,“ dodal Moravčík.

Tagy Policie České republiky Škoda Auto Škoda Kodiaq Top
31 komentářů