Přehledně: Ústecký kraj přidá autobusové spoje, u vlaků chystá návrat na Kozí dráhu

Osobní vlak na trati z Ústí nad Labem do Lovosic. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czOsobní vlak na trati z Ústí nad Labem do Lovosic. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

Kraj posílí řadu spojů o víkendu, omezení čeká osobní vlaky z Děčína do Německa kvůli opravám.

Nový jízdní řád, který začne platit od 12. 12., přinese v Ústeckém kraji změny hlavně v autobusové dopravě, zejména s nástupem jarní a letní sezóny. Na železnici dojde jen ke kosmetickým změnám u stávajících jízdních řádů, hlavní událostí bude jarní návrat vlaků na trať z Děčína do Telnice.

Vyplývá to z přehledu o změnách v dopravě, který sestavil Ústecký kraj. Dobrou zprávou pro cestující je i zachování současné výše jízdného, která z Ústeckého kraje činí jeden z nejlevnějších regionů na cestování.

Nová linka na Sněžník, navýšení počtu spojů na Vejprtsku

V případě autobusů vznikne kvůli přeplnění linky 452 v létě mezi Ústím a Tisou od dubna 2022 nová turistická linka 461 Ústí – Libouchec – Sněžník v rozsahu pěti párů spojů, bude jezdit o víkendech od dubna do října a umožněna bude i přeprava kol. Na Děčínsku dojde k rozšíření přepravy jízdních kol na odpoledním páru linky 434.

Na Chomutovsku dojde k časovým posunům u víkendových spojů autobusové linky 561 Chomutov – Hora sv. Kateřiny z důvodu zachování návaznosti na linku 521 Litvínov – Olbernhau (směr Olbernhau). Na Vejprtsku dojde od května s novou smlouvou k navýšení objemu výkonů zhruba o 10 %. Na Litvínovsku dojde k drobným časovým posunům na autobusových linkách 521 Litvínov – Olbernhau a lince 523 Litvínov – Český Jiřetín z důvodu zlepšení návazností v Litvínově na vlakovou linku U3 směr Ústí nad Labem. Na autobusové lince 526 Litvínov – Dlouhá Louka dojde k drobným časovým posunům v jízdním řádů a zavedení trvalého provozu cyklobusů na této lince.

Na Podbořansku bude na lince 745 Žatec – Ležky obsluhována nová zastávka Lubenec, u dálnice. Litoměřicka a Dolního Poohří se dotkne také několik drobných změn. Dojde k posílení přeplněných školních spojů do Litoměřic a Roudnice (linky 684 a 635). Dále bude přečíslována linka 655 Lovosice – Libochovice na linku 652, jízdní řád na lince zůstane stejný. Na Teplicku bude zavedena nová noční linka 804 Teplice – Krupka, která nahradí zkrácenou linku 802, dále bude v oblasti zaveden nový pár spojů linky 493 Teplice – Moldava. Na Šluknovsku bude vzhledem k ukončení komerční linky Rumburk – Varnsdorf – Praha (Quick Bus) doplňováno spojení na lince 400 (spolupráce s Libereckým krajem).

Omezení vlaků do Německa

Na železnici bude podoba jízdního řádu zachována v podobném rozsahu jako v roce 2021. Dojde jen k drobným úpravám. Dále se čeká výrazné omezení provozu, které se dotkne linek U28 a RE20, v důsledku stavebních prací v úseku Dolní Žleb – Bad Schandau. Od úterý do neděle bude v celém úseku jednokolejný provoz a v pondělí úplná výluka, kdy budou vlaky v úseku Děčín – Bad Schandau nahrazovány autobusovou dopravou (dotkne se i Ex5). Novinkou roku 2022 bude zavedení nové turistické linky T11 Děčín – Telnice. Na tzv. Kozí dráze pojedou čtyři páry vlaků o víkendech a svátcích v režimu turistické linky od dubna do října. Provoz má zajistit KŽC Doprava.

Na vlakové lince L4 Mladá Boleslav – Česká Lípa – Rumburk dojde od 12. prosince 2021 ke změně dopravce na Die Länderbahn CZ. Ministerstvo dopravy mění pro vlakovou linku R23 Ústí nad Labem – Kolín dopravce, České dráhy nahradí RegioJet.

V rámci změn v tarifu a odbavení budou od 12. prosince 2021 na lince L7 (dopravce Die Länderbahn) uznávány i vydávány jízdní doklady DÚK v papírové podobě, uznáváno bude i jízdné v aplikaci DÚKapka i v rámci bezkontaktní čipové karty DÚK. Dopravce bude dále vydávat i uznávat tarif trilex. V prosinci je také plánováno rozšíření funkcionalit mobilní aplikace DÚKapka, kdy se nákup jízdenek rozšíří o možnost časových nezlevněných kupónů. Od spuštění (březen 2021) si aplikaci stáhlo téměř 15 tisíc uživatelů. Od 1. ledna 2022 dojde také k navýšení cen v tarifních zónách Most a Litvínov a mezi těmito městy. Dále bude na všech linkách Libereckého kraje částečná integrace tarifu DÚK (uznávání jízdenek v papírové podobě).

Tagy Doprava Ústeckého kraje DÚK GVD 2021/2022 jízdní řád 2021/2022 Ústecký kraj
18 komentářů