Přehledně nové dělení tratí D3: Na 40 úsecích budou nově provoz řídit výpravčí
Motorová jednotka 844 RegioShark u Kytlic na trati z Děčína do Rumburku. Foto: České dráhy
Na 40 lokálkách budou nově provoz řídit výpravčí.
Na 40 lokálkách budou nově provoz řídit výpravčí.
Úředník něco vymyslel, aby bylo vidět, že něco dělá. Mediálně rozvířená nehoda přece musí mít nějakou odezvu a reakci. Je jasné, že peníze nejsou a pokud ano, je lépe nevědět, kam ve skutečnosti jdou. Takových úřednických prohlášení a výplodů už tu bylo. Bude záležet na tom, co s tím bude SŽ(DC) dělat dál. Jestli zůstane u tohoto výplodu a počká se, až se kauza Pernink mediálně uklidní nebo se s tím něco bude dělat dál. Vše je o penězích, takže očekávám další krok ticho po pěšině anebo výčet tratí na zrušení, protože nejsou peníze na jejich zabezpečení.
Jinak kdyby to opravdu chtělo SŽ(DC) řešit, bez problémů mohou okamžitě a bez velkých nákladů všechny krátké tratě, kde se po trati nekřižuje a ani se nepředpokládá, že někdy bude, převést na D1 a koncové stanice změnit na nákladiště, aby se na vedlejší nyní dopravní po novu manipulační kolej mohl případný „druhý“ vlak (Mn, MUV nebo mimořádnost) formou posunu „uklidit“. U dlouhých tratí s mezilehlými dopravnami s pravidelným křižováním je to samozřejmě na delší diskuzi, co s nimi. Ale ono se to podle mě samo vystříbří v podobě upadnutí mediálního zájmu o tratě D3, protože těch nehod na tratích D1… Číst vice »
Úplně mě děsí náhlá a na ně obrovská aktivita SŽ. To nemůže dopadnout dobře. Když se stane jednou nehoda způsobená jedním „volem“, tak je najednou předpis platný od roku 1997 šíleně nebezpečný a prachy neprachy se z čista jasna na půlce tratí zavede D1.
Moje otázka zní: Jak to, že už to nebylo zavedeno dávno, když je stávající předpis tak strašně nebezpečný? Esa už nějaký ten pátek existuje.
Já nejsem anonym, já vůbec, ale vůbec nesmím myslet…
Tršnice – Luby u Chebu uz kryci navestidla ma… To je jako budou chtit odstranit ?
Jenže to je krycí návěstidlo, co kryje přejezd, to jistě zůstane.
Takže na trati Zborovice-kromeriz se po několika letech do Zdounek či případně zborovic vrátí výpravčí ? Doufám že nijak nebudou vrtat do křižování na těchto stanicích
To určitě ne. Celá trať bude v režimu jeden vlak trať.
A na trati bude více personálu než cestujících.
Bude ho tam stejně jako dnes.
Jeden (údajně neověřený, ale pregnantní) citát Winstona Churchilla byl prý „Nejlepší argument proti demokracii je pětiminutový rozhovor s voličem“. Zajímalo by mne, co by takto bylo vyplozeno, kdyby již tehdy existovaly diskuzní fóra… (a jak by se zvýšila jeho spotřeba scotch whiskey a doutníků, of course;-) Ale jinak a exaktně: Fr. Koukolík – náš přední popularizátor neurověd – již před několika lety napsal, že na základě posledních výzkumů chování mozku je více než pravdivý cca 150 let starý výrok jistého anglického gentlemana, že: „člověk si myslí, že myslí, zatímco jen přeskupuje své předsudky“. Pohled do zrcadla je základem sebereflexe. Ale… Číst vice »
Úžasné! A myslíte, že krom ctihodné zesnulého sira Winstona a vás by se našel ještě někdo třetí, koho by bylo možné ze skupiny nereflektovaných, predsudečných hlupců vyjmout? Nebo je to zhola nemožné a je nutno národ, demokracii i diskusní fóra definitivně prohlásit za historicky znemožněné?
Aneb z5 do minulosti
Chalupáři, předseda JZD Mrázek: “…výhledově s tou požární nádrží počítáme na koupaliště!”
Mažou nám med kolem huby.
Tož to bude rutina jak hrom.
Dosud nezmíněné perličky:
– Úsek Kostelec na Hané – Senice na Hané se má změnit na D1, přičemž už dnes jde o úsek, kde jsou krycí návěstidla a je udílen… traťový souhlas? Aneb tento úsek je vyšší „level“ než pouhá D3, přesto to „nestačí“, zatímco jiné úseky povýší z běžné D3 na tuto „levelovitější“ D3. 🙂
– Např. úsek Straškov – Libochovice zůstane D3, přičemž u něj by se dalo polemizovat nad relativní bezproblémovostí změny na jediný mezistaniční úsek řízený dle D1.
#Redakce
Bylo by možno v té první tabulce vyznačit, pro které tratě platí: „Na většině z nich budou dopravny vybaveny zabezpečovacím zařízením a osazeny světelnými návěstidly.“
Určitě by to zvedlo informačí hodnotu článku. Teda je-li známo které jsou které.
Zadní Třebaň-Liteň dle D 1 a dál do Lochovic natvrdo „stará“ D 3? To jako až tam pojede v zimě mašinka pro brambory aby tam šel lépe organizovat posun?
Asi ano, smysl se nahradí nesmyslem. Navíc v současné době v Litni zázemí pro dopravce nulové. Budova dopravny je pronajata obci ( snad by tam mělo být muzeum ), jedna místnost 3×4 m zůstává SŽ.
A brambory se tam nikdy nepěstovali.
Málo jste koukal na pohádky. 🙂
Do Litně by se mohl vrátit po 50 letech výpravčí … ? … :-)))
Troufám si předpovědět, že ano. Akorát že bude sedět na Balabence 😊
A bude to tak za 7,5 roku…
25 roků …
Dle návrhu optimalizace ano. Ovšem zde se ještě počítá s dirigentem ze Zadní Třebaně až do Lochovic. Ale Balabenka zvládne i kočkopsa, Balabenka zvládne vše. I půlDétrojku.
Chtěl bych jenom upozornit, že trať Kravaře v/S – Chuchelná je již provozovaná dle D1. Hezký večer
A já myslel že Otrokovice – Vizovice tam budou celé a je to pouze Lípa nad Dřevnicí – Vizovice. Někdo kdo to vysvětlí, proč pouze jen ta část trati?
Protože větší část tratě (Otrokovice – Lípa) už dle D1 řízen je.
V úseku Otrokovice – Zlín střed je TZZ Automatické hradlo, bohužel nevím jaký typ. Ve stanici Zlín – Malenovice se nachází SSZ TEST a ve Zlíně-Střed je ESA ovládaná z JOP. Ze Zlína do Lípy je telefonické dorozumívání a v Lípě nad Dřevnicí jsou samovratné výhybky a zde sedí Dirigující dispečer pro úsek do Vizovic.
Automatické hradlo AH-88A bez oddílových návěstidel s PCN. V obou úsecích.
Vary – Mariánky bude D1 – tak super, tŕeba to půjde trochu zrychlit. Trať je většinou pěkná po rekonstrukci, takže víc souvislých úseků by mohlo být aspoň na 70….
tam zůstala všude 60 i po rekonstrukci
Ano, bo D3.
Jo při 70 se prej plaší krávy. Akorát nevím jestli mysleli podél trati nebo v kanclech na SŽ.
No – předtím tam byla všude 50. Komplet Vary – ML, samozřejmě kromě přejezdů a tak, bylo pade…
Prosím, prosím neví někdo, proč ještě nevyjeli na trať volarské Kolzam SA 109 ?????
Mě fascinuje, že vlaky na tratí Volary – Vimperk – Strakonice pojedou každou polovinu trati v jiném režimu.
V tom problém asi nebude. Ale co se moc nedá pochopit, že na tratích 194 a 197, kde byly velké nehody díky strojvedoucím a jejich selháním, zůstává D3. Na trati 198 problém tuším nebyl.
Na 194 je D1 a na 197 D4 radioblok.
Trať č. 194 je již 4 – 5 let v celé délce v režimu D1.
Trat č. 197 je vybavena tzv. rádioblokem.
Aha. To jsem nevěděl, já myslel že zdejší lokálky jezdí stále na D3. Moc děkuji za informaci.
To bude raketa tohle zabezpečit, už je k tomu nějaká ekonomická studie?
Ne, proč? Řada tratí z té první tabulky se „zabezpečí“ jen formální změnou. Samozřejmě by se SŽ ve spolupráci s objednavateli a dopravci měla bavit o tom, kam „investovat“, ale to je moc práce, tři tabulky jsou snazší.
Omlouvám se, pokud jsem něco přehlédl, ale do jaké kategorie bude spadat současná 144, Nová Role – Chodov a Nové Sedlo – Loket?
To jsou D1 už teď.
Měl jsem za to, že to je/jsou D3. V Lokti, co vím, ani nejsou návěstidla.
Jsou tam návěstidla. Jsou asi pořád i v Horním Slavkově 🙂
Nechci se hádat, ale myslím, že v Lokti (již) odjezdové ani vjezdové návěstidlo není. Na starších fotografiích jsem, tuším, návěstidla viděl, také v Horním Slavkově, ale teď tam nic není. Až předvěst v Loučkách.
Loket je nákladiště a zastávka, takže návěstidla asi opravdu nejsou.
Tak. Obsluhují se podle obsluhovacího řádu, podobně jako na D3 (se svazkem klíčů) ale není to d3.
netuší někdo, jak bude to D1 vypadat na trati do Heřmanovi huti? Nějak si nedovedu představit, jak tam dají výpravčího, ani nějakou „dálkovinu“.
Heřmanova Huť se má za pár let zadrátovat společně s koridorem do Německa, takže předpokládám že se to sveze s tím.
Zrovna zde je na to zcela jasná odpověď: provoz dle D1 znamená jízdu do kilometru a zpět, tedy jediné vozidlo na trati.
takže vlastně žádná změna, prostě nařízení, že na celé trati bude jen jedno vozidlo, chápu to tak? křižování je kdekoliv téměř nemožné, jen na konečné v H.Huti by se dalo křižovat, ale mám za to, že se tam stejně nekřižuje
To, že se někde v koncové dopravně aktuálně nekřižuje (protože to aktuálně není potřeba), by rozhodně nemělo být (hlavním a jediným) důvodem, proč měnit režim provozu podle předpisu D3 na režim provozu podle předpisu D1, protože pamatuji-li se dobře, obecně platilo, že vedoucí vlakového personálu (= v nové době strojvedoucí) se ve vratném bodu měl výpravčímu stejně ohlásit i při provozu podle předpisu D1 – jakmile tam ovšem tu „Dé trojku“ zrušíte a nahradíte „Dé jedničkou“, tak už tam nebudete moci regulérně bez instalace (nejspíše dálkově ovládaného) zabezpečovacího zařízení křižovat ani třeba při mimořádnostech..
Já tomu všemu nějak nerozumím. Totálně se mi z toho zamotala makovice. Budeme investovat do trati Mělník-Mladá Boleslav , která by již měla být dávno zrušená, kdyby politici rozhodovali o našich penězích s péčí řádného hospodáře ? Ono nestačilo těch 300 mega vyhozených z komína ? Ona nestačí ta totálně minimální vytíženost ? My budeme do všech stanic umísťovat zase výpravčí ? Kde je vezmeme ? Kdo a z čeho je zaplatí ? Vždyť jenom na této trati jsou čtyři dopravny. Anebo uděláme dálkovinu, odizolujeme celou trať , do všech stanic umístíme elektronické zab. zař ? Pane bože. Kdyby člověk… Číst vice »
Než DOZ tipuji výrazně levnější „samovraty“ plus počítače náprav plus odjezdové návěstidlo. Něco takového AŽD umělo už před deseti lety.
I tak to však bude raketa.
Bezpečnost stojí peníze. Zabezpečit článkem v předpisu je levné, ale na …………nic.
Zkuste se zamyslet následovně. Lepší zabezpečení celou přepravu řádně prodraží. Jenom instalace zab. zařízení bude stát balík , provoz tohoto zařízení taktéž. O tom , že již dnes stojí balík ty nejrůznější technické dohledy , revize , udržovací práce …o tom se ani nezmiňuji.. A zajímalo by mne , když všechny náklady na tu trať vydělím počtem cestujících , kam se dostanu dnes . A kam se dostanu poté , co se zde vybuduje moderní zabezpečení. Nebylo by už levnější, kdyby se trať pustila k ledu a po celý den se motaly mezi Mšenem a Mělníkem autobusy v patnáctiminutovém intervalu… Číst vice »
Já s vámi naprosto souhlasím. Dle mého názoru jsou některé lokálky do budoucna neudržitelné. I na vesnicích mají lidé v rodině často 2 auta a kdo dnes chodí 3 km na zastávku na vlak, který ve finále kvůli výluce nejede. Takže vybrat ty tratě, co za to stojí a zabezpečit, nikoli kusem papíru, a ostatní zrušit. Joj, to bude červených palečků, i když je tato diskuse již přebitá dalšími kauzami.
Bude, protože ta dvě auta na rodinu dojedou do uzlu a způsobí tam co? O převážení nákladů podél některých tratí (ne přímo této) a stejném efektu někde dál nemluvě. Zdaleka ne všude jsou zastávky tak daleko od obcí. Autobusy po 15 minutách zničí ty malé silnice, a pokud všude zajedou až na náves, budou zase leckde pomalé. Takže bude lepší spíše jedno z těch dvou aut, kolo a podobně zaparkovat u té zastávky, než se s ním cpát do kolon ve městě.
Zrušit zrušit zrušit, strašně jednoduché řešení. Je to mnohem jednodušší než přemýšlet, co s tím, aby to bylo k něčemu. Tyhle „hlubokomyslné“ úvahy miluju. Když už jsme u té Mšenky. Ta třeba krásně posloužila jistým správně posazeným jedincům k výraznému obohacení. Určitě tím posloužila víc než místním cestujícím. Teď kvůli těm 300 milionům je Mšenka kritizována, ale stejně tak si mohli ti nahoře ty peníze přetransformovat přes jinou trať nebo přes něco úplně jiného.
Jaká „totálně minimální vytíženost“? Proč asi byl před pár lety takový tlak na její obnovu? Vlaky tam mají zcela nezastupitelnou funkci, vozí nejen místní (a že je dost takových, kteří to využívají, zejména z těch zastávek v těsné blízkosti Mělníka), ale i turisty a těch tam jezdí skutečně dost.
Uznávám, že vytížené jezdí vlaky vždy jen v jednom směru, ale nějak se ta vozidla přesunout opět „na začátek“ musí.
Nezastupitelna je trať Praha Pardubice, ne mšenka.
Pro dopravu na Moravu nepochybně ano, ale pro Kokořínsko je Mšenka zcela klíčová a naopak trať Pha – Pce nikoli. Každá trať je důležitá především pro svůj region.
Pro šotouše je evidentně daleko více nezastupitelná Mšenka.
Ne pro šotouše, ale jak jsem již psal, pro místní a pro turisty. Šotouši mohou maximálně tak využít již existujicí spoj.
no jak pro koho. Já například Praha-Pardubice používám zřídka kdy, tj z mýho pohledu zbytečná trať. Ono každý má holst svý „potenciály“. je ovšem pravdou, že často na úplně přetížených tratích jezdí kraťoučký vlaky, místo aby přidali vozu, tak zahušťují takt, což dle n)mne není úplně optimální. Jinde je zase naobjednývaných kapacit, který jen vozí vzduch.
Nějaká optimalizace by se hodila.
„Nezastupitelnost“ nějaké trati nemá smysl diskutovat z pohledu jedince, ale z hlediska významu pro přepravu.
Přesně tak.Každá trať má svůj přínos anebo nezastupitelnou roli vzhledem ke společnosti a hospodářství. Vždy je třeba si položit otázku , co by se stalo, kdyby nějaká dráha zanikla. Kdyby zanikla dráha Praha-Pardubice , dost by to narušilo fungování celé země. Pokud zanikne lokálka vedená v liduprázdném území , nestane se vůbec nic.
Ale nenarušilo. O kus dál máte dálnici na Hradec, stavíte D35. Tak mi neříkejte, že by se těch 17 % přeprav z kolejí na silnice nenacpalo. Jo, jen by byly zase o něco delší kolony, což by se v klidu vyřešilo další dálnicí, kterou třeba na rozdíl od zachování a přidání kolejí není tak těžké protlačit ani zde v diskusi, ani reálně.
Trať Praha Pardubice je zastupitelná, třeba přes Chlumec nad Cidlinou a Opatovice nad Labem …
Není zastupitelna; ani součet hradecké trati, D11, ostatních silnic a Labe není schopen poskytnout kapacitne a rychlostne stejné přepravní výkony jako StEG do Pardubic.
Ještě jste zapomněl letiště. Otázkou je, zda je doprava do Pardubic celospolečensky nějak významnější než doprava kamkoli jinam. Troufnu si tvrdit, že každé území stojí a padá se svou infrastrukturou, a ani závislost na převážení milionů tun a milionů lidí není sama o sobě žádnou výhrou.
Proč byly tlaky na její obnovu ? Na to je jednoduchá odpověď . Pro místní je určitě lepší, když trať je , než když není. Zvláště , když jí po finanční stránce zafinancuje někdo jiný. Tak proč by tlaky nebyly ? Jinak co si představujete pod pojmem vytížené vlaky ? Vlaky , ve kterých cestuje ve špičce (a to už je co říci) několik málo desítek lidí ? Kolik lidí využije v průměrný den nějaký úsek v padesátikilometrovém úseku ? 200 ??
Nějak jste zapomněl že s koridorů zase potřeba výpravčích klesá.
to je ovšem otázka zda se budou chtít stěhovat nebo denně dojíždět (jako železničáři jak jinak než vlakem :))) do nějaký perdele
Nebo tu prdel nápoji na dalkovinu, nejlépe CDP
Jako třeba z místa svého bydliště kamsi do Prahy? No jsou k tomu nuceni. A stejně dlouho jim pak trvá cesta někam na místo, kde je potřeba zabezpečit něco, co zrovna na dálku nejde. Pěkná pakárna.
I tak je ale výpravčích nedostatek. Když si vzpomenu na devadesátá léta a na moje drážní zaměstnání a srovnám to s dnešním stavem , tak odhaduji , že se profesí výpravčího/dispečera dnes živí tak třetina až polovina lidí ve srovnání s dobou před 25 lety. I tak jich ale dost chybí. O tuto práci nebyl tehdy moc velký zájem a dnes je ještě menší…
Kdyby dopravci byli schopni dodržovat předpis D3 nemuselo by se činit nic.
Kdyby lidé jako takoví byli bezchybní, tak nám pro zabezpečení jízd vlaků stačí dodnes telefon a návěstidla jsme i dnes mohli ovládat páčkovými přepínači…
Buďme rádi, že traťové zabezpečovací zařízení tuto úroveň již dávno opustilo a nyní je rozumné se věnovat i té druhé složce, tedy vlakům na tratích…
Kdyby zaměstnanci SŽ byli schopni udržovat infrastrukturu na úrovni, nemuseli by dopravci „ojebávat“ předpisy D3.
zkuste naznačit ojebanost ze strany SŽ právě na tý D3 trati, kde se ono vše začalo.
To D3…
Jedna z D3-tratí na zrušení režimu D3:
„Rožnov pod Radhoštěm – Valašské Meziříčí“
Kdy že skončili výpravčí v Rožnově?
Cca 5 – 10 let zpátky? 🙂
To samé Humpolec, tam také 5 let není výpravčí
Jasenčák se podíval do mapy a rozhodl. 🙂
Mirek ne, to není hovado – ale má lidi na to, aby co nejméně napadnutelně vymysleli to, co mu uložili shora. Proč by si „pálil prsty“ a zbytečně bojoval s hydrou, kterou stejně neporazí: že je třeba zvýšit bezpečnost provozu v souladu s rozvojen techniky, o tom snad nikdo nepochybuje, a že je užitečné to zároveň udělat sice co nejlevněji, ale tak, aby to skutečně mělo smysl a fungovalo tak, jak je žádoucí, to nechte investorovi a projektantům: Mirrek Jasenčák určitě nebude ten, kdo by připustil, aby tomu tak nebylo!!
By mi zajímalo, jak chce pod D3 jezdit Dobrá správa slíbených 90 km/h Chrást u Plzně – Sedlecko…
Mě tedy nic neříká Sedlecko, nicméně pokud myslíte úsek trati z dopravny Chrást u Plzně směr Ejpovice, tak tam v téměř celém úseku 90 km/h je.
Sedlecko je z Chrástu na druhou stranu tj. směr Radnice
Díky, už jsem ho našel. Tam jsou poloměry oblouků nad 400 metrů?
myslíte, že Regína udělá 90 km/h?
Plzeňský kraj tam poptava něco rychlejšího než regina.
Však i dnes tam občas jede 844.
Zubačka… To zmizne ta troska toho siemensího návěstidla u tunelu v Kořenově? A nechtěli by jí nechat rovnou vedle v opravené výtopně? A vůbec – nestálo by za to obnovit dráty až z Polska? Místo na malou měnírnu v Kořenově je a vzhledem k provozu bude stačit „jen“ zesílit vedení z tanvaldské rozvodny.
Vy si fakt myslíte, že tudy projede Newag Impuls od KD? Proberte se.
Tak DB 612 si tam moc nezajezdí…
Oblíbená mšenka se dočká dalších „investic“, skvělé, důležité tratě můžou prece počkat.
Ještě by bylo ideální rozdělit ty tratě nově dle D1, aby bylo jasné, které z nich mají být v tom režimu „jeden vlak na trati“. V tom prvním seznamu mi přijde, že je to smícháno s těmi, určenými postupně k plnohodnotnému zabezpečení.
A asi by neškodilo nějaké vysvětlení, podle jakého klíče se to řešilo. Jaký smysl třeba má nechat Zlaté Hory, Malou Morávku nebo Jemnici v režimu D3, když je tam provoz minimální a mohla by tedy být D1 „jeden vlak na trati“? A naopak třeba Moravská Třebová nebo Bezdružice se normálně jezdí, proč tedy nemají mít aspoň traťový souhlas?
Já bych řekl, že šlo o tzv. Fensterblickovu metodu.
Nelze dohledat, které tratě D1 teda budou dovybaveny, a které zkripleny tak, že v nic nebude moct přes den jet nic ad hoc?
To dnešní oznámení slouží jako základ pro další otázky, kterými jsme Správu železnic už zahrnuli. Tak uvidíme.
Já bych to „zkriplení“ neodsuzoval. Stačí, když bude na nz. umožněna obsluha s uvolněním.
To moc nepomůže, pokud po ní náklady jedou zejména jako po spojce mezi jinými tratěmi. Viz třeba Studenec – VelMez a občasné ucelenky do Moravských Budějovic.
Jak teďka jezdí nákladní doprava na Studenec Krizanov? Díky za info.
Já bych ho teda odsuzoval. Pro nákladku to bude poslední hřebíček do rakve. Pokud místo jakž takž operativní obsluhy bude odkázaná na jednu trasu za den, kdy má osobka delší díru, a to ještě s dlouhým čekáním v těch nz, při kterém ani nebude smět manipulovat, tak prostě skončí. Příkladem budiž Humpolec – dnes nákladka vcelku slušná. A v budoucnu? Během jediné dopolední osobákové díry se obsluha nestihne a hnít skoro hodinu v Lípě či Herálci než se překodrcá osobák (a to platí jenom, pokud traťovou kolej uvolní i ten osobák v Humpolci, jinak to budou spíš dvě hodiny) je… Číst vice »
Ono to asi bude mít smysl rozebírat, až bude jasný ten konkrétní úmysl. Zrovna u Humpolačky mě nějak nenapadlo, že by aspoň Herálec nebyl žst., vždyť celá ta trať je kolem 40 minut jízdy! Já měl na mysli případy, kdy vzniknou mezistaniční úseky délky tak 15-25 km s mezilehlými nz, a na nich možná manipulace pomocí nějakého odvratu apod., osobka ve dvouhodině nebo méně. Tam, kde čistě jen osobka na půl dne obsadí 80% času samozřejmě patří klasická DOZka.