LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Velké přejmenování vlaků: Končí názvy podle osobností, vrací se Vindobona

Jižní expres. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářJižní expres. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

České dráhy se s příchodem nového jízdního řádu zase o něco více odkloní od individuálního pojmenování jednotlivých spojů, názvy budou

Zpět na článek
52 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
vs

Pre mňa nech sa vlak volá aj Janko Hraško alebo Rákkosníček… mne je potrebné dostať sa z bodu A do bodu B a nech sa to volá ako chce….

just

Nesystémové je už v prvé řadě dosud stále veřejností nezažité, nepoužívané, uměle vytvořené „linkování“, navíc kdy některé vlaky linky jsou kráceny, nebo nejedou denně….
SC Pendolino je název produktu, nikoliv linky (!)
Co na to němci, rakušáci, poláci a slováci ?????
Cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly, aneb Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky…..
Nesmysl a paskvil , který nebude k použití a povede k mnohým nedorozumněním a omylům……..
Opět ukázka naprosté neschopnosti.

Baal

Hradečan, za prvé se vždy říkalo Hradečák a do Trutnova? Co je to za volovinu, do Trutnova jezdil vždy Krakonoš, popřípadě Úpa. Dříve existující Hradecký expres jezdil Hradec – Praha – Plzeň, ale jakmile to protáhli do Trutnova tak se z toho stal Krakonoš.

Tomáš

Hnus… Neúcta k takým priekopníkom železničnej dopravy ako Jan Perner… Valašský express, to je asi len vtip… Fatra Ostrava/Žilina/B.Bystrica/Zvolen no ok, veď popri Fatre či už Malej alebo veľkej ten vlak jazdí, ale také meno ako Detvan by bolo asi oveľa lepšie… Samozrejme klasické mená ako Beskyd, Vsacan, či Praha už asi neuvidíme… A úprimne… keď niekto povie, že ide Jeseniusom, tak človek vedel, ktorý vlak myslel, teraz keď povie Metropolitan, tak vie len to, že ktorými spojmi nejde… dúfam že ZSSK dá medzinárodným linkám od hraníc svoje mená

poiuz

1.) To že vlak nenese jméno JP hned znamená neúctu?
2.) Někdo vám zakázal používat staré jmená vlaků před změnou?
3.) To mě nejvíc pobavilo, podívejte se jake jména dáva ZSSK rychlíkům a pak až kritizujte zde a btw. ČD alespoň nehoří vlaky ;-).

Roman Svačina

Pha-Warszawa bude vše jezdit jako Varsovia? A z Bohumína dále to bude zase Porta Moravica, Praha, Sobieski… Aspoň podle polského GVD 2019

Alf

Stejně název Švejk natolik zlidověl, že se nějaká Otava neujme. Navíc je to i zeměpisně zavádějící, Otava by logicky měla jet do Sušice, ne že tu řeku vlak jednou někde překročí.

To

Proč některé spoje nepojmenovaly např. Moravanka nebo rovnou Konovjanka… Proč spoje do Děčína nejsou něco jako „severní expres“? Spoje v úseku Ústí – Cheb se pak mohly jmenovat např. „vyloučené lokality“. A spoje na východ mohly nést název „východní expres“ – to by však asi budilo emoce, že se jedná o nějaké spoje do Ruska.

Tomáš Záruba

No některé ty názvy mi přijdou dost divné, jako by to nějaký referent bez hlubšího zájmu dostal za úkol narychlo vymyslet, a v půlce mu zoufale došla inspirace. 🙂 Nicméně myšlenka jako taková je podle mě správná. Přitom třeba R10 má tolik možných jmen: Úpa (asi nejpřiléhavější pro vlaky na 032), Orlice (pro tu půlku vlaků co končí v HK a potenciálně jede do Letohradu), B. Hrabal (měl-li by dostat přednost „středočeský“ název)… Ex 3jih – Vindobona sem byla spíše „zavlečena“ ke konci své existence. Co takhle „Dvořák“, toto EC má na trase přes Brno jasnou tradici? Pojmenovat linku Brno… Číst vice »

milanek

Ten Hradečan, to je, jak když to jede někam do Hodonína 😀 Pokud si to dobře pamatuji, přímý vlak Praha – Hradec bez zastávky se dříve jmenoval Královéhradecký expres. Ale Mechovan je taky dobrej 😀

Jinak já nechápu to Labe, které jede půl cesty podél Vltavy, ale vlak Ústí – Kolín, který se od Labe nehne a dokonce ho dvakrát křižuje, se jmenuje Střekov 😀

Tomáš

Sice bude trochu lehčí, ale když bych chtěl jet např. za rodinou, tak bych jim spíš řekl že přijedu Karlštejnem. To se mi se Úhlavou nesplete. Za to splést si R763 a R761 je

Kuba

Pokud smyslem má být lepší orientace cestujících, pak nechápu násilné přejmenování nesystémových vlaků podle linek, do kterých nezapadají. Takže ať mají rychlíky do Trutnova jednotný název, ale ať ten do Meziměstí je dál Dobrošov a ten do Letohradu Kyšperk, aby bylo jasný, že jedou jinam. To samý Jordán, Luna, Šohaj atd.

Kocicak

By mě zajímalo kdo vymyslel název Hradečan, třeba Východočeský nebo Hradecký rychlík by bylo mnohem lepší.

Marek Demčák

Pojmenování po významných osobnostech spjatých s danou trasou mi přišlo jako dobrý nápad. Těšil jsem se, že budu do Zlína jednou jezdit „Zdeňkem Liškou“. Tak zatím nic, no…

Jarda V.

A co udělají s Vindobonou když DB-OBB tak pojmenují vlak z Hamburku přes Norimberk do Vídně?

poiuz

Asi nepojmenují, když ČD byly první 🙂

Hamták

A co se stane s polsko-maďarskou Varsovií a ruskou Vltavou?

poiuz

EC 130/1 od nového GVD bude mít název “Báthory”.

Běžný Občan

Utřu slzu za moji oblíbenou Bečvu a budu holt jezdit nejakym divným Valasškým Expressem.

Ostravan

Jak se bude jmenovat linka Ex4? Ta v seznamu není.

poiuz

Místo Západního expresu by měli použít Konrad Henlein, to by se perfektně hodilo.

Jiří Šrámek

Proč, proboha? K.Henlein byl z Liberce.

poiuz

A nebyl náhodou členem, respektive zakladatelem SdP, částečně díky kterému jsme přišli o Sudety? 😉

Kajman

Když už, tak aspoň K. H. Frank, ten byl z Varů.

Hamták

Škoda, že EC na sever Německa se společně nejmenují Hamburger

Martin

Nejhorší je teda ten Valašský expres, to muselo dát fachu, vymyslet tuhle blbost. Tak teda když už linky, tak to měl bejt Vsacan. Ostrava-Banská měly bejt všechny Detvan. Taky by teda měli mudrlanti rozlomit název Cheb/München, když už je potřeba do toho vrtat. Například Praha-Cheb by mohl být „Balneum expres“ a Praha-Mnichov „Západní expres“. Rychlíky Praha-Česká Třebová-Brno mohly být „Brněnský drak“, Praha-Trutnov „Krakonoš“, Ex Praha-České Budějovice mohly být všechny „Budvary“ a vlaky do Lince teda „Jižní expresy“… No a bez skromnosti tvrdím, že bych to pojmenoval lépe.

Tomáš

To zní fakt dobře..:)

Jiří

To si ČD dělají srandu! Linka R12 že má být Bouzov??? Co to má společného s Bouzovem??? Kdyby to raději pojmenovaly buď „Malá Vídeň“, nebo Vincenc Priessnitz, tak ještě řeknu. Vždyť je tu mnoho krásnějších míst, než je Bouzov, který ani při jízdě vlakem vlastně vůbec nevidíte.

Jiří

Popřípadě by se dalo přežít „Holba“. No bylo by to zajímavé: Rychlík číslo 913 Holba, společnosti České dráhy…

Jackub

O jakou jednotnou kvalitu se jedná v případě Metropolitanu??! 😮 😀

MK

Rychlíky Praha – Liberec se k názvu nevrací. Ty bohužel ještě neexistují.

Zdeněk

Ty bych pojmenoval “ hrůza „nebo “ katastrofa „

Jiří Šrámek

Nesmysl. Není co pojmenovávat. Rychlíky Praha – Liberec neexistují.

Vít Jůza

Rychlíky Praha – Liberec už (nebo zrovna teď) neexistují. Část se z nich v Turnově odpojovávala a pokračovala do Tanvaldu, Železného Brodu, Semil nebo Staré Paky (měnilo se to během let, také to bývalo jinak u ranního, a jinak u večerního).

bkp

V principu souhlas, ale měli si s tím dát víc práce. Zejm. u rychlíků je to tak, že vzít jméno nejbližší řeky není vždycky to nejšťastnější. Stejně tak zmatek Ostravan/Varsovia bude pro většinu cestujících jen zbytečně matoucí.

To

Na jednu stranu zmizí některé opravdu debilní názvy, na druhou stranu jiné debilní se objevily… tohle ČD fakt moc nejde. Snaha za každou cenu něco pojmenovat

Jirka

Hradečan je bezkokurenčně nejdebilnější název. Tohle slovo nikdo nepoužívá. Ještě je čas to změnit, kdyby se chtělo.

Martin

Napr.?
Hradecky Expres, Polabi, Jiri z Podebrad, Orlice, Eliska, Josef Gocar, …?

Hradecan je totez asi jako Kosican, Ostravan, Opavan…

Pepin

třeba Mechovan nebo Mechov Expres…

Krejžák

Naprostý souhlas – pojem „Hradečan“ je opravdu moc umělý. Jinak, za mě je to jednotné pojmenování správný krok. Některé linky mě ale vcelku zaráží: Ostrava – Krnov – Olomouc = Praděd (přesto, že Praděd by se daleko lépe hodil na linku do Jeseníku) ale zkrácené rameno 1x denně Ostrava – Krnov = Cvilín Tak toto nechápu. V této lince by to mělo být jednotně (za mě je logičtější ten „Cvilín“) Totéž: Brno – České Budějovice / Plzeň = Rožmberk ale zkrácené rameno České Budějovice – Plzeň je už Bezdrev Na tu Ostravu je to ještě barvitější. Pochopil bych Ostravan /… Číst vice »

Pavel

Fatra má jezdit z Ostravy přes Žilinu do Banské Bystrice.

Tomáš

Fatra bude označení rychlíku z (Olomouc – ) Ostrava – Žilina – Banská Bystrica ( – Zvolen), tj. len tie ktoré začínajú v Ostrave.
Mňa viac zaráža, že je tam tá nejednostnosť. Pokiaľ sa takto delí Ostrava, možno by to zaslúžilo rozdeliť aj napr. Západný expres keď jedna vetva ide do Chebu a druhá do Mníchova, to isté R10, jedna vetva ide až do Trutnova, zvyšok končí v Hradci.

Milan

Ostrava – Krnov – Olomouc = Praděd je správně, jelikož na Praděd se nejsnáz dostanete právě z Bruntálu a přes Malou Morávku.

Tessy

Nebyl to dřív Krakonoš?

Dědek

Krakonoš přes Hradec nikdy nejezdil.

Milan

Krakonoš Praha-Trutnov přes Hradec rozhodně jezdí.

Claire

Teď jo, ale dřív ne. Jezdilo to z Praha – Chlumec – Stará Paka – Trutnov

Krakoš

Ale jezdil…

To

jezdil

Gogo

Krakonoš byl rychlík (po revoluci býval občas veden jako spěšný vlak) který jezdil večer z Prahy do Trutnova přes Poříčany, Jičín, Ostroměř, Starou Paku a Hostinné, z Jičína pak přední motor jezdil jako osobák přes Libuň a Lomnici n/P do Staré Paky. Ráno se to sjelo v Jičíně a jelo to do Prahy.

Gogo

Pár let před zrušením jezdil Krakonoš jako rychlík z Rakovníka do Trutnova večer přes Lysou n/L, Chlumec n/C, Ostroměř a Starou Paku, v Nymburce hl.n. se odpojil motor s vozy do Jičína kde je nechal přes noc a samotný motor dojel opět až do Staré Paky. Ráno ty bylo zajímavější, jelo se z Trutnova do Prahy opět přes Chlumec ale Nymburk hl.n. se projížděl a stavělo se až v Nymburce město kde na to zezadu najel motor s vozy z Jičína a celé to jelo bez zastavení do Prahy, z Běchovic zadem přes Malešice a Vršovice na Pražský hlavák. Tenkrát… Číst vice »