Dopravci Železnice

Velké přejmenování vlaků: Končí názvy podle osobností, vrací se Vindobona

Jižní expres. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Jižní expres, ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

České dráhy se s příchodem nového jízdního řádu zase o něco více odkloní od individuálního pojmenování jednotlivých spojů, názvy budou přiřazovat celým linkám. S tím už částečně začaly v minulých letech, letos v prosinci ale bude změna zřejmě největší. Dráhy to zdůvodňují lepší orientací cestujících.

„Ověřili jsme si, že zákazníkům pomáhá v orientaci v jízdních řádech i na stanicích při nástupu do samotné soupravy. Cestující si také zvykají na jednotnou kvalitu, která je se jménem konkrétní linky, tedy vlastně našeho produktu, spojena a na trati, kde je zavedeno více spojů, vyhledávají svůj spoj právě podle jednotného pojmenování,“ uvedl náměstek generálního ředitele ČD pro obchod Michal Štěpán.

Dráhy tento princip použily poprvé u spojů SC Pendolino na lince Praha – Ostrava/Bohumín. V současném jízdním řádu byl stejný princip zaveden u linek Metropolitan Praha – Budapest, Západní expres Praha – Cheb/Mnichov a Slovácký expres Praha – Luhačovice/Veselí nad Moravou. Podobně jezdí do Českých Budějovic a Lince Jižní expres.

Podle Štěpána mělo smysl pojmenovávat jednotlivé vlaky v minulosti, kdy ještě nebyl provoz tak hustý a standardy jednotlivých vlaků se značně lišily. „Například z Prahy na jih Čech jezdilo ještě v roce 1990 jen šest rychlíků a expresů denně, takže expres Vindobona zde byl skutečným pojmem, který vybočoval svou kvalitou, rychlostí i počtem zastávek ze všech ostatních vlaků. Ale dnes jezdí z Prahy do Vídně stejně kvalitní a rychlé railjety každé dvě hodiny a málokdo dnes ví, jak se jednotlivé vlaky jmenují. Lidem tak mnohem více při cestování pomůže jednotné jméno,“ doplnil Štěpán. Dráhy se proto rozhodly oprášit název Vindobona, nově jej budou používat pro všechny vlaky do Vídně.

V jízdním řádu 2019 bude pojmenováno celkem 609 dálkových vlaků 62 různými pojmenováními. Další názvy ponesou některé regionální vlaky, hlavně spěšné. Dráhy jména vybírají většinou tak, aby měla nějakou souvislost s trasou vlaků. Například pro rychlíky Pardubice – Liberec se vrací k názvu Ještěd. Výsledkem změn je mimo jiné i to, že zmizí názvy vlaků pojmenovaných po slavných osobnostech. Ve směru na Vídeň se to týká hudebních skladatelů, například Leoše Janáčka, Zdeňka Fibicha, Josepha Haydna nebo W. A. Mozarta. Jinde zmizí třeba Josef Skupa, Petr Vok nebo František Křižík.

Nový systém ale nezavrhuje jednotlivé názvy spojů zcela. I nadále zůstávají některé historické nebo komerční názvy vlaků. Takovými příklady jsou třeba Metropolitan Slovenská strela, Hungaria, Porta Bohemica, Budvar nebo Zlínský expres.

Přehled linek a jejich pojmenování

SC (IC) Pendolino (Fr. Lázně/Cheb –) Praha – Ostrava / Bohumín

SC Pendolino Košičan Praha – Košice

Ex 1 Ostravan Praha – Bohumín / Návsí /Žilina

Ex 1 Opavan Praha – Opava

Ex 1 Varsovia Praha / Ostrava – Warszawa

Ex 1 Fatra Ostrava – Žilina – Banská Bystrica / Zvolen

Ex 2 Valašský expres Praha – Vsetín / Žilina

Ex 3 Vindobona Praha – Wien – Graz

Ex 3 Berliner Praha – Berlin / Hamburg

Ex 3 Metropolitan Praha – Bratislava – Budapest

Ex 6 Západní expres Praha – Plzeň – München / Cheb

Ex 7 Jižní expres Praha – České Budějovice / Linz

R 5 Krušnohor Praha – Ústí nad Labem – Karlovy Vary – Cheb

R 8 Slezan Brno – Bohumín

R 9 Vysočina Praha – Havlíčkův Brod (Jihlava) – Brno

R 10 Hradečan Praha – Hradec Králové – Trutnov

R 11 Rožmberk Brno – České Budějovice / Plzeň

R 11 Bezdrev České Budějovice – Plzeň

R 12 Bouzov Brno – Olomouc – Šumperk

R 13 Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc

R 14 Ještěd Pardubice – Liberec

R 15 Ploučnice Liberec – Ústí nad Labem

R 16 Berounka Praha – Plzeň – Klatovy / Železná Ruda

R 17 Vltava Praha – České Budějovice

R 17 Lužnice Praha – Tábor – Veselí nad Lužnicí

R 18 Slovácký expres Praha – Olomouc – Luhačovice / Veselí nad Moravou

R 19 Svitava Praha – Česká Třebová – Brno

R 20 Labe Praha – Děčín

R 21 Jizera Praha – Turnov / Tanvald / Harrachov

R 22 Bezděz Kolín – Rumburk / Šluknov

R 23 Střekov Ústí nad Labem – Kolín

R 24 Lány Praha – Rakovník

R 26 Otava Praha – Písek – České Budějovice

R 27 Praděd Olomouc – Krnov – Ostrava

R 27 Cvilín Krnov – Ostrava

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
vs
Host
vs

Pre mňa nech sa vlak volá aj Janko Hraško alebo Rákkosníček… mne je potrebné dostať sa z bodu A do bodu B a nech sa to volá ako chce….

just
Host
just

Nesystémové je už v prvé řadě dosud stále veřejností nezažité, nepoužívané, uměle vytvořené „linkování“, navíc kdy některé vlaky linky jsou kráceny, nebo nejedou denně….
SC Pendolino je název produktu, nikoliv linky (!)
Co na to němci, rakušáci, poláci a slováci ?????
Cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly, aneb Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky…..
Nesmysl a paskvil , který nebude k použití a povede k mnohým nedorozumněním a omylům……..
Opět ukázka naprosté neschopnosti.

Baal
Host
Baal

Hradečan, za prvé se vždy říkalo Hradečák a do Trutnova? Co je to za volovinu, do Trutnova jezdil vždy Krakonoš, popřípadě Úpa. Dříve existující Hradecký expres jezdil Hradec – Praha – Plzeň, ale jakmile to protáhli do Trutnova tak se z toho stal Krakonoš.

Tomáš
Host
Tomáš

Hnus… Neúcta k takým priekopníkom železničnej dopravy ako Jan Perner… Valašský express, to je asi len vtip… Fatra Ostrava/Žilina/B.Bystrica/Zvolen no ok, veď popri Fatre či už Malej alebo veľkej ten vlak jazdí, ale také meno ako Detvan by bolo asi oveľa lepšie… Samozrejme klasické mená ako Beskyd, Vsacan, či Praha už asi neuvidíme… A úprimne… keď niekto povie, že ide Jeseniusom, tak človek vedel, ktorý vlak myslel, teraz keď povie Metropolitan, tak vie len to, že ktorými spojmi nejde… dúfam že ZSSK dá medzinárodným linkám od hraníc svoje mená

poiuz
Host
poiuz

1.) To že vlak nenese jméno JP hned znamená neúctu?
2.) Někdo vám zakázal používat staré jmená vlaků před změnou?
3.) To mě nejvíc pobavilo, podívejte se jake jména dáva ZSSK rychlíkům a pak až kritizujte zde a btw. ČD alespoň nehoří vlaky ;-).

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

Pha-Warszawa bude vše jezdit jako Varsovia? A z Bohumína dále to bude zase Porta Moravica, Praha, Sobieski… Aspoň podle polského GVD 2019

Alf
Host
Alf

Stejně název Švejk natolik zlidověl, že se nějaká Otava neujme. Navíc je to i zeměpisně zavádějící, Otava by logicky měla jet do Sušice, ne že tu řeku vlak jednou někde překročí.

To
Host
To

Proč některé spoje nepojmenovaly např. Moravanka nebo rovnou Konovjanka… Proč spoje do Děčína nejsou něco jako „severní expres“? Spoje v úseku Ústí – Cheb se pak mohly jmenovat např. „vyloučené lokality“. A spoje na východ mohly nést název „východní expres“ – to by však asi budilo emoce, že se jedná o nějaké spoje do Ruska.

Tomáš Záruba
Host
Tomáš Záruba

No některé ty názvy mi přijdou dost divné, jako by to nějaký referent bez hlubšího zájmu dostal za úkol narychlo vymyslet, a v půlce mu zoufale došla inspirace. 🙂 Nicméně myšlenka jako taková je podle mě správná. Přitom třeba R10 má tolik možných jmen: Úpa (asi nejpřiléhavější pro vlaky na 032), Orlice (pro tu půlku vlaků co končí v HK a potenciálně jede do Letohradu), B. Hrabal (měl-li by dostat přednost „středočeský“ název)… Ex 3jih – Vindobona sem byla spíše „zavlečena“ ke konci své existence. Co takhle „Dvořák“, toto EC má na trase přes Brno jasnou tradici? Pojmenovat linku Brno… Číst vice »

milanek
Host
milanek

Ten Hradečan, to je, jak když to jede někam do Hodonína 😀 Pokud si to dobře pamatuji, přímý vlak Praha – Hradec bez zastávky se dříve jmenoval Královéhradecký expres. Ale Mechovan je taky dobrej 😀

Jinak já nechápu to Labe, které jede půl cesty podél Vltavy, ale vlak Ústí – Kolín, který se od Labe nehne a dokonce ho dvakrát křižuje, se jmenuje Střekov 😀

Tomáš
Host
Tomáš

Sice bude trochu lehčí, ale když bych chtěl jet např. za rodinou, tak bych jim spíš řekl že přijedu Karlštejnem. To se mi se Úhlavou nesplete. Za to splést si R763 a R761 je

Kuba
Host
Kuba

Pokud smyslem má být lepší orientace cestujících, pak nechápu násilné přejmenování nesystémových vlaků podle linek, do kterých nezapadají. Takže ať mají rychlíky do Trutnova jednotný název, ale ať ten do Meziměstí je dál Dobrošov a ten do Letohradu Kyšperk, aby bylo jasný, že jedou jinam. To samý Jordán, Luna, Šohaj atd.

Kocicak
Host
Kocicak

By mě zajímalo kdo vymyslel název Hradečan, třeba Východočeský nebo Hradecký rychlík by bylo mnohem lepší.

Marek Demčák
Host
Marek Demčák

Pojmenování po významných osobnostech spjatých s danou trasou mi přišlo jako dobrý nápad. Těšil jsem se, že budu do Zlína jednou jezdit „Zdeňkem Liškou“. Tak zatím nic, no…

Jarda V.
Host
Jarda V.

A co udělají s Vindobonou když DB-OBB tak pojmenují vlak z Hamburku přes Norimberk do Vídně?

poiuz
Host
poiuz

Asi nepojmenují, když ČD byly první 🙂

Hamták
Host
Hamták

A co se stane s polsko-maďarskou Varsovií a ruskou Vltavou?

poiuz
Host
poiuz

EC 130/1 od nového GVD bude mít název “Báthory”.

Běžný Občan
Host
Běžný Občan

Utřu slzu za moji oblíbenou Bečvu a budu holt jezdit nejakym divným Valasškým Expressem.

Ostravan
Host
Ostravan

Jak se bude jmenovat linka Ex4? Ta v seznamu není.

poiuz
Host
poiuz

Místo Západního expresu by měli použít Konrad Henlein, to by se perfektně hodilo.

Jiří Šrámek
Host
Jiří Šrámek

Proč, proboha? K.Henlein byl z Liberce.

poiuz
Host
poiuz

A nebyl náhodou členem, respektive zakladatelem SdP, částečně díky kterému jsme přišli o Sudety? 😉

Kajman
Host
Kajman

Když už, tak aspoň K. H. Frank, ten byl z Varů.

Hamták
Host
Hamták

Škoda, že EC na sever Německa se společně nejmenují Hamburger

Martin
Host
Martin

Nejhorší je teda ten Valašský expres, to muselo dát fachu, vymyslet tuhle blbost. Tak teda když už linky, tak to měl bejt Vsacan. Ostrava-Banská měly bejt všechny Detvan. Taky by teda měli mudrlanti rozlomit název Cheb/München, když už je potřeba do toho vrtat. Například Praha-Cheb by mohl být „Balneum expres“ a Praha-Mnichov „Západní expres“. Rychlíky Praha-Česká Třebová-Brno mohly být „Brněnský drak“, Praha-Trutnov „Krakonoš“, Ex Praha-České Budějovice mohly být všechny „Budvary“ a vlaky do Lince teda „Jižní expresy“… No a bez skromnosti tvrdím, že bych to pojmenoval lépe.

Tomáš
Host
Tomáš

To zní fakt dobře..:)

Jiří
Host
Jiří

To si ČD dělají srandu! Linka R12 že má být Bouzov??? Co to má společného s Bouzovem??? Kdyby to raději pojmenovaly buď „Malá Vídeň“, nebo Vincenc Priessnitz, tak ještě řeknu. Vždyť je tu mnoho krásnějších míst, než je Bouzov, který ani při jízdě vlakem vlastně vůbec nevidíte.

Jiří
Host
Jiří

Popřípadě by se dalo přežít „Holba“. No bylo by to zajímavé: Rychlík číslo 913 Holba, společnosti České dráhy…

Jackub
Host
Jackub

O jakou jednotnou kvalitu se jedná v případě Metropolitanu??! 😮 😀

MK
Host
MK

Rychlíky Praha – Liberec se k názvu nevrací. Ty bohužel ještě neexistují.

Zdeněk
Host
Zdeněk

Ty bych pojmenoval “ hrůza „nebo “ katastrofa „

Jiří Šrámek
Host
Jiří Šrámek

Nesmysl. Není co pojmenovávat. Rychlíky Praha – Liberec neexistují.

Vít Jůza
Host
Vít Jůza

Rychlíky Praha – Liberec už (nebo zrovna teď) neexistují. Část se z nich v Turnově odpojovávala a pokračovala do Tanvaldu, Železného Brodu, Semil nebo Staré Paky (měnilo se to během let, také to bývalo jinak u ranního, a jinak u večerního).