Pražské jezulátko a Tyršův dům. Praha mění na popud farníků názvy zastávek

Tramvaj Tatra KT8D5N v Karmelitské ulici na Malé Straně. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czTramvaj Tatra KT8D5N v Karmelitské ulici na Malé Straně. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

Místopisná komise přejmenování jednohlasně schválila.

Zastávka tramvaje Hellichova v Praze 1 změní název. Ve směru do centra se bude jmenovat Pražské Jezulátko podle slavné sošky umístěné v sousedním kostele Panny Marie Vítězné. Ve směru z centra bude nově pojmenována Tyršův dům.

Na dotaz ČTK to uvedli předseda kulturního výboru pražského zastupitelstva Jan Wolf (KDU-ČSL), který změnu z popudu farníků inicioval, a Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Změna by se měla uskutečnit na přelomu června a července.

Důvodem změny je to, aby název zastávky ve směru do centra reflektoval blízkost významného církevního artefaktu, který je častým cílem turistů. „Termín podobných změn se často kryje s významnějšími změnami jízdních řádů, tedy aktuálně je realizace této úpravy nejpravděpodobnější na počátku letních prázdnin,“ uvedl Drápal. Podle Wolfa by měla změna nastat 28. června. „Předpokládáme, že přijde někdo i od Jezulátka a při změně cedulky stanici požehná,“ řekl ČTK.

Wolf dále uvedl, že s nápadem ho asi před rokem oslovili farníci kostela Panny Marie Vítězné a následně jej předložil místopisné komisi, která přejmenování jednomyslně schválila. Poté magistrát podnět předal Drážnímu úřadu, který změnu odsouhlasil zhruba před měsícem.

Zastávka jako orientační bod

Komise přijala název vlídně, protože pro oblast Malé Strany je to svým způsobem orientační bod,“ řekl k tomu ČTK předseda místopisné komise Albert Kubišta. Dodal, že především turisté z Latinské Ameriky, Španělska či Portugalska při návštěvě Prahy téměř nikdy neopomenou Pražské Jezulátko navštívit.

Nápad na přejmenování zastávky se objevil už v roce 2010, kdy ho prosazoval tehdejší starosta Prahy 1 Filip Dvořák (ODS). Pražské Jezulátko vyhledávají věřící z celého světa s žádostmi o vyslyšení jejich proseb. Soška je podle odborníků historicky doložena v 16. století, údajně by ale mohla být ještě starší. Legenda praví, že se Ježíšek zjevil španělskému mnichovi, který podle jeho podoby vymodeloval voskovou sošku. Jádro dnešní sošky je vyřezáno ze dřeva potaženého pravděpodobně plátnem a barevným voskem.

Tagy Dopravní podnik hl. m. Prahy dpp Hellichova PID Pražská integrovaná doprava Pražské jezulátko přejmenování zastávek ropid Tyršův dům
71 komentářů