Pražská autobusová integrace dorazí v polovině prosince na Rakovnicko
Autobus Solaris Urbino společnosti ČSAD Střední Čechy v nových standardech PID. Autor: ROPID
Rakovnicko se v polovině prosince stane další oblastí, která se v autobusové dopravě zapojí do systému Pražské integrované dopravy. Změna
Pokud je poptávka v těch časech, tak jsou přímé vozy výborný nápad.. Jen by mohly operativně nabírat na trase v případě potřeby „chumle“ cestujících , když bude volná kapacita – ne svévolně, ale na požadavek dispečera kraje
Na kdy se plánuje ta integrace Berounska? A Mladoboleslavska?
Odkud prosím pochází ta informace o Mladoboleslavsku? Na webu PID to nikde nepíšou…
Integrace je dobrá a pozvedla v uzavřených oblastech VHD, ale chtělo by to také mezikrajovou integraci, aby na sebe navazovaly spoje na hranicích krajů (i na Rakovnicku), například v uzlové žst Blatno u Jesenice ujede rychlík GW train regio osobnímu vlaku od Středočeského kraje z Rakovníka, téměř vždy o pár minut, navíc tam není zaručeno, že přípojný autobus co „nahradil“ zrušené zastávkové vlaky na v úseku Žihle-Žatec vyčká příjezdu vlaku ze Středočeského kraje. Tato situace tam trvá několik let a přes stížnosti ji kraje neřeší, neb se zde stýkají vlastně 4 (!) kraje, což smrtící varianta. Za časů jednotného jízdního… Číst vice »
„Naprosto nechápu, že kraje nejsou schopny se mezi sebou domluvit, úředníků je tam jistě dost.“
Nejde o neschopnost, ale o neochotu a nevůli politiků na jednotlivých krajských úrovních – ona je totiž asi spolupráce s Plzeňským krajem a s POVEDem stále velkým problémem.
Za časů jednotného jízdního řádu zpravidla nejezdily vlaky ani autobusy v pravidelném taktu. V případě taktové dopravy máte problém, že když zajistíte přestup v místě A, rozhodí se vám přestupy v místě B. A zrovna v místě, kde spolu sousedí 4 kraje a ještě tam jezdí ministerský rychlík to není jednoduché. Infrastruktura vyšší rychlosti neumožní, takže se to musí poskládat jak to jde. A potom je otázkou, co je pro ten daný kraj podstatnější? To, aby fungovaly přestupy v rámci krajské dopravy, kde může docházet k přestupům desítek cestujících nebo mezikrajské přestupy pro jednotky cestujících?
Pokud jde o teorii, máte samozřejmě v mnoha případech pravdu, ale v praxi to tak v mnoha konkrétních případech nefunguje, protože přípoje by zřídit možné bylo (navazující vlak jede „do tmy“), ale musel by odjet třeba o 10 minut později, což se nehodí třeba „krámské“, která sice jezdí tím vlakem „od ničeho“ většinou jako jediná cestující, ale codí k ní nakupovat starosta, a tak jí ten dřívější odjezd bez přípojů na „kraji“ pomůže prosadit. Až půjde definitivně do penze, tak ten obchod převezme třeba někdo, kdo bude domů jezdit tím rychlíkem, a rázem bude v obchodu otevřeno o těch 10… Číst vice »
Taktová doprava není vhodná na jednokolejné tratě, to již říkal i jeden známý bývalý ředitel konstrukce GVD..
Taktová doprava sice nemusí být vhodná pro jednokolejné tratě, protože je to problematické a je s tím víc práce, ale je vhodná pro cestující. A řekl bych, že objednávka ze strany krajů/státu se dělá pro cestující, aby mohli VHD pohodlné používat, ne pro tratě.
A co ten Turnov v PIDu, kdy to bude? Aby se dal navazovat IDOL rovnou na PID bez mezikroku s jízdenkou Turnov-Hradiště…
Stačilo by kdyby jízdenky platily až na hranice krajů a netřeba přesah. Bus Praha-Rožmital p.Tř. taky prodá jednu jízdenku PID+SID
Takže na jednu stranu integrujem na hranicích Ústeckýho kraje, a na druhou stranu nemáme integrováno hned za Prahou (třeba mezi Dobříší a Berounem. Tuší někdo, podle jakých kritérií se ty oblasti pro rozšíření integrace vybírají?:
Ony nejsou integrovány dokonce autobusy přímo z Prahy, např. do Unhoště.
Tuto relaci, krom jiných, právě vyřeší integrace Rakovnicka, nejedna se jen o relaci Rakovník – Praha. stačí rozkliknou odkaz v clanku.
resp. projíždějící Unhoští někam dál…
Integrace zbývající části té oblasti má být snad provedena v příštím roce.
Pokud vím, ještě loni se říkalo, že komplet integrováno bude do roku 2019… nicméně, furt to nedává odpověď na otázku, proč jsou na některou stranu zaintegrovány busy 100 kiláků za Prahou, a jinde existují nezaintegrované ostrovy mezi integrovanými oblastmi 20 kiláků za Prahou.
Nevůle vlivných politiků, chránících své „kamarády“ dopravce, kteří se nechtějí podřídit „diktátu“ organizátorů IDS (třeba i kvůli smluvním sankcím), a nedostatek finančních prostředků: téměř všude přináší integrace významné rozšíření VHD, m.j. i na víkendy a i do oblastí, kdy mnohde buď už dávno, nebo dokonce vůbec nikdy neexistovala. A problémem může být i současný nedostatek řidičů, protože větší rozsah dopravy znamená většinou i jejich o dost větší personální potřebu. Ale na počátku všeho je pochopitelně především zájem místních a jejich samospráv a úřadů. Přidám něco jen zdánlivě nesouvisejícího, ale vypovídajícího o zmíněném zájmu: v rámci „koridorizace“ benešovské trati mohla být… Číst vice »
Kdyby ostrovy, stále tu máme třeba nezaintegrované C19/C20/C40/C41 Praha-Zdice-Xxx ačkoliv souběžné vlaky a zastávková 380 jsou již dávno integrovány.
logiku v tom nehledejte, to bude neco jako vystavba dalnic…
Vlakova linka R24 tím pádem bude se svou jízdní dobou 1h26min z Rakovníka do Prahy jen pro žel. nadšence.
Buštěhradka celkově je záležitost zejména pro železniční nadšence už pár desetiletí 🙂 K věci – teď jezdí dost autobusů od Rakovníka na Hradčanskou, což teda asi skončí (?), takže vlak se naopak stane nově atraktivní pro ty, kteří míří do oblasti P6 a P7 a dnes jezdí busy, které jsou rychlejší. 54 min na Zličín a 86 min na Masnu není zas tak likvidační rozdíl a své cestující si najde oboje.
„Buštěhradka celkově je záležitost zejména pro železniční nadšence už pár desetiletí“
Vidíte-li pouze přímé relace Praha 6 – Kladno, Praha 6 – Nové Strašecí (obec) a Praha 6 – Rakovník, pak máte asi pravdu, ale jinak je vaše tvrzení spíše dost hloupé = nepravdivé. Jistě, zvýšit TR a nasadit výkonnější a dynamičtější vozidla by bylo vhodné, ale žádná tragédie to rozhodně stále ještě není ani v době, kdy už je silniční doprava mnohem modernější než železniční – bohužel, ani ARRIVA vlaky a její současná vozidla žádným pokrokem nebudou.
54 minut na Zličín nebo 86 minut na Masnu je při cestě do centra vlastně úplně stejný čas. Protože k těm 54 minutám na Zličín musíte připočítat aspoň 5 minut na přestup, 22 minut metrem a 5 minut na opuštění metra a jste na 86 minutách také.
Výhodou bude, že některé autobusy pojedou ze Zličína k Nemocnici Motol, kde navazuje metro směr Dejvická, Hradčanská a s tímto přestupem to asi bude rychlejší než když se autobus prodírá na Hradčanskou přes Břevnov a Střešovice…
Myslím, že lidi mířící do oblasti Dejvic a Holešovic přejdou do vlaku (nebo do auta). Prodírání busu ze Zličína na Vypich taky nebude žádná výhra.
Ano, 380 tam 10 i víc min. zpoždění nabírají celkem běžně…
To bude, sedačky jak v autobusu, dynamika nasazených vozidel 0-0 nic.
Děkujeme moc pane Ťoku….
Vzhledem k přemrštěným požadavkům stávajícího dopravce na dotace a zároveň nízkému počtu cestujících mezi Kladnem a Rakovníkem zvažovalo MD dvě varianty, jiného – levnějšího dopravce a v případě, že se nenajde úplné ukončení linky. Takže můžeme můžeme děkovat panu Ťokovi, že tam ty rychlíky zůstanou.
K faktickému „úplnému ukončení linky“ by určitě nedošlo – jen by na ní byl provoz výrazně omezen a místo ostatních (nevedených) rychlíků by jezdily Sp vlaky placené krajem místo MD ČR a asi jen v podobě regiokrámů obousměrně jako přípoje navázané na Sp vlaky z / do Prahy = nastala by podobná situace jako v Ústeckém kraji v případě Rumburku a Šluknova.
Tak jestli to je 1h 26min na Masaryčku, tím autobusem přes Zličín (54 minut plus metro) zrovna tam rychleji nebudete. Spíš půjde o to, odkud kam přesně chcete jet a jestli Vás Arriva naláká svou kvalitou 🙂 Nevím jaký podíl má železnice na cestách do Rakovníka nyní, hádám že nic moc (ale jde i o zastávky po trase), a myslím že tím zaintegrováním autobusů by se to paradoxně mohlo trochu zlepšit – tím že cestující, dosud zvyklý na busy, bude mít koupenou jízdenku na všechno (ať už časovou nebo jednorázovou), může jednoduše zvolit vlak, pokud pojede v požadovaném čase, zvlášť… Číst vice »
Hmm – já jsem zase naopak hned brzy po zaintegrování Slánska do PID slyšel v hospodě v Královicích jen samá slova chvály na to, jak mají najednou spojení se Slaným „každou chvíli“.
Nejviditelnější změnou v jízdních řádech je zkrácení linek z Hradčanské v Praze 6 ke konečným metra Nemocnice Motol a Zličín a změna trasy zastávkového autobusu na vymeták. Přímá autobusová linka Rakovník – Zličín uváděné doby jízdy v jízdním řádu má už dnes. Doba jízdy vlaku – rychlíku do centra je s dobou jízdy přímého autobusu a metra do centra srovnatelná, ale nesrovnatelný je takt v pracovní dny (ve špičce 120′ proti plánovaným 10′ /15′ ) a odjezdy posledních spojů. Na trati Kladno / Letiště – Praha se po rekonstrukci a elektrifikaci počítá v pražském úseku jen s elektrickým provozem, takže… Číst vice »
Proč by po elektrizaci trati do Kladna měly přímé rychlíky do Rakovníka (zcela) zaniknout? Ony snad „odjakživa“ třeba „Švejky“ nejezdily skoro polovinu trasy „pod dráty“ v nezávislé trakci? A kromě toho: než ta elektrizace bude v provozu, může mít nějaký dopravce k dispozici klidně i nějaká hybridní hnací vozidla – že to asi skoro jistě nebudou ČD, to už je jiná záležitost.
O stavbě trati Praha – Letiště / Kladno píše její investor např. http://www.praha-kladno.cz/aktuality/vykres-za-40-miliard-plan-stavby-trati-na-letiste-je-hotov-a-zasadne-zmeni-tvar-prahy/ a o dálkové dopravě dál za Kladno není ani zmínky, v Praze se počítá jen s elektrickým provozem. Ale téma se týká integrace autobusové dopravy na Rakovnicku a změn vedení linek do Prahy, které už nebudou zajíždět do „širšího“ centra a budou ukončeny na okraji města u konečných stanic metra. Zůstávají vlaky z Rakovníka do centra Prahy (dnes na provizorium Bubny-Vltavská za 1h26′) do doby zahájení další stavby. Záměr přesunout rychlíky trvale na Smíchov sev. nást. a hl. n. není špatný, i když tady se stavět bude… Číst vice »
Ty rakovnické rychlíky by se po elektrizaci, což nebude dřív než za 10 let mohly z Hostivice přesunout přes Řepy, Jinonice a Semmering na Smíchov a příp. hl.n. a nebo to bude úplně jinak…
Tak ono je dost možné že se tam přesunou už před elektrizací (tj. než se do tratě přes Dejvice kopne) a zůstanou tam už trvale.
Takže za pár let se dopracujeme k celostátnímu IDS, tedy kruhem se vrátíme k tomu, co tu fungovalo desítky let, než začali v dopravě dělat bordel kraje.
A zároveň se tím vyřeší problém s JM krajem…
Tady desítky let fungovalo něco, co by aspoň z dálky připomínalo IDS a co by fungovalo?
A jen tak mimochodem, rozšiřování PID dělají právě kraje (HMP a SČK), tak to asi nebude tak špatné 😉
Jakej celostátní IDS že tu fungoval desítky let? Co pamatuju, první vlaštovky integrace jsou datovány do let porevolučních. Joj, to bylo slávy, když vypukla možnost ject z Radotína či Běchovic na tramvajenku i vlakem…
Inu to je tak, když je někdo zapšklej bolševik a s příchodem senility se navíc dostvěj bludy.
Nojono, on totiž komunismus, abyste se dostal k funkci, vyžaduje nízkou inteligenci a vysokou agresivitu (dá se snadno prokázat na každém vůdci SSSR i satelitů po Leninovi).
Proto pochopitelně soudruzi nikdy nevymysleli nic jako IDS, to vůbec nebylo v jejich mentálních kapacitách.
Soudruzi uměj akorát tárat, což nám tu ostatně nejeden z nich dokazuje v přímém přenosu. Přičemž teda, bolševik zkříženej se šotokreténem, to je fakt velmi výživná kombinace.
Ti soudruzi vybudovali za 40 poválečných let většinu toho co dnes používáš a co ještě nějakou náhodou nestihli demokrati rozkrast
Na železnici velkou část z toho, co dnes používáme vybudoval ještě František Josef 1. z Boží vůle císař rakouský, král český a uherský, lombardský a benátský, dalmatský, chorvatský, slavonský, haličský, vladimiřský a illyrský; král jeruzalémský;arcivévoda rakouský; velkovévoda toskánský a krakovský; vévoda lotrinský, salcburský, štýrský, korutanský, kraňský velkokníže sedmihradský, markrabě moravský; a bukovinský; vévoda horno a dolnoslezský, modenský, parmský, piacenzský a guastalský, osvětimský a zátorský, těšínský, furlanský, dubrovnický a zadarský; knížecí hrabě habsburský, tyrolský, kyburský, goricijský; kníže tridentský a brixenský;
markrabě horno a dolnolužický a istrijský; hrabě hohenembský, feldkirchský, břežnický, sonnenberský; pán terstský, kotorský a na Slovinském Krajišti; velkovévoda srbský
nestačí napsat Franta Pepa Jednička? 🙂
Stačí, ale takhle to vypadá lépe 😉
Můžete, prosím, uvést aspoň několik málo příkladů, které NOVÉ tratě byly vybudovány na území dnešní ČR od r. 1918 v porovnání s mapou http://csd1918.wz.cz/1918mapa.jpg ?
Třeba „nová Tišnovka“ vám samozřejmě neříká vůbec nic, že …
Omlouvám se, máte samozřejmě pravdu, na „novou Tišnovku“ jsem opravdu zapomněl a omlouvám se za to. Taky jsem zapomněl na trať přes Most inteligence.
a na spojku pres rokytku, ktera se stavela nekolik petiletek.
Ja naprosto výjimečné nepsal o železnici.
Postavilo se pár přeložek kvůli uhlí , a poslední velkou novostavbou byla asi Nová Tišnovka v padesátých letech.
A mám dojem několik úseků bohumínsko pražské dráhy + znovupostavení zubačky na Štrbu..
A pokud to lze počítat, tak lanovka na Ještěd
Nepoužíval jste ještě nedávno přezdívku „Železničář v důchodu“?. Vaše příspěvky my ty jeho připomínají.
Otec byl v 80 tých letech od DPP na pracovním zájezdu/výjezdu v Hamburku kde se seznámili s jedním z prvních IDS. A říkali si tehdy, to u nás nemůže fungovat, i když je všechno státní. Byli tehdy nadšení z taktů, garantovaných přestupů a jednou jízdenkou na vlak i autobus. I pro dopraváky to byl level 2.0 oproti tehdejší situaci v ČSSR.
Mluvím samozřejmě o vlacích, ČSAD je mi tak nějak u zadní části těla.
Ten celostátní integrovaný systém se jmenoval celostátní celosíťový GVD a Československé státní dráhy
A lidi z měst a obcí, kam ČSD zapomněli postavit trať nebo ji zrušili, využívali výdobytků tohoto IDS (pokud ovšem chápete význam slova Integrovaný dopravní systém) jak?
V té době neexistovali IDS ani v zahraničí Jak píše předřečník výše, první systémy se začali objevovat v osmdesátých letech.
Ono jaksi v té době lidé nepotřebovali tolik cestovat jako dnes, protože pracovali až na vyjímky buď v místě, nebo v nejblizsim okolí
mnichov 1971… https://de.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCnchner_Verkehrs-_und_Tarifverbund
Aha, takže tím integrovaným dopravním systémem máte na mysli fakt, že ČSD jako jedna firma měla jeden tarif. To je skutečně štěpná myšlenka. Sice jsem si tehdá na cestu do centra Prahy musel koupit tři lístky/ časové jízdenky (ČSAD, ČSD, DP), ale ve skutečnosti bylo super integrováno a demokrati to rozkradli.
Fakt mne děsí, že lidé vašeho ražení mají volební právo, když nevykazují ani minimální známky svéprávnosti.
Svéprávnost se neposuzuje podle názorů, ale schopnosti obstarat si samostatně některé složitější úkony (hospodaření s financemi, úvěrové smlouvy, správa majetku) apod. Železničář z venkova se nejspíš cítí v současné politické konstelaci nespokojený. Možná se cítí ohrožený demokracií. Ale velmi pravděpodobně je schopný být svéprávný. Jeho názory jsou nostalgické a z mého pohledu podivné. Ale rozhodně si dle mého nezaslouží být označovaný za svéprávného. A vyhrožovat mu odebráním svéprávnosti je opravdu nedůstojné.
Ten celostátní síťový GVD se v podání ČSD vyznačoval především tím, že vlaků jezdilo méně než teď jezdí v taktové dopravě, na mnoha úsecích, kde se teď dostanete každé 2 hodiny třeba s jedním přestupem se dalo jet sice přímým vlakem, ale třeba 3x denně a odjezdy byly pokaždé v jiný čas – třeba se vědělo, že to jezdí kolem půl, ale ráno to bylo ve 24. minutě, odpoledne ve 36. minutě, večer ve 32. minutě a do toho dopoledne to jelo ve čtvrt…
Jak se v tom celostátním IDS kupovala jedna jízdenka na vlak+autobus?
Nijak, nebylo to potřeba. Lidí nebyly tak rozlitaní jako dnes a pořád někam nechvátali, pracovalo se převážně v místě nebo nejbližším okolí.Frekvence spojů sice byla nižší ( je rozumný důvod, aby dálkové vlaky na koridoru jezdili pomalu jak metro po půl hodině?) , zato autobus jel do každé vísky alespoň párkrát za den. A vlaky jezdili i tam, kde už trať dnes třeba ani neexistuje, i když i za socialismu se pár tratí zrušilo, to je pravda
Popisujete velmi přesně proč nebyl do 80 tých let 20. století žádný integrovaný dopravní systém potřeba. Proto nerozumím tvrzení, že jednotný velmi dobrý integrovaný (státní) dopravní systém existoval. Pokud se dopravním systémem myslí časté spoje a taktový interval, jednotná jízdenka na všechny dopravní prostředky v integrované oblasti, garantované přestupní vazby v návaznosti na takt, dopravní nabídka i večer a o víkendech.
Ale to jste mně špatně pochopil.
Já naopak doufám, že tak jak se postupně rozšiřují jednotlivé IDS , dojde časem k jejich sliti do jednoho celostátního systému, čímž se kruhem vrátíme zpět k unitární železnici nesmyslně rozbité v devadesátých letech + dostaneme bonus v podobě zaintegrovanych autobusů. Tedy systém, jenž jsme měli vytvořit před těmi cca 25 lety, místo nesmyslů s kraji a 14 více či méně izolovanými systémy
Jinak já měl na mysli především to, že nás tady je jak v průměrném světovém velkoměstě, přejedete republiku za pár hodin a hrajeme si tady na 14 krajů, kde každý má svůj tarif, sveho organizátora IDS, zivime tedy i spoustu zbytecnych ředitelů, manažerů, podřiditelů , asistentů asistentů , koordinátorů…. Misto abyste systém zjednodušovali, tak ho komplikujeme, protože si tady každý kraj hraje na svém písečku, protože jsme bohužel dopustili samosprávnost krajů, které nejsou podřízený státu jako nejvyšší autoritě.
Přitom stačilo ke vlakům ( jenž už jednotný systém utvářeli od znárodnění železnic ve 20. letech 20.stoleti) zaintegrovat i autobusy jako doplněk sítě tam ,kde nevedou koleje.
Nedopustit souběh železnice a autobusů, jak to ostatně donedávna měli Němci, kde vnitrostátní dálková autobusová doprava v podstatě neexistovala. Nepřipustit komerční linky v relacích kde stát platí dopravu ve veřejné objednávce.
Nepustit soukromníky do závazkové dopravy, tato by měla být ve výhradní záležitosti státního dopravce ( od toho stát toho dopravce má).
A ideálně prostě nechat Československé státní dráhy na věčné časy a nikdy jinak, že.
A hlavně vagony by měly být tmavě zelený, koženka červená a popelníček v područce!
dovolim si nesouhlasit, spravna kozenka je zelena… 🙂
to je jak věčná debata zda byl lepší lahváč zelený či hnědý 🙂
Ne vše centrální je dobré. Důvodem proč i v zahraničí jsou integrované dopravní systémy na úrovní aglomerací případně spolkových zemích je fakt, že u národního systému se při plánování vytrácí rozlišovací schopnosti pro potřeby lidí z konkrétních míst. Je běžné, v zahraničí více než u nás, že se regionální dopravní integrované systémy vytváří na základě požadavků samospráv, konzultují se tarifní a linkové úpravy (předpřipravený varianty) s občany z dotčených oblastí. A to se při centrálním plánování ztrácí. Proto se budují integrované dopravní systémy obvykle regionálně. Diskusi lze vést o tom zda jednotliví krajští koordinátoři pracují dobře a reflektují potřeby lidí… Číst vice »
Úkolem krajů a jejich integrovaných dopravních systémů není primárně zjednodušování systému, ale jeho přizpůsobení potřebám lidí z regionů. I proto máte u vás v obci obecní zastupitelstvo a ne správce jmenovaného ministerstvem vnitra, který by pracoval podle rozhodnutí úředníků na ministerstvu. České integrované dopravní systémy mají jak správně poukazujete k dokonalosti daleko. Ne vždy plní dobře účel za, kterým byly zřízeny. Dokonce je možné, že mají víc různých vedoucích než těch, kteří sbírají data o fungování systému a potřebách lidí v terénu. Vy toho o dopravě dost víte, a těch lidí, kteří by dle mého měli mít možnost mluvit do… Číst vice »