Pravobřežku čeká mezi Litoměřicemi a Ústím rekonstrukce za 7,6 miliardy korun

Lokomotiva řady 163 v čele osobního vlaku v Litoměřicích na pravobřežní trati z Lysé nad Labem do Děčína. Foto: České dráhyLokomotiva řady 163 v čele osobního vlaku v Litoměřicích na pravobřežní trati z Lysé nad Labem do Děčína. Foto: České dráhy

Součástí bude i zkapacitnění trati, vznikne nová odbočka Kalvárie.

Sdružení firem Sudop Praha a Strabag Rail vyhrálo soutěž na zpracování dokumentace pro přestavbu 25 kilometrů dlouhého úseku trati z Lysé nad Labem do Děčína v úseku mezi stanicí Litoměřice dolní nádraží a ústeckým střekovským nádražím. Cena v soutěži klesla ze 160 milionů korun na 148 milionů korun. Samotná stavba s rozpočtem 7,6 miliardy korun má začít za dva roky, potrvá do roku 2028.

Vítězství sdružení oznámila Správa železnic v tiskové zprávě. Vítězové mají připravit dokumentaci pro společné územní a stavební řízení. Do soutěže dorazily tři nabídky, ještě od sdružení Sagasta + Sudop Brno a Mott MacDonald CZ.

Trať, která je i důležitou nákladní tepnou, čeká kompletní rekonstrukce. Dojde k výstavbě nových nástupišť a bezbariérových přístupů ve všech stanicích a zastávkách. Ve stanici Velké Žernoseky se postaví podchod, který bude zajišťovat mimoúrovňový přístup k nově vybudovanému ostrovnímu nástupišti. Ve stávající stanici Sebuzín budou zrušena nástupiště, v příznivější poloze k centru obce dojde k výstavbě nové zastávky s názvem Sebuzín-Církvice. Na zastávkách Libochovany a Litoměřice město se zrenovují nástupiště.

V celém traťovém úseku se provede rekonstrukce, případně přestavba vybraných mostů a propustků, modernizací projdou také tři železniční přejezdy.

Správa železnic reaguje nově i na požadavky nákladních dopravců na zvýšení kapacity pro případy mimořádností. Mezi stanicemi Velké Žernoseky a Sebuzín je navržena nová odbočka Kalvárie. Umožní vlakům přejíždět z jedné koleje na druhou a operativně tak reagovat na aktuální provozní situaci. Ve vybraných stanicích dojde k prodloužení kolejí pro nákladní vlaky o délce 740 m. Součástí prací bude i rekonstrukce zabezpečovacího zařízení v mezistaničních úsecích i ve všech stanicích.

Mapa oprav úseku tratě 072 v úseku Litoměřice - Ústí nad Labem. Foto: Správa železnic

Mapa oprav úseku tratě 072 v úseku Litoměřice – Ústí nad Labem. Foto: Správa železnic

Tagy Litoměřice dolní nádraží - Ústí nad Labem-Střekov Správa železnic Strabag Rail Sudop Praha trať 072 Lysá nad Labem -Ústí nad Labem
111 komentářů