2206_CENDIS_sleva_jizdne_Zdopravy_728x90

Prahu čeká další rozšíření parkovacích zón, 15 tisíc míst bude nově placených

Parkovací automat, foto: TSKParkovací automat, foto: TSK

Prahu 4, 5 a 6 čeká nejspíše ještě do konce roku velké rozšíření zón placeného stání. Nejvíce zpoplatněných míst na

Prahu 4, 5 a 6 čeká nejspíše ještě do konce roku velké rozšíření zón placeného stání. Nejvíce zpoplatněných míst na parkování vznikne na Praze 4, za odstavení auta budou muset platit také například i majitelé aut na Praze 6 v blízkosti Letiště Václava Havla.

Plán na rozšíření zón placeného státní doporučila na svém posledním zasedání komise Rady hlavního města Prahy pro parkování. „Jde o požadavek jednotlivých městských částí,“ řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Podle návrhu má být celkem 14 875 nových míst, která budou nově zpoplatněna. Většinou půjde hlavně o modré zóny, tedy určené jen pro rezidenty. Více než polovina z nich je na Praze 4 (7536). Zóny vzniknou v Podolí, na Pankráci a v části Braníku ohraničeným Jižní Spojkou až ke Kačerovu, stejně tak v Michli.

Na Praze 5 vznikne 2513 zpoplatněných míst v oblastech Jinonická, Šmukýřka, Farkáň, Musílkova a Černý Vrch. Na Praze 6 4826 nových míst. Jde o zpoplatnění zejména v okolí Evropské ulice včetně sídliště Dědina, kde si obyvatelé často stěžovali na uživatele letiště, kteří zde odstavili auta namísto parkovišť u letiště. Nově bude zóna placeného stání také na Hanspaulce a v oblasti mezi Evropskou a Břevnovem.

Celkově tak celý systém zón placeného státní rozroste o více než desetinu, dosud je v Praze pod parkovacími zóna 115 tisíc míst.

Přesný termín rozšíření zón zatím není stanoven, očekává se, že by to mohlo být do konce roku. „V současné době jsme zahájili připomínkové řízení k návrhu nařízení, kterým se zóny vymezují,“ řekl Miroslav Čadský z odboru rozvoje a financování dopravy. Poté má jít materiál do Rady hlavního města. Po schválení radou může vyzvat správce zón placeného stání dodavatele, který označí nová místa na parkování v systému placeného stání. Konečné datum zprovoznění bude stanoveno po dohodě s jednotlivými městskými částmi.

Komise pro parkování doporučila pozastavení rozšíření zón na Prahu 9 a doporučila zastupitelstvu městské části projednat návrat k původnímu řešení tarifů návštěvnického stání 20Kč/h již od první hodiny stání. Definitivní rozhodnutí tak zatím nepadlo. Původně mělo dojít k rozšíření loni, to se ale nestalo.

Chystané rozšíření zón placeného stání na Praze 6 (zelená barva)Chystané rozšíření zón placeného stání na Praze 5 (růžová barva jsou nové připravované zóny). Chystané rozšíření zón placeného stání na Praze 4.
Tagy parkování v Praze Zóny placeného stání Praha
84 komentářů