Praha zruší stanoviště pro koňské povozy, vyšla vstříc ochráncům zvířat

Koňský povoz na Staroměstském náměstí. Pramen: CzechTourism/Kudyznudy.czKoňský povoz na Staroměstském náměstí. Pramen: CzechTourism/Kudyznudy.cz

Praha se podle radních nejnovějším rozhodnutím přidala například k Paříži, Londýnu nebo Oxfordu.

Zpět na článek
154 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
AdamK

Evropska Unie wkrótce zabroni zwierząt domowych – psów, kotów, chomików, papug, jaszczurek, węży. Nawet kury, krowy, prosięta też będą podlegały obostrzeniom…

Mihal

Evropa se zblaznila

Tomáš679.2

Ano. Je to sice starší, ale pro ty co zde hovořili o cirkusech:
https://www.youtube.com/watch?v=I2yIzlOXrzI

Karel_x

Hlava mi nebere, co všechno dokáží vymyslet moderní spasitelé. Neví nic o koních, o chovu zvířat, o jejich potřebách, co zvířatům vadí a co ne. Ovšem do všeho kafrat, to jim jde skvěle. To také brojí proti vypouštění koňů Převalského z evropských chovů do mongolské přírody? Tam jsou onačejší teploty než v Praze. Nebo si prosťáčci myslí, že ve volných chvílích koně filosofují o svobodě? Koně jsou stádní zvířata, a podobně jako psi si vytváří vazby na své lidi. Troufnu si říci, že raději budou jezdit po městě, než být zavřeni sami v maštali. O cestě nepotřebných koňů na jatka… Číst vice »

Alibaba

Mě teda taky zaráží, že moderním spasitelům (jakožto drobné menšině) lezou představitelé veřejné správy na ruku a jejich nesmyslům vyhovují.

Miroslav Zikmund

Do kočárů budou zapřaháni ochránci zvířat. Jako na známém obrazu „Burlaci na Volze“ ….

Jandera

do Prahy nepatří současné vedení Megaztrátu a celá ta sebranka sídlící na Mafiánském náměstí……….koně jsou fajn, a fakt, že to nějaký rudozelený fanatik vidí jinak ještě neznamená, že má pravdu…NEMÁ

mauriicio

A koně půjdou v rámci ochrany zvířat do salámu?

tarten

Ovšem, kam jinam.

Paja

Mají kliku že v Ikee ještě masové kuličky mají, aby ta šlechetná zvířata nepřišla na zmar.
BTW jsem zvědav kdy se ochránci zvířat dozví, že se pomocí koní tahá dřevo v horách.

Zvědavec

Koně s kočárem v centru jsou naprosto nevkusnou komedií! O tom snad žádná ne?

tarten

Není to horší kýč než mnohé jiné, i vysoko ceněné. Za kýčovitost byly před staletími kritizovány např. sošky na orloji atd…

Zvědavec

Ještě bych rád doplnil, že do centra také nepatří napodobeniny veteránů ani vodní šlapadla co vypadají jako auta. To jsou jen dopravní prostředky. O dalším vizuálním smogu raději nemluvím.

Y.K.

Mě to přijde jako docela vkusná komedie. 🙂 V Praze to býval normální dopravní prostředek.

Nevkusné jsou barevné masážní salony se řvoucí „hudbou“, trdelníky, ruské suvenýry, pseudoveterány a bankomaty devastující historické budovy.

Zvědavec

To že někdy něco bylo normální neznamená, že je to v pořádku dnes. Obzvláště pokud tu věc proměníte na turistickou past.

Y.K.

Jestli je v Praze něco past tak jsou to Taxislužby v okolí Staromáku, stánky s předraženou šunkou na Staromáku, směnárny (některé), Eurochange bankomaty.

Nevzpomínám si že bych slyšel o drožkaři co obírá lidi absurdními přípatky nebo „turbem“ na taxametru.

Martin1

V naprostém pořádku. Není důvod nechávat koně stát v létě na rozpáleném náměstí.

tarten

Masové kuličky jim prospějí víc…?

Tomáš679.2

A to je takový problém vzít cisternu, nabrat vodu z Vltavy a to náměstí několikrát denně pokropit a ochladit nebo jim najít jiné vhodné místo k stání, kde by je turisté mohli najít? Víte, kdo chce, hledá způsoby a kdo ne, ten hledá důvody.

Leinad

Jestli je majitel neumí zchladit, napojit, tak jsou jiné postupy, například zákon o týrání zvířat.

Tomáš679.2

Jednoznačně tím, co by to mělo řešit jsou kontroly státní veterinární správy. Pokud bude odhaleno porušení, tak hybaj. Pokud je ale vše v pořádku, koně nestrádají, dobrý zdravotní stav a zajištěna péče, tak je vše ok. Ještě mě napadá jedna věc. Kolik stojí pronájem takového místa od města? Proč mám stále takový nějaký pocit, že zadarmo to asi není.?

PetrOgar

Já bych to vyřešil příjemným krytím stáním se zázemím. A to vše v místě toho stánku se z…..ě předraženou šunkou. která tam dělá jen ostudu…
Vyhráli by všichni, koně by zůstaly a zároveň by o ně bylo dostatečně postaráno. Tedy kromě jednoho nenažrance, který stánek provozuje pod ochranou fiktivní charity.

Miroslav

Opet zabava cist nektere zdejsi prispevky. O tom, jak kun patri tradicne do Prahy, ze na to byl vyslechteny, aby tahal povozy. Chcete moderni dopravni prostedky s klimatizaci / topenim, pohodlne sedacky … Tak proc v 21. stoleti chudaci kone museji stat venku x hodin na te tvrde dlazbe a v lete v tech nedychatelnych vedrech v rozpalenem centru mesta. Jen pro pobaveni linych turistu? Hlavne si tu vy, co tu minusujete u tohoto prispevku, na to vzpomente v lete, az budete mit ve svych autech klimatizaci naplno, nebo budete nekde pod destnikem na zahradce srkat nekolikaty vychlazeny skopek. Kazdy… Číst vice »

ABC

A co maj pak říkat krávy nebo ovce celoročně chované venku. Všechno zakázat!

Miroslav

Jako srovnavat rozpalene mesto, kde kone stoji jen na tvrdem asfaltu nebo kostkach, s pastvou je hodne mimo. Pan zrejme nikdy nebyl na farme nebo na pastvine, ze?

Paja

Myslím že problém bude jinde (a možná i v jiném pánovi)

Miroslav Zikmund

Jednak koně mají na kopytech podkovy, jednak kopyta jsou tvrdá „rohovina“ bez nervového zakončení, která koně netlačí když stojí na tvrdé dlažbě …
Když kovář ošetřuje kopyta – ořezem, obrusem, zatloukáním hřebů držícím podkovy, tak kůň nic necítí …

Tomáš679.2

Je to tak. A nejsem si jist, zda na kopytech je jen obyčejná podkova a není použit nějaký materiál, který je schopen pohlcovat energii (guma).

Tomáš679.2

Dal jsem mínus mohu si to dovolit. Napíšu proč. Nevolám pro pohodlném cestování. Klidně mi stačí 810ka nebo Karosa. Dále ve svém automobilu nemám klimatizaci. Od toho mám okénka stahovaná kličkou. Alkohol piji jen příležitostně a i jeden vychlazený „škopek“ v létě by mě položil. Takže vlastně podle toho co jste napsal si mohu mínus dovolit a nemám žádný důvod si na něco vzpomínat. Kůň je kůň a tedy zvíře původně používané pro zemědělské práce a později v dopravě . To že tahá drožku je (tedy alespoň bylo) zcela normální. A až ve Stromovce uvidí turisté něco zajímavého mimo planetária… Číst vice »

Patrik

Proboha, proč zase zákaz? Ekoteroristé patří do Psychiatrické nemocnice v Bohnicích, a ne na Magistrát. Proč by koně, tažné zvíře, nemohly v páru tahat po městě bricku? To se pirát Hřib už úplně zbláznil? Fakt chci čím dál méně žít v tomto světě stálých zákazu a omezení, věčné buzerace a příkazů. Hnus!!! Tady vycitame Rusku, že je diktaturou, ale jeďte např. do Kirova cca 1500 km východně od Moskvy, a zjistíte, že se tam žije velmi příjemně, bez těch všech ekonesmyslu, příkazů a omezení, a nikdo vám nebude mluvit do toho, čím topite, jezdíte, co jíte, co děláte po návratu… Číst vice »

Vojtech

Možná by v mrazech měli zakázat vylézat ven i Vám. Zcela jasně Vám totiž venkovní teploty na úrovni nuly lezou na mozek. Nebo taky ne, v tom případě by Vám, v té ruské zemi zaslíbené bylo teď určitě krásně. Tak prosím udělejte radost sobě i nám (a i těm koním!), sbalte se a odtáhěte tam.

Majkl

Prosím odstěhujte se k Uralu. Díky 😉

Martin1

Sorry, ale to co jste napsal, je dobrej blábol.

původní Jakub P

A jde skutecne o zakaz? Nebo jen zruseni podpory v podobe vyhrazeni velkeho prostoru na jednom z nejcennejsich mist mesta? Kdyz si pujcim kone a kocar a budu chtit projet mestem (pominu ted ze nevim, proc bych to tomu koni i sobe delal a nenechal se radsi svezt nekde v prijemnejsim prostredi) za dodrzeni vsech dopravnich predpisu, bude mi v tom nekdo branit?

Protoze ruseni podpory a zakazy jsou stale principialne odlisny veci. I kdyz si je rada lidi casto plete.

Miroslav Zikmund

Ale v konečném důsledku to má stejný výsledek …
my jsme nic nezakázali, jen jsme zrušili stání …
kde budou fiakry stát není náš problém, ale jejich majitelů …

Ondřej

Jeďte hned…jestli potřebujete na letenku, dejte vědět.

Poudy

Tak a teď ještě ty cirkusy…

Gwann

a hned po nich zverimexy, zoo, drůbeží, prasečí a jine farmy.

nechápu, jak v zemi, kde z ubozaku prchající buď před mizerii či smrti ve válce, nanejvýš za lepším životem vytvoří bestie chtějíci nás snad sežrat…a proto mají tito ubozaci chcípnout, může někdo vážně brát tyhle potrhle ochranářské snahy…

člověk, ať se utopí ci zmrzne. ale kůň, ten nesmí tahat brycku, chudák. co jste to za lidi…

Tomáš679.2

Co s cirkusy? Se podívejte jak dopadly . Podívejte se na to, jak ta zvířata byla dána do jakýchsi parků, nesmějí se rozmnožovat a prakticky se čeká až chcípnou, protože ani do zoo je nechtějí. Mám rád přírodu, zvířata… , ale tohle zachraňování….ptal se někdo toho koně zda je spokojený? Tak se běžte zeptat koní na dostihové závodiště . Zeptejte se jich, jestli se jim líbí skákat Taxis. Opět ho předělali a stejně je to nanic. Za chvíli ho zasypou úplně. A víte co je nejlepší? Není to o koni, ale o jezdci.

ušatá

Jednoduše řečeno blb—-t kvete.

Paja

No spíš by měly koně zakázat měšťákům ne? Ty s nima taky jezdí po městě.

Tomáš679.2

Kůň u policie má své opodstatnění v snadném přístupu do míst, kam nemá přístup automobil nebo motocykl. Další věc je to, že policista na koni budí respekt. Ale dnes když je jiná doba a když „kůň není stroj“ by se místo nich daly použit čtyřkolky. Taková čtyřkolka má oproti koni jednu nesmírnou výhodu. Jestlipak víte jakou? Kůň žere i když stojí. A jen drobně Vás opravím. Nejezdí po městě s nimi, ale na nich ;- )

Ondřej

Každý, kdo pochází z venkova, si zákonitě musel vždy klepat na čelo a otírat slzu z oka, když viděl, jak v Praze koně trpí v tom šíleném provozu. Palec dolů pro každého, kdo by ty koně chtěl v centru města zachovávat. V parku je to něco jiného, ale do dnešních ulic prostě kůň nepatří…nechme ho v klidu venkova. Mimochodem, argumenty níže, že teď ti koně půjdou do salámu – to jako vážně? Slyšeli jste někdy o tom, že koně existují i mimo Prahu? Proč bychom je měli dávat hned do salámu, přijdou-li o svůj pracovní zápřah v centru města?

Vít Jůza

Nevím, jestli ty koně jsou vzhledem ke svému věku přeučitelné na značně jinou činnost. Na ten salám přeučitelné určitě jsou.

Ondřej

Nevtipné, ač proti koňskému masu nic nemám.

ABC

Leč pravdivé

robert

Pocházím z venkova a souhlasím. Nejsme v 19. století. Každý chovatel řekne, že koně tady trpěli.

Y.K.

No já bych raději pomlčel, protože mnoho koní trpělo i na venkově (bylo týraných či podvyživených). To je jen lidské členění světa. Koně trpí zejména když je nekrmíte nebo neléčíte jejich neduhy.

Gwann

víte kolik stojí živit koně?

myslím, že bude poměrně problém najít pro vysloužileho kocaroveho koně dustojne místo k dožití…

Y.K.

Ano víme moc dobře že koně jsou i mimo Prahu. Ale nejsou tam jen tak, lidé je chovají za nějakým účelem. Moje sestra si hned několik drží a vězte že chladnokrevníka by nevzala ani zadarmo protože 1. pro něj nemá práci a využití, 2. živit a pečovat o koně není žádná láce – čímž se vracíme k bodu 1.

Miroslav Zikmund

A kdo je bude živit ?
Nebo budou jezdit místo autobusů na venkově …

Gryf

Bydlel jsem v centru Prahy, koně s povozy tam jezdily denně, takže nic moc, ale i tak to do centra historického města tak nějak patří, nemůžu si pomoct..

Ondřej

No a já bydlel mimo město a myslím, že do centra velkoměsta prostě koně nepatří…stejně jako nemají koňskou ohradu rajtovat motoroví mustanzi.

Vojtech

Bydlel jsem v centru Benátek, umírat lidi na černou smrt jsem tam viděl denně, takže nic moc, ale i tak to do centra historického města tak nějak patří, nemůžu si pomoct..

Než něco příště vyprodukujete, uvědomte si prosím, že žijeme v 21. století.

Gryf

Bohužel no. Žijeme ve strašných časech.

Martin1

Někteří bohužel svým myšlením žijí ještě ve středověku.

Paja

Jo pane, bejt všichni jako vy … a každejch 100 let měnit to co do centra města patří …
No asi bysme pak nemuseli řešit něco jako historické centrum, protože renesance, baroko, klasicismus i secese už dávno vyšly z módy a protože žijeme v 21. století …

Pavel Q

Sice během dne tahají kočáry jen po rovině, nicméně „bydlí“ někde na kraji města, takže ráno a večer mají zátahovou trasu notně kopocitou. Jednou jsem je viděl na Kulaťáku mezi auty, jindy v Lysolajském údolí.

soumar

A zase bude město o něco šedivější, uniformnější a hnusnější. Kočárem jsem po městě nikdy nejel, na koni jsem jezdíval po venkově, ale je mi to líto. A co nenávidím, je zakazovačská a glajchšaltovací kultura, která napodobuje 1984; a je vcelku jedno, jestli je nám nařizováno v davu a jednohlasně obdivovat teplé, bojovat proti teplu, očkovat se na covid, netopit v krbu nebo nejezdit na koni. Koně půjdou do salámu, ze staršího kočárového koně lesního nebo polního tahouna nevychováte. Kdo máte podobný názor, zkuste Zábranskému nebo na maggistrát napsat, nebo na pirátské fórum, oni i blázniví politici dají na hlas… Číst vice »

Poudy

Politici rozhodně nedají na hlas bláznivé části lidu ke které se nepochybně řadíte ohánějíc se tu knihou 1984.. četl jste to vůbec?

Halley

Na tom je bizarní to, že se o zrušení povozů zasloužili ochránci zvířat. Jinak je ale fakt, že koňské povozy v ulicích velkoměsta působí dopravní zácpy a znečištění. Bydlel jsem kousek od Staromáku a zápach koňské moči mě tam pronásledoval celé léto. A chytit se po ránu autem do pasti za volně kráčející koně taky žádné sympatie nevyvolává. Pokud musí něco tahat, měli by to zkusit jinde než v cestovním ruchu.

Frantisek

Zápach aut je horší – a hlavně škodlivější. Podobně tomu široké lány betonu a asfaltu. Ale když už tím tak touží trpět část z nás, je dobře, že k tomu přestáváme nutit koně. Mimochodem, věděl jste, že po městě se dá jet i tramvají?

tarten

Kůň není stroj, a proto je potřeba ho vyhubit. Nebo aspoň půlku počtu.

Ondřej

Kůň není stroj, proto ho můžeme nechat na venkově a nenutit ho makat uprostřed stroji přehlcené silnice…ne?

tarten

A vy si ty nyní již „neužitečné“ koně snad koupíte? Copak se s nima asi stane?

Alibaba

Kůň není stroj, ale odjakživa se k tahání čehokoliv používal a do teď se na to šlechtí.
Nevím, proč se opičit po jiných městech.
Jsem zvědavej, kdy ty magoři rozpustěj Kladruby a Slatiňany.

A taky by mě zajímalo, kolik těch magorů dělá procent z voličů?Já jen sice to Praha nemusí podporovat (ona to nějak dotuje?), ale taky tomu nemusí házet klacky do podnikání.

tarten

V zájmu pražské dopravy opravdu není existence koňských povozů, jsou z toho nekonečné problémy. Jenže zájmy ochránců zvířat by měly být docela jiné než kus po kuse ořezávat niku, ve které mohou koně a lidé koexistovat…

Frantisek

Nekonečné problémy jsou hlavně z nekonečných proudů aut, nadto ještě čoudících. A cílem ochránců zvířat rozhodně není dbát o to, aby je člověk pořád ještě někde mohl trápit svou společností. Pokud je netrápí, pak OK.

Ondřej

Už vidím, jak si někdo řekl: „Toto plemeno koně vyšlechtíme k vození tlustých prdelí turistů po čtyřproudé silnici uprostřed hlavního města.“

Alibaba

Tak pro tahání vozů (a i tramvajových) se šlechtily studenokrevní silní koně s klidnou povahou, aby se v městském provozu neplašily. Jestli bude ve voze tlustá prdel je v podstatě jedno.
No, jak tu píší i jiní, nebude pro ně práce bude salám. Ochráncům se plní ty nejlepší sny.

David

V Plzni rozváží koně pivo, bude se to taky rušit?

Co dřevě v lese, taky si to můžu tahat traktorem.

Frantisek

Nepochopil. V lese je nehostinná mrtvá pláň a špinavý vzduch?

David

A v Praze tu nehostinnou mrtvou pláň se špinavým vzduchem máme jako kde? Vzduch v Praze nikdy nebyl lepší.

Paja

No klidně může být, slyšel jste někdy o kyselejch deštích že jo?

Pan Hýýý

Mám takový pocit, že jsem se zbláznil. Zítra si dojdu pro prášky a přestanu vycházet ven

Gwann

výborně. takže koně půjdou do salámu.

proboha živého, kdyz je OK žrát maso ve velkém, pěstované průmyslové, tak komu normálnímu může vadit, že kůň tahá brycku?

opravdu, někomu hráblo. vč.odůvodnění.

Milan

Veru dementom to vadí. lebo si myslia, že tá bryčka váži aspoň 20 ton. To je hrôza čo vymýšľajú tí ochrancovia.

Ondřej

Vám by nevadilo chodit silnicí mezi rozjetými auty a ještě přitom táhnout náklad? A nevadilo by Vám, kdyby na to někdo říkal: „Prostě tam jděte, nemá logiku si stěžovat, že se necítíte bezpečně, hráblo Vám…“?

Gwann

pokud tak litujete koniky mezi auty na starém městě, pak mi řeknete upřímně…tu starou babičku jak vede vnuka do školy podél nějaké ulice totálně zacpane hlučnými a smrdicimi auty (např. legerová nebo klidně Vinohradska nebo některé nabrezi), tu nelitujete? co te řekněte?

lidí, kterým auta ničí život, ti zastání nenajdou, kdyz auta chtějí omezit, tak jsou fašisti.

ale koně, ty ochráníme, před stresem z dopravy, i kdyby měly skončit v salámu.

z této sorty páchání dobra je mi na bliti. na lidi kaslu, koně budu chránit až skončí v salámu.

Frantisek

Babičku s vnukem k tomu ale nikdo nenutí. Navíc prospěšnost auty přehlceného města jak vůči lidem, tak vůči zvířatům prosazuje stejná skupina lidí. Podobně tomu zdravější místo pro koně i pro lidi zase ta druhá. Mimochodem, babička a hlavně její vnuk mají možnost ovlivnit, jak bude město nadále vypadat. Kůň ten hlas nemá. Je mi z Vás taky – tak nějak divně, když vidím, co dokážete zkonstruovat…

Miroslav Zikmund

Popište prosím, jaké možnosti má šesti / sedmiletý vnuk ovlivnit jak bude město vypadat …. volební právo má od 18 let ….

Ondřej

Chodce v Praze dlouhodobě lituji také, viz mé příspěvky v diskuzích na toto téma. Ovšem babička ani vnouček nejsou koně, proto tento argument je v této diskuzi úplně, ale úplně mimo mísu.

A.F.

Je to totální nesmysl. Zákazem chovat jakékoli zvíře protože to je vlastně nepřirozené? Spíše bych zakázal vjezd autům do centra města (krom zásobování, a servisu.)

Vít Jůza

Však z centra Prahy, krom několika průtahů, jmenovitě i z okolí onoho Staroměstského náměstí, automobilová doprava víceméně vyloučená je.

Gwann

myslíte jako jecnou, zitnou, resslovu, křižovnickou, národní, újezd a další?

Paja

Jo no, to je přesně okolí Staromáku … prosímvás aspoň si to najděte na mapě.

Frantisek

No jo. zakázat… Ono by stačilo nějak motivovat, v případě potřeby pak stimulovat lidi k tomu, aby škodlivé činnosti omezili, například započítáním úhrady způsobených škod – ale ne ve vybrané části města, nýbrž celkově. I centrum by mělo začít znovu žít (ne nutně autoprovozem). Bohužel, zatím je obecný trend spíše opačný – „auta především“ – a drobné šikany vnímány jistou částí lidí velmi nelibě (vždyť jsme měli dosud „zelenou“, proč najednou „oranžová“, místy „červená“…). Také smogové situace už se neřeší omezením aut, nýbrž doporučením nevycházet… Oni přeci nezakazují ty koně chovat. A když je takový odpor proti čistšímu prostředí ve… Číst vice »

Ondra L.

Tady je zase odborniku…

Robert Šalda

Tak bude alespoň dost koniny. Ochránci zvířat budou spokojeni…

tarten

Jejda, že ono je to nesprávně napsané? Nejde o ochránce koní ale o milovníky koní, rozuměj „dobytčích masových kuliček“?

pavel cikryt

Vyšlechtěni k práci ,táhnou dva mohutní, nakrmení, okovaní, vyhřebelcovaní koně po rovině lehký kočár a pět lidí. Teď jim vzali práci, aby zvířata zbavili utrpení. Zdalipak jim někdo bude dál zaplétat hřívy a mazat kopyta? Jak skončí tahouni, které nikdo nepotřebuje? Domysleli zodpovědní důsledky svých rozhodnutí, nebo podlehli zelené demagogii, podle které nemá zapřažený kůň misto na světě?

Frantisek

Pracovní povinnost i pro zvířata? 🙂 Uživit se přeci mohou i jinde, jen to nebude tolik ‚sypat‘. Na světě určitě místo má, a nemusí to být nutně pro parádu. Časem ostatně může opět nahradit některé výkony aut spalujících dnes ropu.

Paja

Já myslím že pan Hřib si rozpomene na svůj obor co vystudoval a dle hesla „operace se zdařila, pacient zemřel“ se koníci pošlou do Ikey

xyz

Tak se ti koně stanou nadbytečnými a půjdou na porážku.

Jejich práva asi tím pádem budou hájena lépe než kdyby vozili povozy. 😀

Pražák

Zabij bobra, zachráníš strom 😉

Jiří Kocurek

Načápej norka toluenem, ať mu to rozpusí kůži. Když protestuješ proti chovu zvířat, tak je můžeš týrat pomalou a bolestivou smrtí.

Jiří Kocurek

Tohle přesně totiž ochránci zvířat udělali. Jako fakt. A ještě se tím chlubili.

Y.K.

Pošahaní radikálové jsou v každém myšlenkovém směru. Není důvod aby nebyli i mezi ochránci zvířat.

ABC

ale jo, jatka jsou přísně EU regulována

ABC

To jsem zvědavej kdy je zakážou v uvědomělé Vídni….

Jiří

Právě to mě napadlo.

tarten

Rakušáci budou ještě rádi zapřahovat koně do žentourů, protože Zwentendorf.

Paja

Ale Vídeň přece není na západ ale na východ 🙂

Pražec

Všechny ty argumenty proti zákazu bych pochopil teprve v případě, že by ti koně znamenali pro pražáky něco víc než jen atrakci pro zahraniční turisty.
Jakkoli princip nemusí být správný, zákaz se pražanů nijak nedotkne – stejně kočárem v centru nikdy nejeli (ano, možná se nějaké výjimky najdou).

tarten

Nezapomínáte na svatby a podobné příležitosti?

Ondřej

V Praze jsem byl hostem již jedenácti svateb a ani na jednu nikdo nepřijel kočárem.

Jan

V Praze se na svatbu jezdí různě starými tramvajemi, ne kočárem. Já osobně si objednal T1, odvezla nás prakticky hned od radnice.

ABC

velbloudi v Tunisku taky už nejsou víc než atrakce pro turisty

Ladislav Berjak

A ti velbloudi taky nepatří do 21. století? 🙂

Frantisek

A já to vidím přesně opačně. Pokud jsou jen atrakcí, tedy je tam drží jen pro něčí zábavu, je to horší, než kdyby třeba místo dodávek rozváželi zásilky – a měli vyhrazený čas a stinné místo s možností napít se a nažrat.

Lukáš F.

Kdyby si na využívání koní stěžoval nějaký zapřísáhlý vegan, tak to pochopím, to by bylo názorově konzistentní. Ale to všichni pražští radní rozhodně nejsou. Využívání koní na tažení kočáru vám vadí, ale chov zvířat na maso a mléko vám nevadí?

Jiří Kocurek

Nezakážeme chovat psy a kočky? To aby se nemusely chovat zvířata na maso pro ně. (sarkasmusm)

Frantisek

Proč by si vegan měl stěžovat na to, že koně pracují? A chov na maso a mléko, pokud je se zvířaty zacházeno jak se patří, přeci také není nic proti veganství. Ne každý nutí ostatním to své… Mimochodem, proti necitlivým velkochovům jsou ochránci též, o tom jste nevěděl?

původní Jakub P

Zkuste si najit rozdil mezi veganem a vegetarianem.

Blzx

Konečně nebudou kočáry kličkovat mezi autama a tramvajema? Hurá. Jako to nemohl být zážitek ani pro ty turisty. A že ten kůň nestráví většinu života postáváním na asfaltu? To je taky jenom dobře.

ABC

jo, půjde místo toho běhat velkou pardubickou….

tarten

Kdy jste naposledy v Praze kličkoval mezi koňma?

Simona

Děkujeme všem ochráncům zvířat za přesun koní ze Staromáku do salámu. Blbost zase bouchá na dveře.

BND 30

Bude-li ten salám zelený, nelze tomu nic vytknout ☝️

Miroslav Zikmund

Zelený = plesnivý … fuj …

robert

Ano, ale na tvoje dveře. Dělají takový kravál, že je to slyšet až v sousední galaxii.

Y.K.

Koně nemají tahat povozy, je to nepřirozená zátěž ->
-> koně mají být volní, chovat je je nepřirozené ->
-> v ČR nejsou žádní koně, protože divocí se neuchytí.

Já nevím, jako kdyby docházelo k týrání zvířat tak neřeknu, ale toto jsou plemena lidstvem vyšlechtěná k práci, tak že by tam docházelo k nějaké nepřirozenosti, navíc ty trasy jsou fakt dost krátké a vycházkové, nic co by komoně zdrtilo.

Blzx

Spíš jde o to, že se s nima jezdí v docela hustém provozu, jestli vám to dává smysl. To, že koně nebudou většinu života jen pochodovat po asfaltu, je bonus.

původní Jakub P

Tahání povozů nevadí (samozřejmě v rozumné míře a u koní odpovídajícího plemene). Co si myslím, že těm koním muselo vadit dost byl každodenní pohyb v rušném centru města. Mnohdy po nepříjemné dlažbě, atd. (byť odpovídající okování určitě pomůže, nemyslím si, že by řešilo vše).Tohle mi přijde jako typickej příklad atrakce, která patří spíš někam na okraj města, možná do velkýho a klidnýho parku. Ne do rušnýho centra. A určitě ne s podporou města (ve formě spousty vyhrazenýho prostoru na jednom z nejcennějších míst). Zkrátka někam, kde ty koně budou moct pracovat v pro ně lepších podmínkách.

Y.K.

Lepší podmínky jsou relativní (většina lidí to nehodnotí z perspektivy zvířete, ale ze své osobní perspektivy). Já neříkám, že bych za povozy nějak bojoval, ale také mě zásadně neuráží. Když jsem ty koně viděl zblízka, tak vypadali zdravě a dobře živení. Nebudou nebudou, tak je holt majitelé prodají a budou někde tahat klády, no, co jiného s chladnokrevníky.

tarten

Tyhle žádné klády tahat nebudou! To by se museli učit od mala. Pro tyhle je perspektiva jediná.

Vít Jůza

To Staré Město zase tak automobilově a tramvajově rušné není!

původní Jakub P

Potkával jsem je na nábřeží a v Chotkových sadech, to jsou bohužel stále poměrně hodně rušný ulice, kde je provoz jak hustej, tak rychlej. Rozhodně to není prostředí, který bych koním přál.

Tomáš679.2

Souhlas. Za chvíli se řekne, že je týrání, když pracuje pes.

Kandelábr

Zpátečnický krok, podpora hipomobility je naopak v souladu s green dealem a omezením automobilosmu.

P_V

Koně neprdí metan? 🙂

BND 30

To on zpocený bicyklista též 🤔

původní Jakub P

Zatímco řidiči automobilů prdí jen oblaky zcela neškodné vůně.

Vít Jůza

Lidé mají jinou stravu a jiné trávení!

Paja

Nemluvě o tom že bicyklista se po každé projížďce musí osprchovat a ještě plejtvá vzácnou vodou.

mimochodem

Kdyby jen metan!
Nezapominejte, ze kun produkuje vedle emisi plynnych i emise kapalne a dokonce i pevne.

Karl vB.

To je zajímavé, že v okolí pražského hlavního násraží jsem žádného koně neviděl, ale na některých místech to tam vypadá a je cítit, jak po hromadném ustájení.

Alibaba

Tam to kropí a sází bezdomáči…

Alibaba

Kapalné a pevné se dají výborně využít pro hnojení.

Karl vB.

Ale ano, prdí, stejně tak, jako vy P_V, já, Gréta, nebo úředníci magistrátu.

Blzx

Jo tak místo parkovacích míst a stojanů na kola můžeme začít zřizovat stání pro koně. První bych udělal na hradě, tam už je „nasráno“ dostatečně.

Vít Jůza

Tam snad nějakou konírnu mají!

Martin

Naprostý souhlas, zakážou spalováky, na elektromobilitu nebude dost elektřiny, to až zakážou uhlí a plyn. Dále se brojí proti topení dřevem, asi můžeme čekat zákaz krbových kamen. A kapry na Vánoce se kvůli uhlíkové stopě taky zakážou. Svět se normálně zbláznil a tak nějak jsem rád, že jsem většinu života doteď žil v normální době. Ale zase budeme mít 67 pohlaví, holt nová doba.

Jiří Kocurek

Dále se brojí proti topení dřevem…

A zároveň se jásá nad přestavbou uhelné elektrárny na dřevní štěpku, kam se to vozí přes oceán, pár milionů tun ročně a říká se tomu decentralizace.

tarten

Brojení proti topení dřevem je ta nejsměšnější antiekologická aktivita pod termojadernou reakcí poháněným Sluncem.

mimochodem

Hipomobilita dava smysl spise na vetsi vzdalenosti. Do mesta je lepsi pstros. Cloveka, pokud ma maximalne batuzek na zadech, unese bez problemu. Beha celkem rychle, 50 km/h da (sic za cenu kratsi vydrze oproti koni, ale to po meste az tak nevadi). Emise jsou 100% kompostovatelne, neni nikterak cimprlich co do deravych cest, provoz je velmi tichy, zadny hluk od pneumatik. Mestske pstrosi „CS PHM“ zajistuji ubytovani a krmeni (sdilenych, jak jinak!) pstrosu maji jeste jako vedlejsak prodej 100% bio michanych vajicka… teda, 1 pstrosi vejce pokryje snidani tak 6 lidi… Jasnej byznys plan na nadchazejici petiletku. Myslim, ze kdyz… Číst vice »

Gwann

a starat se o ně budou invalidní sexuálně mensinovi aborginci, čímž dostanete extra body na projekt

Karl vB.

Pane, Vy jste nebezpečný jedinec. Když se Vašeho návrhu chytne magisrát, tak budou vedle cyklopruhů (z důvodu rozdílné cestovní rychlosti) ještě pštrosopruhy a pro auta zbyde jen jeden pruh. To bude Praha hnedle ucpaná.

Vladki

To máte v ty Praze nějaký široký ulice. Chodník, cyklo, pštros, a ještě zbývá jeden pruh pro auta? Tady na Balkáně sme rádi že auta nechají aspoň kousek místa chodcům.

mimochodem

Tuhle jsem zahlednul video ze Saudske Arabie, kde jiz probehly prakticke zkousky.
Inu, neda se svitit, pstros si v realnem provozu nevedl vubec spatne.
Posudte sam:
https://www.youtube.com/watch?v=rvCI0dWRl8w

Omlouvam se za mirny offtopik, snad si takhle pred svatky muzeme debatu trochu odlehcit. 🙂

Frantisek

No jo, ale to by museli vozit lidi místo aut, a ne turisty pro zábavu mezi těmi auty. Až se podaří snížit zatížení města automobily na snesitelnou míru, mohou se tam koně vrátit. Zatím se pro to moc nedělá. Trocha omezující kosmetiky někde, a velká motivace jet autem zase jinde.

Paja

Jako že až bude v Praze míň aut, tak nebude vadit že ty koně stojí půl dne na dlažbě?