Praha zasklí první oblouk Negrelliho viaduktu. Projekt má do Karlína vrátit obyčejné lidi
Projekt oživení oblouků Negrelliho viaduktu. Zdroj: TSK
V obloucích vzniknou kavárny, galerie i kanceláře. Mají se stát obdobou náplavek a zabránit „gentrifikaci“.
Naší dlouhodobou vizí je zachovat sociální různorodost a navázat na historii Karlína coby přístavní a historicky průmyslovou část Prahy, která dnes trpí intenzivní gentrifikací vedoucí k vystěhování nejen nízkopříjmových skupin, ale i k vymazávání řemeslné a rukodělné tvorby. Uvedl Hlaváček.
Aneb tim, ze udelam hogo fogo kavarnu, ve ktere v prve rade bude sedet kancelarsky plebs z nedalekych prosklenych kancelarskych komplexu, jiste pomuzu zachovani socialni ruznorodosti a navaznosti na pristavni a prumyslovou historii.
Ten clovek je komik.
Ona jim prvni povoden vysvetli, jak se veci maji…
V Berlíně to funguje super. Ovšem v Praze nevím, zda to má šanci na úspěch
To znamená, že to je ziskové a jsou tam jen komerční prostory ze kterých nájemnci platí majiteli (městu, státu, DB, nebo komu to patří) a sami neberou ani cent dotací na nějakou komunitní kavárnu/galerii a podobný věci na který by se někdo nuceně skládal z daní, kdo o podobné provozovny nestojí?
Cele sve mladi byla pro mne stredobodem viaduktu hospoda u Fandy. A fakt toho pamatuju dost. Takovy podnik uz dnes nema sanci…
Zasklenim pro hipstersky kavarny zabrani gentrifikaci……logika hodna Hriba
Já už jen čekám až přijde někdo s nápadem zasklít oblouky pod nějakým mostem přes Vltavu.
Pokud tam chteji vratit obycejne lidi, at taky obnovi pajzl U Fandy v cele jeho puvodni krase 😉
Citace “Zacelení jizvy” … bože co ti naši radní hulí … ať jdou zacelovat jizvy na Palmovku, Českomoravskou, Vysočanskou, Kačerov atd. To jsou totiž místa která rozhodně žádnou pozornost nepotřebují.
No, je docela možné, že i Hujer, pokud si udělá tu maturitu, bude moci se ucházet o jedno zasklené místo v tom oblouku Negrelliho viaduktu.
Ten ne. Ten bude mít speciální prosklenou kukaň nahoře a bude srkat kávu extra dlouhým papírovým brčkem přímo z kavárny pod ním.
Tak hlavně aby tahle přestavba nebyla ještě na škodu. To až si zase jednou Vltava usmyslí se zvednout. Pak by se mohlo ukázat zasklení velké části oblouků jako „skvělý tah“.
Jestliže před zasklením byl oblouk uzavřený a sloužil jako garáž, tak je to dost jedno.
Je to jedno v případě toho oblouku, který již byl uzavřený. Ale mám takový pocit, že se možné budoucí zasklení týká i těch co uzavřené dříve nebyly. Je to tak?
To je gigantické dílo hodné titánů, dát do oblouku Kancl.
Skoro to tak vypadá, že tam měli nechat tu garáž, oblouk byl uzavřen, probíhala tam rukodělná (možná i řemeslná:) činnost, nájemci byli jistě obyčejní lidé a nějaký ten nájem platili, takže byl i ziskový:) Nebo snad ne?
Obycejny clovek si nepujde pro kavu za 80Kc. Obycejny clovek chce kavu za 1.5 Eura jako v italii na kazdem kroku
Hmmm a kde ještě stojí káva 40 korun?
Hele Saúdové mají levnou ropu.. a Číňani bambus… a Ekvádorci banány…. Proč to všechno nemáme, beeee 😭
Bologna,modena,maranello,lecce,rimini,monza….ve florencii byla za dve
Nepochopil jste, nevadí, nečekal sem to
V ČD tak do 15 korun.
A co je vlastně obyčejný člověk? Já kafe piju teda jen občas, ale zase se nebojím si připlatit za jídlo. Sem obyčejný člověk nebo ne?
Evidentně ste.
Sranda je, že v Itálii si dáte kávu nejen levnější, ale hlavně výrazně lepší.
Může mě někdo z redakce vysvětlit, co znamená ta hláška o obyčejných lidech? Jsem z Karlína od narození a tudíž jsem teda „obyčejný“, manželka za mnou se přivdala z Nuslí a je tedy něco více a mají se sem vrátit obyvatelé jistého etnika, vyplaveného v r. 2002?
Koukám že tady ten redaktor „jede bomby“.
Tyhle titilky článků to píše nějaký hotentot?
Ne rasismu.
Kdo žil v Karlině před r.2002 a kdo žije teď, může srovnávat..
A ano, ta velká voda byla pro Karlín sice zkraje devastující, ale posléze očisťující.A tohle není žádný rasismus, vy pomatenče…
Praktický viděno – Karlín a Florenc by víc spojilo, kdyby v obloucích místo štěrku a absurdního řetězového zábradlí byl normální chodník.
A kam byste těmi oblouky chodil? Víte vůbec jak to v Karlíně vypadá? A víte, že dva oblouky jsou průchozí (a průjezdné) i nyní?
Já tedy nevím, ale v Karlíně žádnou gentrifikaci nevidím. Ta čtvrť se po roce 2002 zásadně změnila a z toho plyne i změna významné části obyvatelstva. ČKD šlo pod kytky a na jeho troskách vznikly kancelářské budovy. Ano, je škoda, že je mezi nimi jen jedno Forum Karlín a zbytek jsou sterilní betonové mega open spacy, ale holt nájemci si to přejí, tak to mají. Po povodni zmizela značná část původního obyvatelstva a z baráků jsou nové kanceláře nebo služby – viz třeba na Florenci přímo proti metru S9 a vedlejší hotel, dřív tam stály bytové domy. Karlín je teď… Číst vice »
To co popisujete JE gentrifikace. Neni to nutne spatne, ale zrovna Karlin je ukazkovy priklad.
Pořád nerozumím, jak zasklení vrátí „obyčejné“ lidi a vlastně nerozumím tomu, co to je „obyčejný“ člověk. To je nějaká nová definice lidí Magistrátem nebo IPR?
„Obyčejný člověk“ je politický termín. Dřív to byl typický volič ČSSD, ale v poslední době se význam posunul směrem k SPD.
Řekl bych, že v případě IPR (který dodnes nevysvětlil, kde se vzali dva miliony Kč na jejich vánoční večírek) je obyčejný člověk něco jako levičák vysedávající po dotovaných komunitních kavárnách.
Obyčejný člověk je většinou člověk, co sám sebe pasuje na slušného a často řve na náměstích. Od takových co nejdál.
Nabízí se otázka, kdo žije v Karlíně dnes, pokud tam magistrát musí „vracet obyčejné lidi“…
Dnes v Karline zije jen zlomek obyvatel,kteri zde zili alespon po tri generace, divam se do oken protejsiho domu a z 10 puvodnich rodin uz jsou tu jenom dve..ostatni vyhnaly pryc pekelne najmy zahranicnich majitelu domu…….zbytek jsou kancelare a soucasne naplavy a vubec cela Praha se z magickeho a krasneho , byt omseleho mesta stalo cirkusove panoptikum lezouci do recta ozralym turistum rvoucim po nocich v ulicich a prohanejicich se na el. kolobezkach po chodnicich….
Neobycejni lide?
Jak slyším „obyčejní lidé“, čichám levárnu, něčí kšeft nebo vyhozené peníze pro nedefinovatelné osoby (aneb jmenujte deset „obyčejných“ lidí…).
Tady jde hlavně o prostory pro komerci. Ty kecy okolo, ty jsou utrpení.
Projekt pronájmů má být ziskový a jako první si to pronajme infocentrum magistrátu z našich daní a jako bonus tam bude další zbytečný úředník.
Pracovník infocentra fakt není úředník.
A jinak ten krok s infocentrem chápu, pokud by s tím měl být nějaký problém (třeba že je tam při průjezdu vlaků nesnesitelný hluk, že praskají ta skla, že ze stropu kape voda, že je to nevytopitelné v zimě atd.) tak to zjistí na vlastní kůži a můžou projekt změnit nebo v tichosti odpískat bez toho, aby se dohadovali s nájemcem.
Takže nebude placen z našich daní? Bude to OSVČ, které si na sebe vydělá prodejem suvenýrů?
Máte dojem že by to Infocentrum jinak zrušili nebo by se prostě jen přestěhovalo jinam?? Tzn. vyhnáním odsud se nic nevyřeší…
Mám obavu, jestli se najdou – kromě města či dotovaného provozu galerií ap. – nějací reální zájemci. Skoro celý maloobchod se přesouvá na internet a malé krámky a provozy jdou do háje, protože to je neufinancovatelné.
Což naprosto mění prostředí center měst, náměstí a ulic, ne v dobrém směru, ale je to bohužel asi nevratný trend.
Tak to ale vůbec není pravda, to je pouze váš dojem. Tohle se v Praze vůbec neděje. Jste místní? 🙂
Místní jsem a přesně to se v Praze už pár desítek let děje. Pokud tam nevzniknou hospody pro turisty, tak nemá žádný význam nějaký oblouk zasklívat. Protože infocentrum (jakože jsem rodilý pražák a infocentrum magistrátu jsem v životě nepotřeboval a vůbec netuším co tam turistům řeknou tak zajímavého), galerie ani kavárna s udržitelnou kávou si na sebe nevydělá.
Jsem uz trochu mistni, nase rodina zije v Praze od 17. stoleti….take ja jsem mel kramek a z puvodniho najmu 15tis Kc. mi jej zvedli na 45 tis. Kc, /samozrejme bez energii / a tento trend postihl nekolik mych znamych, kteri take neustali tento komercionalismus….takze, v tech kramcich se usidlily nadnaroni spolecnosti, kterym nemuzou mistni obyvatele vubec konkurovat ….
Nebojte, cokoliv se uvolní, vznikne tam vietnamská večerka 🙂 U nás na Žižkově to tak je, proč ne u Vás v Karlíně … I Vy můžete mít 11 vietnamských zelenin / večerek na 1 km čtverečním.
A proč hergot byste v oblouku měli mít něčí garáž, přeci v Karlíně je pakovacích míst dostatek 🙁
Tak třeba Starbuck by mohl, viděl bych tam i nějakou tu galerii pro umělce atd.. o využití se opravdu nebojím
V Praze je třeba Národní Galerie a dalších galerií tři …, takže jestli je někdo ochotný si to pronajmout za tržní komerční nájem a provozovat si za svoje galerii proč ne, ale ať to není další přísavka na rozpočet.
Nó… když už jsme teda u toho internetového prodeje, tak výdejní střediska (zásilkovna a pod.) vysloveně kvetou…
Ještě něco – studoval jsem na matfyzu ještě před začátkem té nenáviděné gentrifikace, ale fakt si nevzpomínám, že by tam byla nějak moc rozvinuté řemeslné činnosti. A na ty „nízkopříjmové“ taky pozor – žádné ze známých ghett – Chanov, Janov, Mojžíř… – nevzniklo cíleně jako ghetto, ale prvotním impulsem bylo odstěhování těch výše příjmových, co už tohle sousedství nechtěli snášet. (To nemluvím o Luníku, ten byl vytvořený jako experiment mající za cíl změnit chování vyloučené populace tím, že mezi ně budou zamícháni i vojáci a státní zaměstnanci.) Tak jestli pan konšel chce, aby Karlín zase sklouznul do toho, co tam… Číst vice »
„Projekt má do Karlína vrátit obyčejné lidi“
Hahaha
„V ostatních obloucích má podle něj vzniknout mix aktivit. Cílem je, aby celkový provoz byl pro město ziskový.“
Tomu věřím. Pak to ale nebude určené pro obyčejné lidi natož nízkopříjmové.
Každý si tam přece může pronajmout oblouk na hospodu a točit pivo ze 28. Jen teda nevím jestli se někdo najde.
Mohly by tam vzniknout Hermes ubikace..
Nebo malý Red Light District jako v Amsterdamu.
Jsem pro!
A mohlo by se to jmenovat Reeperbahn 🙂
Hřibova čtvrť. Red Light Boletus District 🙂
Proč jsou v článku některé obrázky sice rozklikávací, ale nedá se mezi nimi posunovat a pak jsou ty samé obrázky na konci v galerii, ve které to posouvací je? Navíc u těch v článku jediný způsov, jak se z nich dostat zpět na článek je jen tlačítko Zpět v prohlížeči. Jinak z těch obrázků mě zaujal hlavně ten s tím cyklistou, co si nese po chodníku to kolo podél ulice Prvního pluku. Vzhledem k tomu, že je to vizualizace, tak jsem se zamyslel, co tím ten autor vizualizace chtěl asi říct… Že i když to bude celé po rekonstrukci, žádná… Číst vice »
Nebude jen značka cyklisto sesedni z kola, ale i značka cyklisto nes kolo.
Cyklista smutně nese kolo na opravu. V oblouku bude zisková oprava obyčejných kol pro obyčejné lidi, což bude ten návrat řemeslné a rukodělné tvorby.
…trpí intenzivní gentrifikací vedoucí k vystěhování nejen nízkopříjmových skupin, ale i k vymazávání řemeslné a rukodělné tvorby…
Mne raní mrtvice. Oni zasklí pár oblouků a z Karlína bude nový průmyslový skvost .
Nemám problém s využitím těch oblouků tak jak je plánováno, ale ty řeči kolem toho…
– Ten viadukt neodděluje Karlín od centra o nic víc než bloky domů, který by tam jinak stály. Oddělovat by mohl tak leda násep.
– Nizkoprijmovy rodiny nechodí do hipsterskych kaváren a nenechavaji si boty opravit u ševce. Pijou doma Nescafé a rozbitý boty zahodí a koupí si nový za pár set v Decathlonu.
nejen nizkoprijmovi – mne taky nelaka predstava usrkavani predrazeneho minikaficka na chatrne sesli (viz vizualizace)…
tohle je cilene primarne na zahranicni turisty, v druhem planu snad na par prazskych ksichtu, ktere potrebuji byt videt…jen nevim co tam ty turisty pritahne
Ona i ta představa, že člověk někde shání ševce, kterej má otevřeno ve středu za úplňku je úsměvná, když Decathlon, atd. je na každým rohu a má otevřeno pořád. Ale tak když někdo nemá co na práci než shánět ševce..
Škoda, že při rekonstrukci mostu nebyly vytvořeny průchody v pilířích (v ose mostu). Byl by to sice zásah do památky, ale umožnilo by to pak lepší využití prostorů pod pilíři, než jako samostatné kamrlíky. V některých místech tam prostupy historicky jsou.
…využití prostorů pod KLENBAMI…
Ten most zesilovali, tak neví nevím, jesli by po takovém oslabení pilířů ještě unesl vlak.
To se mi vždycky líbilo ve Vídni, jak spousta oblouků viaduktů na tom s-bahn/metru žije… To samé v trochu malém Dublin…:)
Nebo Wroclaw
Nebo Berlín…
Nebo Londýn/Havkney – pekarna, kavarna, cyjlo opravna atd.
A mají tam taky něco normálního? Třeba hospodu?
Ale tady vam vysvetli, jak to nebude fungovat, jak to bude lunapark pro turisty a jeste to cele bude dotovane.
no jestli jim tam chybi nizkoprijmove skupiny a remeslna cinnost, tak tam staval takovej ukrutnej a stavebne strasne zbastlenej pajzl. treba se jeste puvodni provozovatel neuchlastal a treba by se i nechal umistit do oblouku. 😀
Zrovna jsem to chtěl napsat… Pivnice u Fandy.
Náhodou to bylo skvělé místo. Pravda, architekt asi nejásal, ale hospoda prostě skvělá.
Copak architekt, ale hygienik…
Byl jste tam vůbec někdy?
Opak pravdou, i hodne architektu zde jasalo. Alespon tech mladych. Byl to fajnovej podnik. O kvuli zmiueni Fandy vzniklo totok: https://www.vipergallery.org/vystava/hospoda-u-hada
jo! nechtelo se mi hledat jmeno 🙂
Myslím, že tímhle se z toho viaduktu udělá bariéra už tuplem. Místo možnosti projít pod obloukem tam bude zeď. A co je tak špatného na gentrifikaci? Já si pod tím představuju, že lidi se mají líp, tak si mohou dovolit lepší život, nákupy kvalitnějšího zboží, dbají na lepší životní prostředí okolo sebe… Jo, nějací krasoduchové by chtěli zachovat romantickou atmosféru starého Karlína se špinavými uličkami a omlácenými pavlačáky, ve kterých bydlí strhaní dělníci, co přes den makají v Kolbence a večer výplatu mění za nejlevnější pivo a kořalku, jejich manželky věší stokrát přeprané roztrhané prádlo na věšáky u oken a… Číst vice »
Přesně tak – bojovat za veřejné peníze proti gentrifikaci znamená snažit se, aby to tam bylo horší, než by samo od sebe bylo… Palec dolů.
Víte, co je to gentrifikace? Zjevně ne. Nikdo z toho nechce dělat nic horšího. Jen umožnit, aby to místo žilo běžným životem a nestávalo se uzavřenou enklávou pro vyloučené ani samozvaně „vyvolené“. A to za veřejné peníze většiny ostatních rozhodně stojí. Jiná věc je, zda zrovna kavárny a galerie tuto vizi naplní a nepůjdou naopak proti ní.
samozvane vyvolene, clovece vy mluvite jako zwratek hamplova nebo rudy pravo.
a asi nejste z prahy, protoze si pletete karlin s hanspaulkou.
Přes Karlín chodím hodně často a nic uzavřeného tam není. I nějací Romové tam zůstali. Běžným životem to tam žije.
Vyhnat z místa chudší místní a osídlit je bohatší náplavou rozhodně kladná věc není. „Občas to někdo neustojí“ = postupně proměníme lidi i baráky, což už se tam zhusta děje. A pokud někomu nevyhovuje, jaké to tam je, nemusí se tam přece vůbec stěhovat. Jediné, co by to nemělo být, je ghetto – ať už špinavé těch nejchudších nebo naleštěné těch nejbohatších. Problém je, že dost lidí uvažuje pouze právě v těchto extrémech a polohách buď a nebo. Obojí je špatně – pro lidi i pro místo.
a ted jako oplakavate to cikanske ghetto, co tam pred povodnemi bylo, nebo co si konkretniho pod temi pindy mame predstavit?
Takže zavádět nevolnictví? Aby si člověk nemohl vybrat místo k životu v Praze? Aby „podřadní vesničani“ nevyžírali „nadřazeným“ místa na univezitách a po studiu lépe placená místa, které by „nadřazený“ měl dostat za původ, ikdyž nedokončil ani ZŠ, jak je blbej?
Vyhnat si představujete jak? Že někdo někomu dal odbytne, aby zmizel a on to vzal?
Nebo že někdo prodá dráhy být, na který realne nema a odstehuje se pryč, do levnějšího ze zbytku třeba splati dluhy? Nebo pořídi být dětem?
Pokud chcete dělat sociální politiku v bydlení, musí město vlastnit ty byty. Když je rozdalo/rozprodalo, tak Smolík…a žádné akce poručíme větru dešti…nepomůžou…
Gentrifikace (ano, můžeme se přít o skutečném významu toho slova) v případě Karlína je, že…se tam hodně, i pěkných, na metry velkorysých „staro-“ bytů prodává za pěkné peníze a jde se jinam do pěkného (okraj Prahy, za Prahu, do přírody, kde i na vlastním se parkuje, žádné modré, atp.). Ani se neptejte, kdo to kupuje. Anebo se to hojně pronajímá. Ani se neptejte, kdo převažuje mezi klientelou. „Obyčejní lidé“, nebo jak je hloupý nadpis pojmenovává, mizí z Karlína, z Vinohrad… Buď tedy mění za jinou kvalitu, nebo znám případy z opačného spektra, kdy to bylo z důvodu neufinancovatelnosti. Proměna Karlína… Číst vice »
je vam hodne nad 70?
Město se časem mění… v těch „ideálních“ časech tam např. nebylo Metro a občas se někdo otrávil svítiplynem – nebyla ani elektřina na vaření.
A kdo to teda kupuje? A kdo převažuje v té klientele?
Jo, jestli tam bohatí Rusové perou špinavé prachy (ostatně, na tohle prý slouží podstatná část nové zástavby v sousedních libeňských docích), tak je to náš problém, že si to nedovedeme uhlídat.
A co presne na tom chcete „hlidat“? A kym proboha?!
Koupi nemovitostí cizincem může stát klidně omezovat, kontrolovat a případně nepovolit. Zkuste si, být jako občan EU, koupit pozemek v Polsku.
Tak ouvod prostředků se má hlídat ze zákona.
A omezení nákupu nemovitosti je teoreticky možné, jediný problem jsou firmy nejlépe s offshore vlastnictvím a obtizne dohledatelnym majitelem, třeba Kypr.
Ac nemám rád regulace, zatipnuti ne EU vlastnictví bytů (vč firem) by stálo za úvahu.
Obejit se to sice dá, ale další komplikace…