cargo

Praha vytváří na rušné Chlumecké ulici cyklopruh. Má ochránit i řidiče na novém parkovišti

Začátek Chlumecké ulice u Rajské zahrady. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czZačátek Chlumecké ulice u Rajské zahrady. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

Odstraněním odstavného pruhu vznikne u Černého mostu 101 nových parkovacích míst.

Na jedné z hlavních ulic na výjezdu z Prahy ve směru na Mladou Boleslav nebo Hradec Králové vzniká nový cyklopruh. Úpravy Chlumecké ulice budí pozornost na sociálních sítích zejména u řidičů, kteří ve vyhrazení části vozovky lidem na kole vidí utlačování své svobody. V praxi má ale opatření pomoci především majitelům aut.

K úpravám dochází na Chlumecké ulici na výjezdu z Prahy od stanice metra Rajská zahrada. Řidičům mají zůstat i nadále dva pruhy, které ale budou užší. Cyklopruh bude v místě stávajícího odstavného pruhu, který bude využit současně jako parkoviště.

Cyklopruh vzniká v místě, kde pár metrů od něj vede cyklostezka vedoucí po horní části tubusu metra mezi Rajskou zahradou a Černým Mostem. Podle stránek městské části Praha 14 byl zřízen i kvůli tomu, že cyklostezku na tubusu řada lidí nevyužívá kvůli komplikovanému průjezdu přes prostor terminálu Černý Most.

Ochrana lidí vystupujících z aut

Úpravami vznikne mezi Rajskou zahradou a Černým Mostem celkem 101 parkovacích míst. Budou je  využívat zejména majitelé aut přijíždějících do Prahy za prací. Na první pohled se ale jeví jako záhadou, proč je cyklopruh blíže projíždějícím autům než parkující auta, která budou zcela na kraji silnice. Může tak nastat situace, kdy parkující řidič při vystupování přehlédne cyklistu v cyklopruhu.

Důvod? Má chránit lidi vystupující z auta. „Cyklopruh bude zároveň plnit ochrannou funkci pro osoby vystupující z auta na levé straně.  Za parkovacím pásem směrem k tubusu vznikne koridor pro pěší, kterým se bude možno bezpečně dostat ke stanici metra Rajská zahrada. Ten by měl být v budoucnu nahrazen chodníkem, ze kterého vznikne další nové propojení pod tubusem metra do ulice Cíglerova v blízkosti křižovatky s ulicí Pospíchalovou,“ popsala radnice na svých stránkách.

Úpravy Chlumecké vzbudily silné reakce mezi některými uživateli sociálních sítích neschopných zjistit si informace o projektu. Mají obavy, že na Chlumecké zůstane jen jeden pruh pro auta. „Upozorňujeme, že komunikace zůstane nadále pro automobily  v obou směrech dvoupruhová. Tato změna (společně s parkovacím domem na Černém Mostě) by měla ulevit především místním ulicím a ulehčit tak parkování občanům Prahy 14. Další doplnění parkovacích míst plánuje MČ Praha 14 u otočky tramvají na Lehovci,“ uvedla radnice.

Tagy Chlumecká cyklopruh Praha 14 seznam
61 komentářů