Praha „vycpe“ opravený Negrelliho viadukt kreativními subjekty, vybere je komise
Negrelliho viadukt s vestavbami a upraveným okolím, vizualizace. Autor: MOBA Studio
Bistra, kavárny nebo galerie. Negrelliho viadukt dostane „nádivku“ nejrůznějších činností.
Nechápu Negrelliho, že se patlal s nějakými drahými mostními oblouky, když mohl postavit násep a bylo by to.
Vy asi nevíte, jak vypada Vltava v době vzniku viaduktu… Proto je to most a ne násep. Pobřežní ulice se nejmenuje Pobřežní jen tak pro nic za nic. A zbytek je záplavová zóna.
Odpověď na mou poznámku zní – oblouky jsou tam, protože se nacházíme v záplavovém území/zóně a je nutné umožnit prostup vody.
Co se asi stane, když v záplavové zóně ucpu všechny prostupy viaduktem kavárnami a podobnou veteší ? Když v podstatě vytvořím hráz ?
Muselo to být průtočné kvůli povodním, protože vltavská kaskáda regulující průtok Vltavy se stavěla až za socialismu. Výjimkou jsou Štěchovice (1938-43), to byla pro Němce strategicky významná stavba.
Před 20 lety to Vltavská kaskáda moc nezregulovala a v Karlíně měli Benátky.
V kavárně: Tak ty máš prej novej.. ddnddnddnddnddn…cožeee?…ddnddnddnddn…že prej…chrrrrrddnddnddn….to je asi nějakej náklad vod Libně…dddnddnddn..vrrrrzzzzz,vrzzz,vrzzz..á to budou kargácké wapky..co že sto řikal?…ddnddnddn…že máš prej novej bej…hooooouuk…tyy krááso, s brejlemi na čele, cos to povidal?…..ddnddnddn..vrzzzzvrzzz…tak pepiku, nemám to zfixovaný..nějak se nám třepe hladinka..ddnddnddn..jéé, spadla ti lžička..ddnddnddn…(až teda na to, že už tam nejsou spáry..)
Začalo se o tom mluvit nějaký rok před začátkem rekonstrukce, pořád se ukazovali líbivé vizualizace a u toho se tak skončilo a jak to vypadá, ještě nějaký rok si na to počkáme.
Nejspíše tam bude nějaká sázkařská firma a ruské beranice. Alespoň tak já Prahu znám, protože to tam převažuje.
Omlouvám se za dotaz neinformovaného trouby. SŽ za nemalý peníz opravila N. viadukt, ale prostory bude pronajímat město Praha? Komu tedy ten viadukt vlastně patří?
Viadukt na karlínské straně patří ČD, od břehu Vltavy pak státu zastoupeném SŽ. Pozemky pod oblouky patří Praze.
Zajímavé, v Č.Budějovicích byly tahanice, komu patří prostor podloubí domů v Krajinské ulici a myslím, že to vyhráli majitelé domů.
Hloupý dotaz:
Proč část viaduktu patří ČD a část SŽ? Má to logické opodstatnění, nebo je to výsledkem typicky českého systémového přístupu?
Dělení majetku po ČD, s. o. na ČD, a. s. a SŽDC, s. o.
Pozemky pod drtivou většinou nádraží (včetně kolejišť) tak stále patří ČD.
Nevím, kdo to tenkrát rozhodoval, ale byla to pěkná pr…na.
SŽ to opravdu nefinancovala. To SFDI a EU (kolem 40%).
A pro nepamětníky autentický předpovodňový klip: https://www.youtube.com/watch?v=iqgO1lZkqoo
Špatná kvalita, ale když se na to člověk dívá tak je rád, že už romové v Praze příliš nejsou.
Mno, zacinaji prichazet jini. Z Blizkeho Vychodu , Afriky a ti se nezakecaj. Narozdil od Romu z Indie.
Pro pamětníky, já v Karlíně (přesně naproti metru Křižíková) vyrůstal celá 90. léta. Povodeň byla skutečně to nejlepší, co mohlo Karlín potkat. Do školy jsem chodil s kudlou kvůli jistým jedincům, ve škole jsme byli inkluzivní, aniž bychom o tom věděli a ožralů, smažek a šlápot tam bylo habaděj. Večer jít se psem bylo o nervy. Ano, dneska je Karlín hipster, posh a možná manýristický a předražený, ale je mnohokrát lepší než byl. Projděte se po ulicích, špína, proluky a křoví skoro zmizely, před covidem tam dokonce chodili turisti! Je to nádherné místo blízko centra, s historii a architekturou a… Číst vice »
Souhlas. Ale v devadesátkách už to začínalo být lepší, pamatuji třeba (dnes by se řeklo hipsterskou) galerii MIMO, já pamatuji konec osmdesátek a to byl Bronx.
Možný to je, jsem ročník 86, takže „černobílý“ období nepamatuju 🙂
To je ovšem diskriminační, nějaké neziskovka, by se měla postarat o to, vrátit vám Cikány. :):)
To by mohlo projit. Použít stejné argumenty, jako se použili pro nákladnou rekonstrukci stavědla na viaduktu. Prostě Romové ke Karlínu patří a kdo nesouhlasí je kulturní barbar, který by nejradši zboural Karlův most.
Souhlas, na konci devadesátých let jsem měl v Karlíně brigádu, Praha nasadila plastové kontejnery na směšný odpad a na hlavní Sokolovské hořely každý týden.
Za mého dětství jsme nesměli do jiného koutu, Krymské ulice ve Vršovicích, a dnes je to posh. Ta gentrifikace možná není ideální, ale je to rozhodně posun správným směrem.
nebylo by lepší to vycpat stavebním bordelem jako ve Štatlu? teď by se ušetřilo za skládkování a dlouhodobě za dotace těmto „kreativním subjektům“…
Po pravdě, mně se to nejvíc líbí prázdný.
No prázdný ano, mě také, ale problém je v tom, že ono by to prázdný nezůstalo. Také by to byly takové kóje pro dvojice na stojato.
Jasně. Sedmdesátá pátá galerie v ulici, předražený designový bistro, kancelář kompostovacího startupu a podobný hipsterský nesmysly, to je přesně to, co v Karlíně chybí. Kdyby tam bylo něco pro lidi, co si každej den nekroputěj před zrcadlem fousy, asi by to bylo málo cool.
To snad bylo lepší, když tam byly garáže a výkup starejch hadrů.
No a? Pokud je po tom poptávka, tak co? Vy tam přece chodit nemusíte a pořád lepší, když takové místo ožije. 🙂
Po tom není poptávka, to se dneska dotuje z veřejnejch peněz. Jinak, máte pocit, že takovými věcmi to místo ožije? Ste asi v Karlíně dlouho nebyl, co? Ta čtvrť je pro normálního člověka už léta zcela nepoužitelná – nájmy strašlivý, veškerý podniky předražený a většinou mizerný a večer polomrtvo, protože půlka Karlína jsou kancly. Gentrifikace se tomu říká. A každé rozumné město by se jí mělo postavit, né ji ještě podporovat.
Jistě, každý pražák se slzou v oku vzpomíná na předpovodňový Karlín, takový ten tak trochu pražský Bronx.
Kde mluvím tady o předpovodňovém Karlíně.
Takže byste chtěl nějaký utopický Karlín co nikdy neexistoval? Jestli se vám nelíbí kam se Karlín vyvíjí, můžete si stěžovat na lampárně. To je asi tak vše co s tím můžete dělat. Mě se nová podoba líbí i přesto že ne vše je mého gusta.
Na zacatek trocha kopirovani z Wikipede: Gentrifikace Gentrifikace je označení pro lokální sociálně-kulturní změny, které jsou důsledkem toho, když bohatší lidé nakupují nemovitosti k bydlení v dosud méně prosperujících společenstvích. V návaznosti na gentrifikaci roste průměrný příjem a klesá průměrná velikost rodiny ve společenství, což může vést k vytlačení nízkopříjmových vrstev obyvatelstva (z důvodu zvýšeného nájemného, vyšší ceny domů a vyšší daně z vlastnictví). Tento typ populační změny snižuje průmyslové využití půdy, která ustupuje využití pro obchod a bydlení. Kromě toho se do dříve zanedbaných oblastí stahují nové podniky, zaměřující se na bohatší základnu spotřebitelů, což dále snižuje dostupnost služeb… Číst vice »
Ano, je to bohužel svým způsobem přirozené, o tom žádná. Ale není to věc úplně pozitivní a město by mělo být ten poslední, kdo to bude podporovat. Mimochodem, ve světě už nejsou výjimečné „vzpoury“ původních obyvatel. Ono totiž nejde o vytlačování jen nízkopříjmových vrstev, ale už i normální střední třídy. Znám dost lidí, co Karlín opustili kvůli nesmyslným nájmům, i když jejich příjmy rozhodně nejsou podprůměrné…
Ale vysoke ceny najmu (nejen v Karline) jsou bohuzel velkym problemem dnesni doby. Ja znam i lidi, co uz jim nestacil prijem na pronajem bytu na Cernem Moste a museli pryc z Prahy…
O tom prave mluvim. Ze by pak mesto melo mit zajem udrzet tam veci, ktery tam nemaj sanci uplatit komercni najem, a ne tam delat prostor pro dalsi trendy bullshit.
a co by jste tam představoval? Zaplivane hospody 4. cenove skupiny s hnusnym pivem za 15 kc?
ne
Hodně těžko se to čte (první 2/3). Napsal bych to jednodušeji, chybí tam pojem centrum města, nebo druhotné centrum města, periférie a satelity. Je to i prostorový jev. Nejen sociálně kulturní. (to se píše navíc bez spojovací čárky) Až na konci jste do toho ten prostor konečně dostal.
Ale věřte mi, není to možné obsáhnout v diskusi.
V dnešní době se ve velkých městech (i podobných jako Praha v tom, že se zastavují nově obrovské brownfieldy – typický je Boston) staví převážně rezidenční domy s poměrně velkou spodní základnou pro nejrůznější služby, obchody, nebo kombinace Hotel-rezidence. V dnešní době se kancelářské budovy téměř nestaví, je toho přebytek. potřeba knanceláří je navíc čím dále menší. V Bostonu rezidenční výstavba dělá cca 90% staveb, ne-li více. Dá se to dohledat na internetu.
V Karlíně pracuji. Co se týká možnosti jít na oběd, tak v okolí Karlínského náměstí lze poobědvat i něco jiného než sushi a u mých kolegů oblíbené klíčky. A ne všechna bistra jsou předražená. Nakoupit zde lze i v běžných řetězcích typu Billa nebo Rossman. Ve čtvrtek večer když jsem někdy kolem 22té chodíval v květnu domů, tak na některých zahrádkách restaurací bylo živo. I v parku 🙂
Naopak měl by tam chodit, a podporovat svou čtvrt, být loajální, ono jednou týdně kafe za 200 nikoho nezruinuje, a je to cool, patří to k dnešnímu způsobu života.
Myšleno naprosto ironicky.
Žárlíš, protože ti vousy nerostou?
Kompostovací startup na sebe vydělat umí. Když pozoruji své kolegy a kolegyně, kteří bydlí na Letné a pracují někdy doma někdy v Karlíně, tak kompostovací startup by mohl být huť. Jedna kolegyně již doma na Letné designový komposter se žížalami v kuchyni má. A další z něj byly pif paf též. Stejně jako rády objevují eko bio pražírny kávy. Máte pravdu, že spíš než další bistra by pod viaduktem mělo být i něco jiného. Skvělá by byla pobočka městské knihovny, která v Karlíně citelně chybí. Tuším, že tam budou i aktivity s dotovaným nájmem. Tam si umím představit, že se… Číst vice »
Pro srovnání doporučuju se podívat třeba na vídeňské Stadtbahnbögen. Je to víceméně to samé (jen trochu větší) a už několik dekád v tom provozují několik klubů, obchod s kolama nebo třeba mekáč.
Ve Spittelau to ještě „zdokonalili“… 🙁
https://de.wikipedia.org/wiki/Zaha-Hadid-Haus#/media/Datei:Donaukanal_Zahahadidh%C3%A4user.JPG
jak čtu kulturní, komunitní, kreativní… tak se mi to přestává líbit. Asi už jsem moc starej.
jojo, hlavně, když to fskutečnosti většinou znamená „dotovaný“. Aby tam byla čistírma, švec, mormální samoobsluha nebo některá z daších věcí, které v Karlíně už prostě nejsou, to je asi příiš revoluční nápad 🙁
Ty prostory nejsou uzavřené nehipsterským provozovnám. Spíš to narazí na problémy technické – vzduchotechnika, klimatizace..
Máte z vyjádření paní radní pocit, že se tam počítá se ševcem, galanterií či hospodou, kde pivo nestojí 80 z 0,4, jak je to v Karlíně obvyklé? Já osobně tedy úplně ne, ale budu rád, pokud se mýlím.
Chtějí pronajmout 40 oblouků, z toho 16 „komerčních“ – to čistýma hipsteřinama nezaplněj. Nakonec galanterie jde na ruku trendu DIY 🙂
Přesně tak, galanterie nebo švec jsou naopak služby/obchody pro hipstery jak dělané.
Pokud si tu cenu dokáží obhájit a lidi jim tam chodí, tak v čem je problém? To je prostě trh.
„Jednotlivé nájemce vybere speciální komise, oznámilo město.“
A predstava zminene pani Trestikove opravdu nedava moc nadeji, ze si tam nekdo bude moci otevrit jiny nez trendy provoz.
Si to pronajměte a otevřete si tam čistírnu sám.
„Tak si je vemte domů.“
Tady si myslím že argument výše je fér. Tady nejde o pomoc lidem v nouzi atd. prostě jsou k dispozici nějaký prostory v nějaký lokalitě a každej může s něčím přijít. Možná právě s obyčejnou službou pro „sousedy“ uspějete a dostanete levnější nájem. Jenže to musí někdo něco vymyslet a udělat, což bejvá problém.
Letmým pohledem do Google lze v Karlíně nalézt minimálně dvě opravny obuvi, tři čistírny, stejně tak supermarkety (samoobsluhy, chcete-li). Co tam máte dál?
„čistírma, švec,“
Živnostníky!? To myslíte vážně? Vždyť vládne ANO.
Hm, V Praze vladnou komsomolci Pirati s naivkami z Prahy Sobe. Tito rozhodne nemaji v lasce svobodneho, pricinliveho ducha, ktery je potreba k zivnosti ci podnikani.
Piráti i Praha sobě v lásce podnikání i živnostníky. Jenže tím, že jsou to intelektuálové kolem 35 si pod slovem živnost představí spíš tatérský salon, výrobu vitráží nebo praxi živnostnice, která vede hodiny jógy.
Co si prosím představujete pod pojmem normální samoobsluha. V roce 2000 (před povodní) byl supermarket na Florenci a pak až na Invalidovně. V Karlíně ne. Teď je zde Billa, Lidl i Albert. Přibil i Rossman nebo drogerie Teta. Pod slovo komunitní se vejde i ta knihovna :-). Čistírna kousek od viaduktu je (chcete kontakt?). Stále lze v okolí viaduktu najít podniky jako tradiční hodinářství pana Volavky (mírné ceny, opravuje i staré hodiny), antikvariát, Knihkupectví Přístav, galanterii, opravnu kol. Paní radní je radní pro kulturu. A jí se líbí čtvrti v Paříži, Berlíně nebo Londýně kde je množství umělců. Je zvolena… Číst vice »
Prostě stejná slova jste slýchával před rokem 1989 a pak, že se historie neopakuje.
Paní radní pro kulturu prosazuje program, který ji umožnil zvolení. Slíbila svým voličům, že pomůže vzniknout umělecké lokalitě, které jsou v zahraničních metropolích běžné. Praha svůj Mont Martre nemá. A voliči paní radní by ho rádi.
Přijde mi, že město neví co s tím.
jako obvykle
Tak to vám přijde špatně.
Město ví co s tím. Postupuje přesně podle volebního programu Prahy sobě. Jako jejich volič plnění programu oceňuji.
On se těší, až si zajde na pivo? A co takhle obnovit legendární hospodu U Fandy?
Jo bojím se že na tu už nedojde. Se slzou v oku vzpomínám… Jen si tak říkám, jestli ta krásná ale nezateplená klenba nebude svojí energetickou náročností nad síly nějaké galerie. Trochu mi to připomíná příběh garáží na letný, to byla svýho času taky kauza…
Jj, taky jsem si na ni se slzou v oku vzpomněl… Na pivo za desetikorunu u krbu, a k tomu výpečky se zelím. Tam i chudý študent nebyl za úplnýho nýmanda 😉
pivo za desetikorunu a na brigádě 25 Kč/hod. 28 Kč za noční.
Stačí, kdž nebudou dělat nic a „kreativní subjekti“ si to tam zařídí po svém.