umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Infrastruktura Železnice

Praha „vycpe“ opravený Negrelliho viadukt kreativními subjekty, vybere je komise

Negrelliho viadukt s vestavbami a upraveným okolím, vizualizace. Autor: MOBA Studio
Negrelliho viadukt s vestavbami a upraveným okolím, vizualizace. Autor: MOBA Studio
Bistra, kavárny nebo galerie. Negrelliho viadukt dostane „nádivku“ nejrůznějších činností.

Hlavní město Praha chce v příštích letech vybudovat pod opraveným Negrelliho viaduktem v Karlíně odpočinkovou zónu. Čtyři desítky oblouků mají obsadit „komerční i kreativní subjekty“, které doplní začínající podniky. Jednotlivé nájemce vybere speciální komise, oznámilo město.

Schéma budoucího dění pod mostem a v okolí schválili aktuálně pražští radní. Celkem jde o tři modely provozování vestaveb. První z nich počítá s komerčním pronájmem za předem stanovené nájemné, kdy se bude soutěžit typ provozu a program podniku. Nájemní smlouva má být uzavřena na pět let a následně může být prodlužována ve dvouletých intervalech.

Druhý typ předpokládá takzvaně kreativní pronájem na tři roky (také s možností dalšího prodloužení) za předem stanovenou cenu, která by měla být nižší. V obou těchto případech by mělo jít vždy o 40 procent z celkového počtu vestaveb. Zbylá část bude vyhrazena „různým start-upům“, které dostanou krátkodobý pronájem na jeden rok. Mix nájemních smluv má zajistit rozmanitost nabízených služeb.

„Když jsem byla v Berlíně nebo v Londýně, vždycky mi připadalo sympatické, jak město umí využít oblouky viaduktů pro nejrůznější bistra, kavárny nebo galerie. Jsem ráda, že tomu tak brzy bude i v Praze. Domluvili jsme se, že prostory nedostane zkrátka jen nejvyšší nabídka, ale šanci dostanou i kulturní nebo komunitní projekty. Jsem zvědavá na to, s jakými nápady Pražané přijdou a jak se díky tomu Karlín promění,“ uvedla radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková.

Aktuálně probíhá projektová příprava úprav veřejných prostranství i samotných vestaveb do oblouků. V prvním pololetí by měla být podána žádost o územní rozhodnutí. Plán využití oblouků navazuje na kompletní rekonstrukci samotného viaduktu, kterou v loňském roce dokončila Správa železnic. Předtím v obloucích bývaly z velké části zanedbané sklady a garáže, k zabednění zčásti došlo už na začátku 20. století.

Obnovu prostranství a vestavby zajistí Technická správa komunikací. Po dokončení úprav je předá do správy městské společnosti Trade Centre Praha. Ta bude nově vzniklou zónu spravovat a uzavírat smlouvy s nájemci. V rámci této společnosti vznikne (podobně jako v případě náplavek) pozice kurátora. Ten bude mimo jiné předsedat komisi pro výběr nájemců, která bude mít celkem deset členů.

„Moc se těším, až si sem budeme moci přijít na kávu anebo pivo a navštívit i další zajímavé provozy,“ uvedl radní pro správu majetku Jan Chabr.

Odebírat
Upozornit na
guest
73 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Brankoslav

Nechápu Negrelliho, že se patlal s nějakými drahými mostními oblouky, když mohl postavit násep a bylo by to.

Y.K.

Vy asi nevíte, jak vypada Vltava v době vzniku viaduktu… Proto je to most a ne násep. Pobřežní ulice se nejmenuje Pobřežní jen tak pro nic za nic. A zbytek je záplavová zóna.

Brankoslav

Odpověď na mou poznámku zní – oblouky jsou tam, protože se nacházíme v záplavovém území/zóně a je nutné umožnit prostup vody.
Co se asi stane, když v záplavové zóně ucpu všechny prostupy viaduktem kavárnami a podobnou veteší ? Když v podstatě vytvořím hráz ?

Karl vB.

Muselo to být průtočné kvůli povodním, protože vltavská kaskáda regulující průtok Vltavy se stavěla až za socialismu. Výjimkou jsou Štěchovice (1938-43), to byla pro Němce strategicky významná stavba.

Brankoslav

Před 20 lety to Vltavská kaskáda moc nezregulovala a v Karlíně měli Benátky.

Socha

V kavárně: Tak ty máš prej novej.. ddnddnddnddnddn…cožeee?…ddnddnddnddn…že prej…chrrrrrddnddnddn….to je asi nějakej náklad vod Libně…dddnddnddn..vrrrrzzzzz,vrzzz,vrzzz..á to budou kargácké wapky..co že sto řikal?…ddnddnddn…že máš prej novej bej…hooooouuk…tyy krááso, s brejlemi na čele, cos to povidal?…..ddnddnddn..vrzzzzvrzzz…tak pepiku, nemám to zfixovaný..nějak se nám třepe hladinka..ddnddnddn..jéé, spadla ti lžička..ddnddnddn…(až teda na to, že už tam nejsou spáry..)

Cestující, teď ale doma

Začalo se o tom mluvit nějaký rok před začátkem rekonstrukce, pořád se ukazovali líbivé vizualizace a u toho se tak skončilo a jak to vypadá, ještě nějaký rok si na to počkáme.

Vlastimil Kocurek

Nejspíše tam bude nějaká sázkařská firma a ruské beranice. Alespoň tak já Prahu znám, protože to tam převažuje.

Jiří Šrámek

Omlouvám se za dotaz neinformovaného trouby. SŽ za nemalý peníz opravila N. viadukt, ale prostory bude pronajímat město Praha? Komu tedy ten viadukt vlastně patří?

Kubrt

Viadukt na karlínské straně patří ČD, od břehu Vltavy pak státu zastoupeném SŽ. Pozemky pod oblouky patří Praze.

Karl vB.

Zajímavé, v Č.Budějovicích byly tahanice, komu patří prostor podloubí domů v Krajinské ulici a myslím, že to vyhráli majitelé domů.
Hloupý dotaz:
Proč část viaduktu patří ČD a část SŽ? Má to logické opodstatnění, nebo je to výsledkem typicky českého systémového přístupu?

Jaaa

Dělení majetku po ČD, s. o. na ČD, a. s. a SŽDC, s. o.

Pozemky pod drtivou většinou nádraží (včetně kolejišť) tak stále patří ČD.

Nevím, kdo to tenkrát rozhodoval, ale byla to pěkná pr…na.

Y.K.

SŽ to opravdu nefinancovala. To SFDI a EU (kolem 40%).

Ondřej P.

A pro nepamětníky autentický předpovodňový klip: https://www.youtube.com/watch?v=iqgO1lZkqoo

Jirka

Špatná kvalita, ale když se na to člověk dívá tak je rád, že už romové v Praze příliš nejsou.

jura

Mno, zacinaji prichazet jini. Z Blizkeho Vychodu , Afriky a ti se nezakecaj. Narozdil od Romu z Indie.

Milan_86

Pro pamětníky, já v Karlíně (přesně naproti metru Křižíková) vyrůstal celá 90. léta. Povodeň byla skutečně to nejlepší, co mohlo Karlín potkat. Do školy jsem chodil s kudlou kvůli jistým jedincům, ve škole jsme byli inkluzivní, aniž bychom o tom věděli a ožralů, smažek a šlápot tam bylo habaděj. Večer jít se psem bylo o nervy. Ano, dneska je Karlín hipster, posh a možná manýristický a předražený, ale je mnohokrát lepší než byl. Projděte se po ulicích, špína, proluky a křoví skoro zmizely, před covidem tam dokonce chodili turisti! Je to nádherné místo blízko centra, s historii a architekturou a… Číst vice »

Ondřej P.

Souhlas. Ale v devadesátkách už to začínalo být lepší, pamatuji třeba (dnes by se řeklo hipsterskou) galerii MIMO, já pamatuji konec osmdesátek a to byl Bronx.

Milan_86

Možný to je, jsem ročník 86, takže „černobílý“ období nepamatuju 🙂

Vlastimil Kocurek

To je ovšem diskriminační, nějaké neziskovka, by se měla postarat o to, vrátit vám Cikány. :):)

Jmfjv

To by mohlo projit. Použít stejné argumenty, jako se použili pro nákladnou rekonstrukci stavědla na viaduktu. Prostě Romové ke Karlínu patří a kdo nesouhlasí je kulturní barbar, který by nejradši zboural Karlův most.

Sch

Souhlas, na konci devadesátých let jsem měl v Karlíně brigádu, Praha nasadila plastové kontejnery na směšný odpad a na hlavní Sokolovské hořely každý týden.
Za mého dětství jsme nesměli do jiného koutu, Krymské ulice ve Vršovicích, a dnes je to posh. Ta gentrifikace možná není ideální, ale je to rozhodně posun správným směrem.

Nekdo

nebylo by lepší to vycpat stavebním bordelem jako ve Štatlu? teď by se ušetřilo za skládkování a dlouhodobě za dotace těmto „kreativním subjektům“…

Tomáš Záruba

Po pravdě, mně se to nejvíc líbí prázdný.

Vlastimil Kocurek

No prázdný ano, mě také, ale problém je v tom, že ono by to prázdný nezůstalo. Také by to byly takové kóje pro dvojice na stojato.

Facepalm

Jasně. Sedmdesátá pátá galerie v ulici, předražený designový bistro, kancelář kompostovacího startupu a podobný hipsterský nesmysly, to je přesně to, co v Karlíně chybí. Kdyby tam bylo něco pro lidi, co si každej den nekroputěj před zrcadlem fousy, asi by to bylo málo cool.
To snad bylo lepší, když tam byly garáže a výkup starejch hadrů.

Bpee

No a? Pokud je po tom poptávka, tak co? Vy tam přece chodit nemusíte a pořád lepší, když takové místo ožije. 🙂

Facepalm

Po tom není poptávka, to se dneska dotuje z veřejnejch peněz. Jinak, máte pocit, že takovými věcmi to místo ožije? Ste asi v Karlíně dlouho nebyl, co? Ta čtvrť je pro normálního člověka už léta zcela nepoužitelná – nájmy strašlivý, veškerý podniky předražený a většinou mizerný a večer polomrtvo, protože půlka Karlína jsou kancly. Gentrifikace se tomu říká. A každé rozumné město by se jí mělo postavit, né ji ještě podporovat.

Y.K.

Jistě, každý pražák se slzou v oku vzpomíná na předpovodňový Karlín, takový ten tak trochu pražský Bronx.

Facepalm

Kde mluvím tady o předpovodňovém Karlíně.

Y.K.

Takže byste chtěl nějaký utopický Karlín co nikdy neexistoval? Jestli se vám nelíbí kam se Karlín vyvíjí, můžete si stěžovat na lampárně. To je asi tak vše co s tím můžete dělat. Mě se nová podoba líbí i přesto že ne vše je mého gusta.

Vojtaur

Na zacatek trocha kopirovani z Wikipede: Gentrifikace Gentrifikace je označení pro lokální sociálně-kulturní změny, které jsou důsledkem toho, když bohatší lidé nakupují nemovitosti k bydlení v dosud méně prosperujících společenstvích. V návaznosti na gentrifikaci roste průměrný příjem a klesá průměrná velikost rodiny ve společenství, což může vést k vytlačení nízkopříjmových vrstev obyvatelstva (z důvodu zvýšeného nájemného, vyšší ceny domů a vyšší daně z vlastnictví). Tento typ populační změny snižuje průmyslové využití půdy, která ustupuje využití pro obchod a bydlení. Kromě toho se do dříve zanedbaných oblastí stahují nové podniky, zaměřující se na bohatší základnu spotřebitelů, což dále snižuje dostupnost služeb… Číst vice »

Facepalm

Ano, je to bohužel svým způsobem přirozené, o tom žádná. Ale není to věc úplně pozitivní a město by mělo být ten poslední, kdo to bude podporovat. Mimochodem, ve světě už nejsou výjimečné „vzpoury“ původních obyvatel. Ono totiž nejde o vytlačování jen nízkopříjmových vrstev, ale už i normální střední třídy. Znám dost lidí, co Karlín opustili kvůli nesmyslným nájmům, i když jejich příjmy rozhodně nejsou podprůměrné…

Vojtaur

Ale vysoke ceny najmu (nejen v Karline) jsou bohuzel velkym problemem dnesni doby. Ja znam i lidi, co uz jim nestacil prijem na pronajem bytu na Cernem Moste a museli pryc z Prahy…

Facepalm

O tom prave mluvim. Ze by pak mesto melo mit zajem udrzet tam veci, ktery tam nemaj sanci uplatit komercni najem, a ne tam delat prostor pro dalsi trendy bullshit.

Hojakar

a co by jste tam představoval? Zaplivane hospody 4. cenove skupiny s hnusnym pivem za 15 kc?

Facepalm

ne

Vlastimil Kocurek

Hodně těžko se to čte (první 2/3). Napsal bych to jednodušeji, chybí tam pojem centrum města, nebo druhotné centrum města, periférie a satelity. Je to i prostorový jev. Nejen sociálně kulturní. (to se píše navíc bez spojovací čárky) Až na konci jste do toho ten prostor konečně dostal.
Ale věřte mi, není to možné obsáhnout v diskusi.

Vlastimil Kocurek

V dnešní době se ve velkých městech (i podobných jako Praha v tom, že se zastavují nově obrovské brownfieldy – typický je Boston) staví převážně rezidenční domy s poměrně velkou spodní základnou pro nejrůznější služby, obchody, nebo kombinace Hotel-rezidence. V dnešní době se kancelářské budovy téměř nestaví, je toho přebytek. potřeba knanceláří je navíc čím dále menší. V Bostonu rezidenční výstavba dělá cca 90% staveb, ne-li více. Dá se to dohledat na internetu.

LiborV

V Karlíně pracuji. Co se týká možnosti jít na oběd, tak v okolí Karlínského náměstí lze poobědvat i něco jiného než sushi a u mých kolegů oblíbené klíčky. A ne všechna bistra jsou předražená. Nakoupit zde lze i v běžných řetězcích typu Billa nebo Rossman. Ve čtvrtek večer když jsem někdy kolem 22té chodíval v květnu domů, tak na některých zahrádkách restaurací bylo živo. I v parku 🙂

Vlastimil Kocurek

Naopak měl by tam chodit, a podporovat svou čtvrt, být loajální, ono jednou týdně kafe za 200 nikoho nezruinuje, a je to cool, patří to k dnešnímu způsobu života.

Vlastimil Kocurek

Myšleno naprosto ironicky.

Lukáš

Žárlíš, protože ti vousy nerostou?

LiborV

Kompostovací startup na sebe vydělat umí. Když pozoruji své kolegy a kolegyně, kteří bydlí na Letné a pracují někdy doma někdy v Karlíně, tak kompostovací startup by mohl být huť. Jedna kolegyně již doma na Letné designový komposter se žížalami v kuchyni má. A další z něj byly pif paf též. Stejně jako rády objevují eko bio pražírny kávy. Máte pravdu, že spíš než další bistra by pod viaduktem mělo být i něco jiného. Skvělá by byla pobočka městské knihovny, která v Karlíně citelně chybí. Tuším, že tam budou i aktivity s dotovaným nájmem. Tam si umím představit, že se… Číst vice »

Jan

Pro srovnání doporučuju se podívat třeba na vídeňské Stadtbahnbögen. Je to víceméně to samé (jen trochu větší) a už několik dekád v tom provozují několik klubů, obchod s kolama nebo třeba mekáč.

Karl vB.
Esetek

jak čtu kulturní, komunitní, kreativní… tak se mi to přestává líbit. Asi už jsem moc starej.

Facepalm

jojo, hlavně, když to fskutečnosti většinou znamená „dotovaný“. Aby tam byla čistírma, švec, mormální samoobsluha nebo některá z daších věcí, které v Karlíně už prostě nejsou, to je asi příiš revoluční nápad 🙁

Kubrt

Ty prostory nejsou uzavřené nehipsterským provozovnám. Spíš to narazí na problémy technické – vzduchotechnika, klimatizace..

Facepalm

Máte z vyjádření paní radní pocit, že se tam počítá se ševcem, galanterií či hospodou, kde pivo nestojí 80 z 0,4, jak je to v Karlíně obvyklé? Já osobně tedy úplně ne, ale budu rád, pokud se mýlím.

Kubrt

Chtějí pronajmout 40 oblouků, z toho 16 „komerčních“ – to čistýma hipsteřinama nezaplněj. Nakonec galanterie jde na ruku trendu DIY 🙂

Jakub P

Přesně tak, galanterie nebo švec jsou naopak služby/obchody pro hipstery jak dělané.

Jan Novak

Pokud si tu cenu dokáží obhájit a lidi jim tam chodí, tak v čem je problém? To je prostě trh.

jura

„Jednotlivé nájemce vybere speciální komise, oznámilo město.“
A predstava zminene pani Trestikove opravdu nedava moc nadeji, ze si tam nekdo bude moci otevrit jiny nez trendy provoz.

mirek

Si to pronajměte a otevřete si tam čistírnu sám.

Facepalm

„Tak si je vemte domů.“

laska

Tady si myslím že argument výše je fér. Tady nejde o pomoc lidem v nouzi atd. prostě jsou k dispozici nějaký prostory v nějaký lokalitě a každej může s něčím přijít. Možná právě s obyčejnou službou pro „sousedy“ uspějete a dostanete levnější nájem. Jenže to musí někdo něco vymyslet a udělat, což bejvá problém.

Martin

Letmým pohledem do Google lze v Karlíně nalézt minimálně dvě opravny obuvi, tři čistírny, stejně tak supermarkety (samoobsluhy, chcete-li). Co tam máte dál?

Jiří Kocurek

„čistírma, švec,“

Živnostníky!? To myslíte vážně? Vždyť vládne ANO.

jura

Hm, V Praze vladnou komsomolci Pirati s naivkami z Prahy Sobe. Tito rozhodne nemaji v lasce svobodneho, pricinliveho ducha, ktery je potreba k zivnosti ci podnikani.

LiborV

Piráti i Praha sobě v lásce podnikání i živnostníky. Jenže tím, že jsou to intelektuálové kolem 35 si pod slovem živnost představí spíš tatérský salon, výrobu vitráží nebo praxi živnostnice, která vede hodiny jógy.

LiborV

Co si prosím představujete pod pojmem normální samoobsluha. V roce 2000 (před povodní) byl supermarket na Florenci a pak až na Invalidovně. V Karlíně ne. Teď je zde Billa, Lidl i Albert. Přibil i Rossman nebo drogerie Teta. Pod slovo komunitní se vejde i ta knihovna :-). Čistírna kousek od viaduktu je (chcete kontakt?). Stále lze v okolí viaduktu najít podniky jako tradiční hodinářství pana Volavky (mírné ceny, opravuje i staré hodiny), antikvariát, Knihkupectví Přístav, galanterii, opravnu kol. Paní radní je radní pro kulturu. A jí se líbí čtvrti v Paříži, Berlíně nebo Londýně kde je množství umělců. Je zvolena… Číst vice »

Jirka

Prostě stejná slova jste slýchával před rokem 1989 a pak, že se historie neopakuje.

LiborV

Paní radní pro kulturu prosazuje program, který ji umožnil zvolení. Slíbila svým voličům, že pomůže vzniknout umělecké lokalitě, které jsou v zahraničních metropolích běžné. Praha svůj Mont Martre nemá. A voliči paní radní by ho rádi.

Vojtíšek

Přijde mi, že město neví co s tím.

ABC

jako obvykle

mirek

Tak to vám přijde špatně.

LiborV

Město ví co s tím. Postupuje přesně podle volebního programu Prahy sobě. Jako jejich volič plnění programu oceňuji.

Pink

On se těší, až si zajde na pivo? A co takhle obnovit legendární hospodu U Fandy?

dejf

Jo bojím se že na tu už nedojde. Se slzou v oku vzpomínám… Jen si tak říkám, jestli ta krásná ale nezateplená klenba nebude svojí energetickou náročností nad síly nějaké galerie. Trochu mi to připomíná příběh garáží na letný, to byla svýho času taky kauza…

N.F.

Jj, taky jsem si na ni se slzou v oku vzpomněl… Na pivo za desetikorunu u krbu, a k tomu výpečky se zelím. Tam i chudý študent nebyl za úplnýho nýmanda 😉

Jiří Kocurek

pivo za desetikorunu a na brigádě 25 Kč/hod. 28 Kč za noční.

Vrabec na střeše

Stačí, kdž nebudou dělat nic a „kreativní subjekti“ si to tam zařídí po svém.