Praha schválila levnější jízdné pro studenty a seniory

Tramvaj na zastávce Moráň na Karlově náměstí. Foto: Praha.euTramvaj na zastávce Moráň na Karlově náměstí. Foto: Praha.eu

Rada hlavního města Prahy dnes nasedla na vlnu slev v MHD, která se rozlévá po českých zemích. Levnějších předplacených jízdenek

Zpět na článek
32 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pibik

Jsem zvědav kolik pak bude ztráta dopravního podniku, 20 mld v příštím roce? 😀 Lide lační po zadarmo, kdo rozdá nejvíc vyhraje komunální volby. 😀 Ještě jednou a naposled tímto stylem.

železničář v důchodu

Kdyby konečně někdo DPP „šlápl na krk“ a donutil jej méně plýtvat, možná by ty úspory ty zvětšené slevy skoro úplně pokryly: když vidím například to úžasné využití vozidel i personálu o víkendech, kdy třeba na linkách na okrajích města autobusy víc prostojí než projedou, tak tomu nějak nerozumím. Ale kdo by to „šlápnutí na krk“ měl udělat, když dozorčí radou DPP je provázaná s MHMP a dalšími městskými činiteli …

Tomas

Všeználek ani netuší, kdo sestavuje jízdní řády?

železničář v důchodu

No, právě: DPP, kterému ROPID v případě MHD zadává v podstatě jen hodinové počty spojů, které mají být pokryty – ale provozní technologie včetně třeba výjezdů a zatažení na opačný konec města po prázdnu, to už je věcí DPP (a ten si ty náklady pochopitelně rozpočítá do sazeb na vozový kilometr „veřejných“ spojů).

Jakub

No kdopak Tomáši? Podle tebe, ovšem….

železničář v důchodu

To by mě také zajímalo, o čem nás ten „Všeználek Tomas“ chtěl poučit …

To

Podle mě by mělo být všechno zdarma. Platíme daně i všem ostatním, tak co… k čemu peníze

Petr.R

Když si spočítáte kolik stojí automaty na jízdenky, samotné jízdenky a distribuce, šarže prodejců, revizoři, platební transakce a jiné, tak doprava zdarma je vlastně šetření peněz.

Jan Sůra

Tak nám to prosím spočítejte,kolik se ušetří.

Petr.R

To bych asi nedokázal a dost lidí bych ohrozil, nebot kdo prodává třeba papírový jízdenky, tak jich je tak 38% falešných, nevím ani kolik je tam revizorů. Ale v menších městech je to tutovka, tam nemají papírový jízdenky, revizory a ani automaty. Je tohle zajímavý téma a určitě přinesete souhrnný článek z měst co provozují mhd.

To

Třeba v takových Hořovicích zrušili platbu za MHD právě z výše uvedených důvodů… když si to město spočítalo, tak zjistilo, že MHD bude dotovat pouhými 100 000 ročně a že je t otaková částka, která je nezabije, tak to pro občany udělali zadarmo a nikdo si neztěžoval.

železničář v důchodu

To je sice pravda, ale funguje to fakticky převážně pouze pro obyvatele Hořovic a nejbližšího okolí + pro „všednodenní“ návštěvníky nemocnice, protože ta linka je v provozu pouze v pracovní dny dost omezeně během dne = viz:
Bezplatná linka MHD:
216123 (C 09) NAJDETE ZDE ( http://www.mesto-horovice.eu/e_download.php?file=data/editor/376cs_1.pdf&original=c9-12.pdf ) aktualizováno 15.5.2018
V případě, že odkaz nefunguje, hledejte na http://www.arriva-strednicechy.cz/ jizdní řády – MHD Hořovice – linka C9.
– o víkendech tam jezdí jen běžné linkové autobusy za jízdné stanovené tarifem.

Skippi

Jen tak pro zajimavost zminim, ze v Talinu (Estonsko) je MHD pro residenty zdarma. Turiste musi platit. Je to takovy zvlasti pristup, protoze stale musi zajist distribuci jizdenek a revisory.

Člověk

Jako student a Pražák budu v nadcházejících volbách volit toho, kdo podobné zvrácenosti zruší. Když se chci dostat z bodu A do bodu B, tak si to buď zaplatím nebo půjdu pěšky. Nechci po nikom, aby to platil za mě.

To

Moje řeč. Hrdě si to nechám zaplatit od rodičů. Co na tom, že rodiče hákují v kolbence od nevidim do nevidim a já kalím po barech a místo školy chodím demonstrovat ani nevím proti čemu.

Petr.R

a co kdybychom platili školné a pěkně zvostra,nevím proč někdo z daní vás musí pořád dotovat a vy tady se frajeříte, že máte peněz na rozhazování.

To

moment… kdybych měl platit školné, tak to bych musel žít u maminky nejméně do čtyřiceti… tak to prrr!

Petr.R

vy studujete do 40 let? a v kolika půjdete do důchodu?

To

Říkám, že „kdybych měl platit školné“ tak žiji u maminky do 40 let…

Zlesak

Možná by stálo za to spočítat, na kolik by vyšlo, kdyby byla veřejná doprava úplně zdarma. Ano, musela by se ještě více dotovat, na druhou stranu by odpadly náklady s celým aparátem, který má na starosti výběr tržeb, jejich klíčování, kontrolu, stanovení tarifů a všeho kolem toho, náklady na odbavovací zařízení, kartové systémy, pokladny atd atd. Určitě by to bylo zajímavé téma pro diplomovou práci. Zcela jistě by to přispělo k vyššímu vyžívání veřejné dopravy a tím i poklesu individuální. Na druhou stranu by se z toho mohla stát „socka“ (někdo by si z toho udělal své bydliště). Navíc dopravci… Číst vice »

noerf

Zlesak: Alternativa take je zrušit úplně dotace. Pak by byli dvě možnosti, vyhrazené pruhy pro MHD, časově zajímavější než auto, takže by vyšší cena roční jizdenky nevadila nebo zruseni mhd a individualni cestování (chůze, kolo,motorka, auto). Ale obce by ušetřili a stat by mohl snížit daně a propustit spoustu uředníků.

Petr.R

bavíme se o mhd a ty dotace nemají, platí to radnice vše i slevy které jsou daný státem.

Tomas

Pražská MHD je už dnes extrémně levná a lidi, co jí nejezdí, mají jiné důvody, než je cena, mimo jiné právě tu sockovitost. A výroční zprávu za rok 17 má DP v OR, račte hledat. Tržby z jízdného 4 mld Kč. I kdyby náklady na výběr dělaly třeba miliardu (což je taky nesmysl), pořád by se někde musely vzít další 3. Jestli je máte doma ve slamníku a jste ochotný je rok co rok vysolit, proč ne. Město ty prachy nemá, takže by to znamenalo jen další snížení kvality MDH a paradoxně další nárůst dopravy individuální. Souvislost mezi cenou a… Číst vice »

Vít Jůza

Pražané už mají MHD zdarma za 3650 Kč ročně … to je skutečně zdarma, zatímco příležitostní uživatelé MHD platí 24Kč třeba za 1 zastávku …

železničář v důchodu

„zatímco příležitostní uživatelé MHD platí 24Kč třeba za 1 zastávku“
No, takového cestujícího jsem snad ještě neviděl …

Petr.R

nerozumím, na 30 minut stojí přeci 24kč.

Skippi

Zrejme jednu zastavku lide spise dojdou pesky nez aby platili 24KC.

Kajman

Ale třeba taky nemůžou, bolí je nohy nebo táhnou velký náklad. Takže že takového cestujícího pan železničář v důchodu neviděl, zdaleka neznamená, že by takoví nebyli.

železničář v důchodu

To, že někdo jede jen jednu zastávku, samozřejmě nepopírám, jen si nevzpomínám, že bych nějak často viděl někoho, kdo by za to platil …

železničář v důchodu

Dolínek se sice snaží umetat „socanům“ předvolební stezku, ale výsledek je nejistý – získají na tom ale aspoň něco studenti a mladí (= z dnešního pohledu už i dost „podměreční“) senioři …

noerf

Pana Dolinka určitě budou volit milovnici adrenalinovych zážitků. V Praze lze hrat hru Posledni prechod mostu -)

Kajman

Upřímně, ČSSD mohou volit snad jen skalní milovníci značky – jiný důvod pro volbu této obskurní party mě fakt nenapadá.