Praha nevykoupila zatím ani metr pozemku pro další část Pražského okruhu

Rok po schválení memoranda s Ředitelstvím silnic a dálnic o výkupu pozemků pro takzvaný zelený pás mezi budoucí částí Pražského

Rok po schválení memoranda s Ředitelstvím silnic a dálnic o výkupu pozemků pro takzvaný zelený pás mezi budoucí částí Pražského okruhu z Běchovic k dálnici D1 nemá hlavní město dosud vykoupeno ani metr čtverečný.

Potvrdil to náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr. „Práce na výkupu zelených pásů začaly už vloni, ale první výsledky v podobě získaných pozemků čekáme letos,“ řekl Scheinherr. Kolik jich bude nechce zatím říct.

Úsek 511 by měl být zatím nejbližším úsekem Pražského okruhu, který se má stavět. Jeho přípravy se ale vlečou a nabírají zpoždění. Naposledy došlo k chybě při zahájení územního řízení u stavebního úřadu Prahy 22. Loni v listopadu kvůli tomu úřad kritizoval tehdejší ministr dopravy Vladimír Kremlík. Podle zatím posledních informací v letáku ŘSD by měla stavba začít v roce 2022, územní rozhodnutí už chce mít ŘSD letos v dubnu.

Trasa SOKP 511. Foto: ŘSD

Trasa SOKP 511. Foto: ŘSD

Podle Scheinherra bylo loni hlavním úkolem vyřešit, jakým způsobem zelené pásy vykupovat společně s ŘSD tak, aby majitelé pozemků nemuseli absolvovat jednání se zástupci magistrátu a potom zvlášť i s ŘSD. „Pozemky jsou totiž často pod budoucí částí Pražského okruhu i zelenými pásy. Brzdila nás tu vnitřní pravidla ŘSD. Zatímco my v Praze můžeme pozemky vykupovat už před získáním územního rozhodnutí a také to tak děláme, ŘSD musí na územní rozhodnutí vždy vyčkat a teprve potom vykupovat,“ dodal Scheinherr.

Výkup pozemků pro takzvaný zelený pás, který má mít celkovou rozlohu 251 hektarů a má být přirozenou bariérou mezi zástavbou a dálnicí, začne letos. „Souběžně jsme začali jednat s majiteli dotčených pozemků. Zelené pásy nejsou veřejně prospěšnou stavbou, jednání je tedy jedinou možností a nepřipadá v úvahu například vyvlastňování,“ upřesnil Scheinherr.

Podle něj město čeká největší soubor pozemků k vykoupení v okolí mimoúrovňové křižovatky Dubeč, která významně zatěžuje Běchovice, byť je v katastru Dubče. „S majitelem jsme se sešli s vypracovaným předběžným posudkem nacenění od znalců, kteří představili předběžnou cenovou hladinu. Pro pozemky v okolí křižovatky v Dubči už máme i finální posudek s konkrétními cenovými nabídkami od magistrátu a jednání pokračují dále. Zároveň ale i tady jsme závislí na jednání ŘSD. My jsme už majiteli dotčených pozemků nabídku dali, na nabídku ŘSD ale majitel stále čeká,“ dodal Scheinherr. Letos má město na výkupy v rozpočtu zhruba 200 milionů korun.

Podle Scheinherra město postupuje podle plánu. „Rychlejší postup komplikuje nestabilita na ministerstvu dopravy. Mění se ředitelé ŘSD, mění se ministři dopravy a tyto změny vždy celý proces úplně zastaví. Referenti musí vždy čekat, zda bude nové vedení souhlasit s předchozím postupem a bude na něj chtít navázat,“ dodal.

Tagy praha Pražský okruh Ředitelství silnic a dálnic SOKP 511 Top
55 komentářů