Praha mění podmínky pro bezplatnou přepravu Ukrajinců

Tramvaj DPP na zastávce u metra Strašnická. Foto: Jan Meichsner / Zdopravy.czTramvaj DPP na zastávce u metra Strašnická. Foto: Jan Meichsner / Zdopravy.cz

Bezplatná přeprava se netýká už každého majitele ukrajinského pasu.

Zpět na článek
60 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Miloš

U nás také jezdí zadarmo váleční uprchlíci z Ukrajiny

Ketchup1970

Líbí se mi třeba i vstup do zoo , ti lidé opravdu zažili stress o kterém se nám ani v nejhorších snech nezdálo . Nezávidme jim. Makají , okrádají je často mafiáni , žijí skromně , teď mluvím o téch , co tady už byli .

ervoš

Dnes po jízdě mi vlakvedoucí řekl,že prodal min 70 volných“Ukrajinských“ jízdenek.Dle kvality oblečení,mobilů a směru jízdy ze západu na východ to žádní potřební chudáci nebyli.Vyrazili do Plzně zdarma na výlet.A platíci Češi na to koukají dost nasr…..ě.Ale třeba na ně přispěli ve sbírce.

Ares

Ty lidi ale nejsou z nějaké rozvojové země, jasně že mají oblečení jako vy, dokonce i dobrý telefon. O tom to není..

Pepa

Praha furt mění podmínky, aby zmátla nepřítele (= Ukrajince) a dala vydělat přátelům (= exekutorská mafie České republiky) na pokutách od revizorů.

Pepa

„Kluk z Prahy“ udělal před 3 dny reklamní video v ukrajinštině o bezplatné přepravě pro občany Ukrajiny. Kdypak „kluk“ vydá opravu informace?
https://www.youtube.com/watch?v=pJjActQHpoA

Pepa

Cestující v Praze mají problém s kupony v mobilu, někdy se neaktivují
https://www.idnes.cz/praha/zpravy/pokuty-dpp-vybity-telefon-listek-doklad.A220311_655064_domaci_baky

Jan

S jízdou zdarma souhlasím. Jen by jim také mohl někdo kompetentní sdělit, že mají v MHD používat obličejovou roušku. Byl jsem svědkem v tram 9, jela tam rodina celkem 3 dospělí a 5 dětí bez doušek.

am3306

Kdeby kazdej tak delal tak dnes ty hadry nosime porad i v lese. Je to prakticky na nic, plus pouzivat dokola stejni clovjek vdechuje uvolnovani micorskopicke vlakna a plisen. Takova rodina dela vic pro svobud ted nez vecina lidi.

Tomáš679.2

Na to je jednoduché řešení. Nepoužívejte stále dokola ten samý 😉

Pavka

Člověče, nerozumím jazyku vašeho kmene. Zkuste přeložit, co tím chcete říct?

Otansiho

To vážně ještě někdo řeší roušky apod. ? 😀

Tomáš679.2

Ano, třeba já ano. Do vnitřních prostor vždy.

Marie

Je to směšné. Ale asi se cítíte lépe. Tak noste náhubek stále.

Pavka

Vzhledem k tomu, že jsem strávil víkend s osobou, která byla dnes pozitivně testovaná na covid a je jí blbě, nosím roušku, kdybych to měl taky, abych nikoho nenakazil. Je to špatně???

rtep

Předpokládám, že většina Čechů už na náhubky kašle. Tak proč ne i Ukrajinci.

Jan

V Praze nikoliv, prakticky všichni nosí respirátor. Turistu, hlavně donedávna ruského, snadno poznáte že nosí pouze roušku, která v PID už aspoň rok neplatí. Za pár týdnů už nebudem nosit nic, ale do té doby je známkou ohleduplnosti a respektu dodržovat platná opatření dopravce i vlády. Zatím to ještě nikoho neudusilo, hlavně ne když jen stojí nebo sedí, tak tu půlhodinu nebo kolik kdo tráví v MHD přežijeme.

xyz

Pokud by šlo o tzv. nanoroušku, tak ta je povolena po celou dobu.

Tomáš679.2

Máte pravdu, že pro většinu lidí je to již obtíž. Mě to problém nečiní a ve vnitřních prostorech stále používám respi. Sice na mě lidi koukají jak na zjev, ale ať si myslí co chtějí. Pokud vím, tak ve vnitřních prostorech toto opatření stále platí a tedy by měli lidé tak činit a proto si i já o každém kdo nepoužívá myslím své.

rtep

To já také náhubek většinou nosím, sundavám si jej jen třeba ve vlaku, když je v něm málo lidí – což je na Šumavě časté.
Ale je mi úplně jedno, zda to nosí lidé kolem mně.

Otansiho

Celé mi to připadá poněkud „splašené“ a ušité horkou jehlou. Ano pomozme jim, zaslouží si to, většina si to u nás i odpracuje, ale proboha nerozdejme jim všechno během 2 týdnů. U jednotlivců to pochopím, že jednají emocionálně, ale např. u institucí viz. Praha to vypadá hodně blbě. Měnit pravidla co týden.
My jsme poněkud chladný národ, ale když o něco jde, dokážeme se semknout a vyjádřit opravdu velkou solidaritu. V žádném případě lidem z Ukrajiny nic nezávidím, ale dávat jim vše zdarma se může akorát otočit proti nim.

rtep

Podstatná mi přijde tato Vaše věta:
Proboha nerozdejme jim všechno během 2 týdnů.

Ta válka může trvat třeba jen měsíc, může ale také trvat 5, 10, 15 i více roků. Já si teď odpustil nějaké zbytné nákupy, abych mohl pomoci Ukrajincům, ale nechávám si do budoucna rezervu pro ně i pro sebe.
Koneckonců se bohužel nedá vůbec vyloučit ani to, ze válečný zločinec Putin zaútočí v dohledné době i na nás.

MM3134

Tak doufám že až na nás zaútočí tak se potkáme na frontě 😉

Tomáš679.2

O tom nepochybujte.

rtep

Ne, nepotkáme.
Nikdy bych nebyl ochoten střílet po někom, kdo za nic nemůže a kdo mi nic neudělal. A ve válkách proti sobě nikdy nenajdete viníka konfliktu. Jen někoho, kdo plní rozkazy, protože se bojí je neplnit a kdo má třeba doma rodinu a děti nebo rodiče.
Nebyl bych schopen střílet ani třeba v sebeobraně.
Když jsem byl na té blbé vojně, často jsem měl v rukou knihy E.M.Remarquea.

Ukrajinci mají můj velký obdiv, že svoji zemi dokáží bránit, mají také výborného prezidenta.
Kohopak by asi k boji zburcoval Zeman…

Tomáš679.2

No, moc dlouho nám ta solidarita nevydržela. Lidé co nabízeli ubytování po týdnu zjišťují, že to není otázka dní a houfně couvají. Kapacity jsou vyčerpané a příliv neustává….. Však jsem to očekával. Opakuje se situace z počátku korona krize kdy lidé tleskali zdravotníkům aby po několika měsících na ně útočili a prořezávali jim pneumatiky u aut. Takový byl ten vděk. Stejné je to dnes a je mi velice lít, že tomu tak je. Každý si měl své možnosti nejdříve rozmyslet a pak konat. Pokud úlevy v dopravě a jejich nastavení korespondují s tím, že člověk který překročil hranice má potřebný… Číst vice »

Radek Janata

Ono to bude spíš tím, že si i Ukrajinci, co pracují v ČR dlouhá léta, přestali kupovat jízdenky.

Tomáš679.2

Tohle nedovedu posoudit. Pokud to tak je, tak proč asi? Možná se jen na počátku špatně nastavilo to, kdo je oprávněn úlevy využít. Pokud se řeklo, že taková úleva bude pro každého držitele UKR pasu bylo to z nějakého důvodu a v danou chvíli to bylo nejsnazší řešení. Ovšem nic nebránilo v tom nastavit, že tato úleva se týká jen takových držitelů, kteří v určitém období do republiky vstoupili (stejně se v případě kontroly museli prokazovat pasem a tam by jistě termín vstupu byl vyznačen). Pravděpodobně se tím chtělo ulehčit cestování i lidem zde dlouhodobě žijícím, kteří museli cestovat ven.… Číst vice »

Sinthera

Je to skutecne tak, jak pise pan Janata… Dobe je take, kdyz ma clovek koupene mistenky a prave na vasich mistech se uvelebuji ukrajinci… Tato „pomoc“ uz je vyhnana do extremu.

Jiří Kocurek

To je klidně možné, že jel někdo na výlet zadarmo. Ale než poškodit nuzného, tak je lepší akceptovat tyhle ztráty a postupně stanovit nějaká podrobnější pravidla. Oproti tomu, co se děje *tam*, je to jízdné po ČR jenom pár drobných. Ošetřit to datem vstupu do EU (do ČR) ale plně chápu.

Sinthera

„Uzasne“ je, kdyz Vam obsadi pulku vlaku a cestujici s koupenymi mistenkami se na sva sedadla kvuli nim nedostanou…

Frantík

No to je celkový nešvar, že se na nádražích první cpou do vlaku lidí bez místenek… „tady rezervace, tak zůstaneme blokovat chodbu…“

Vladimir

ano

Jan

Ti do jezdí PID dlouhá léta těžko najednou zahodí měsíční a roční kupony. Možná to někomu stojí za námahu tvářit se jako uprchlík, ale to jsou opravdu jednotky lidí.

iroslav ZIkmund

Ti, co nabízeli přístřeší celkem logicky předpokládali, že je to na nezbytně nutnou dobu, než se o to ubytování postará „systém“ … Jenže ten systém nechce zaplatit běžné náklady na ubytování v hotelech, kde chybí turisté. a za nocleženku za stovku v ubikaci pro bezdomovce je hotel neubytuje …. I kdyby jel na minimální provozní náklady bez zisku ….
Na postavení „čunkova“ buňkového sídliště pro nepřizpůsobivé na okraji Vsetína asi není dost buněk …. ani potřebná infra …

Tomáš679.2

V tomto případě bych počítal vždy s tím, že nezbytná doba může být dva dny, ale i několik měsíců. Pokud ale někdo obrací o 180 stupňů již po týdnu je to hodně zvláštní.

Martin Liška

Zase bych ty lidi takhle paušálně neodsuzoval. Ne každý, kdo chce pomoci, třeba bydlí ve vlastním a v nájemní smlouvě jsou často klauzule, které delší pobyt dalších osob v pronajatém bytě zakazují. A riskovat kvůli pomoci uprchlíkům, že mě samotného majitel z bytu vyhodí, to se taky chce jen málokomu.

Tomáš679.2

Tomuhle rozumím a proto by bylo namístě si to předem rozmyslet než jednat ukvapeně. V případě nájemního bytu bych to osobně řešil asi tak, že bych se snažil předem dohodnout s majitelem. Ale pak jak píšete mohou být další závažné důvody. Tohle chápu a paušálně neodsuzuji. Jen jsem čerpal z informací v tisku, že to nejsou jednotlivé a ojedinělé případy.

Martin

Snad tento systém bude i u čd,aby si zdejší Ukrajinci nedělali výlety po republice.Uz hodně zneužíváno.

Tomáš679.2

Závist?

Pavel

v kombinaci se zakrslým cortexem.

Martin

A tebe nenaštve, když platíš jízdenku a do vlaku nastoupili ožralí ukrajinci ,že si jedou kouknout do Prahy. Osobně jsem to viděl 2x

Tomáš679.2

Netvrdím, že tyto případy nemohou být a proto jsem se k Vašemu příspěvku ještě trochu rozepsal. Ano, jistě. Za prvé je to věc toho dotyčného, že mu není stydno a že je ochoten parazitovat na pomoci určené potřebným. Za druhé je to věc prevence. Pokud by se jasně řeklo, že ten, kdo bude pomoci zneužívat (mám pocit, že máme nouzový stav) bude přísněji postihován. To by jistě dokázalo mnohé takové odradit. Asi bych neřešil, že já zaplatil a někdo jiný ne. Dnes řidič OA na křižovatce za vozidlem autoškoly. Žák se rozjížděl pomalu a tak onoho řidiče nenapadlo nic lepšího,… Číst vice »

Miroslav ZIkmund

Jenže tohle zjevně nejsou „uprchlíci“, 18 – 60 se z Ukrajiny se nedostanou …

Tomáš679.2

A pokud jsou zde, tak jistě již dostali povolávací rozkaz.

původní Jakub P

Ale dostanou, maj výjimky pro otce více dětí, otce samoživitele s dětma, muže neschopný vojenský služby ze zdravotních důvodů, atd. Což fakt na ulici nepoznáte. Takže i muži v tomto věku tu můžou být jako uprchlíci (i když míň).

Martin

Asi nejezdíte vlakem?

Vašek

Proč závist? Něco jiného je uprchlík před válkou a něco jiného roboš, který je tady už rok, pracuje, má zázemí, proč by ten měl jezdit zadarmo? Odpovězte Tomáši.

Tomáš679.2

Jistě, že odpovím. Máte naprostou pravdu. Ostatně pokud si projdete mé příspěvky zde okolo zjistíte, že se naše názory nerozcházejí 😉

Vašek

Moje reakce byla hlavně na váš koment Martinovi,, závist“ , přitom on jen chtěl zřejmě stejný metr na všechny. Nedivte se, člověk má už plné zuby protěžování různých etnik a pomáhání nepřizpůsobivým nemakačenkům a tak podobně. Nemám teď na mysli uprchlíky před válkou.

robert

Jim opravdu není co závidět, tak se zklidni.

Tomáš679.2

Komu?

Tomáš679.2

Trochu bych to rozvedl. Na počátku sem přijížděli lidé bez ničeho a třeba jen na pas. Tak to bylo řečeno. Dnes jsou již nastavené nějaké mechanismy a tedy je předpoklad, že každý kdo sem přijel bez nějakého dokladu či odbavení z hranic v počátku se již registroval. Kdo využívá výhod určených pro potřebné neoprávněně budiž postihován.

Miroslav ZIkmund

Bez ničeho by se do EU nedostali, i ten klučina co jel sám za bratrem pas měl ….
Rumuni těm, co o nějakém pasu nemají ponětí dávají nějaký náhradní doklad … Zpravodajství z SK / PL se o něčem takovém nezmiňovala ….

Tomáš679.2

To ano, ale z počátku byla možnost jen na pas a asi žádný papír při překračování hranic nebyl a lidé měli povinnost se registrovat až zde. Podnadpis článku říká „Bezplatná přeprava se netýká už každého majitele ukrajinského pasu“ což bylo z počátku možné a další administrativa probíhala až tady. To co popisujete je už o tom, že nějaký ten doklad už mají již z hranic.

Jan

Přichozí uprchlíci se vždy museli a musejí registrovat na cizinecké polocii, dříve to bylo do 3 dnů, teď tuším do 30. Na hranici si kotrlují doklady jako vždy, to s tím nesouvisí, žadný speciální papír ani vizum do pasu nedostali, to dostávají až v cílovém městě po registraci.

Tady jde o to, že každý Ukrajinec mohl potenciálně jezdit zdarma jen když vytáhnul pas, revizoři neměli instrukce zkoumat jaká má víza, pobyt, kdy překročil hranici. Teď se tomu nastavují podrobnější pravidla.

Tomáš679.2

Tím jste myslel, mě?

Martin

A proč jsem magor? To bych rád věděl.

Tomáš679.2

Tak co myslíte? Dozvíme se jak to dotyčný myslel?

Martin

Nedozvíme .