Praha mění podmínky pro bezplatnou přepravu Ukrajinců

Tramvaj DPP na zastávce u metra Strašnická. Foto: Jan Meichsner / Zdopravy.czTramvaj DPP na zastávce u metra Strašnická. Foto: Jan Meichsner / Zdopravy.cz

Bezplatná přeprava se netýká už každého majitele ukrajinského pasu.

První velký dopravní systém v Česku zpřísňuje pravidla pro bezplatnou přepravu ukrajinských občanů ve veřejné dopravě. Od dnešního dne je doprava v Praze a Středočeském kraji zdarma jen pro Ukrajince s vízem strpění či hraniční průvodkou.

Oznámil to organizátor Pražské integrované dopravy Ropid v tiskové zprávě. Nově bude nutné doložit nárok na přepravu za 0 Kč jedním z následujících způsobů:

– cestovním pasem Ukrajiny s vízem strpění vydaným Ministerstvem vnitra ČR nebo Policií ČR
– hraniční průvodkou s vlepeným vízovým štítkem s vízem strpění vydaným Ministerstvem vnitra ČR nebo Policií ČR

Pro překlenutí doby od příjezdu uprchlíků z Ukrajiny do získání potřebného víza v České republice bude uznáno i razítko s datem překročení hranice EU v cestovním pase, avšak ne s datem starším než 23. 2. 2022, a to po dobu maximálně 30 dnů od vstupu na území EU.

Bezplatná přeprava je za těchto podmínek povolena ve všech dopravních prostředcích na linkách Pražské integrované dopravy na území Prahy a Středočeského kraje vyjma vlaků (tam se řídí obdobnými pravidly jednotlivých železničních dopravců).

Až dosud mohl cestovat zdarma kdokoliv s ukrajinským pasem, tato podmínka platí u většiny dopravců a dopravních systémů.

Dosud vydané jízdenky pro hosta včetně jejich variant zůstávají i nadále v platnosti. Nově už při splnění výše uvedených podmínek není nutné o jízdenku pro hosta žádat.

Tagy pomoc Ukrajině Pražská integrovaná doprava
60 komentářů