umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Infrastruktura Železnice

Praha jedná o koupi nádraží Vyšehrad. Zvažuje umístění Slovanské epopeje

Nádraží Vyšehrad. Autor: cs:ŠJů – Fotografie je vlastním dílem, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3645544
Nádraží Vyšehrad. Autor: cs:ŠJů – Fotografie je vlastním dílem, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3645544

Pražský magistrát plánuje odkoupit chátrající nádraží Vyšehrad. V budově by po rekonstrukci mohla být umístěna Slovanská epopej. O výkupní ceně bývalého nádraží se nyní jedná, ve hře je i vyvlastnění památky. Jednání potrvají do poloviny roku. Novinářům to tento týden řekl radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).

Zda je místo vhodným objektem pro umístění Slovanské epopeje, nyní posuzují architekti z Institutu plánovaní a rozvoje Prahy (IPR). Rozhodnou během jednoho či dvou měsíců. Pro výstavu cyklu dvaceti velkoformátových obrazů Alfonse Muchy by vyšehradské nádraží mohlo být doplněno přístavbami. „Architekti posuzují, zda by to bylo možné provést tak, abychom udrželi památkovou ochranu, kterou ta budova má,“ řekl radní. Pokud objekt vhodný nebude, mohlo by být bývalé nádraží přestaveno na byty či kanceláře.

Opětovné využití budovy jakožto železniční zastávky IPR vyloučil. Mluvčí institutu Marek Vácha uvedl, že nynější systém železnic již tento typ nádražních budov nepotřebuje. „Nahradit by ji měla spíše zastávka na pražské Výtoni. Ta má nejenom lepší přestupní vazby, ale i bližší docházkovou vzdálenost například na Karlovo náměstí, Vyšehrad, úřady v okolí, ale také je to blíže do VFN či na univerzitní kampus,“ doplnil Vácha.

Jestli město secesní budovu koupí a za kolik to bude, se nyní řeší. Zahraniční vlastník památkově chráněné budovy za ni požaduje 117 milionů korun, magistrát je ochotný za historické nádraží zaplatit asi 67 milionů korun. „Město může vykupovat pouze za cenu v místě obvyklou. Nemůžeme vykoupit jakoukoliv nemovitost v Praze za jakoukoliv cenu. Musíme se držet znaleckých posudků,“ doplnil Chabr.

Diskutuje se i o možnosti vyvlastnění. K tomu by mohlo dojít v případě, že se Praha nedohodne na ceně s majitelem nemovitosti. Důvodem k vyvlastnění je podle radních to, že se současný majitel o památku nestará. O případném vyvlastnění se však v pražské magistrátní koalici Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) bude podle Chabra jednat až tehdy, bude-li jednání s vlastníkem budovy neúspěšné. Zatímco podle Chabra je vlastnické právo nedotknutelné a vyvlastnění památky by nyní spíše nepodpořil, předseda zastupitelů Spojených sil a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) je opačného názoru. „Jsem přesvědčený, že politické řešení není koukat dalších dvacet let na padající nádraží. Vyvlastnění je ve veřejném zájmu,“ sdělil Pospíšil.

Provoz nádraží byl zastaven kolem roku 1960. V soukromých rukách je objekt, který byl v roce 2000 prohlášen za kulturní památku, od roku 2007. Budova je v desolátním stavu.

ČTK

42 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Mravkolev Běžný

?? 😅
Dyk jedno plátno epopeje je velký asi jako celej ten barák.

Vašek

No tak je dole trošku podkasají, no né?

Umělec

A co udělat a vystavovat výřez? A nebo ukazovat zmenšeninu.

Hen ten oný

Předpokládám, že celou causu je zodpovědný pražský magistrát, resp. jeho bývalí členové.

Herold

V jakém smyslu? Magistrátu ten barák myslím nikdy nepatřil, a s vyvlastňováním to až tak jednoduché není, abysme ze stavu té budovy mohli vinit politiky.

Petr Nick

Mám někde soubor fotek směrem od kolejí, to je síla.. koupit max za korunu.. Epopej se nehodí, co třeba nádraží??

Vašek

To je fakt. Z ulice vypadá budova ještě celkem luxusně. Nejlepší jsou ti spící houmlesáci na peróně.

Václav

Pořád se omýlá, že Praha je přeplněná turisty, že je třeba je dostat i jinam. Teď je jedinečná příležitost nechat ji v M. Krumlově. Klidně může zůstat Praze se zapujčkou dejme tomu na 99 let.
A Vyšehrad vyřešit jinak.

Pražák

Přeplněná a přeplněná, mladých lidí co se ubytují v soukromí prostřednictvím Airbnb a jejich hlavním zájmem je noční život je pravda v Praze nadbytek, movitějších turistů co spí v hotelích a kromě tradičních památek vyhledávají i kulturní akce zase tolik ne. Takže ty první je třeba omezovat, což se současná radnice, jakkoli ji jinak považuji za katastrofu, snaží činit (viz zákazy pivních kol a pod.), ty druhé je pak potřeba lákat, k čemuž by mohla pomoci i Epopej. Vyšehrad by nemuselo být špatné místo, jen je špatně dopravně dostupné, hlavní zájem o Epopej a Muchu je hlavně mezi turisty z… Číst vice »

Chytrý za 2

Zmílená neplatí. Mlýn není totéž co omílat nebo mlít. Jedná se z vaší strany o omil. 😃

Umělec

Ve hře je podmínka dědictví. Praha získá obrazy když … A tak Praha nemůže přiznat že je nevystavuje, že pro ně nemá výstavní prostory.

Jarek

Slovanská epopej je stejně snůška hovadin relevantních pro 19. století, navíc obrazy jsou velkoformátové, některé i 6 metrů na výšku. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Slovansk%C3%A1_epopej). Takové stropy nejsou ani v secesních nádražích, leda by vybrali strop v patře a spojili to s půdou, čímž zase zničí historickou budovu…
Tohle klidně mohlo i dál hnít někde v Moravském Krumlově nebo na Zbirohu, stavět na to pavilon v Praze je o sto let mimo mísu…

Anonym03

Jestli blíže na VFN by se dalo polemizovat, ale blíž na kampus není Výtoň určitě.

Jarek

Já nevím, o čem ten pán mluví, žádný kampus se na Novém městě nekoná – nějaké budovy jsou na Albertově, nějaké ve Viničné a nějaké u Karláku.
Komunisti původně chtěli kampus postavit v Tróji (Pelc-Tyrolka) a i začali novou botanickou zahradou a matfyzem, pak jim tam ale jiní komunisti postavili vedle severojižní magistrálu a z kampusu sešlo… 🙂

Bolek

Hlavně si uvědomili, že je to v záplavovém území. Pokud vím, měla tam vedle stát Přírodověda, místa je tam na ní vedle magistrály furt dost. Ale naštěstí z toho sešlo. V roce 2002 byl Matfyz pod vodou asi do půlky druhého patra. Voda vyplavila třeba aparaturu na ultravysoké vakuum, která je samozřejmě i ultračistá. Nepočítám „snadno obnovitelné drobnosti“ jako třeba počítače nebo posluchárny.

Rtep

Podle mého je hodně rozumných důvodů, proč zachránit tuto nádhernou budovu, byť za hodně velké peníze. Ale není žádný důvod, proč se snažit dostat Slovanskou epopej zrovna do Prahy.

Vladimir

Ale Slovanská epopej patří Praze. V podmínkách předání je napsáno, že musí mít místo odpovídající kvalitě dila. Což by tata budova určitě byla.

Vladimír D.

Muchova Epopej je potenciálně ohromné lákadlo pro turisty. Její instalace přinese významné finanční prostředky ať to bude kdekoli. Je s podivem, že to pražským radním nedochází. A proč vlastně nebyla umístěna v Parku kultury? Tam by měla nejlepší místo. Její stálé přesouvání je neúcta jak k autorovi, tak k dílu samotnému.

Pitrys

Jmenuje se Slovanská takže proč germánům do Prahy.

Jarek

Jakýmpak Germánům? Praha je důkladně etnicky vyčištěna, máme tu i vlastenecké Divadlo Revolučních gard se sexbombou Maruškou Motlovou…

Hen ten oný

A do Japonska ano?

ene bene

To se teda sešly dva historické problémy – epopej a tohle nádraží. Praha zkouší umístit epopej do každého baráku který má – a zde dokonce do budovy, kterou teprve uvažuje koupit. Ten barák se na to podle mého mínění dispozičně nehodí (samozřejmě z pohledu stavebního slohu to vypadá lákavě). Takže koupit za přemrštěnou cenu, draze opravit a opatřit drahými přístavbami, které to teprve udělají použitelným. V architektonické soutěži vytasí umělci svoje ega, vyhraje to hnusárna co se bude obtížně udržovat, architekti se navzájem poplácají po zádech jak jsou dobří a pokud někdo zvenku napíše, že se mu to nelíbí, setřou… Číst vice »

Jarek

No asi nemá, když to původně od ČD nekoupila v okamžiku prodeje…

Alf

Očekávám soudní spor se státem, pokud majitel nedostane těch požadovaných 117 míčů. Tím, že je to cizinec, bude uplatňovat dohodu o ochraně investic, k čemuž se Česko zavázalo. Taková věc se těžko vyvlastňuje. Možná z toho bude i mezinárodní arbitráž. Ale určitě to bude ještě dlouho chátrat.

rýpal

tohle měla být investice? že ta budova rozkvétá….

Rýpal

Potřeba ulit někde peníze není investice

Alf

To Vám neberu a souhlasím, ale proč by to ten majitel nezkusil? V tomto případě chyboval stát, že to ukvapeně prodal nějakému blbovi.

Václav

Samozřejmě, vždyť ten pozemek
Nechat spadnout a pak….

Jarek

Nekoupil to ten vlastník za 20 mega, náhodou?
Kaštanty porazil, historický vychod do podchodu zničil a chce za to o čtyřicet mega víc… no zajímavé…

Pražák

Tu hodnotu nemá ani tak ta budova, jako spíše ten pozemek. Za takto velký pozemek, na Praze 2 to není zase tolik. Jakkoli si o současném i předchozím majiteli můžeme myslet svoje.

David

On nechce o 40 mega víc. To jste špatně četl nebo počítal. On chce 117 mega, to je o 97 mega víc.

Olda

Odhlédneme-li od výše rádoby prodejní ceny (kupec), akceptovatelné ceny (město) mohl pan radní ještě uvést i odhadní cenu za kolik by se to opravilo do podoby nádraží, bytů, výstavního sálu… Mohli by chlapci u koryt v Praze už konečně skončit s fantasmagoriemi tohoto typu. Oni snad ty peníze tisknou (to je obrazný příměr, vím kde je Růžová), ale určitě na ně zřejmě nikdy nemuseli makat. Majitel má povinnost se o majetek (nemovitost) řádně starat (a zde dokonce hrozí nebezpečí úrazů). Času na to měl desetiletí, takže ať náměstek pro majetek popožene příslušné nohsledy na magistrátě a vyvlastní se to. Co… Číst vice »

Jaaa

Na tu epopej ani v Moravském Krumlově není dost místa, ale to v podstatě není nikde v republice.

Hen ten oný

Snad jedině v zastřešeném nákladovém nádraží Praha Žižkov. 😃

Martin z Moravy

Podmínkou ivančického rodáka pro darování Epopeje hlavnímu městu byla výstavba NOVÉHO pavilonu. Praha si to zase překrucuje.

Jerry

To si dělají srandu ..vlastník to nechá schatrat a pak za to požaduje nehorázné peníze.je to října co nemá cenu jediné ať to převede na město,jestli to Praha koupi za 67 mil .je to plýtvání veřejných prostredku a podvod.

K.S.

Když už se v tom budou hrabat, případně, tak by mohli se SŽ vyjednat posunutí kolejí blíže k té třetí s největším poloměrem. Tím by si uvolnili místo pro parkovou úpravu a možná se mírně zlepšily i rychlostní podmínky na trati.

XXXD

Úprava tohoto úseku proběhne v rámci stavby Rekonstrukce trati Praha hl. n. (mimo) – Vyšehrad (vč.).

Hen ten oný

Pokud by tam měla být vystavena Muchova Slovanská epopej, hodilo by se podle mě, aby tam se tam i zastávka. Přistavování jakýchkoli objektů k historické ovšem nepovažuji za rozumné.

Alibaba

Bohužel vzhledem k poloměrům oblouků (pod 300) nemůžou být nástupiště v tomto místě, takže když už zastávka tak na zmiňované Výtoni na mostě v přímé. Viděl jsem i návrhy na umístění u podchodu mezi ulicema Horská a Přemyslova, ale tam se to asi nelíbí ROPIDím plánovačům.

Dalibor

Když na to tak koukám, rekonstrukce = témeř znovupostavení. Je ve střašným stavu.

Hen ten oný

Zbourat a postavit na tom místě velkou montovanou halu. Do ní umístit epopej. 😃😃